Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Şirket CEO’su Xiaomi isminin nereden geldiğini açıkladı

Türkiye dahil birçok ülkede Çinli telefon üreticilerinin ismi zaman zaman gündem oluyor. Konuya yabancı olanlar için söylemesi bile zor olan bu isimlerden belki de en ilginci olan ‘Xiaomi’ isminin nereden geldiğine şirket CEO’su Lei Jun açıklık getirdi. Bir tartışma panelinde birkaç Batılı girişimcinin bu konuda şaka yapması üzerine sessiz kalamayan CEO, ismin arkasındaki hikayeyi anlattı.


İlginizi çekebilir: Xiaomi Mi Robot Vacuum – Cuma İndirimlerindeki En İyi Seçenek

reklam
Aorus reklamı

Xiaomi ismi nereden geliyor?

Lei Jun açıklamalarına şöyle başladı: “Xiaomi’nin kuruluşunun ilk günlerinde kurucu takım şirket isminin ne olduğu hakkında da tartıştı. ‘Kızılyıldız’, ‘Kırmızı Biber’ ve ‘Karabiber’ gibi isimler düşünüldü. Ama birçok sebepten dolayı bu isimlerin hiçbiri kabul edilmedi. Tartışma devam ederken birden en sevdiğim cümleyi düşündüm: Buddha bir pirinç tanesini Meru Dağı kadar önemli görür.

xiaomi ceo

Adventure İstanbul

Lei sözlerine şöyle devam etti: “Ardından birisi şirketin ismini Çincede pirinç anlamına gelen “Mi” koymayı teklif ettiğinde yatırımcılardan Liu Qin şöyle dedi: ‘İnternet tabiatı gereği oldukça kaçamak bir yapıya sahip. İsim Mi yerine Xiaomi olmalı.‘ Bu teklif herkes tarafından onaylandı ve kullanmaya başladık.” Lei Jun bu konuya ek olarak şirket isimlerinin insanlar üzerindeki etkisinin olup olmadığı üzerine fikrini de belirtti: “Yüksek kaliteliymiş gibi algılanan bir isim tek başına şirketin yükselişinin sebebi olamaz. Eğer bir şirket teknoloji ve kaliteli ürünlere sahip değilse, kullanıcı deneyimine önem vermiyorsa başarısızlığa mahkumdur. Her şey işe ve insanlara bağlı, şirketin değeri hiçbir zaman isimle ölçülmüyor.”

Çin’in büyüyen ekonomisinde en büyük telefon şirketlerinden olan Xiaomi, isim konusunda böyle bir geçmişe ve hikayeye sahip. CEO Lei Jung’un da belirttiği gibi işe ve insanlara güvenen şirket her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Teknoloji evreninde neler olup bittiğine meraklı bir kişilik.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Apple, “katlanabilir iPhone” için bir patent daha aldı!

katlanabilir iphone

Apple, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (USPTO) “Katlanabilir Elektronik Cihazlar için Kamera Sistemleri” isimli yeni bir patent başvurusunda bulundu. Bu başvuru bize Apple’ın Foxconn ile birlikte test ettiği iki katlanabilir iPhone tasarımının Kalite Kontrol testlerinden başarıyla geçmiş olabileceğini gösteriyor.


İlginizi çekebilir: Apple Watch ve Galaxy Watch şeker hastalarının işini kolaylaştıracak!

reklam
Aorus reklamı

Katlanabilir iPhone için bir adım daha atıldı

Tasarımlardan biri Samsung Galaxy Z Fold 2’ye benziyor ve iPhone’u bir kitap gibi açarak iPad’e dönüştürüyor.

Another illustration from the patent - Camera system for a foldable iPhone surfaces in Apple's filing for a patent

Adventure İstanbul

Test edilen ve sözde Apple tarafından tercih edilen ikinci model ise Samsung Galaxy Z Flip 5G ve Motorola Razr’e benzeyen bir tasarıma sahip. Ancak Galaxy Z Fold 2’nin aksine fikir, akıllı telefonu bir tablete dönüştürmek değil. Bunun yerine amaç, geniş ekranlı bir iPhone’u cebe sığdırabilmek.

Illustration from Apple's patent application for a bendable camera system - Camera system for a foldable iPhone surfaces in Apple's filing for a patent


İşinize yarayabilecek indirimli ve kullanışlı ürünleri sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.


Patent başvurusunda Apple, “Bir elektronik cihaz esnek kumaş, esnek polimer veya diğer esnek malzemelerden oluşturulmuş esnek bir muhafazaya sahip olabilir. Muhafazaya kameralar monte edilebilir. Muhafaza, bir konfigürasyona olduğu gibi farklı konfigürasyonlara da dönüştürülebilir. Muhafazayı bükerek ve kameraları yeniden yönlendirerek, panoramik veya üç boyutlu görüntülerin yakalanması sağlanabilir.” şeklinde bir açıklama yapıyor.

Patent başvurusu, kameraların kablolu veya kablosuz teknoloji kullanarak ahizeye bağlanacağını söylüyor. Bu da bize, kameraların telefon tarafından giyilen bir kılıf üzerinde olabileceğini ve doğrudan ahizeye yerleştirilemeyeceğini gösteriyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

160 Hz ekranlı ilk akıllı telefon, Şubat ayında geliyor!

160 Hz

Realme Başkan Yardımcısı ve Çin Ofisi Başkanı Xu Qi, 160 Hz ekranlı ilk akıllı telefonun Şubat ayında geleceğini açıkladı. Weibo hesabı üzerinden yapılan açıklamada şirketin yeni amiral gemisi olan Realme Race‘in 12 Şubat‘ta piyasaya çıkacağı duyuruldu.


İlginizi çekebilir: Meizu 18, popüler bir e-ticaret sitesinde listelendi!

reklam
Aorus reklamı

Dünyanın ilk 160 Hz ekranlı telefonu hangi özelliklere sahip olacak?

Qualcomm, Aralık ayının başlarında Snapdragon 888 yonga setini duyurudu. Realme, bu duyurunun ardından Snapdragon 888 yonga setini kullanacak bir amiral gemisi üzerinde çalıştığını paylaştı. Ardından bu cihazın Realme Race serisine ait olacağı öğrenildi. Realme Race Pro, 160 Hz ekran tazeleme hızına sahip 3200×1400 piksel çözünürlüklü 6.8 inçlik OLED bir ekran ile gelecek. Cihazın 12 GB LPDDR5 RAM ve 128/256/512 GB depolama alanı seçeneklerinin bulunacağı tahmin ediliyor. Ayrıca Realme‘nin geçtiğimiz haftalarda tanıttığı 125W hızlı şarj teknolojisi de bu cihazda bulunabilir.

160 Hz

Adventure İstanbul

Realme Race Pro, 5000 mAh batarya kapasitesi ve Android 11 tabanlı Realme UI 2.0 ile gelebilir. Ayrıca geçtiğimiz gün ortaya çıkan canlı fotoğraflarda cihazın 64 MP çözünürlüklü ana kameraya sahip olacağı görüntülendi. Bu canlı fotoğraflarda şirketin sloganı olan “Dare To Leap” yazısı da arka tarafta bulunuyor. 12 Şubat tarihinde piyasaya sürülmesi beklenen Realme‘nin yeni amiral gemisi serisi, kullanıcılar tarafından heyecanla bekleniyor. Cihazın çıkış tarihi yaklaştıkça telefon hakkında daha fazla teknik detay öğreneceğimizi tahmin ediyoruz.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Dimensity 700 ve 800 yeni orta seviye çipleri yolda

dimensity

MediaTek ilk 6nm işlem sürecine sahip Dimensity 1000 ve 1200 üst seviye çipleri yakın zamanda tanıtmışken; DigiTimes tarafından gelen bilgilere göre orta seviyeye hitap edecek yeni nesil Dimensity 700 ve 800 çipleri de yolda.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Bu işlemciler TSMC firmasının geçmişte gördüğümüz 10nm ve 12nm mimarilerini kullanacaklar. Çiplerle hedeflenen şeyler ise güç verimliliğinin sağlanmasının yanında 6G öncesi 5G bağlantısı, medya ve oyun performansı olarak karşımıza çıkıyor.

MediaTek, TSMC’nin 12nm’lik işlem sürecini Helio G35 ve G25 gibi çipleri içeren Helio-G gibi serilerde daha önce de kullandı. Ancak ana Dimensity 700 çiplerinin bile şu anda daha gelişmiş 7nm’lik mimari kullandığını düşünecek olursak olayların nasıl gelişeceğini izleyip görmek gerekecek.

Adventure İstanbul

dimensity

Tanıtım tarihi açısından ise MediaTek firması yeni Dimensity 700 çiplerini Nisan-Haziran çeyreği içerisinde bir yerde tanıtmayı planlıyor. Firmanın diğer yeni işlemcisi olacak olan Dimensity 800 ise MWC 2021 platformunda kullanıcıya sunulacak. Bu platformun şu anda planlandığı tarih ise 28 Haziran ile 1 Temmuz arası olarak karşımıza çıkıyor. Ancak tabii ki Avrupa’daki durumun gidişatına göre bu tarihlerde değişiklikler gözlemlenebileceğini de hatırlatmakta fayda var.

Ayrıca geçen seneden beri Dimensity 600 işlemcisinin de üçüncü çeyrekte geleceği konuşuluyordu. Ancak o zamandan beri 600 serisi işlemcileriyle alakalı gelen bir bilgi olmadığını da buraya not olarak düşelim.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler