Sosyal medya

İnceleme

Pentax K-30

Pentax

Yaz yağmurlarında fotoğraf çekmenin de keyfi ayrı olur. Pentax K-30, suya ve toza karşı dayanıklı olmasıyla ön plana çıkıyor.

Bu satırları yazarken, “iyi ki yaz geldi!” yerine “ulan harbiden yaz geldi”  diyorsam, demek ki dışarısı cidden çok sıcak. Tabii bu sıcaklar, yağmur yağmayacağının garantisini vermiyor. Yazın çekeceğimiz fotoğraflar arasında, yaz yağmurları konseptinin de yer alması güzel olur gibi görünüyor.

Suya dayanıklı fotoğraf makinesi

Pentax K-30’un iri ve ağır yapısı ilk bakışta biraz şaşırtsa da sebebinin “dayanıklılık” olduğunu öğrenince şaşkınlığımız geçti. Profesyonel fotoğraf makinesi formundaki K-30, suya ve toza olan dayanıklılığıyla diğer cihazlardan ayrılıyor. Bu dayanıklılık normal şartlarda çok da işimize yaramasa da yağmurlu veya rüzgarlı (tozlu) havalar için çok uygun. Zira fotoğraf makineleri içlerine girecek bir kum tanesiyle bile sorun yaşatacak kadar hassas cihazlar. Pentax bu özelliği ile ön plana çıkıyor.

Optik vizör desteği

Günümüz fotoğraf makinelerinin pek çoğunda dijital vizör bulunuyor. Açıkçası dijital vizörün çok da kullanışlı olmadığını düşünüyorum. Bu Pentax’taysa optik vizör var ve daha rahat bir şekilde odak yakalamanızı sağlıyor. Ürünün üst kısmında yerleşik bir flaş bulunuyor. Tek tuşla açılan kapağı biraz fazla büyük olması bir yana, istersek harici flaş bağlayabiliyor olmamız güzel bir seçenek. Ürün biraz büyük olsa da, ergonomik açıdan rahatsızlık vermiyor. Parmaklarımızın oturacağı noktaların her biri için ayrı bir ergonomik ayrıntı eklenmiş. Sol avuç içimizin ve sağ elimizin parmaklarının oturacağı noktalar, özellikle kauçuk maddeyle desteklenerek elden kayması engellenmiş.

RAW destekli 16 megapiksel

K-30’un sensörü, 16 megapiksellik bir çözünürlük desteği sağlıyor. Fotoğraflar üzerinde daha rahat oynanma yapılabilmesi içinse, RAW desteğini beraberinde getiriyor. Kutusundan çıkan 18 – 55 mm lens ise, standart kullanım için ideal.

Sonuç olarak; K-30 biraz iri bir yapıda olsa da, dayanıklılık özelliği ile ihtiyacı olan kullanıcıların ilgisini çekebilir.

Neden alınır?

• Dayanıklılık

• Optik vizör

• Ergonomi

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yıldıray Gökkaya

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval