Sosyal medya

İnternet

RAN Slicing için canlı saha denemesi gerçekleştirildi

RAN Slicing (Baz İstasyon Dilimleme) saha denemesi Türk Telekom ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından gerçekleştrilidi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın himayelerinde, Haberleşme Genel Müdürlüğü, yeni nesil iletişim teknolojilerinin geliştirilmesinde dünyanın önemli oyuncularından biri olan ABD merkezli ONF (Open Networking Foundation) ile kısa süre önce bir işbirliği anlaşması imzalamıştı.Bakanlık ve ONF arasındaki işbirliği, 5G kablosuz ağlar için çözüm sunan açık kaynaklı şebeke yönetim ve merkezi işletim (M-CORD) altyapısının, Evrensel Hizmet Projesi kapsamında Türkiye’de yapılacak saha çalışmasını içeriyor. RAN Slicing teknolojisi, M-CORD altyapısında kullanılıyor. Konya’daki saha testi de bu kapsamda yapıldı.

RAN Slicing

reklam
Huawei P40 reklamı

Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç söz konusu testlere ilişkin yaptığı açıklamada; “Ülkemizin bilgi toplumu olması yolunda Bakanlık olarak üzerimize düşen görevlerin bilincindeyiz. Bu dönüşümün ana omurgasının her yerden herkese genişbant internet erişimi sağlamak üzere memleketin her yerine haberleşme altyapılarının güncel teknolojiye uygun olarak ulaştırılması olduğuna inanıyoruz. Bu amaçla Ulusal Geniş Bant Stratejimizi yayınladık ve emin adımlarla çizdiğimiz yol haritasında ilerliyoruz. Ayrıca yaklaşık 7 yıldır Evrensel Hizmet kapsamında kırsal alanlarda yaşayan vatandaşlarımızı gelişmiş haberleşme altyapıları ile buluşturmak için çalışıyoruz. Teknolojinin geliştirilmesine katkı sağlayarak bu teknolojilerde söz sahibi olmak amacıyla yaptığımız işbirliği anlaşmasının ilk meyvelerinden olan bu saha testleri bizim için cesaret verici olmakla birlikte önümüzde uzun bir yol olduğunun bilinciyle çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

“RAN Slicing, oyunu değiştirici etki yapacak”

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Doğan, Türk Telekom grup şirketi Argela’nın Yazılım Tanımlı Ağ (Software Defined Network – SDN) teknolojileri kapsamında geliştirdiği RAN Slicing olarak tanımlanan teknolojinin sektörde oyunu değiştirici bir etki yaratacağını söyledi. Doğan, şunları kaydetti: “Ölçeklenebilir, esnek, programlanabilir mimarisiyle bu teknolojimiz geleceğin mobil iletişim ihtiyaçları için yüksek kapasiteli, kişiselleştirilmiş ağ ve hizmet çözümleri sunulmasına olanak sağlıyor. RAN Slicing’in küresel 5G standartları arasına kabul edilmesi yönünde sağlam adımlarla yol alıyoruz.“

Hızlı ve gelecekteki ihtiyaçlara uygun bir altyapı teknolojisi geliştirmenin ve üretiminin eşiğinde olan Türkiye; Evrensel Hizmet Projesi kapsamında kırsal kesimlere en son teknolojiyi götürmeyi hedefliyor.Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, yürüttüğü Evrensel Hizmet Projeleri ile kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın haberleşme ihtiyaçlarını gelişen son teknolojiyi kapsayacak şekilde giderirken, yerli ve milli ürünlerin kullanımını artırmaya yönelik önemli adımlar atıyor. Yerli ürün kullanımı zorunluluğu ile başlayan bu süreç ONF ile yapılan uluslararası işbirliği anlaşması ile devam ediyor. Gerçekleştirilen testler başarılı olursa Türkiye, çığır açıcı bir gelişmeye öncülük etmiş olacak. Yapılan saha testi nüfusu 500’e kadar olan kırsal bölgelere mobil ses ve genişbant internet hizmetini götürmek ve sayısal uçurumu azaltmak amacıyla başlatılan Evrensel Hizmet Projesi’nde önemli adım olacağı gibi, mobil şebekelerin gelişim sürecinde de bir kilometre taşı olacak.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet

Xiaomi CEO’su Lei Jun’un 5G ropörtajı: 8K, bulut servisler ve dahası

Lei Jun

Ulusal Halk Kongresi Başkanı ve Xiaomi CEO’su Lei Jun, Xinhuanet ile 25 Mayıs tarihinde gerçekleştirdiği 5G ana temalı röportajda dikkat çekici konulara değindi. Röportajdan ilgi çekici notlara ve orijinal metine makalemizin devamından ulaşabilirsiniz.

5G gelişim ve yayılım hızı nasıl arttırılabilir?

Lei Jun verdiği ropörtajda, 5G teknolojisinin gelişim ve yayılımının hızlandırılması konusunda baz istasyonları kurup yalnızca teknolojiyi yaygın hale getirmenin yetersiz olduğuna dikkat çekti. 5G istasyonlarının yayılımı kadar teknolojinin kullanım senaryolarının geliştirilmesine de yatırım yapılması gerektiğini belirten Jun, uygulama senaryoları geliştirilmediği takdirde 5G’nin istenilen seviyeye gelemeyeceğini söyledi. Peki nedir bu kullanım senaryoları?

Lei Jun’a göre 5G’nin önemli kullanım senaryoları

Çin’in Steve Jobs’ı olarak anılan Lei Jun, 5G teknolojisinin yayılımı ile ulaşılacak bağlantı hızlarının 4K ve 8K video konferanslarını popüler hale getireceğini belirtiyor. Bir diğer senaryo, 5G’nin sunduğu yüksek bant genişliği ve düşük gecikme değerleri ile bulut oyunculuk alanında yaratacağı gelişmelerden yararlanılması şeklinde. Son olarak otonom sürüş alanında da 5G ile büyük gelişmeler yaşanacağını belirten Lei Jun, hangi kullanım senaryolarının öncü nitelikte olacağını zaman alan testler ile öğreneceğimizi söylüyor.

reklam
Huawei P40 reklamı

5G ve Xiaomi

Lei Jun, içinde bulunduğumuz yılda 5G bağlantı teknolojisi destekli 5 akıllı telefon modeli duyuran Xiaomi’nin, 4G destekli cep telefonu üretimini durduğunu ve tamamen 5G’ye odaklandığını söyledi. Elbette yaşadığımız salgın herşeyi etkilediği gibi Xiaomi’nin 5G stratejilerini de etkilemiş. Şuan için stok depolarının boş olduğunu belirten firma yöneticisi, 5G cep telefonlarını tekrar üretmekte de sıkıntılar yaşadıklarını belirtiyor. Salgının 5G yayılım hızını gerçekten düşürdüğünü söyleyen Jun, stratejilerinin değişim göstermediğini de sözlerine eklemiş. Üretim sorunlarına çözüm olması amacıyla fabrikalarına 250.000  Yuan yatırım yapan Xiaomi, hala 5G’yi ileri taşıma hedefinde.

Xiaomi ve 5G

Bunlara ek olarak Xiaomi markalı cep telefonu ve AIoT cihazlarının 5G temelinde birlikte çalışacağı kullanım senaryoları içeren bir strateji geliştirdiklerini belirten Lei Jun, 5G’nin gelişimi için yapılması gereken üç önemli şey olduğuna inandığını söylüyor. İlk olarak sağlam bir temel oluşturmanın gerekliliğine değinen Jun, alışılmış teknolojilerden farklı düşünmek gerektiğini belirtiyor. İkinci olarak Çin pazarını savunmaya çok önem verdiğini aktaran CEO, son olarak küreselleşmek için her türlü çabayı göstermek gerektiğini söylüyor. Bu üç önemli maddenin, içinde bulunduğumuz liberal ekonomik sistemde her marka ve devletin kalkınma stratejileri arasında olması gerekiyor.

Xiaomi CEO’su sözlerine 5G ve AIoT (Yapay zeka destekli nesnelerin interneti) teknolojilerinin gelişimi ile afet durumlarında birbirine sürekli bağlı olacak olan akıllı cihazların yeni bir ulusal afet uyarı sistemi oluşturulmasında kullanmak istediklerini de ekledi.

Xiaomi’nin 6G hazırlıkları

Lei Jun, Xiaomi’nin 5G’ye ek olarak 6G üzerinde de ön araştırmalar yaptığını belirtti. Ayrıca bu konuda uydu interneti ve akıllı telefonların iş birliği içinde çalışması gerektiğine dikkat çekti. Konunun uydu kısmında direkt olarak yer almayacaklarını belirten Jun, konunun tüm süreçleri hakkında araştırmalar yaptıklarını söyledi. Söz konusu teknolojinin gelişimi için uydu haricinde karada bulunacak terminallere ihtiyaç olduğuna da dikkat çekti.

6G

Makalemizin konu aldığı Lei Jun ropörtajının orijinal metnine (Çince) link üzerinden ulaşabilirsiniz. Söz konusu röportajın Çince yayımlandığını ve çeviri konusunda Google Translate’den yararlandığımızı belirtelim.

Devamını oku

Haber

Facebook Venue canlı etkinlik uygulaması yayınlandı!

Facebook Venue

Facebook bünyesi altında bulunan Yeni Ürün Deneme (NPE) ekibi, canlı etkinliklere odaklanan Venue adında yeni bir uygulama geliştirdi. Bu uygulama sayesinde hayranların canlı spor etkinlikleri sırasında yorumcularla etkileşim kurabilecek.

İlginizi çekebilir: Opera tarayıcısına Instagram’a hızlı erişim geldi!

Facebook Venue

reklam
Huawei P40 reklamı

Facebook Venue, canlı etkinliklerde interaktif bir “ikinci ekran” deneyimi sunmayı amaçlıyor. Uygulama, o sırada devam eden ve başka mecralarda izlenen canlı etkinliklerle ilgili olarak gazeteciler, mevcut veya eski sporcular ve ünlü analistler gibi tanınmış kişiler yorumcu olarak katılabilecek. Ek olarak, bazı sosyal medya fenomenleri de etkinlikler sırasında kullanıcılarla etkileşim halinde olabilecek.

Facebook’un paylaştığı yazıda: “Canlı yayınlar milyonlarca insanın aynı anda içerik tüketmesi için nadir bir fırsat sunuyor. Geniş eşzamanlı görüntüleme sağlanmasına rağmen, canlı yayınlar hala çoğunlukla yalnızca görüntüleme deneyimidir. Tutkulu hayranlar sürekli olarak en sevdikleri etkinlikler etrafında diğer hayranlarla ve uzmanlarla iletişim kurmanın daha iyi yollarını arıyorlar. Facebook Venue, hayranlarla canlı spor etkinlikleri arasında köprü görevi görerek hayranların en sevdikleri etkinliklerin önemli anlarına odaklanan etkileşimli bir ikinci ekran deneyimi sunmayı amaçlıyor.” ifadelerine yer verildi.

Facebook Venue

İlk olarak bir NASCAR etkinliğinde kullanılacak olan Facebook Venue pazar günü yapılacak olan Food City 500 etkinliğiyle başlayacak. Yeni uygulamanın ilk ev sahipliğini ise FOX Sports NASCAR muhabiri Alana Cavana ve NASCAR sürücüsü Landon Cassil yapacak.

Söz konusu uygulama şimdilik sadece ABD‘de kullanılabilir durumda. Facebook Venue’nun başka ülkelere ne zaman sunulacağı konusunda bir ayrıntı henüz mevcut değil. Ancak uygulamanın başarılı olması halinde diğer ülkeler için de kısa bir sürede kullanıma açılması bekleniyor.

Devamını oku

Genel

İnternet hızı rekoru kırıldı: 44,2 Tbps

İnternet hızı

Avustralyalı bilim insanları, internet bağlantısı hızı için dünya rekoru kırıp saniyede tam 44.2 terabit hıza ulaştı. Uzmanlar, laboratuvar ortamında erişilen bu hızın tüm kullanıcılara ulaşabileceğini söylüyorlar.

İlginizi çekebilir: Netflix, Avrupa genelinde yayın kalitesini tekrar arttırıyor!

İnternet hızı

reklam
Huawei P40 reklamı

Avustralya merkezli Monash, Swinburne ve RMIT Üniversitesi araştırmacıları, Melbourne‘ün internet altyapısını kullanarak gerçekleştirdiği çalışmada veri transferi için yüzlerce kızılötesi lazer içeren “micro-comb” optik çipler kullanıldı.

Nature Communications bilim dergisinde yayımlanan bilgilere göre 75 km uzunluğundaki standart optik fiber kablo üzerinden, tek bir entegre çip ile tam 44.2 Tbps internet hızına ulaşıldı. Laboratuvar ortamında erişilen bu hız ile ortalama 5,3 GB boyuta sahip 1000 HD filmi 1 saniyede bilgisayarınıza indirebileceğimiz anlamına geliyor. Bu yüksek internet hızı şimdilik sadece laboratuvarda elde edilmiş olsa da bilim insanları, bu yüksek internet hızının herkese ulaştırılabileceğine inanıyorlar.

İnternet hızı

Monash Üniversitesi’nden Dr. Bill Corcoran, yapmış olduğu açıklamada: “Dünya genelinde bu teknolojiyi ticari aşamaya taşımak için bir tür bir yarış var. Çünkü, micro-comb teknolojisini mevcut fiber-optik altyapısıyla çok geniş bir alanda kullanmak mümkün” ifadelerine yer verdi.

Bu yüksek hızların veri merkezleri / internet sağlayıcılar dışında normal kullanıcı için de önemi oldukça büyük. Özellikle artan internet kullanımı nedeniyle mevcut altyapıyı daha verimli kullanmak, sorunsuz bir internet deneyimi için şart. Yaşadığımız bu dönem içinde koronavirüs salgını nedeniyle evinde kalan kişilerin oluşturduğu aşırı yoğunluk, özellikle Avrupa’da ciddi kapasitesi sorunları baş göstermişti.

Devamını oku