Sosyal medya

Güncelleme

Telegram, iOS ve Android’de görüntülü arama desteğine kavuştu

Telegram

Telegram, nihayet görüntülü arama özelliğine sahip olan mesajlaşma uygulamaları arasına katıldı. Uygulamaya gelen son güncellemeyle birlikte artık görüntülü görüşmeler yapılabiliyor.


İlginizi çekebilir: Huawei, eski telefonlarında da Google Servisleri’ni kullanamayabilir

reklam

Telegram görüntülü görüşme desteğine kavuştu

En çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından olan Telegram, kullanıcılara gönderdiği duyuru ile birlikte 7. yılını kutlayarak, uzun süredir istenen görüntülü görüşme özelliğini getirdiklerini belirtti. Ayrıca Telegram, yaptığı açıklamada özelliğin henüz alfa aşamasında olduğunu ve önümüzdeki ay kullanıma sunacağı grup halinde görüntülü görüşme özelliği ile birlikte çok daha geliştirme ve iyileştirmeler de yapacağını söyledi.

Telegram’ın iOS ve Android sürümlerinde kullanıma açılan özelliği denemek için, telefonunuzun uygulama mağazasından güncellemeleri kontrol edip uygulamayı en son sürüme güncellemeniz gerekiyor. Görüntülü görüşmeyi başlatmak için ise, arama ekranındaki Video seçeneğine basmanız yeterli; akabinde görüntülü görüşme başlıyor.

reklam
Aorus reklamı

Telegram

Popüler mesajlaşma uygulaması, görüntülü görüşme esnasında resim içinde resim modunu da destekliyor. Böylelikle görüşme esnasında ekranı küçük bir pencere olarak telefonun alt kısmına konumlandırabilir ve uygulamadan çıkıp diğer işlerinizle uğraşmaya devam edebilirsiniz.

Bir diğer özellik ise, görüntülü aramaların uçtan uca şifreleme ile muhafaza edilmesi. Zaten Telegram denince akla ilk gelen kelime ‘güvenlik’; bu bağlamda uygulamanın yeni getirdiği özellikte de, yaptığı en iyi iş olan güvenliğe sadık kaldığını söyleyebiliriz.

Tüm bunlara ek olarak Telegram; “Sizi dinledik ve Telegram’ı bir mesajlaşma uygulamasından çok daha fazlası yapan özellikleri geliştirmeye devam edeceğiz.” açıklamasıyla, uygulamayı kullanıcıların istekleri doğrultusunda revize ederek çok daha fazla özelliği getireceklerinin sinyalini de verdi.

Adventure İstanbul
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google Chrome bir diğer önemli güvenlik sorununu çözüyor

Google Chrome

Geçen ay Microsoft Tarayıcı Açığı Araştırmaları’ndan Alison Huffman, Google Chrome tarayıcısının bir güvenlik hatasını raporlamıştı. Ardından hemen harekete geçmek durumunda kalan Google, Chrome 89 ile beraber bu sorunu çözdü.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 882-4.410TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam

CVE-2021-21166 koduyla bilinen güvenlik sorunu Chrome 89.0.4389.72 versiyonunu etkiliyordu. Ancak şimdi ise söylediğimiz gibi hatayı Google onarmış gibi duruyor. Bu süreçte güvenlik açığının bazı sorunlara neden olmuş olması da muhtemel. Yine de özellikle yüksek ciddiyette olarak nitelendirilen bu hatayı firmanın çözmesi önem taşıyor diyebiliriz.

Bununla beraber CVE-2021-21166 tabanlı bir başka güvenlik açığının daha sözü geçiyor. Ama firma bu konu hakkında herhangi bir bilgi paylaşmıyor. Paylaştığı uyarıda hata detaylarının ve linklerin kullanıcıların çoğu güncellemeyi alana kadar gizli kalabileceğini belirten firma; hatanın üçüncü parti bir alanda da var olması olasılığına karşın kısıtlamaların devam edeceğini bildiriyor.

reklam
Aorus reklamı

Google Chrome

Güncellenen Google Chrome 89 versiyonu ise; firmanın stabil Windows, Mac ve Linux sürümü kullanıcılarının güncellemelerine açık hale gelmiş durumda.

Google Chrome Şubat ayında da buna benzer bir tehdit güncellemesi almıştı. Firmanın yine fazla bilgi paylaşmadığı o güvenlik açığı için de yararlanılmış olabileceği konuşulanlar arasındaydı.

Son olarak Chrome 89 versiyonunun hata çözümlemeleri dışında başka geliştirmeler ve yenilikler getirdiğini de hatırlatalım. Bunların arasında daha güvenli bir HTTPS protokolü kullanımı ve yine tehlikeli olması muhtemel indirmeleri kısıtlayan bir sistem de yer alıyor.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Güncelleme

Windows 10 gelecek büyük güncellemesi yaklaşıyor

windows 10

Windows 10 işletim sisteminin gelecek büyük güncellemesi 21H1 için Microsoft bir adım daha attı. Güncellemeyi test edecek kişiler yeni versiyonu denemeye başladılar.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 882-4.410TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam

Neowin tarafından tespit edildiği üzere firma yenilediği blog sayfasında 21H1 güncellemesinin son ön izleme versiyonunu yayınladı. Böylelikle güncellemeyi test edecekler de sistemin yeni versiyonunu denemeye başlayacaklar.

Önceleri Windows Insiders versiyonunu kullananlar Windows Update üzerinden manuel olarak aramaları durumunda; en son ön izleme versiyonuna erişebiliyorlardı. Ancak şimdi ise Microsoft; 21H1 versiyonunun tüm Windows Insiders ve Beta kanalı kullanıcıları için önerilen bir güncelleme halinde geleceğini söylüyor.

reklam
Aorus reklamı

windows 10

Microsoft böylelikle test aşamasına geçerek Windows 10 21H1 güncellemesini herkes için çıkmadan önce daha da geliştirmeye çalışıyor. Ayrıca daha önce de belirttiğimiz üzere 21H1 versiyonu çok büyük bir güncelleme olmayacak. Nispeten daha küçük bir güncelleme olacak ve en son işletim sistemi versiyonlarına sahip olanların güncellemeyi sistem içerisinden de aktif hale getirmesi mümkün olacak.

Test aşamasının da başlamasıyla güncellemenin yaklaştığını umabiliriz gibi. Ancak yine de yeni versiyonun ne zaman geleceği hakkında net bir şey söylemek zor. Sızıntılardan ilerleyecek olursak 2021 yılının ilk yarısının sonları daha makul gözüküyor. Özellikle de Mayıs ayı içerisinde güncellemeyi görmemiz muhtemel.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Güncelleme

Outriders demo güncellemesi önemli değişiklikler getiriyor

outriders demo

Outriders demo versiyonu için yeni bir güncellemenin yolda olduğunu Reddit üzerinden duyuran Square Enix; dün itibariyle yenilikleri oyuna eklemiş durumda. Güncellemeyle oyuncu eşleştirmeleri hızlandırılırken; oyuncunun bazı özelliklerinde ve Captain düşmanların zorluğunda ayarlamaya gidiliyor. Gauss boss düşmanı ise artık tekrarlanan oynanışlarda daha zor hale gelecek.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 882-4.410TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam

Bunun dışında oyunda en büyük değişikliğin eşya düşürmeyle ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Legendary eşya için istismar edilebilen “Loot Cave” için çözüm yoluna giden Square Enix; Epic eşyaları da satıcılardan kaldırdı. Ayrıca artık tekrarlanan oynanışlardaki yan görevler ödül olarak Legendary eşya düşürme şansına sahip olacak. Eşya düşme oranları ise oyunda sabit kalmış durumda.

Bu alandaki değişiklikler karakter gelişimi çabalarını başka yere yönlendirme amaçlı gibi. Öyle ki firmaya göre tam oyunun sahip olduğu ilerleme sistemi; oyuncuların demoda gösterebilecekleri fazla gelişimden etkilenme ihtimaline sahip. Dolayısıyla yayıncı firma karakter geliştirme çabalarını engellemek istemese de sistemin istismar edilmediğinden emin olmak istediğini bildiriyor.

reklam
Aorus reklamı

outriders demo

Bu güncelleme ise oyuna gelecek olan tek güncelleme değil. Square Enix yakın zamanda daha büyük bir güncelleme getireceğine de açıklamasında yer veriyor. Bununla birlikte birçok hata çözümü ve geliştirmeler oyunda yerlerini alacaklar. Yine Motion Blur seçeneği, oyuncu eşleştirme zamanı ayarlamaları ve sinematik sahneler için iyileştirmelerin de bu güncellemeyle gelmesi muhtemel. Sözü geçen güncelleme için ise net bir tarih şimdilik yok.

Son olarak 1 Nisan’daki çıkışından önce geçen hafta yayınlanan Outriders demo versiyonunun firmanın söylediğine göre iki milyon kişi tarafından indirildiğini belirtelim. Dolayısıyla Square Enix firmasının başarılı bir sürece imza attığını söylemek yanlış olmaz gibi.

Adventure İstanbul
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler