Sosyal medya

Haber

Rivian, Halka Arz Fiyat Aralığını Yükseltti!

Elektrikli araç şirketi Rivian Automotive, Cuma günü hisselerinin beklenen halka arz fiyatını yükseltti.

Güncellenmiş bir menkul kıymetler dosyasına göre, Rivian şimdi 57 dolardan 62 dolara yükselen 72 ile 74 dolar arasında değişen 135 milyon hisse sunmayı planlıyor. Bu mevcut aralığın en üstünde ve sigortacıların 20,25 milyon ek hisse satın alma opsiyonu kullandığını varsayarsak, Rivian 65 milyar dolardan fazla değere sahip olacak.

Kaynaklar daha önce CNBC’ye verdiği demeçte, Amazon ve Ford tarafından desteklenen Rivian’ın önümüzdeki hafta en kısa sürede halka açılmayı planladığını söyledi. Rivian’ın geçen ay sunduğu halka arz prospektüsüne göre, şirket Nasdaq’ta “RIVN” senedi sembolü altında listelenmeyi planlıyor.


Meraklısı için: Apple, Tesla’nın Eski Autopilot Direktörünü İşe Aldı!


Bu değerleme, Rivian’ın, Rivian’da %5′ten fazla hisseye sahip olan GM ve Ford gibi geleneksel otomotiv devlerinden yalnızca biraz daha az değerli olduğu anlamına geliyor. Şirket hiçbir zaman maddi gelir kaydetmedi ve başvurularına göre 30 Eylül’de sona eren çeyrekte en fazla 1 milyon dolar gelir elde etmeyi planlıyor. Yılın ilk altı ayında 994 milyon dolar kaybetti fakat bu fiyat yükselişinin ardından şirketin değerinin $65 milyar olacağı söyleniyor.

Bu aynı zamanda Rivian’ı bir dizi elektrikli araç start-up’ı ve son zamanlarda Fisker, Lordstown Motors ve Lucid gibi şirketler de dahil olmak üzere, ABD’nin halka açık şirketlerinden Titan ve Çinli elektrikli araç üreticisi Nio ile eşit hale getirecek.

Rivian, Amazon için ticari teslimat kamyonları geliştiriyor ve yakın zamanda merakla beklenen elektrikli kamyoneti R1T’nin üretimine başladı. Rivian, geçen hafta, yıl sonuna kadar 1.000 R1T teslim etmeyi planladığı değiştirilmiş bir menkul kıymet dosyasında açıkladı.


İlginizi çekebilir: Elektrikli Araç Üreticisi Rivian, Halka Arz Edilecek!


Perşembe günü, Rivian’da eski bir kadın yönetici, şirkete karşı açılan bir cinsiyet ayrımcılığı davasında, şirketin üst düzey yöneticilere “yatırımcılara verdiği sözleri yerine getirme yeteneği” konusundaki endişelerini dile getirdiğini açıkladı. Yönetici Laura Schwab, bu endişelerin, kadın çalışanların kritik toplantılardan dışlandığı ve marjinalleştirildiği şikayetleriyle birlikte reddedildiğini iddia etti.

Bir Rivian sözcüsü daha önce Schwab’ın davası ve iddiaları hakkında yorum yapmayı reddetmişti.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Alper Canımoğlu

Teknoloji meraklısı ve mühendis adayı bir öğrenci...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir