Sosyal medya

Apple

Spotify, Apple One’ı beğenmedi!

spotify

Bildiğiniz üzere dün, 15 Eylül’de Apple’ın büyük tanıtım etkinliği ‘Time Flies’ gerçekleşti. Bir kısım iPhone 12’leri göremeyince hayal kırıklığı yaşasa da yeni tanıtılan Watch 6 ile Watch SE ve iPad 8 ve iPad Air 4 heyecan yarattı diyebiliriz. Ancak şirket sadece donanım tanıtmakla kalmayarak Fitness+ gibi bir uygulamanın yanı sıra Apple One adlı yeni paketini de duyurdu.


İlginizi çekebilir: Netflix, Cemal Kaşıkçı sansürüne ilişkin itirafta bulundu

reklam
MSI reklamı

Tüm bu yenilikler büyük bir kitle tarafından heyecanla karşılanırken bir kısmı da sinirlendirmişe benziyor. Etkinlik bittikten hemen sonra bir açıklamada bulunan Spotify, Apple’ı rekabete karşı uygulamalarla suçlarken şirkete olan güvensizliğini ve hayal kırıklığını yeniden dile getirdi.

İşte Spotify tarafında yapılan açıklama!

Spotify cephesinden gelen açıklamayı çevirirsek karşımıza çıkanlar şu şekilde:

” Bir kez daha görüyoruz ki, Apple piyasadaki dominant pozisyonunu ve adaletsiz uygulamalarını kullanarak kendi servislerini ön plana çıkarıyor. Bu şekilde hem rakiplerini dezavantajlı bir hale sokuyor hem de müşterileri farklı hizmetlerden mahrum bırakıyor. Biz, kontrol edilmezse geliştirici topluluğuna onarılamaz zararlar verecek olan ve hepimizin kolektif özgürlüğü olan dinleme, öğrenme, yaratma ve bağlanma haklarımızı tehdit eden bu rekabet engelleyici uygulamaları kısıtlaması için acil bir şekilde rekabet otoritelerine sesleniyoruz. ”

spotifyHer ne kadar Spotify açıklamada hangi servis veya ürünlerden bahsettiğini açıklamasa da kolaylıkla Apple One’dan bahsettiği anlaşılabilir. Apple’ın bu yeni servisi şirketin sağladığı birçok uygulamayı bir arada daha uygun bir fiyata sunmayı hedefliyor. Bir araya gelen uygulamalar ise Apple Arcade, Apple TV+, iCloud ve tabii ki Apple Music. Spotify cephesi, özellikle iOS cihazlarda birebir savaş halinde olduğu Apple Music’i de içeren bu paketi kendisine tehdit olarak görmüş olacak ki hemen hareket aldı.

Ancak buna benzer bir ‘şikayet’ Spotify tarafından ilk kez yapılmıyor. Şirket Mart 2019’da Apple’ın App Store’daki bir uygulamanın gelirinin %30’unun almasını ve bunun iOS üzerinde bir tekel oluşturduğunu içeren bir yazılı şikayette bulunmuştu. Ayrıca son zamanlarda benzer eleştiriler ve şikayetler Microsoft ve Epic Games tarafından da yapıldı. Hatta Epic Games ve Apple şu anda karşılıklı olarak birbiriyle davalı durumda.

Kullanıcıları her anlamda kendi ekosistemi içerisinde tutmaya çalışan ve bu yönde adımlar atan Apple’ın bazı hamleleri ise bu şekilde Spotify gibi rakip firmalar tarafından farklı şekilde yorumlanabiliyor. Her iki tarafın da bu konuda yeni tutumlarının ne olacağını ve yaşanacakları ise zaman gösterecek.

 

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle

Teknoloji evreninde neler olup bittiğine meraklı bir kişilik.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Foxconn, 24 saatini iPhone 12 üretimine adadı

Yazan:

Foxconn fabrikalarında devam etmekte olan iPhone 12 üretimi, maksimum kapasiteye ulaşmış durumda. Üretim hatları 24 saat kesintisiz olarak çalışıyor.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 mini ve iPhone 12’nin depolama seçenekleri sızdırıldı

reklam
MSI reklamı

Foxconn, işçileri resmi tatilde de çalıştırmayı amaçlıyor

Şirket, işçiler için zorunlu fazla mesai sistemine geçti. Çalışanlardan, Çin’de 1 Ekim’de başlayan ve sekiz gün süren ulusal tatilde de çalışmaları istendi. Çalışanlardan Wang Guofeng, yaz aylarından bu yana fazla mesai sistemine geçildiği, çoğu işçinin ayda yalnızca dört gün izinli olduğunu belirtiyor. Ma soyadlı başka bir çalışan, günün 24 saati üretimin devam ettiği bir sisteme geçtiklerini aktarıyor.

Foxconn

Çin’de her yıl 18 Ekim tarihleri arasında ‘Ulusal Gün’ ve ‘Ulusal Gün Altın Haftası’ gerçekleşiyor ve bu tarihler arasında resmi tatil uygulanıyor. Foxconn çalışanlarının bu tatilden mahrum kalmaları oldukça muhtemel. Bazı işçiler ise bu durumdan oldukça memnun. Öyle ki; Çin’deki yasalar gereği, resmi tatillerde işçi çalıştıran kurumlar, ilk üç gün için üç kat daha fazla maaş ödemek zorundular.

Beklenen iPhone 12 modelleri şu şekilde;

iPhone 12 mini: 5.4-inch
iPhone 12: 6.1-inch
iPhone 12 Pro: 6.1-inch
iPhone 12 Pro Max: 6.7-inch

iPhone 12

Yeni iPhone modellerinin 13 Ekim’de tanıtılması bekleniyor.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Apple

iPhone 12 mini ve iPhone 12’nin depolama seçenekleri sızdırıldı

Yazan:

iPhone 12

Twitter’da paylaştığı akıllı telefon sızıntılarıyla ünlü Jon Prosser, iPhone 12 mini ve iPhone 12 modellerinin 5 Ekim itibarıyla distribütörlere gönderilmeye başlanacağını paylaştı. Pro modellerin de aynı etkinlikte duyurulacağını ancak distribütörlere ulaştırılmasının kasım ayını bulacağını iddia etti.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 ne zaman tanıtılacak?

reklam
MSI reklamı

iPhone 12 ve iPhone 12 mini, 64 GB depolama alanıyla başlayacak

Jon Prosser, mayıs ayında yaptığı paylaşımda, iPhone 12 serisinin minimum 128 GB depolama alanıyla satışa sunulacağını belirtmişti. Son paylaşımında ise; iPhone 12 ve iPhone 12 mini modellerinde en düşük depolama alanının 64 GB’dan başlayacağını belirtti. Pro modeller ise minimum 128 GB’dan başlayacak. Bir başka Twitter hesabı olan L0vetodream, yine mayıs ayında yaptığı bir paylaşımda, iPhone 12 ve iPhone 12 mini modelleri için 64 GB vurgusunda bulunmuştu.

Zaman zaman yanılabiliyor

Jon Prosser, özellikle Apple ile ilgili  yaptığı paylaşımlarda bazen tutarsız olabiliyor. Ağustos 2020’de gerçekleştirdiği bir paylaşımda, yeni Apple Watch ve iPad modellerinin basın bültenleri aracılığıyla tanıtılacağını iddia etmişti. Eylül 2020‘de yaptığı bir başka paylaşımda ise, söz konusu basın bültenlerinin 8 Eylül Salı günü dağıtılacağını iddia etti fakat söz konusu tarihte hiçbir ürün tanıtılmadı. Bunun yerine Apple, 8 Ekim tarihinden bir hafta sonra yeni Apple Watch ve ‌iPad‌ modellerini tanıttığı ‘Time Flies’ etkinliğini gerçekleştirdi.  Jon Prosser, bu ayın başında yaptığı bir paylaşımda, sekizinci nesil bir ‌iPad‌ ve daha düşük fiyatlı bir Apple Watch modelinin Apple’ın ‘Time Flies’ etkinliğinde tanıtılacağını fakat yeni iPhone’lar ve AirPods Studio kulaklıklarının tanıtılmayacağını doğru tahmin etmişti.

Yeni iPhone modellerinin 13 Ekim’de tanıtılması bekleniyor.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

iPhone 12 ne zaman tanıtılacak?

Yazan:

iPhone 12

Apple, 15 Eylül’de gerçekleştirdiği etkinlikte yeni iPhone modellerini tanıtmamıştı. iPhone 12 modelinin ne zaman tanıtılacağı ve sevkiyatına başlanacağı merak konusu.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 serisinin yeni modeli: iPhone 12 mini

reklam
MSI reklamı

Apple, tatil sezonunu kaçırmak istemiyor

Apple tarafından henüz herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Apple’ın COVID-19 salgınının sonuçları sebebiyle lansmanı ertelediğini biliyoruz. ABD’deki tatil sezonu yaklaşırken, Apple’ın daha fazla bekleyeceğini düşünmek pek mantıklı değil.

Tahminler 13 Ekim’i işaret ediyor

Akıllı telefonlarla ilgili sızıntılar paylaşan Jon Prosser, çeşitli kaynaklardan aldığı bilgilere göre, lansmanın 13 Ekim tarihinde yapılacağını paylaştı. 16 Ekim’de ön siparişe açılması beklenen yeni iPhone’un, 23 Ekim itibarıyla Apple mağazalarındaki yerini alması bekleniyor. Jon Prosser, ağustos ayında yaptığı paylaşımda; lansmanın 12-18 Ekim tarihleri arasında yapılacağını, iPhone 12 Pro modellerinin ön sipariş ve sevkiyatının kasım ayına sarkabileceğini belirtmişti.

Apple’ın yeni ürünler duyururken salı günlerini tercih ettiğine birçok kez şahit olmuştuk. Ayrıca Apple’ın eylül ayındaki büyük etkinliklerden sonra ekim ayında da etkinlikler yaptığını düşünürsek, 13 Ekim Salı günü bir lansman gerçekleşmesi kuvvetle muhtemel. AppleInsider ve MacRumors gibi önemli kaynaklar da 13 Ekim tarihinde karar kılmış durumdalar.

iPhone 12

Apple’ın bu yıl dört yeni iPhone modeli tanıtmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

HWP COIN’den Haberler

Donate

© EMY Medya. Kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek dijital ortamda alıntı yapılabilir.

HWP.com.tr hosting hizmeti LimonHost tarafından verilmektedir.

LimonHost logosu