Sosyal medya

Arttırılmış Gerçeklik

Samsung, ColdPlay Grubunun Konserini Evinize Getiriyor!

samsung

Samsung’un daha fazla müşteri memnuniyeti için geliştirdiği Members uygulaması, 18 Ağustos 04:30’da düzenlenecek ColdPlay konserinin evimize konuk olmasını sağlayacak.

Güney Koreli üreticinin Members uygulamasının Türkiye’deki kullanım alanı genişliyor. Büyük bir hayran kitlesine sahip ColdPlay’in konserini, sanal gerçeklik gözlüğü ve ona uyumlu cihazlar sayesinde evinizin konforunda “canlı olarak” izleyebileceksiniz. Müzik tutkunları ayrıca Ekim ayı sonuna kadar konserin tekrarını izleme olanağına sahip.

samsung

ColdPlay grubundan muazzam bir sahne performansı

reklam
MSI reklamı

Bu deneyimi yaşamak isteyen müzik tutkunlarının VR uyumlu bir Samsung akıllı telefon ile birlikte dev şirketin Oculus destekli Gear VR ünitesine sahip olmaları kafi.

Ayrıca Members uygulamasından faydalanan kullanıcılar; sahne arkası ziyaretleri, oyun ve alışveriş kampanyaları gibi ayrıcalıklı içeriklere de yakın gelecekte erişebilecek.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle

İngiliz Dili Edebiyatı ve Kamu Yönetimi alanlarından mezunum. Şu anda Tarih Yüksek Lisansı yapıyorum. Oyun, bilim-kurgu ve fantastik edebiyat, çizgi roman ve tabii ki sinema ve dizi tutkunuyum. Şimdilerde yeni Star Wars ve Justice League filmleri için gün sayıyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arttırılmış Gerçeklik

Facebook Messenger için, AR efekt geliştiricilerine müjde!

Yazan:

Facebook Messenger, Instagram

Facebook, AR efekt geliştiricilerinin, yaptıkları efekti Instagram dışında artık Messenger ve Portal platformlarında da yayınlamasına izin vereceğini duyurdu.


İlginizi çekebilir: Facebook Connect 2020: Oculus Quest 2 ve daha fazlası

reklam
MSI reklamı

Facebook, artırılmış gerçeklik efektleriyle uğraşan ve bu alanda çalışmalar yürüten insanların, çalışmalarını paylaşabilecekleri yeni platformları açıkladı. Dünkü Facebook Connect etkinliğinde şirket, üçüncü taraf içerik oluşturucuların hem Messenger hem de Portal‘a erişebileceklerini böylelikle oluşturdukları efekti buralarda yayınlayabileceklerinin müjdesini verdi. Bu bağlamda Facebook’un AR efekt yazılımı Spark AR Studio’da oluşturduğunuz efektleri artık Messenger platformuna da yayınlayabileceksiniz.

AR efekt geliştiricilerine Facebook Messenger desteği!

Facebook Messenger, AR efekt

Burada kafa karışıklığı yaratmaması açısından, ufak bir parantez açalım: Messenger’da AR efektleri zaten hali hazırda mevcut; ancak bunlar, Facebook’un kendi geliştirdiği efektler. Yeni açıklamanın ise, son kullanıcıların ürettiği AR efektlerini Messenger ve Portal platformunda yayınlayabilecekleri anlamına geldiğini ekleyelim. Facebook ekibi, kullanıcıların oluşturduğu efektleri Messenger ve Portal’da ne zaman yayınlayabileceklerini ise önümüzdeki yılın başlarında açıklayacağını söyledi.

400 milyondan fazla AR efekt geliştiricisi var

Facebook ayrıca dünkü etkinlikte Spark AR Studio’nun kullanım miktarıyla ilgili de güncel bilgiler verdi. Buna göre şu anda dünya çapında, hem Facebook hem de Instagram’da bir milyondan fazla AR efekti yayınlayan 400 milyondan fazla Spark AR geliştiricisi bulunuyor. Ayrıca Facebook, son üç ayda 150′den fazla kullanıcı hesabı tarafından paylaşılan efektlerin Instagram’da bir milyardan fazla görüntülemeye ulaştığını da açıkladı. Şimdi Messenger ve Portal platformları için gelecek destekle birlikte bu sayı çok daha fazla artacak.

Genel olarak baktığımızda Facebook’un sahibi olduğu platformlarda AR teknolojilerine oldukça önem verdiğini görüyoruz. Bunların yanı sıra şirket, Ray-Ban ortaklığında artırılmış gerçeklik tabanlı akıllı gözlükler üzerinde çalıştığını da açıklarken, gelecek yıl bir çift akıllı gözlük piyasaya sürmeyi planlıyor.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Arttırılmış Gerçeklik

LG, çok hafif arttırılmış gerçeklik gözlüğünü 2021’de duyurabilir!

LG

LG, gündelik kullanımda hayatımızın parçası olan gözlüklerden, ağırlık olarak çok da farklı olmayacak AR (Arttırılmış Gerçeklik) gözlüğünü 2021 yılında tanıtmayı planlıyor. Gözlük, son zamanlarda Apple’ın da sızıntıları çıkan yeni gözlüğüne güçlü rakip olabilir.


İlginizi çekebilir: EMUI 11, “Dağıtılmış Teknoloji” ile cihazlar arası kullanım sunacak!

reklam
MSI reklamı

Japonya merkezli operatör şirketi NTT DoCoMo ile geliştirme faaliyetlerini sürdüren LG, ortaklığın meyvesi olarak yepyeni bir gözlük çıkarmayı planlıyor. ETNews’in raporuna göre gözlüğün ağırlığı sadece, 79.38 gram olacak.  Tipik gözlüklere nazaran (Ortalama bir gözlüğün ağırlığı 25 gram ile 51 gram arası değişebilir.) biraz daha ağır. Fakat piyasada bulunan çoğu AR (Arttırılmış Gerçeklik) ve VR (Sanal Gerçeklik) gözlüğüne göre hafif bir yapıda.

Yine Google’ın altında hizmet gösteren şirketlerden birinin ürünü olan Magic Leap One, 345 gramdan fazla bir ağırlığa sahipti. Sonuç olarak, geleneksel gözlüklerle kıyaslanamaz derecede hantal yapılarda ürünler görüyorduk. Şimdi ise LG’nin yeni dizaynıyla birlikte, saatler boyu takabileceğimiz konforlu bir cihaz tanıtılabilir.

LG NTT DoCoMo ile 5G iletişim ortaklığına gitmişti!

NTT DoCoMo daha öncesinde, 5G ve LTE teknolojileri geliştirmek amacıyla LG ile çalışmalarda bulunmuştu. Fakat herhangi bir açıklama yapmamıştı. Ortaya çıkan raporlar gösteriyor ki 2021 yılının içerisinde LG’nin yeni gözlüğü satışa çıkabilir.

Gözlükle ilgili henüz çok fazla bilgi açığa çıkmadı. İlerleyen zamanlarda yeni detaylar elbette gelecektir. Telefona bağlı olacağı veya ne denli bir yazılımla çalışacağı bile detaylanmış değil. Belli olan en belirgin detay iki firmanın arasındaki ortaklık.

Yakın dönemde Google ile iş birliğine giden North’un Focals adlı akıllı gözlüğü de yine benzer ağırlık değerlerini (72.57 gram) kullanıcılarına sunuyordu. Basit ve sade tasarımın yanı sıra sunmuş olduğu gelişmiş platform desteğiyle ilgi çekmeyi başarmıştı.

VR ve AR gözlükler hayatımızın parçası olabilir mi?

Akıllı gözlükler (VR ve AR), hayatımızın parçası haline gelmek için senelerdir gelişimini sürdürüyor. Hayatımızı kolaylaştırmak üzere yeni nesil araçlar ve yazılımsal geliştirmeler sunan ürünler artık sürekli yanımızda gezdirebileceğimiz ve kullanabileceğimiz tasarıma sahip olacak mı? Henüz bunu söylemek için çok erken. AR teknoloji sahası, dünyada hala genç ve gelişmesi gereken bir alan olarak görülüyor.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

OnePlus Nord, arttırılmış gerçeklik ile tanıtılan ilk telefon olacak

OnePlus Nord

OnePlus, nihayet orta sınıfta tanıtacağı ilk model olacak olan Nord modeli için resmi lansman tarihini duyurdu. OnePlus tarafından yapılan açıklamaya göre cihaz, 21 Temmuz’da tanıtılacak. Fakat bu tanıtımı esas ilginç kılan detay ise, “arttırılmış gerçeklik” ile yapılacak olan ilk akıllı telefon lansmanı olacak olması.


İlginizi çekebilir: OnePlus, yeni TV modellerinin fiyatlarını doğruladı!

reklam
MSI reklamı

OnePlus Nord lansmanına katılacakları neler bekliyor

OnePlus Nord modelinin lansmanına katılacak olanları, arttırılmış gerçeklik ile desteklenen bir lansman tecrübesi bekliyor. Lansmana katılmak için ise, davetiye koduna ihtiyacınız var. Gerekli uygulamayı indirdikten sonra, bu davetiye kodu ile bir avatar belirleyerek ve kulaklıklarınızı takarak lansmana dahil olabiliyorsunuz. Ayrıca OnePlus, lansman öncesinde akıllı telefonunuzu tam şarj etmenizi ve stabil bir internet bağlantısına sahip olmanızı tavsiye ediyor.

Arttırılmış gerçekliğe sahip olacak olan OnePlus lansmanına katılmak isteyenler, bu link aracılığıyla uygulamayı indirip lansmana katılma girişiminde bulunabilirler. Önceleri sadece amiral gemisi modeller üreten OnePlus, bu lansman sonrası orta sınıf cihazlara da sahip olmuş olacak. Bakalım OnePlus, amiral gemisi segmentinde yakaladığı başarıyı, yeni orta sınıf cihazlarında da yakalamayı başarabilecek mi? Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

HWP COIN’den Haberler

Donate

© EMY Medya. Kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek dijital ortamda alıntı yapılabilir.

HWP.com.tr hosting hizmeti LimonHost tarafından verilmektedir.

LimonHost logosu