Sosyal medya

İşletim Sistemleri

Sony Xperia X İçin Sailfish X İşletim Sistemi Detayları Paylaşıldı

Birkaç ay önce Jolla ve Sony bir araya gelerek Sony Xperia X modelleri için Sailfish OS portu olan Sailfish X geliştireceklerini açıklamıştı.

Sony Open Devices Program kampsamında geliştirilen Sony Xperia X için Sailfish X işşletim sistemi 27 Eylül tarihinde resmen geliyor. İşletim sistemini kullanabilmek için 49.90€ ödemek gerekiyor. Ancak sistemin bazı hataları da yok değil.

reklam
MSI reklamı

Öncelikle telefona Sailfish X yüklemek için Linux işletim sistemine sahip bilgisayar olması gerekiyor. Jolla yükleme işleminin nasıl gerçekleştirileceğini anlatmış olsa da bilgisayar ile pek alakası olmayanlar için zor bir kurulum olabilir.

Sürümün klavyesinden veri girişi çok yavaş yapılıyor ancak bu bir sonraki Sailfish OS güncellemesi ile giderilecek. Bluetooth şimdilik çalışmıyor. Geliştiriciler şu anda Bluetooth’un bazı özelliklerini çalıştırmayı başardı ancak tam anlamıyla çalışmıyor. Ayrıca parmak izi okuyucu, barometre ve adım sayar gibi sensörler de şu an kullanılabilir durumda değil. Video oynatmada ve video çekmede bazı problemler var ancak bunun üzerinde hala çalışılıyor. Şimdilik varsayılan olarak iki işlemci çekirdeği çalışıyor.

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

HarmonyOS, akıllı telefonlar için aralık ayında piyasaya sürülecek!

HarmonyOS

Huawei, eylül ayında gerçekleştirdiği Huawei Geliştiriciler Konferansı‘nda HarmonyOS 2.0‘ı tüm akıllı cihazlar için kullanıcılara tanıttı. Şirket bu konferansta, yeni işletim sisteminin aralık ayında mobil cihazlar için yayınlanacağını duyurmuştu. Şimdi ise Huawei‘nin yazılım departmanı başkanı Wang Chenglu, mevcut ilerlemenin çok iyi olduğunu kullanıcılarla paylaştı. Chenglu‘ya göre işletim sistemi çıkış yapmaya hazır durumda ve herhangi bir sorun gözükmüyor.


İlginizi çekebilir: Kirin 990, 5G indirme hızında rakiplerinin önünde!

reklam
MSI reklamı

HarmonyOS kullanıcılara neler sunacak?

Wang Chenglu, Huawei‘nin 2016 yılının mayıs ayında HarmonyOS‘u dahili olarak tasarlamaya karar verdiğini söyledi. Yeni işletim sisteminin tasarlanma amacı ise şirketin gelecekte pazardaki yerini sağlamlaştırmak ve cihazlar arası düzen oluşturmaktı. HarmonyOS cihazları modüller halinde ele alıyor. Yani telefon, bilgisayar, televizyon gibi akıllı cihazların iç uyumlarını en optimize şekilde sağlamaya çalışıyor. Örneğin telefonların içinde bulunan CPU, GPU, ekran gibi özelliklerin bir arada uyum içerisinde çalışması yeni işletim sisteminin temel noktasıdır.

HarmonyOS

Chenglu,”HarmonyOS, akıllı yaşam endüstrisindeki en büyük yeniliklerden birini getirecek. Ekipman üreticilerinin karmaşık sistem özelleştirme ve geliştirmeleri yapmasına gerek kalmayacak.” açıklamasında bulundu. Uygulama geliştiricileri açısından da HarmonyOS, geliştiricilere 13000’den fazla API, IDE ve Ark derleyici sağlayacak. Ayrıca geliştiricilerin planlama ve iletişim ayrıntılarına değil, yalnızca iş mantığına dikkat etmesi yeterli olacak. Karmaşıklığın azalması geliştirme deneyimini önemli ölçüde iyileştirecek. Bu proje açık kaynak kodlu olduğu için şimdiden pek çok geliştirici destek vermeye başladı.

Devamını oku

Güncelleme

Xbox Game Bar artık CPU/GPU/RAM tüketimini detaylıca gösteriyor

Yazan:

Xbox Game Bar

Microsoft, Windows 10’da yerleşik olarak sunduğu Xbox Game Bar uygulamasına CPU, GPU, RAM ve Disk tüketimini gösteren yeni araç ekledi. ‘Kaynaklar’ adıyla dağıtılan yeni araç ile, kullanıcılar sistem kaynaklarını o an tüketmekte olan tüm programları kolaylıkla görebilecekler.


İlginizi çekebilir: Steam Cadılar Bayramı indirimi başladı!

reklam
MSI reklamı

Windows 10’da, (belki ilk defa duyacaksınız) Xbox Game Bar isimli yerleşik bir sistem uygulaması bulunuyor. Aslına bakacak olursanız bu uygulamayı, kısaca Android’deki widget özelliğinin Windows 10’a göre uyarlanmaya çalışılmış hali olarak tanımlayabiliriz. Örneğin Android’de ana ekrana Spotify widget’ı ekleyebildiğiniz gibi, Xbox Game Bar’daki Spotify widget’ını da masaüstünüze sabitleyerek sürekli orada tutabiliyorsunuz.

Xbox Game Bar sayesinde Windows 10 PC’lerin sistem kullanımı kolaylıkla izlenebilecek

Xbox Game Bar’ı basit bir yardımcı uygulama olmaktan çıkarıp kullanıcıların her an kullanmak isteyeceği bir alan haline getirmek isteyen Microsoft ise, uygulamaya eklediği yeni ‘Kaynaklar’ aracıyla, Windows 10 kullanıcılarının bilgisayarda yaptığı en önemli işleri ve onlarla bağlantılı eylemleri takip ederek, bunları düşük, orta veya yükseğe göre sıralamaya başladı.

Xbox Game Bar

Bu bağlamda artık, Windows 10 bilgisayarınızda CPU, GPU, RAM gibi sistem kullanımını programsız bir şekilde doğrudan Xbox Game Bar’da takip edebileceksiniz. Hatta eğer isterseniz, takibi her an yapabilmek adına ‘Kaynaklar’ı sabitleyerek masaüstünüzün herhangi bir noktasında sürekli olarak tutmayı de seçebilirsiniz.

Normalde Windows 10 için CPU, GPU ve RAM gibi sistem kullanımını gösteren bir sürü üçüncü parti uygulama var; ancak bu desteğin bilgisayara yerleşik olarak eklenmesi, muhtelif üçüncü parti uygulamalara güvenmeyenler için oldukça sevindirici bir gelişme. Güncellenen Xbox Game Bar uygulaması bugünden itibaren Microsoft Store üzerinden indirilebiliyor. Hemen şimdi uygulamayı en son sürümüne güncelleyerek yeni ‘Kaynaklar’ aracını görüntüleyebilirsiniz.

Diğer taraftan Microsoft, anlaşılan Xbox Game Bar’a üvey evlat muamelesi yapmaksızın geliştirmeye tüm hızıyla devam etmeyi sürdürecek. Bu geliştirme çalışmaları kapsamında Xbox Game Bar, işlevsellik bakımından da adeta biçilmiş kaftana dönüp, insanların sık sık açmak isteyebileceği bir uygulama haline gelecek gibi duruyor.

Devamını oku

Apple

iOS 14 kısa sürede %50 kullanım oranına yaklaştı

iOS 14

Apple’ın iOS 14 güncellemesi tahmini olarak %50 kullanım oranına yaklaştı. Bu da iOS’un en çok kullanılan sürümü olarak iOS 13’ü geçmeye hazırlandığını gösteriyor.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 ters kablosuz şarj özelliğini gizliyor olabilir!

reklam
MSI reklamı

iOS 14 kullanım oranı yükseliyor

Apple henüz resmi olarak iOS 14 kullanım oranlarını yayımlamadı, buna rağmen Mixpanel’in kullanım verileri güncellemenin uyumlu cihazların %46,36’sına yüklendiğini gösteriyor.

Karşılaştırmada yer alan veriler iOS 13’ün ise cihazların %46,37’sine yüklendiğini gösterdi. Verilere göre cihazların yaklaşık %7,27’si iOS’un eski bir sürümünü kullanıyor.

Mixpanel’in verileri sadece web sitesi ve uygulama kullanım analitiğine dayalı tahminlerden oluşuyor. Buna karşın Apple yakında kendi kullanım oranı istatistiklerini yayınlayabilir.

iOS 14

Ayrıca, iOS ve iPadOS 14’ün kullanım oranları, yayınlanmasından sadece 5 gün sonra Apple’ın önceki güncellemesini geride bırakmıştı. Aktif iPhone, iPad ve iPod touch kullanıcılarının %26,81’inin bu sürüme sadece 5 gün içinde geçtiği görülmüştü. 2019’da iOS 13, aynı zaman aralığında %20 kullanım oranında kalmıştı.

Eylül ayında piyasaya sürüldüğünden bu yana, iOS 14‘ün kullanım oranı artış hızı giderek yavaşlamıştı ve şimdi iOS 13’ün geçen yıl bu noktada olduğu seviyenin biraz gerisinde kaldı. Ekim 2019 itibarıyla iOS 13, uyumlu cihazların en az yarısında kullanılıyor.

iOS 14 özelleştirilebilir Ana ekran gibi yeni özelliklerle karşımıza çıkan büyük bir güncelleme. Aynı zamanda Siri ve telefon görüşmeleri için daha kompakt bir kullanıcı arayüzü, ek gizlilik ve güvenlik özellikleri sunuyor. Önümüzdeki günlerde ise Apple’ın kendi kullanım oaranlarını açıklaması bekleniyor.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler