Sosyal medya

Apple

ARM tabanlı MacBook, uygulama desteği konusunda kusursuz!

Apple ARM Mac

Apple, ‘One More Thing’ etkinliğinde, yepyeni ARM tabanlı MacBook cihazlarına güç verecek M1 çipini gözler önüne serdi. Apple sözcüsü, M1 işlemciyi tanıtırken, aynı zamanda ARM tabanlı Mac’lerin uygulama desteğinden hiçbir şekilde mahrum kalmayacağını ve bu konuda kusursuz bir deneyim sunacağını ifade etti.


İlginizi çekebilir: Apple, ARM tabanlı Mac’lerine güç verecek 5nm M1 çipini tanıttı

reklam
Aorus reklamı

Apple, ARM tabanlı MacBook modellerine gelecek uygulamaları tanıttı

One More Thing etkinliğinde ABD’li teknoloji devi Apple, yeni ARM tabanlı MacBook ürünlerini tanıttı. Apple, yeni Mac’leri sadece tanıtıp “işte yeni Mac’ler!” demenin yanı sıra, bir de kullanıcılara vereceği uygulama desteğinden de kapsamlı bir şekilde bahsetti. Apple’ın açıkladığı verilere göre, ARM tabanlı Mac’lere ilk olarak; Adobe Lightroom, Photoshop, DaVinci Resolve, Cinema 4D gibi popüler uygulamalar gelecek.

Apple

Adventure İstanbul

Apple’ın, kendi geliştirdiği Silicon çiplerini detaylandırdığı One More Thing etkinliğinde, şirket kullanıcıların yeni MacBook modellerinin uygulama desteğinden mahrum kalmayacağını ifade etti. İlk olarak Adobe’nin Lihgtroom ve Photoshop gibi popüler uygulamalarıyla yapılan işbirliği neticesinde, bu uygulamaların ARM tabanlı Mac cihazlarda sorunsuz bir şekilde çalışacağını söyleyen Apple, devamında şu uygulamalardan bahsetti:

  • Kod öğretme uygulaması, Hopscotch
  • Video uygulaması, Mmhmm
  • Tasarım uygulaması, Shapr3D

Omni Group’un üretkenlik uygulamaları ve daha bir sürü popüler uygulama, ARM tabanlı Mac’lerde kusursuz bir biçimde çalışacak. Apple, bu uygulamaların çoğu için çıkış tarihlerini vermedi, ancak Lightroom’un önümüzdeki ay kullanıma sunulacağını ve Photoshop’un ise önümüzdeki yılın başlarında piyasaya çıkacağını söyledi.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

MacBook Pro Touch Bar özelliğini kaldırıyor

Yazan:

MacBook Pro Touch Bar

Apple yeni MacBook’larında ciddi tasarım değişikliğine gidiyor. İddialara göre 2021 MacBook Pro, Touch Bar özelliğini kaldıracak ve MagSafe ile gelecek.


İlginizi çekebilir: Qualcomm, eski Apple çalışanlarının işlemci firmasını alıyor

reklam
Aorus reklamı

Amerikalı teknoloji devi Apple, ilk iPhone modelini 2007 yılında tanıtmış olsa da Mac ismini verdiği bilgisayarları çok daha uzun süredir piyasada bulunuyor. Özellikle iMac ve MacBook modelleri modern, benzersiz tasarımları ve üstün performanslarıyla uzun süredir kullanıcıların dikkatini çekiyor. Şirket son olarak 2020 yılında Apple Silicon M1 adını verdiği, kendi tasarımı olan ARM mimarili işlemcilerini kullanan yeni bilgisayarlarını tanıtmıştı. Oldukça beğenilen bu modeller, Termal performansları, uzun pil ömrü ve işlem güçleriyle oldukça dikkat çekti. Şirket performans anlamındaki bu ilerlemeye, tasarım konusunda da geliştirmeler ekliyor. İddialara göre 2021 MacBook Pro, Touch Bar özelliğine sahip olmayacak ve MagSafe ile gelecek.

MacBook Pro Touch Bar

Adventure İstanbul

MacBook Pro Touch Bar özelliğini kaldırıyor, MagSafe geri dönüyor

MacRumors, 9to5Mac ve Apple Insider tarafından ortaya çıkarılan raporlara göre Apple, 2021 model laptoplarında ciddi tasarımsal değişikliklere gidecek. Yeni tasarımda MacBook, iPad modellerinde görmeye alışık olduğumuz kenar tasarımlarına sahip olacak. Laptopun alt üst tarafları ise düz olacak. 14 – 16 inç olmak üzere iki farklı model gelecek ve ikisi de Apple tarafından tasarlanmış olan ARM işlemcilere sahip olacak. Tahmin edildiği üzere Intel işlemcili bir model gelmeyecek. Belki de en çok heyecanlandıran haber ise uzun süredir beklenen bir haber. 2021 model MacBook Pro, Touch Bar özelliğine sahip olmayacak. Minik OLED ekran yerini standart fonksiyon tuşlarına bırakacak. Bir başka güzel haber ise şarj kısmında geliyor. Apple MagSafe manyetik şarj özelliğini uzun bir aradan sonra geri getiriyor. Ekran konusunda da daha parlak ve daha yüksek renk doğruluğuna sahip bir ekranın geleceği gelen bilgiler arasında. Konuyla ilgili yeni gelişmeler için takipte kalın…


İlginizi çekebilir: Netflix keyfi yapabileceğiniz her bütçeye uygun televizyonları Hepsiburada üzerinden almak için tıklayınız 

İlginizi çekebilir: Netflix keyfi yapabileceğiniz her bütçeye uygun televizyonları Trendyol üzerinden almak için tıklayınız


 

Devamını oku

Aksesuar

Netflix, AirPods Pro için Uzamsal Ses desteğini test ediyor!

Netflix

Bir Fransız sitesinden alınan rapora göre Netflix, AirPods Pro ve AirPods Max’te yerleşik olan uzamsal ses özelliği için destek eklemeye çalışıyor.


İlginizi çekebilir: AirPods Max garantisi kulaklık yastıklarını kapsamıyor!

reklam
Aorus reklamı

Site, Amerika Birleşik Devletleri’nde uzamsal ses desteği ile ilgili çalışmaların olduğunu belirten isimsiz bir Netflix çalışanıyla konuştuğunu söylüyor.

Söylenti henüz başka bir kaynak tarafından onaylanmadı. Ancak Fransız menşeili kaynak, bu özelliğin önümüzdeki ilkbaharda küçük bir katalog başlığı yayınlayarak hayata geçirileceğini düşünüyor.

Adventure İstanbul

Uzamsal ses nedir?

Uzamsal ses, sinema salonunki atmosfere benzer olarak, sesi Apple’ın kulak içi ve kulak üstü kulaklıklarına taşıyan aynı zamanda sesi üç boyutlu hale getiren bir AirPods Pro ve AirPods Max özelliğidir. Uzamsal ses, başınızın hareketini ve iPhone’unuzun konumunu takip etmek için ‌‌AirPods Pro‌‌ ve iPhone’daki jiroskop ve ivmeölçeri kullanır, hareket verilerini karşılaştırır ve ardından ses alanını başınız hareket ederken bile cihazınıza bağlı kalacak şekilde yeniden düzenler.

AirPods Pro Mekansal Ses: Nedir ve Neden Önemlidir | ITIGIC

Apple, özelliği ilk olarak 2020 Kasım ayında duyurmuştu. O günden itibaren birçok AirPods Pro sahibi bu özelliği deneyimlemek için gün sayıyordu. Özelliğin Netflix’e getirilmesi şüphesiz ki AirPods Pro kullanıcılarının Uzamsal Ses tecrübesini deneyimleyebilmesi için sınırsız bir içeriğe sahip olmasını sağlayacaktır.

Uzamsal Ses, sadece iPhone veya iPad ile çalışan bir özelliktir. Bu nedenle eğer Netflix gerçekten bunun üzerinde çalışıyorsa, özellik sadece Apple’ın uyumlu iPhone’ları veya iPad’lerinde görüntülediğiniz Netflix içeriklerinde destek sağlayacaktır.


İşinize yarayabilecek indirimli ve kullanışlı ürünleri sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.


 

Devamını oku

Apple

Apple 2020 yılında çok daha fazla Mac sattı

apple 2020

Bir analiz firmasından gelen yeni bilgilere göre Apple, 2020 yılında daha fazla Mac bilgisayar satışı yaptı. Bu durumda Apple firmasının kendi üretimi M1 çipleriyle çıkardığı bilgisayarlar da önemli rol oynuyorlar.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Canalys, 2020 yılının son çeyreğinde dünya çapında bilgisayar piyasasıyla ilgili yaptığı incelemede aynı zamanda bütün bir yılın özetini de sundu. Sunulan verilere göre ise 2020 yılında Apple, 2019 yılına oranla %16.6’lık bir artış ile 22.6 milyon bilgisayar satışı sağladı. Özellikle yılın son çeyreğinde %45 ile yaşadığı oldukça yüksek satış artışı için firmanın aynı dönemde çıkan M1 Mac’lerinin önemli etkisinin olduğunu söyleyebiliriz.

Genel anlamda ise bilgisayar piyasasında %11 artış görüldü. Toplamda 297 milyon bilgisayar sayısı ile de 2010’dan beri piyasanın en iyi sonucu yakalanmış oldu. Özellikle öğrenci ve çalışan kişiler tarafından tercih edilen notebook ve iş istasyonları cihazlarında 2019 yılında göre %44 artış görülürken; masaüstü bilgisayarlar ise %20 düştü.

Adventure İstanbul

Apple tarafında görülen 22.6 milyon satış rakamı firmayı genel bilgisayar üreticileri arasında dördüncü sıraya yerleştirdi. Arkasında ise 20 milyon ile Acer markasını görebiliyoruz. Ancak kazanç bazında bakacak ve MacBook cihazlarındaki geliri göz önünde bulunduracak olursak aradaki fark muhtemelen bu kadar az olmayacaktır.

apple 2020

Apple satış genelinde dördüncü, gelişimde birinci sırada

Sıralamanın başında ise 72.6 milyon ile Lenovo geliyor. Onu ise 67.5 milyon ile HP ve 50.2 milyon ile Dell takip ediyor. Bu markaların 2020 yılında geçmiş yıla nazaran şahit oldukları gelişim ise sırasıyla %11.9, %7.1 ve %8.2 olarak karşımıza çıkıyor. Yani yükseliş bazında %16.6 ile Apple önemli bir gelişme kaydetmiş durumda.

Tim Cook başta olmak üzere Apple firmasının bu satış rakamlardan memnun olduğunu söylemek zor olmasa gerek. Özellikle Intel işlemcilerinden ayrılıp kendi işlemcilerine geçmelerinin bu artışta önemli pay sahibi olduğu aşikar. Aynı zamanda bilgisayarlarına getirecekleri yeniliklerle birlikte bu sayıların devam etmesi işten bile değil.

Canalys analistlerinden olan Ishan Dutt 2021 yılı geneli için ise; 2020 yılında artan talep, rekabet ve gelmeye devam eden yenilikler dolayısıyla bu yılın bilgisayarlar için daha da heyecan verici bir dönem olabileceğini de ekliyor.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler