Sosyal medya

Kripto Para

Sakarya Üniversitesi’nde kripto para madenciliği iddiası

Sakaraya Üniversitesi kripto para madenciği, öğrenci bilgi sistemi

Sakarya Üniversitesi‘nde öğrenciler, ders notlarını ve bilgi maillerini kontrol ettikleri sistemde 3 aydır yaşanan yavaşlık ve arıza nedeni ile şikayette bulundu. Yapılan araştırmada, okulun sistemine kurulu sunucu ile kripto para madenciliği yapıldığı ortaya çıktı.

İlginizi çekebilir: Paraları çalınan Bitcoin milyoneri intihar etti

Okul sunucuları ile kripto para madenciliği yapıldı

Sakarya‘da 89 bin öğrencinin öğrenim gördüğü Sakarya Üniversitesi’nde, öğrencilerin ve öğretim görevlilerin bilgi ve notlarını görüntülediği sistemde 3 aydır yavaşlık ve arızalar oluşuyordu. Oluşan bu yavaşlıktan şikayet eden öğrenciler üniversite yönetimine durumu bildirdi. Konu hakkında yapılan araştırmalar sonucunda, okulun bilgi sisteminde kullanılan sunucular üzerinden kripto para madenciliği yapıldığı görüldü. Sadece sunucularla da kalmayan madencilik okulun birçok ortak kullanım alanındaki bilgisayarlarla da yapılmış.

Sakarya Üniversitesi

Kripto Para Madenciliği

Sakarya Üniversitesi’nde soruşturma başlatılacak

Sakarya Üniversitesi yetkilileri konuyla ilgili açıklama yapmazken, uzaktan eğitim sisteminde sınavları yarıda kalan öğrenciler için sınavların tekrarlanacağı ve bu konunun siber saldırı olarak değerlendirileceği konuşuluyor.Öte yandan Sakarya Üniversitesi‘ne bağlı Teknokent‘te de bir şirketin uzun süredir kripto para madenciliği yaptığı ve bu nedenle Teknokent‘te bulunan şirketler için hazırlanan kesintisiz güç kaynağının arıza yaptığı öne sürüldü.

Kapasitenin üstünde güç çekildiği için güç kaynağının arıza yaptığı öne sürülüyor. Ayrıca Teknokent‘te kripto para madenciliği yapan şirket hakkında da soruşturma başlatılacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Osman Özaydın

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval