Sosyal medya

Video

Samsung 49″ QLED Kavisli Oyuncu Monitörü | Burjuva Aydoğan #2

Samsung LC49HG90

Burjuva Aydoğan’ın yeni bölümünde Samsung üretimi olup Türkiye’de satılan en pahalı oyuncu monitörü LC49HG90 modelini inceliyoruz.

Samsung 49″ QLED Kavisli Oyuncu Monitörü | Burjuva Aydoğan #2

reklam

Günümüz bilgisayar oyunculuğu için artık çift monitör standart haline geldi. Ancak iki hızlı ve kaliteli monitör satın almak oldukça yüksek fiyatlara mâ olabiliyor. Bu nedenle Samsung tarafından geliştirilen LC49HG90DMMXUF model konuda sahip monitör, 49 inç gibi televizyonlarda belirttiğimiz ekran boyutunu oyuncular için sağlayarak çift monitörü tek monitöre indirmeyi başarmış.

49 inç genişliği 32:9 ekran oranı ile sağlayan Samsung, 2 adet 27 inç boyutunda 16:9 ekranı birleştiriyor. Böylece sanki ortasında hiçbir çerçeve bulunmayan iki monitörü 1800 R derecesinde eğimle yanyana konumlandırılmış gibi bir deneyimi tek ekrana indirgiyor. Bunu Metal Quantum-Dot destekli QLED panelde ve 1ms tepkime süresine ek olarak 144 Hz tazeleme hızıyla birleştirerek oldukça sıradışı bir ürün ortaya koymakta.

Gelişmiş Özellikler

3840 x 1080 piksel ekran çözünürlüğü ile süper ultra geniş bir Full HD deneyimini özellikle FPS, simülasyon ve yarış oyunlarında bambaşka bir şekilde hissettiriyor. Bu derece geniş ekranı destekleyen oyunlarda haritanın neredeyse tamamını görme, normal bir monitörde görüş alanınıza girmeyecek düşmanları fark edebilme gibi sizi oyunda bir adım öne çıkaracak birçok avantajı da sağlayabiliyor.

Mavi ışık emisyonlarını en aza indiren Göz Koruma Modu ve ekran titreşimini azaltan Flicker Free teknolojisi sayesinde daha az göz yorgunluğu ile daha uzun süre ekrana bakabilmemize olanak tanıyan monitör, Arena Lighting (Alan Aydınlatması) ile monitörün ardındaki duvara ışık yansıtarak şık bir hale de geliyor.

En güzel özelliğinin de söz konusu monitöre iki ayrı port ile bağlantı sağlayarak devasa ekranı iki adet ayrı 16:9 monitörmüş gibi ayrı bir şekilde kullanabilmenizi sağlıyor. Böylece dilerseniz ekran kartınıza iki farklı port ile bağlayabilir, dilerseniz bilgisayar ve oyun konsolunu ayrı ayrı kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Farklı ve yenilikçi bir deneme yapan Samsung, birçok markanın da benzer ürünler ile peşinden gelmesini sağlıyor. Özellikle çift monitör isteyen oyuncuların yanı sıra geniş ekran kullanımı gerektiren video kurgu işlerinde de oldukça rahat bir kullanım da sağlamayı başarıyor. Fakat bu ürün yenilikçi ve ilk olması sebebiyle fiyatı da oldukça tuzlu olduğunu unutmamak gerek.

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Video

PİL DÜELLOSU: Redmi Note 8 vs Realme 5 Pro

Yazan:

Pil Düellosu serimizin yeni karşılaştırması Redmi Note 8 ve Realme 5 Pro arasında gerçekleşiyor. Bakalım pil ömrü olarak hangi telefon daha başarılı sonuçlar veriyor?

Devamını oku

Donanım

Fiyat performans canavarları! | ROG Strix Radeon RX 5500 XT & 5600 XT

Fiyat performans canavarları! | ROG Strix Radeon RX 5500 XT & 5600 XT

Bu videomuzda fiyat performans oranlarıyla dikkat çeken ROG Strix Radeon RX 5500 XT ve 5600 XT modellerine göz atıyoruz.


İlginizi çekebilir; AMD’nin en iyileri: ROG Strix Radeon RX 5700 XT ve RX 5700

reklam

ROG Strix Radeon RX 5500 XT Edition ve ROG Strix Radeon RX 5600 XT OC Edition versiyonları üzerinden yaptığımız değerlendirmemiz bu videoda.

ROG Strix Radeon RX 5600 XT Bios güncellemesi nasıl yapılır?

  1. Buradaki adresten “Sürüm 1” olarak geçen ROG-STRIX-RX5600XT-O6G-GAMING VRAM OC TOOL dosyasını indirin.
  2. İndirilen RAR dosyasından çıkan EXE dosyasını yönetici olarak çalıştırın.
  3. İşlem tamamlandıktan sonra sistemi yeniden başlatın.
Devamını oku

Video

Fiyat aynı, PEKİ YA PERFORMANS? (2 laptop hediye ediyoruz)

Yazan:

Bu videomuzda, şu anda aynı fiyata satılan ve işlemci hariç neredeyse tüm özellikleri aynı olan iki dizüstü bilgisayarını kıyaslıyoruz. Bir modelde Intel i3-5005U işlemci, diğerinde ise AMD Athlon 300U yer alıyor. Bakalım hem işlemci, hem GPU hem de oyun testlerinde farklar nasıl?

Yarışmaya katılmak için

  • Bu videoyu Facebook veya Twitter hesabınızda paylaşın
  • HWP YouTube kanalına abone olun
  • Bu videoya size ulaşabileceğimiz bir e-mail adresiyle yorum yapın

Testimizdeki bilgisayar modelleri ne?

2300 TL fiyatla listelenen iki modelde de benzer tasarım, 4 GB RAM ve 256 GB SSD gibi özellikler mevcut. Ancak bir modelde Intel i3-5005U işlemci, diğerinde ise AMD Athlon 300U yer alıyor. Ayrıca AMD’li olan modelde Full HD çözünürlük kullanılırken, Intel’li modelde 1366 x 768 çözünürlüğe yer verilmiş.

reklam

Hangi testleri yaptık, sonuçlar nasıl?

Modellerden biri HP 15-DB1082NT, diğeri ise HP 15-BS120NT.

ilk olarak dizüstü bilgisayarımızın işlemci performansını anlayabilmek için Cinebench R15 testini gerçekleştirdik. AMD’nin Athlon işlemcili dizüstü bilgisayarı 265 puan, Intel i3 işlemcisine sahip dizüstü bilgisayar ise 192 puan aldı. Yani aradaki yüzdesel fark baktığımızda %38’lik bir farklı AMD’li dizüstü bilgisayarın daha yüksek bir işlem performansı gösterdiğini görüyoruz.

Benzer bir durum Cinebench R20 testinde görülüyor.

Diğer testlerin sonuçları ise şöyle:

GPU performansını ölçen Timespy testinde

AMD Athlon: 312

Intel: 229

%36 Genel

PC performansını ölçen PCMark 10 testinde

AMD Athlon 2764

Intel 2008

%37

3DMark’ın farklı iki testinde de bu sonuçlara benzer sonuçlar aldık. Oyun testlerinde ise her ne kadar çözünürlük avantajı olmasına rağmen, Intel’li dizüstü bilgisayarı hemen hemen her oyunda önemli derecede daha düşük performans gösterdi.

Devamını oku