Sosyal medya

Nasıl Yapılır

PC’nize ya da mobil cihazınıza uzaktan erişim sağlayın

Android telefonunuzdan bilgisayarınızı ya da bilgisayarınızdan telefonunuzu yönetibilirsiniz. Hem de kablolara ihtiyaç duymadan

Evdesiniz, bilgisayarınızın başında oturmuş çalışıyorken yatağınızın üzerine bıraktığınız telefonunuz çalmaya başladı. İşinize konsantre olmuşken önünüzde iki tane seçenek var; ya çok önemli bir görüşmenin eşiğinizdesiniz ve telefonu açmanız lazım ya da telefonun çalıp durmasında hiçbir sakınca olmayan biri tarafından aranıyorsunuz. Bu görmek için kalkıp telefona kadar yürümeye gerek bırakmayan uygulamaları anlatacağım burada.

Hikayeye bir de başka bir olay ekleyelim. İşten çıktınız, arabaya bindiniz ve trafiğin kilit olduğu bir saatte işyerinde bir sorun çıktı ve sizi bekliyorlar. Güvenlik ağlarınızın izin verdiği bir bağlantı ile sorun çözebilecekseniz arabanızı kenar çekip telefonunuzla bu sorunu da çözebileceğiniz uygulamalar da burada. Yani siz bu yazının telefonunuzu kullanarak bilgisayarınızı yönetebileceksiniz ya da hiç telefonunuzu elinize almadan bilgisayarınız üzerinden telefonunuzla ilgili işlemleri gerçekleştireceksiniz bu uygulamalar sayesinde.

Peki bunu yapmak için nelere ihtiyacımız var?

1. Android işletim sistemli bir telefon, tercihen “root” edilmiş

2. İşletim sistemi fark etmeyen bir bilgisayar

3. Ağ üyeleri arasında bağlantıyı engellemeyen bir kablosuz ağa

4. Üçüncü şık mevcut değilse cep telefonunuz üzerinden açılmış bir kablosuz ağ

Yazıya başlamadan önce önemli bir uyarı yapmak isterim: Eğer telefonunuzla bilgisayarınız arasında ortak bir kablosuz ağ üzerinden bir veri paylaşımı paylaşımı yapacaksınız kişisel dosyalarınızın başkaları tarafından görülebileceğini unutmayınız. Bu nedenle işyerinizde bu uygulamaları kullanacaksınız cep telefonunuzdan açılmış bir kablosuz ağı (tethering) kullanarak verilerinizin gizliliğini koruyabilirsiniz.

Önce bilgisayarınızdan telefonunuzu yönetebileceğiniz uygulamaları bir inceleyelim.

AirDroid

AirDroid’i kullanarak gerçek anlamda telefonuzu yönetmeniz mümkün; kişi listenizi düzenlemek, telefon melodinize karar vermek, arayanları meşgule vermek, telefonunuzun ekran görüntüsünü çekmeniz veya uygulama kurup kaldırmanız bunlardan bazıları. Bu uygulamanın iki sürümü mevcut. Biri Play Store’da hali hazırda indirebileceğinizin öbürü ise henüz beta aşamasında olanı. http://airdroid.com/invite/airdroid_v2.apk adresinden 2.sürümün betasını indirebilirsiniz. Bu yeni sürümle birlikte gelen birçok yenilik var; telefonunuzun kamerasını kullanarak fotoğraf çekebilirsiniz, numarayı girip arama yapabilirsiniz veya istediğiniz birine mesaj gönderebilirsiniz telefonunuzu elinize almadan. AirDroid’in kullanmak için iki yöntem mevcut, bunlardan biri uygulamayı açtıktan sonra size verilen adrese girerek doğrudan bir bağlantı yapmak veya http://v2.airdroid.com  adresine bağlanarak AirDroid hesabınız üzerinden dolaylı bir senkronizasyon sağlamak. Doğrudan bağlantı uygulamanın kullanımı açısından daha kolay ancak telefonunuzla bilgisayarınız aynı kablosuz ağa bağlılarsa hız sıkıntınız olmuyor ve hesabınızla giriş yaptığınızda kullanabileceğiniz özelliklerin sayısı artıyor. Örnek vermek gerekirse “Find Phone” ile telefonunuzun bulunduğu adresi harita üzerinde görebiliyorsunuz. Bu arada kablosuz bağlantı telefonuzda açıldıysa Tools kısmında “Tethering”i kullanmanız gerekiyor.

Yeni betayı da indirebilirsiniz

airdroid.com/invite/airdroid_v2.apk adresinden 2.sürümün betasını indirebilirsiniz. Bu yeni sürümle birlikte gelen birçok yenilik var.

DeskNotifier

Uygulamayı kullanmak için bilgisayarınızda iki tane yazılıma ihtiyacınız var: biri Java öbürü ise telefonunuzdaki uygulamaya göre (ücretsiz veya Pro) http://en.desknotifier.clemens-elflein.de/download.php adresinden yazılımı indirmeniz gerekiyor. Ayrıca USB kablonuzu kullanmak isterseniz sürücülerinin kurulmuş olması gerekiyor. Telefonunuzda ise   “Erişilebilirlik/ Accessibility” ayarında uygulamanın etkinleştirilmesi gerekiyor. Bundan sonrası ise zaten kolay, isterseniz USB kablosu ile isterseniz de kablosuz ağ üzerinden telefonunuzdaki uyarıları anında okuyabilirsiniz. Uygulamanın Pro sürümü ile ücretsiz sürümü arasındaki en önemli fark ise uyarıların sayısı. Pro sürümde bütün  uygulamaların uyarılarını açarak bilgisayarınızın başından kalkmadan telefonunuzda ne olup bittiğini görebilirsiniz. İsterseniz uygulamayı şifreleyerek uyarıların başkaların tarafından erişimini engelleyebilirsiniz.

Desktop Notifications

Bu uygulamanın kullanılması için sadece Chrome’a ihtiyacınız var çünkü bilgisayar uygulaması aslen bir Chrome eklentisi. Kullanımı son derece basit. Telefon ile  bilgisayarınızın aynı ağda olmasına dahi gerek yok. Uygulamayı indirdikten sonra telefon ayarlarınızda “Erişilebilirlik/ Accessibility” kısmında uygulama etkinleştirdikten sonra uygulamanın size verdiği kodu Chrome’daki  eklentiye girdiğinizde telefonunuzla bilgisayarınız eşleşmiş oluyor. Diğer uygulamalara göre daha hafif ve hızlı olmasına rağmen telefonla bilgisayar arasında dolaylı bir bağlantı kullanması sebebiyle uyarıların bilgisayara yansıtılması DeskNotifier’a göre biraz daha yavaş.

 

pc_ios1

Pocketcloud

PocketCloud size telefonunuzu bir klavye ve fare gibi kullanarak bilgisayarınızdaki herhangi bir işi rahatça yapmanızı sağlıyor. “Menü” tuşuna başarak klavyedeki özel tuşları görebilmekle birlikte farenizin sağ tuşunu da kullanmak istediğinizde telefon ekranınıza biraz uzun basarak imleç seçeneklerinizi de kullnabilirsiniz. Bu uygulamayı kullanmanın en keyifli olduğu işletim sistemi Ubuntu. Windows’ta kullanmak için PocketCloud istemcisine ihtiyacınız var ve ayrıca telefondan giriş yaptığınızda bilgisayar ekranınız kullanıcı giriş ekranında bekliyor. Oysa Ubuntu “Masaüstü Paylaşımı” açarak yaptıklarınızı ekrana veya benim yapmayı çok sevdiğim gibi projeksiyona yansıtmanız mümkün. Bir bilgisayara bağlanmak için bağlantı bilgilerinin uygulamaya kaydedilmesi gerekiyor. Ücretsiz sürüm ile sadece bir bağlantı eklenebiliyorken Pro sürümü ile birçok bağlantıyı uygulamanıza ekleyip istediğiniz bilgisayara erişmeniz mümkün. Teamviewer’a göre daha hızlı, rakibi Splashtop gibi Ubuntu için bile ek kurulumlar gerektirmiyor.

Unified-Remote-2 Unified-Remote-1

Unified Remote

Android telefonunuzu neden sunum kumandası, fare, klavye, Xbox kolu olarak kullanmayasınız? Unified Remote işte bu işlevi görüyor. Bilgisayarınıza www.unifiedremote.com adresinden kurulabilir veya kurulma ihtiyaç bırakmayan taşınabilir istemcileri indirerek telefonunuzu birleşik uzaktan kumanda gibi kullanabilirsiniz. Bünyesindeki farklı uzaktan kumandalarla Windows Media Player, iTunes, Firefox veya Chrome gibi birçok yazılımı da yönetebiliyorsunuz. Ayrıca bunu yapmak için de kablosuz ağa da ihtiyacınız yok, bunu eşlenmiş bir Bluetooth bağlantısı üzerinden dahi yapabilirsiniz. Bu sorunu yaşayan sadece ben dahi olabilirim ancak şimiden uyarmış olayım: eğer oyun oynarken kamera sürekli dönüyorsa bilin ki “Aygıt Yöneticisi”nden oyun kolunu kaldırmanız gerekiyor.

unnamed

Banshee Remote

Android telefonunuzu neden sunum kumandası, fare, klavye, Xbox kolu olarak kullanmayasınız? Unified Remote işte bu işlevi görüyor. Bilgisayarınıza www.unifiedremote.com adresinden kurulabilir veya kurulma ihtiyaç bırakmayan taşınabilir istemcileri indirerek telefonunuzu birleşik uzaktan kumanda gibi kullanabilirsiniz. Bünyesindeki farklı uzaktan kumandalarla Windows Media Player, iTunes, Firefox veya Chrome gibi birçok yazılımı da yönetebiliyorsunuz. Ayrıca bunu yapmak için de kablosuz ağa da ihtiyacınız yok, bunu eşlenmiş bir Bluetooth bağlantısı üzerinden dahi yapabilirsiniz. Bu sorunu yaşayan sadece ben dahi olabilirim ancak şimiden uyarmış olayım: eğer oyun oynarken kamera sürekli dönüyorsa bilin ki “Aygıt Yöneticisi”nden oyun kolunu kaldırmanız gerekiyor.

projectsandroboinc-9-1-s-307x512

Androboinc

Bu biraz daha bilim “geek”lerine yönelik bir uygulama. BOINC üzerinde devam eden araştırmalarınızın ne durumda olduğunu izleyebilirsiniz Androboinc ile ancak uygulamaya müdahele etmeniz en azından şimdilik mümkün değil. Uygulamanın farklı işletim sistemleri için detaylı kurulumunu https://code.google.com/p/androboinc/wiki/HowToSetup adresinden inceleyebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim uygulamalar kendi konularında birer örnek, bunların dışında Play Store’da benzer veya değişiklik özellikler taşıyan birçok “havadan erişim” (over-the-air, OTA) uygulamasını indirip deneyebilirsiniz. Bunlar benim günlük hayatta en sık kullandığım ve çok sevgili Desire Z’min her ROM kurulumunda demirbaşı olmuş uygulamalar. Bu tip OTA uygulamaları kullandıkça akıllı telefonunuzla yapabildiklerinizin aslında sınırının olmadığını göreceksiniz. Halihazırda telefonunuzu TV kumandası ve çamaşır makinesi durum takibi (bu tip akıllı beyaz eşyalar Türkiye piyasasına girmemiş olsa da yurtdışında mevcut) gibi amaçlarla kullanabilirsiniz.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yıldıray Gökkaya

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval