Sosyal medya

Apple

Spotify, Apple One’ı beğenmedi!

spotify

Bildiğiniz üzere dün, 15 Eylül’de Apple’ın büyük tanıtım etkinliği ‘Time Flies’ gerçekleşti. Bir kısım iPhone 12’leri göremeyince hayal kırıklığı yaşasa da yeni tanıtılan Watch 6 ile Watch SE ve iPad 8 ve iPad Air 4 heyecan yarattı diyebiliriz. Ancak şirket sadece donanım tanıtmakla kalmayarak Fitness+ gibi bir uygulamanın yanı sıra Apple One adlı yeni paketini de duyurdu.


İlginizi çekebilir: Netflix, Cemal Kaşıkçı sansürüne ilişkin itirafta bulundu

reklam
Aorus reklamı

Tüm bu yenilikler büyük bir kitle tarafından heyecanla karşılanırken bir kısmı da sinirlendirmişe benziyor. Etkinlik bittikten hemen sonra bir açıklamada bulunan Spotify, Apple’ı rekabete karşı uygulamalarla suçlarken şirkete olan güvensizliğini ve hayal kırıklığını yeniden dile getirdi.

İşte Spotify tarafında yapılan açıklama!

Spotify cephesinden gelen açıklamayı çevirirsek karşımıza çıkanlar şu şekilde:

Adventure İstanbul

” Bir kez daha görüyoruz ki, Apple piyasadaki dominant pozisyonunu ve adaletsiz uygulamalarını kullanarak kendi servislerini ön plana çıkarıyor. Bu şekilde hem rakiplerini dezavantajlı bir hale sokuyor hem de müşterileri farklı hizmetlerden mahrum bırakıyor. Biz, kontrol edilmezse geliştirici topluluğuna onarılamaz zararlar verecek olan ve hepimizin kolektif özgürlüğü olan dinleme, öğrenme, yaratma ve bağlanma haklarımızı tehdit eden bu rekabet engelleyici uygulamaları kısıtlaması için acil bir şekilde rekabet otoritelerine sesleniyoruz. ”

spotifyHer ne kadar Spotify açıklamada hangi servis veya ürünlerden bahsettiğini açıklamasa da kolaylıkla Apple One’dan bahsettiği anlaşılabilir. Apple’ın bu yeni servisi şirketin sağladığı birçok uygulamayı bir arada daha uygun bir fiyata sunmayı hedefliyor. Bir araya gelen uygulamalar ise Apple Arcade, Apple TV+, iCloud ve tabii ki Apple Music. Spotify cephesi, özellikle iOS cihazlarda birebir savaş halinde olduğu Apple Music’i de içeren bu paketi kendisine tehdit olarak görmüş olacak ki hemen hareket aldı.

Ancak buna benzer bir ‘şikayet’ Spotify tarafından ilk kez yapılmıyor. Şirket Mart 2019’da Apple’ın App Store’daki bir uygulamanın gelirinin %30’unun almasını ve bunun iOS üzerinde bir tekel oluşturduğunu içeren bir yazılı şikayette bulunmuştu. Ayrıca son zamanlarda benzer eleştiriler ve şikayetler Microsoft ve Epic Games tarafından da yapıldı. Hatta Epic Games ve Apple şu anda karşılıklı olarak birbiriyle davalı durumda.

Kullanıcıları her anlamda kendi ekosistemi içerisinde tutmaya çalışan ve bu yönde adımlar atan Apple’ın bazı hamleleri ise bu şekilde Spotify gibi rakip firmalar tarafından farklı şekilde yorumlanabiliyor. Her iki tarafın da bu konuda yeni tutumlarının ne olacağını ve yaşanacakları ise zaman gösterecek.

 

Teknoloji evreninde neler olup bittiğine meraklı bir kişilik.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

iPhone 13, Wi-Fi 6E desteğiyle gelecek

Wi-Fi 6E

Barclays analistlerine göre Apple, Wi-Fi 6E destekli ilk iPhone’larını 2021’de piyasaya sürmeyi planlıyor.


İlginizi çekebilir: iOS 14.4 yayınlandı, işte tüm yenilikler!

reklam
Aorus reklamı

Wi-Fi 6E nedir?

Geçen ay Barclays’ten bir analist, Apple’ın iPhone13 ailesini Wi-Fi 6E bağlantısı ile donatabileceğini bildirmişti. Şimdi ise aynı analist iddiayı daha kesin olarak tekrarladı.

Bu, 6E desteğine sahip ilk telefon olan Samsung Galaxy S21 Ultra’da olduğu gibi, yeni iPhone’ların Wi-Fi modemlerini tedarik etmesi beklenen Broadcom için de iyi bir haber.

Adventure İstanbul

Wi-Fi 6E, daha yüksek performans, daha düşük gecikme süresi ve daha hızlı veri akışı sağlıyor. Aynı zamanda Wi-Fi 6‘nın tüm özelliklerini ve yeteneklerini de 6 GHz bandına kadar genişletiyor. Ek spektrum, 2,4 GHz ve 5 GHz’in ötesinde çok daha fazla hava sahası sağlıyor. Wi-Fi 6E’yi destekleyen cihazlarda, böylelikle daha fazla bant genişliğiyle birlikte daha az parazit meydana geliyor.

What Is Wi-Fi 6E? | PCMag

Wi-Fi 6E, dairelerde yaşayan ve yoğun 2.4 GHz ve 5 GHz bandında bulunan insanlar için de bir nimet olacak. 6 GHz bant genişliğinden faydalanan bu yeni frekans, diğer bant genişliklerinden etkilenmiyor. Ayrıca, 6 GHz sinyaller duvarlardan geçmekte zorlandığı için komşu ağlardan gelen paraziti daha da azalacak.

Yeni standart, yedi 160MHz kanalla daha yüksek bir bant genişliği vaat ediyor. Gecikme de daha düşük olacak ve bu da kablosuz ekran paylaşımını (ve bir bilgisayardan veya konsoldan oyun akışını) iyileştirecektir.

Apple, iPhone 11 neslinden başlayarak Wi-Fi 6’yı destekleyen ilk şirketlerden biriydi. Wi-Fi 6E’ye sahip iPhone 13 serisinin ise Eylül ayında tanıtılması bekleniyor.


İndirimli ve kullanışlı ürünleri, sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.


 

Devamını oku

Apple

Apple TV 6, 2021 yılında karşımıza çıkabilir

Yazan:

2020 yılında ortalıkta dolaşan bazı söylentiler, Apple TV 6 cihazının geleceğini işaret ediyordu. Daha sonra bu durum gerçekleşmedi ve 2020 yılı sona erdi. Fakat bir süredir bu cihazın 2021 yılı içerisinde ortaya çıkacağı söylentileri ortada dolaşıyor. Bugün de The Verifier adlı güvenilir bir kaynak, bu söylentiyi konu olan yeni bir haber paylaştı. Böylelikle yeni Apple TV 6’nın bu yıl karşımıza çıkma ihtimalinin arttığını söylemek mümkün.


İlginizi çekebilir: Apple TV, Google TV ile Chromecast’lere geliyor

reklam
Aorus reklamı

Apple TV 6 özellikleri nasıl olacak?

Fakat bu kaynağın haberinde Apple TV 6’nın en yeni Apple donanımlarıyla birlikte geleceğinin söylendiğini görüyoruz. Bu da 5nm’lik A14X Bionic işlemcisine işaret ediyor. Hatta Mart ayında gelmesi beklenen yeni iPad Pro’ların da bu işlemciden güç alması bekleniyor. Daha önceki bazı söylentilerde ise yeni Apple TV’nin A12X işlemcisine sahip olacağı bilgisi yer alıyordu. Fakat A14X işlemcisini işaret eden söylentiler daha kuvvetli görünüyor diyebiliriz.

Belirtilenlere göre Apple TV 6, artık daha gelişmiş grafiklere sahip oyunlar da sunacak. Hatta Apple Arcade+ adlı bir oyun kontrolcüsünün de Apple tarafından eşzamanlı olarak geliştirildiği söyleniyor. Fakat bu aksesuarın 2021 Apple TV ile birlikte sunulup sunulmayacağı bilgisi henüz bulunmuyor. Bu bilgilerle de Apple’ın 2021 yılında resmen oyun sektörüne giriş yapacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Adventure İstanbul

İlginizi çekebilecek bazı uygun fiyatlı ürünleri eklediğimiz Hepsiburada listemizi de ziyaret edin!


 

Devamını oku

Aksesuar

watchOS 7.3 güncellemesi çıktı! Yeni kadran eklendi

watchos 7.3

Apple bugün, watchOS 7 işletim sisteminin Eylül ayında yayınlanan üçüncü büyük güncellemesi olan watchOS 7.3 güncellemesini yayınladı.


İlginizi çekebilir: iOS 14.4 yayınlandı, işte tüm yenilikler!

reklam
Aorus reklamı

watchOS 7.3 yenilikleri neler?

watchOS 7.3, Apple Fitness+ aboneleri için “Yürüme Zamanı” özelliği ekliyor. Bu özellik, Antreman uygulamasında yürüyüş yapan kullanıcılar için antreman sırasında ilham verici verici hikayeler dinleyebilecekleri bir ses deneyimi ekliyor. Yürüme Zamanı, müzik sanatçıları, sporcular ve diğer etkili kişilerden Apple Watch sahiplerinin ve Apple Fitness+ abonelerinin yürürken dinleyebileceği hikayeler sunuyor.

WatchOS 7.3 güncellemesiyle EKG işlevselliği Japonya, Mayotte, Filipinler ve Tayland’a genişlerken; Japonya, Mayotte, Filipinler, Tayvan ve Tayland’a düzensiz kalp ritmi bildirimleri de geliyor.

Adventure İstanbul

Güncelleme, gün boyunca hareketle değişen şekillere sahip Pan-Afrika bayrağının (siyah, kırmızı ve yeşil) renklerinden ilham alan yeni bir Unity Kadran ekliyor. Ayrıca tercihlerde siyah, kırmızı, yeşil ve sarı renk seçeneklerinin yanı sıra siyah/gri renk seçeneği de bulunuyor.

apple watch unity face


İşinize yarayabilecek indirimli ve kullanışlı ürünleri sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.


watchOS 7.3 yeni özellikler, iyileştirmeler ve hata düzeltmeleri içerir:

  • Pan Afrika bayrağından esinlenilmiş ve şekiller siz hareket ettikçe değişerek yalnızca size özel bir kadran oluşturan Birlik saat kadranı
  • Antrenman uygulaması ile siz yürürken misafirlerin ilham verici hikâyelerini paylaştıkları bir sesli deneyim olan Apple Fitness+ üyeleri için Yürüme Zamanı
  • Japonya’da, Mayotte’de, Filipinler’de ve Tayland’da Apple Watch Series 4’te veya daha yenisinde EKG uygulaması
  • Japonya’da, Mayotte’de, Filipinler’de ve Tayland’da Düzensiz Kalp Ritim Bildirimleri
  • Büyütme etkinleştirildiğinde Denetim Merkezi’nin ve Bildirim Merkezi’nin yanıt vermeyen bir duruma gelmesine neden olabilen bir sorunu düzeltir

 

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler