Sosyal medya

İşlemci

Qualcomm X55 modem saniyede 7 Gbps indirme hızına ulaşıyor!

Qualcomm

Mobil Dünya Kongresi başlamadan önce Qualcomm resmi olarak Snapdragon X55’i tanımladı. X55, şirketin ikinci nesil modemi olarak geçerken, yakın zamanda 5G ağlarını kullanabilecek bir çok cihazın kalbinde yer alacak.


İlginizi çekebilir: Xiaomi Mi 9 fiyat listesi belli oldu!


X55 saniyede 7 Gbps indirme yapabilecek!

Modem hakkında tanımlama yapan Qualcomm, X55 hakkında şu duyuruyu yayınladı; “Snapdragon X55, saniyede 7 gigabit indirme hızına ve 5G üzerinden 3 gigabit yükleme hızına sahip 5G NR mmWawe ve 6 Ghz spektrup bantlarını destekleyen 7 nanometre bir modemdir. Tümleşik bağlantı 5G ve 2G modlarını desteklemektedir.”

Qualcoom, X55’in tüm ana frekans bantlarını desteklediğini söylerken, herhangi bir 5G ağına bağlanabileceğini kanıtlıyor. Ayrıca bu modem 5G ağlara ek olarak 4G ağları da destekleyecek şekilde tasarlanmıştır. Yeni üretilen 5G mmWawe anten modülü ile X55 modemi birçok telefon, araç ve nesnelerin interneti cihazını 5G ile internete bağlayacak.

 

 

Teknoloji tutkunu, yazılım meraklısı bir teknoloji editörü.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlemci

Samsung, 6 nm EUV işlemci üretimine başladı!

Samsung, kendi akıllı telefonları başta olmak üzere bugün mobil işlemci piyasasının önemli oyuncuları arasında yer alıyor. Markanın yeni mobil yol haritası çerçevesinde planladığı 6 nm ve 7 nm EUV yongalarının üretimine başlandı.


İlginizi Çekebilir: Üst seviyenin F/P kulaklığı: Philips PH805 ofise geldi


Samsung, daha verimli mobil işlemciler için kolları sıvadı!

Exynos işlemcilerde geçtiğimiz yıl FinFet üretim mimarisini bırakıp ultraviyole litografi (EUV) tekniğine geçiş yapan Samsung, bu değişiklikten memnun kalmış görünüyor. Bu amaçla yatırımlarını hızlandıran marka, Güney Kore’deki Hwaseong V1 adlı üretim tesisini açtığını duyurdu. 7 nm üretim tekniğine sahip EUV yongaları üretecek olan tesis, markanın 6 nm mimarisindeki mobil işlemcilerinin de üretim üssü olacak.

samsung euv

Mayıs 2018’de 7 nm mimariye sahip ilk işlemcisini duyuran Samsung, geçtiğimiz yıl Galaxy Note 10 ile EUV üretim tipine geçmişti. Markanın planlarına göre, 6 nm tekniğiyle geliştirilen ilk işlemcilerin bu yılın ilk çeyreğinde ticarileşmesi bekleniyor. Yıl sonuna gelindiğinde ise üretim hacminin 3 katına ulaşması planlanıyor. Bu noktada şirketin gelecek amiral gemisi telefonu olan Galaxy Note 20’de 6 nm tabanlı Samsung Exynos işlemcinin bulunacağı kesin gibi görünüyor.

Üretim tekniğinin küçülmesi, çekirdek zar boyutunun düşmesi ve yongada kullanılan silikon teknolojisinin iyileştirilmesine neden oluyor. Bundan dolayı yapılan güncelleme, kullanıcılar tarafında daha fazla performans ve daha düşük güç tüketimi olarak geri dönecek. Ayrıca Samsung’un önümüzdeki dönemde 5 nm, 4 nm ve 3 nm üretim tekniklerine odaklanacağı da yol haritasında dikkat çeken detaylar arasında bulunuyor.

Güney Kore merkezli firmanın 5’i ana vatanında, biri de Amerika’da olmak üzere toplam 6 adet mikroçip tesisi bulunuyor. Bu fabrikalarda Samsung Exynos işlemcilerin yanı sıra Intel ve NVIDIA gibi markalar adına da üretim gerçekleştirdiğini belirtelim.

Devamını oku

Haber

Qualcomm, Snapdragon 865 Plus işlemci üzerinde mi çalışıyor?

Qualcomm

Qualcomm‘un en yeni nesil işlemci seti Snapdragon 865, 2020 yılında tanıtılan amiral modellerin içerisinde kendine yer edinmeye başladı. Önce Samsung S20 serisi, daha sonra da Xiaomi Mi 10 serisinde kendini gösteren işlemci, 8K video kaydı, 200 MP+ kamera desteği ve mükemmel grafik performansı sunabilme gibi özellikleriyle tanınıyor. Weibo kaynaklı gelen bir söylentiye göre, standart versiyonun geliştirilmiş halinin Snapdragon 865 Plus işlemcisi olacağı ve yıl içerisinde çıkacağı belirtildi.


İlginizi çekebilir: Snapdragon 865 Wi-Fi 6 ile birlikte gelecek!


Sıkça takip edilen tipsterlardan Digital Chat Station, Weibo üzerinden yaptığı açıklamada Snapdragon 865 Plus işlemci ile ilgili detaylar verdi. Kaynağa göre işlemcinin yılın üçüncü çeyreğinde çıkması bekleniyor.

snapdragon 865 plus söylenti

Qualcomm benzer bir durumu, geçen yıl tanıttığı Snapdragon 855 işlemcisini piyasaya sürdükten yaklaşık 6 ay sonra Snapdragon 855 Plus üretimine başlayarak yaşatmıştı. Ancak daha önceki yıllarda amiral modellerde kullanılan Snapdragon 835 ve 845 işlemcilerinde herhangi bir geliştirilmiş versiyonun olmaması, Plus sürümün kesin olarak geleceğini de bu nedenle garantilemiyor.

Qualcomm, Snapdragon 865 Plus ile nasıl bir yol izleyebilir?

Qualcomm, Snapdragon 855 GPU ve ana CPU çekirdek saat hızlarını yaklaşık olarak sırasıyla %4 ve %15 artırmış ve Plus model olarak sunmuştu. Bu işlem sonrası Plus işlemci, standart Snapdragon 855 işlemciden daha iyi performansa ve ekranlarda daha yüksek bir yenileme hızına kavuşmuştu. Şirket aynı yolu bu sefer Snapdragon 865 için deneyebilir.

snapdragon 865

Qualcomm tarafından şu an için herhangi bir doğrulama bulunmuyor. Fakat Plus işlemcinin gelmesi ile birlikte standart Snapdragon 865 işlemciye sahip akıllı telefonların fiyatlarında düşme olabilir. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Xiaomi Mi 10 fiyat artışının bir nedeninin de Snapdragon 865 işlemci setinin yüksek fiyatından kaynaklandığı söyleniyor.

Devamını oku

Diğer

Rusya’dan kuantum bilgisayar teknolojisi adımı

Kuantum

‘Nature News’ ve ‘Futurism’ adlı sitelerde çıkan haberlere göre Rusya, kuantum teknolojileri konusunda dünya standartlarını yakalamak ve bu konuda öncü ülkelerden biri olmak için 50 milyar ruble (yaklaşık 790 milyon dolar) ayırdı. Rus hükümeti 2020-2025 arasında kullanılması için ayırdığı bu fonla, küresel güçlerin ilgili alandaki çalışmalarını yakalamak için yeni bir girişim başlattı.

Kuantum

Yukarıda kuantum konusunda 1999-2017 arası alınan patentlerin ülkelere göre düzenlenmiş grafiğini görebilirsiniz. ABD ve Çin’in önde görünmesine rağmen görece yeni bir alan olması nedeniyle doğru eğitim, doğru plan ve doğru yatırım kanalını düzgün işleten ülkeler bu listede sıçramalar yapabilir.

Bu yazının temel konusu olmadığı için ayrıntılarına girmeyecek olmakla birlikte kısaca kuantum bilgisayar (aşağıda IBM tarafından üretilen IBM-Q‘nun görseli) teknolojisinin ne olduğuna değinelim. ( Kuantum bilgisayarların çalışma prensipleri ve gelişimine dair daha kapsamlı bir yazı talep ederseniz, lütfen bize yorumlarda belirtin, kendi sınırlılıklarımız dahilinde severek hazırlarız.)

Kuantum

Kuantum Bilgisayar Teknolojisi nedir ve neden önemlidir?

Günümüzde kullanımımızda olan bilgisayarlar ikili sistemi kullanır. Yani sizlerin de muhtemelen duyduğunuz 1 ya da 0 sistemiyle işler. Bu sistemde her veri her bit bu ikili sistem ile temsil edilir, var olan 1 olmayan ise 0 ile işlenir. Kuantum bilgisayar teknolojisinin belki de en önemli ve heyecan verici farklılığı tam burada yani bilgisayarın adeta temelinde değişiklik içermesinden kaynaklanır. Kuantum bilgisayarında kübitler bitlerin aksine aynı anda hem 1 hem 0 değerlerini, hatta bu ikisi arasındaki değerleri de alabilir. Bu durum kuantum boyutunda bir atomun aynı anda iki (ya da daha fazla) konumda bulunabilmesi durumundan kaynaklanır. Bu durumun anlamakta zorlanırsanız endişe etmeyin, muhtemelen yalnız değilsiniz.


İlginizi çekebilir: Yongadan yongaya kuantum ışınlanması yapıldı!


Peki pratik uygulamalarda bu seviyeye ne kadar yakınız? Tahmin ediyorum özellikle işlemciler konusunda 10 nanometrelik işlemci ya da 7 nanometre teknoloji ile üretilen işlemci gibi bazı ifadeler duymuşsunuzdur. Bu durum bize mikro işlemcilerin boyutlarını küçülterek aynı alana daha fazla mikro işlemci sığdırabilmenin yolunu açar. Bu sayı 18 ayda iki katına çıkar şeklinde ve Moore Yasası adıyla bilinir. Fakat bu durum 2030’lu yıllarda sınırlarına dayanacak ve artık atomik boyuttan atom altı parçacıkların boyutuna gelecektir. İşte bu atom altı parçacık dünyasına kuantum diyoruz. Kısacası bu dünyaya sanıldığından daha yakın olabiliriz.

Kuantum bilgisayarların önemine gelince bu uzatmadan nasıl anlatılabilir çok emin değilim ama şöyle söyleyebilirim. Günümüzdeki hesap makineleriyle modern bilgisayarlarımız arasındaki farkı düşünün. Modern bilgisayarlar ile kuantum bilgisayarlar arasındaki fark muhtemelen bu farktan çok daha fazla olacak.

Rusya henüz pratik olmaktan uzak olsa da bu teknoloji için uzmanlarına destek sağlıyor. Özellikle fon ve sağlıklı çalışma ortamı bulamamak, düşük maaş gibi problemlerden dolayı oluşan beyin göçü eğilimini de tersine çevirmek istiyor. Rus Kuantum Merkezi çalışanı Aleksey Federov bahse geçen konuda ülkesinin beş ila on yıl kadar geride olduğunu ve bu gibi adımların dünya standartlarını yakalamak için fırsat yarattığını söylüyor.

Ülkemize gelince, maalesef gündemimizde bu tarz konular olmadığı açık, gündemimizi belirleyenler arasında bu vizyona sahip kişiler bulunduğunu söylemek de zor görünüyor.

Devamını oku