Sosyal medya

Oyun Konsolu

PlayStation 5 geriye dönük uyumluluk listesinde 10 PS4 oyunu yok

PlayStation 5

Sony, PlayStation 5 için geriye dönük uyumluluk makalesi paylaştı. Hangi PlayStation 4 oyunlarının PS5’le uyumlu olmadığının açıklandığı listede sadece 2 elin parmak sayısı kadar oyun yer alıyor.


İlginizi çekebilir: Sony onayladı: PlayStation 4, dört yıl boyunca desteklenecek

reklam
Aorus reklamı

Sony, merakla beklenen oyun konsolu PlayStation 5′in desteklemeyeceği PlayStation 4 oyunlarının tam listesini açıkladı. Geriye dönük uyumluluk başlıklı bir PlayStation destek makalesinde paylaşılan bilgilere göre şirket, PS4 oyunlarının ezici çoğunluğunun PlayStation 5 ile oynanabileceğini belirtiyor.

Ayrıca Sony, bazı oyunların Game Boost’tan yararlanacağını da ilave etti, bu durum bahse konu oyunların daha yüksek kare hızlarında çalışabilmesini mümkün kılacak; ancak şirket, bunların hangi oyunlar olduğunu ne yazık ki belirtmedi. Makaleye göre, sahip olduğunuz konsol sürümüne bağlı olarak diskinizi PlayStation 5′in disk sürücüsüne yerleştirebilir veya oyun kitaplığınızdan indirebilir ve oynayabilirsiniz.

Adventure İstanbul

PlayStation 5 ile oynanamayacak PS4 oyunları

  • DWVR
  • Afro Samurai 2 Revenge of Kuma Volume One
  • TT Isle of Man – Ride on the Edge 2
  • Just Deal With It!
  • Shadow Complex Remastered
  • Robinson: The Journey
  • We Sing
  • Hitman Go: Definitive Edition
  • Shadwen
  • Joe’s Diner

PlayStation 5

Sony’nin açıkladığı listedeki oyunlarda ortak bir payda yok gibi görünüyor. Hatta bazıları VR destekliyken geri kalanı iste VR destekli değil. Diğer taraftan, We Sing’in oynanamayacak olması bir açıdan mantıklı çünkü Sony şarkılarını yeniden lisanslamak zorunda kalacaktı, PlayStation 5 için muhtemelen yeniden uğraşmak istemiyor. Afro Samurai 2 ise piyasaya çıktığından beri zaten tüm oyun mağazalarından çekilmişti. Diğer oyunların da aynı şekilde kendi içinde sebepleri vardır ancak Sony bunları açıklamıyor.

PlayStation 5 ile uyumlu olmayan oyunlar bir yana, Sony’nin yayınladığı destek makalesinde bazı oyunların PS5’te tuhaf davranabileceği konusunda uyarı da yer alıyor: Birçok PS4 oyunu PS5 konsollarında oynanabilir olsa da, PS4 konsolunda bulunan bazı işlevler PS5 konsollarında bulunmayabilir. Ek olarak bazı PS4 oyunları, PS5 konsollarında oynandığında hatalar veya beklenmedik davranışlar sergileyebilir.

Makale yine ayrıntılı bilgi vermediği için söz konusu problemlerin ne olduğu, insanların PlayStation 5 ile PS4 oyunlarından birini oynamaya çalıştığında belli olacak. Ayrıca, PS4 oyunlarını oynarken PS5′in DualSense’i yerine DualShock 4 denetleyicisinin kullanılması da öneriliyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Project Athia 2022 yılında piyasaya çıkacak!

Yazan:

Project Athia

Prohect Athia oyunu 2022 yılında bizlerle olacak. Yeni nesil PlayStation 5 özel oyununun önümüzdeki yıl oyunculara sunulması bekleniyor.


İlginizi çekebilir; Nvidia GeForce RTX 3060 tanıtıldı, Türkiye fiyatı belli oldu!

reklam
Aorus reklamı

Square Enix, Project Athia oyununu 2022 yılında çıkarmaya hazırlanıyor!

Oyun dünyası yeni nesil oyunlarla buluşmaya hazırlanıyor. Özellikle Xbox Series X/S ve PlayStation 5 oyun konsollarının piyasaya çıkması ile birlikte artan yeni nesil yapımlar, oyuncuları heyecanlandırmaya devam ediyor. Bu yapımlar arasında yerini alan Square Enix‘in elinden çıkan Project Athia, önümüzdeki sene meraklıları ile buluşuyor. CES 2021 kapsamında PlayStation cephesi için bazı duyurular yapan Sony, yeni nesil konsol özel oyununu 2022 yılında Square Enix ile piyasaya çıkaracak.

Adventure İstanbul

Açık dünya aksiyon oyunu olan Project Athia, konsol özel oyunlar arasında biraz geri planda kalsa da, önemli bir başarı elde etmeyi hedefliyor. Ocak 2022 tarihinde oyuncuları karşılaması beklenen yapım, yapı itibariyle Horizon Zero Down oyununa benzetilmekte. Yeni nesil konsolların gücünü tam anlamıyla hissettirmesi beklenen oyun, son dönemde popülaritesi artan ışın izleme teknolojisine de sahip olacak. Öte yandan bir diğer PlayStation 5 özel oyunu olan Capcom yapımı Pragmata ise 2023 yılına ertelendi. Ertelenmenin kesin nedeni belli olmazken, farklı yapısı ile oyun ilk gösterildiği günden bu yana oyuncuların merakını arttırmayı başarmıştı. Bakalım oyun dünyası yeni nesil oyunlardan beklediğini alabilecek mi merakla takip ediyor olacağız.


Karantina süreci boyunca video oyunlarından sıkıldınız mı? Sizler için oluşturduğumuz saatlerinizi geçirebileceğiniz kutu oyunları listelerimize, Hepsiburada ve Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz!


 

Devamını oku

Genel

Playstation 5 kumandası artık Linux işletim sisteminde de çalışıyor

Playstation 5

Sony, Playstation 5 DualSense kumandası için Linux sistemine özel bir sürücü yayınladı. Yayınlanan sürücü, Linux işletim sistemindeki oyunlarda kumandayı kullanmaya imkan tanıyor.


İlginizi çekebilir: PS5 stokları için Sony, 2021 yılında artışa gitmeyi planlıyor

reklam
Aorus reklamı

Linux sistemi her geçen gün oyunlarla olan uyumluluğunu artırmaya devam ediyor. Birkaç gün önce Sony tarafından yayınlanan Linux kernel sürücüsü de Sony Playstation 5 DualSense kumandası desteğini önemli işlevleriyle birlikte sisteme getiriyor. Phonorix tarafından gelen bilgilere göre bu desteklerin içerisinde gamepad, touchpad ve hem USB hem Bluetooth modları için hareket sezme özellikleri de yer alıyor. Bununla birlikte sürücü henüz kumandanın Adaptive Triggers ve VCM tabanlı haptik, yani temas işlevleri gibi daha gelişmiş özellikleri desteklenmiyor.

playstation 5

Adventure İstanbul

Sony PlayStation konsollarının zaten çok uzun süredir Linux dostu olduğu biliniyor ve yıllardır Linux kullanıcıları işletim sistemlerini PlayStation cihazlarına kuruyorlardı. Dolayısıyla PS5 DualSense kumandalarının kısa sürede Linux desteği alması pek de şaşırtıcı bir şey değil. PlayStation 5 cihazlarında Linux kurulumu yapılmasının ise daha zamanı var gibi gözüküyor; ancak kumanda desteğinin alınmasıyla ilk adım atıldı diyebiliriz.


 Nispeten uygun fiyatlı ve oldukça güçlü bilgisayar ve telefonlar için bu listeye bir göz atmanızı öneririz.


Kısaca Linux işletim sisteminde oyun oynayanlar için PlayStation 5 DualSense desteğinin gelmesi kumandanın oyunlarda kullanabileceği anlamına geliyor. Aynı şekilde bu hareketin, Sony firmasının PS5 konsolu ile alakalı başka özellikleri de Linux işletim sistemine uyumlu hale getirebileceğine işaret olduğunu muhtemelen söyleyebiliriz.

Devamını oku

Oyun Konsolu

PS5 stokları için Sony, 2021 yılında artışa gitmeyi planlıyor

ps5

2020 yılı şüphesiz salgının başrolde olduğu bir yıl olarak karşımıza çıkıyor ve bu durum hem kişisel hem de şirketler nezdinde birçok farklı duruma da yol açarken; Sony PS5 ve Microsoft Xbox Series X ve S yeni nesil konsollarıyla gördüğümüz stok azlığı da bu durumların içerisinde yer alıyor. Fazladan üretim yapılmasının ardından bile konsollar, satışa çıkmalarından kısa bir süre sonra tükenmekten kurtulamıyorlar.


İlginizi çekebilir: PS5 ve PS4 arasında veri transferi nasıl yapılır?

reklam
Aorus reklamı

Ek olarak Digitimes ve Gematsu tarafından gelen bilgilere göre Sony; yeni nesil konsolunun piyasaya çıkışının sadece ilk dört haftasında 3.5 milyon adet konsol dağıtımı yaptı. Piyasadaki son konsolları da buna ekleyecek olursak bu rakam 4 milyonu buluyor. Bu, yeni bir konsol için hiç de fena bir rakam değil.

ps5

Adventure İstanbul

Ama tabii ki tahmin edilebileceği gibi buna rağmen kullanıcıların talebi hala bitmişe benzemiyor. Bununla alakalı olarak ise bu sene bir hareketlenme görebiliriz. Çünkü DigiTimes tarafından “endüstrinin içerisinden” geldiği söylenen bilgilere göre PS5 stokları için sene içerisinde güçlü bir yükseltmeye gidilecek. Bu yükselmeyle ise 2021 yılı için yaklaşık olarak 16.8 ile 18 milyon arası bir dağıtım sayısının yakalanması planlanıyor.Sony’nin konsolun temel bazı parçalarının üretimine Tayvanlı Yarı-iletken Madde Üretim Şirketi (TSMC) şirketinden aldığı yardımla hız verdiğini de buna eklememiz gerek. Ki bu işbirliği aynı zamanda AMD firmasına PS5 işlemcisini üretebilmesi için daha da fazla alan verecek gibi.

Yine de yılın ilk aylarında konsola erişimin hala zor olacağı tahmin edilebilir. Ancak görünüşe göre Japonya merkezli firmanın PS5 stokları için artırıma giderek talebe daha rahat karşılık verebilecek seviyeye gelmesi çok da fazla uzun sürmeyecek.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler