Sosyal medya

Oyun Konsolu

Seagate, Xbox One ve 360 İçin İki Yeni Harddisk Duyurdu

Önce Microsoft, Xbox Game Pass isimli üyelik servisini, sonrasında ise Seagate, Xbox One ve Xbox 360 için iki yeni harddiskini duyurdu.

Seagate Game Drive for Xbox Game Pass Special Edition adı ile çıkan harddiskler yanında özel kampanyalar ile beraber geliyor. Microsoft’un duyurduğu Xbox Game Pass servisi aylık 10$’a kullanıcılara 100’den fazla oyunun yer aldığı kütüphaneyi sunuyor.

Game Drive for Xbox Game Pass Special Edition harddiskleri iki farklı boyutta geliyor. 90$’lık fiyat etiketine sahip 2 TB’lık harddiski alan kullanıcılara bir aylık Xbox Game Pass ücretsiz olarak veriliyor. 130$ değerindeki 4 TB’lık harddiski alanlara ise iki aylık Xbox Game Pass ücretsiz.

Harddiskler direkt olarak konsolun USB portundan bağlanıyor ve USB 3.0 sayesinde oyun konsolun kendi depolama alanında çalışıyormuş gibi çalışıyor. Konsol sürücüyü otomatik olarak algılıyor ve kullanıcıların dakikalar içerisinde sürücüyü kullanabilmesi için ayarlamasını sağlayacak yönergeleri sunuyor.

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyun Konsolu

PlayStation 5, SSD ile geliyor!

ROG Strix X299-E Gaming II

Japon teknoloji devi Sony, ismi PlayStation 5 olması beklenen yeni nesil konsolunun birkaç özelliğini açıkladı. PlayStation 5’in SSD ve ray tracing(ışın izleme) desteği ile gelmesi bekleniyor. PlayStation 5’in en büyük rakibi, Microsoft’un satışa sunacağı Xbox One X‘in özellikleri ise, PlayStation 5’in aksine henüz duyurulmadı.


İlginizi çekebilir: Sony yeni Xperia cihazında altılı kamera sistemi kullanacak!


PlayStation 5 özellikleri

PlayStation 5, PlayStation 4 Pro dahil Sony firmasının şu ana kadar çıkardığı tüm oyun konsollarından çok daha güçlü olacak. PlayStation 5, Radeon Navi tabanlı özel yapım bir GPU(Grafik İşlemci Birimi) ve 8 çekirdekli 7 nm Zen 2 mikromimarili AMD’nin 3. nesil Ryzen tabanlı bir işlemcisini bulunduracak. Amerikalı video oyunu tasarımcısı Mark Cerny‘nin iddiasına göre, grafik işlemci birimi, ışığın 3 boyutlu ortamlarla nasıl etkileşime girdiğini modelleyen ray tracing teknolojisine sahip olacak. Bu lüks teknoloji şu an için hiçbir oyun konsolunda bulunmuyor.

Sony’nin yeni konsolu, gelecekte evlerimizde yaygın olarak kullanacağımız fütüristik sayılabilecek 8K çözünürlüğü destekleyecek. Böylece uzun yıllar boyunca yenilenme gereksinimi duyulmadan kullanılabilecek. Şu anlık kaç FPS destekleyeceği bilinmemekle birlikte minimum standardın 60 FPS olması öngörülüyor.
PlayStation 5, SSD ile geliyor 1PlayStation 5, eski HDD teknolojisinden bu modelinde kurtulmuş olacak. SSD ile gelecek konsol, yükleme ekranlarında dakikalarca bekleme olayını tarihe gömecek gibi görünüyor. Sony bu girişimiyle fedakarlık yaparak, PlayStation‘larına sürekli SSD yükseltmesi yapan hayranlarına kıyak geçmiş olacak ve hayranlarını uğraşmaktan kurtaracak. HDD ve SSD farklarına gelecek olursak; sabit diskler, içinde bilgiyi okumak ve yazmak için hareketli parçalar bulundururken, SSD‘ler hiçbir hareketli parçaya sahip değiller ve veriyi flash bellek yongalarında depolarlar. Bu sebeplerle, HDD‘ler mekanik olduğundan veriye erişmek SSD‘lere göre çok daha yavaştır.
PlayStation 5, SSD ile geliyor 2

PlayStation 4, 299 Dolar’a, PlayStation 4 Pro ise 399 Dolar’a Amerika’da alıcı buluyor fakat PlayStation 5‘in fiyatı henüz bilinmiyor. PlayStation 5’in diğer özelliklerine gelecek olursak, selefi gibi PlayStation VR teknolojisine sahip olacak. Fiziksel boyutları henüz açıklanmayan konsolun Wi-Fi özellikleri, güç tüketimi ve depolama kapasitesi bilinmiyor. Ayrıca optik ses ve AV ses-görüntü çıkışı bulundurup bulundurmayacağı, kaç GB belleğe sahip olacağı, kaç adet USB portuna ve hangi standarda sahip olacağı da bilinmiyor.

Şu ana kadar Sony‘den gelen bilgiler bu yöndeydi. Yukarıda belirttiğimiz gibi yeni konsolun birçok özelliği henüz net durumda değil. Lansmanının ne zaman yapılacağı da şu an için belli değil. Sony‘nin PlayStation 5 hakkındaki açıklamalarını merakla takip edip, size bildiriyor olacağız.

Devamını oku

Haber

Tüm zamanların en çok satan 3. parti konsol oyunları

Konsol

Konsol dünyasında gözler yeni nesil PlayStaiton ve Xbox modellerine yönelmişken, NPD Group tarafından konsol dünyasının tüm zamanlarında en çok satan 3. parti oyunları listelendi.


İlginizi çekebilir; 20 milyon bilgisayar oyuncusu 2020’ye kadar oyun konsollarına geçecek


Bu listede tüm oyun konsolları yer alırken, God of War, Halo gibi direkt firmanın kendi üretimi özel oyunlar yer almadığını da belirtelim. Ancak listeye baktığımızda Activision ve Rockstar Games (ya da yeni adıyla 2K) ikilisinin ciddi bir üstünlüğü olduğunu da görebilirsiniz. Aşağıda PS, Xbox, Nintendo ve tüm konsol dünyası için listelenen en çok satılan oyunları görebilirsiniz. Oyunların 1995 yılından bu yana kutulu, 2012 yılından bu yana da dijital satışlardan derlendiğini belirtiliyor.

Tüm zamanların en çok satan 3. parti konsol oyunları (PlayStation, Xbox ve Nintendo)

GTA V

 1. Grand Theft Auto V
 2. Call of Duty: Black Ops
 3. Call of Duty: Black Ops II
 4. Call of Duty: Modern Warfare 3
 5. Guitar Hero III: Legends of Rock
 6. Call of Duty: Modern Warfare 2
 7. Rock Band
 8. Call of Duty: Black Ops III
 9. Call of Duty: Ghosts
 10. Call of Duty: WWII

Listeye bakıldığında 10’da 7 ile CoD serisi ezici bir üstünlük sağlarken, Guitar Hero ve Rock Band isimli müzik oyunları da genel olarak satışta boy göstermiş. Ancak GTA V efsanesini ise geçebilen yok.

Tüm zamanların en çok satan 3. parti PlayStation oyunları (PS, PS2, PS3 ve PS4)

GTA SA konsol

 1. Grand Theft Auto V
 2. Guitar Hero III: Legends of Rock
 3. Grand Theft Auto: San Andreas
 4. Call of Duty: Black Ops
 5. Call of Duty: Black Ops II
 6. Red Dead Redemption II
 7. Call of Duty: WWII
 8. Call of Duty: Modern Warfare 3
 9. Call of Duty: Black Ops III
 10. Call of Duty: Black Ops IIII

Bu konsol listesinde de 10’da 6 yapan CoD serisi liderliği tartışmasız devam ettirirken, GTA V’in ardından gelen Guitar Hero III: Legends of Rock, farkını ortaya koymayı başarmış. Ülkemizde bile Guitar Hero kafelerinin varlığını düşünürsek hiç de şaşırtıcı bir sonuç olmadığını görmekteyiz. RDR 2 ise daha yeni bir oyun olmasına rağmen hızlı bir çıkış gösteriyor.

Tüm zamanların en çok satan 3. parti Xbox oyunları (Xbox, Xbox 360 ve XBO)

CoD: BO konsol

 1. Grand Theft Auto V
 2. Call of Duty: Black Ops
 3. Call of Duty: Black Ops II
 4. Call of Duty: Modern Warfare 3
 5. Call of Duty: Modern Warfare 2
 6. Call of Duty: Ghosts
 7. Call of Duty: Black Ops III
 8. Call of Duty 4: Modern Warfare
 9. Call of Duty: WWII

Xbox kanadına geldiğimizde Xbox oyuncularının asıl favorisinin Call of Duty serisi olduğunu açıkca görüyoruz. En çok satan elbette GTA V iken geri kalan 9 oyunun CoD serisi olması ise bu serinin ne kadar önemli görüldüğünü de gösteriyor.

Tüm zamanların en çok satan 3. parti Nintendo oyunları (NES, DS, GameBoy, Wii, Switch vb.)

Guitar Hero: World Tour konsol

 1. Guitar Hero World Tour
 2. Guitar Hero III: Legends of Rock
 3. Just Dance 2
 4. Just Dance 3
 5. Mario and Sonic: Olympic Games
 6. LEGO Star Wars: Complete Saga
 7. Rock Band
 8. Just Dance 4
 9. Mario and Sonic at the Olympic Winter Games
 10. Rock Band 2

Söz konusu taraf Nintendo konsol oyunları olunca elbette seçimler da farklılaşıyor. Nintendo tarafında Guitar Hero ciddi bir ön plana çıkma durumunda olurken, Just Dance efsanesi de kendini listede bulmayı başarıyor. Müzik ve dans Nintendo fanlarının odağında.

Devamını oku

Donanım

Süper güçlü yeni nesil Xbox | Project Scarlett #E32019 (VİDEO)

Süper güçlü yeni nesil Xbox | Project Scarlett #E32019

Sunumları devam eden E3 2019 fuarında düzenlenen Microsoft lansmanında duyurulan Project Scarlett kod adlı yeni nesil Xbox’ın duyurusu da yapıldı.


İlginizi çekebilir; Xbox yeni konsolunu duyurdu


Xbox One X’ten 4 kat daha güçlü ve SSD performansı ile 40 kata kadar daha hızlı bir performans sunan Project Scarlett’ın detaylarını bu videomuzda görebilirsiniz.

İyi seyirler…

Süper güçlü yeni nesil Xbox | Project Scarlett #E32019

Devamını oku