Sosyal medya

Giyilebilir Teknoloji

Robert Downey Jr.’dan 7 yaşındaki çocuğa Iron Man protez kol hediyesi

3D yazıcıların günümüzde ne kadar işe yaradığını artık hepimiz biliyoruz. Fakat bazen öyle zamanlar geliyor ki bu teknolojiye minnettar olmamak elde değil.

Şimdi sizlere sunacağımız haber 7 yaşında bir çocuk için hazırlanan protez kol. 3D yazıcıda hazırlanan elektronik bu kol Demir Adam‘ın kolu şeklinde tasarlanmış. Üstelik oldukça da yetenekli. Avucunu açıp kapatabilen kolu Limbitless Solutions adlı firma yapmış. Kâr amacı gütmeyen bu kurum Central Florida Üniversitesi mühendislik öğrencileri tarafından kurulmuş. Kurumun finansmanını ise bağışlar ve kahve içmeyerek ayırdıkları paralar sağlıyor.

iron-man-arm-jay

3D yazıcıda hazırlanmış çocuk uzuvları üzerine uzmanlaşmış olan grup bunun sebebi olarak çocukların daha hızlı büyüdüğünü bu yüzden de ileride daha pahalı biyonik uzuvlara ihtiyaç duyacaklarını belirtti. her ne kadar protezleri düşünce ile yönlendirilemiyor olsa da şekilleri çocukların hoşuna gidiyor.

Üniversitenin 3D yazıcısını kullanarak yaptıkları uzuvlar ortalama olarak 350 dolar civarında tutuyor ve yapımı 30 ile 50 saat sürüyor. Resimde gördüğünüz Iron Man temalı kol ise Alex adlı bir çocuk için yapıldı. Kendisine Noel’de bir tane de Optimus Prime protez kolu hediye edilmişti.

Kolun teması Demir Adam olunca onu hediye edecek en uygun kişi de karakteri hayata geçiren Robert Downey Jr. oluyor elbette. İşte o buluşma aşağıdaki videoda. Bu arda Limbitless Soultion’ı desteklemek isterseniz de kendilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Murat Halilbeyoğlu

Nobody knows...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval