Sosyal medya

Augmented Reality (AR)

Nokia, Devasa Çapta İşten Çıkarma Gerçekleştiriyor!

nokia

Bir zamanlar dünyanın en güçlü telefon üreticisi konumunda bulunan Nokia, iş stratejisini yeniden düşünme kararı alarak, çalışan bazında büyük hayal kırıklığı yarattı.

Öncelikle bahsettiğimiz şirket HMD Global’in sahip olduğu Nokia akıllı telefon birimi değil. Bahsettiğimiz firma, eskiden dünyanın bir numaralı akıllı telefon üreticisi olan ve şimdilerde sağlık ürünleri, patent ve VR (Sanal Gerçeklik) ürünleri üreten orijinal şirketin ta kendisi.

Şirket, VR pazarının “beklenenden daha az karlı” olduğunu keşfettikten sonra, pahalı OZO sanal gerçeklik kameralarını üretmeyi bırakacağını açıkladı. Şirket, uzmanlarını daha çok sağlık ürünleri geliştirmeye ve patent lisansı almaya yönlendirecek.

reklam
Aorus reklamı

Şimdi de en kötü habere geliyoruz: Nokia Technologies, yeni politikasının bir parçası olarak 310 kişiyi işten çıkarıyor.  Şirketin yaptığı açıklamaya göre söz konusu işten çıkarmalar, VR Biriminin çoğunu oluşturan Amerika Birleşik Devletleri İngiltere ve Finlandiya’da gerçekleşecek ve şirketin 1.090 çalışanının yaklaşık yüzde 35’ini oluşturduğu belirtildi. Kısa süre içinde işten çıkarılan personel sayısının muazzam düzeyde artması bekleniyor.

nokiaKuzey Avrupalı dev üreticinin başkanı Gregory Lee, “Doğru yatırımlarla, dijital sağlık pazarındaki payımızı yükselteceğiz. Sağlık sektörü fırsatı kaçırmamamız gereken bir noktada.  Ne yazık ki değişiklikler aynı zamanda çalışanlarımızı da etkileyecek. Bununla birlikte sorumlu bir şirket olarak çalışanlarımıza gerekli desteği sağlamayı taahhüt ediyoruz.

Adventure İstanbul

Şirketin OZO VR fotoğraf makineleri, Nokia-Microsoft ilişkileri sarpa sarmadan önce üretildi. Firma, cihazları önceden satın almış kullanıcılara gerekli desteği vermeyi sunacağını duyurmayı da ihmal etmedi.

İngiliz Dili Edebiyatı ve Kamu Yönetimi alanlarından mezunum. Şu anda Tarih Yüksek Lisansı yapıyorum. Oyun, bilim-kurgu ve fantastik edebiyat, çizgi roman ve tabii ki sinema ve dizi tutkunuyum. Şimdilerde yeni Star Wars ve Justice League filmleri için gün sayıyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Augmented Reality (AR)

Evden çıkmadan makyaj ürünlerini denemek ister misiniz? Artık mümkün!

Yazan:

Makyaj

Artık AR gücüyle evinizden makyaj yapmayı deneyebilirsiniz. L’Oreal, MAC, BLK / OPL ve daha fazla markanın ruj ve göz farını denemeniz mümkün.


İlginizi çekebilir: LG, çok hafif arttırılmış gerçeklik gözlüğünü 2021’de duyurabilir!

reklam
Aorus reklamı

Makyaj ürünlerini denemek arttırılmış gerçeklik ile artık çok kolay

L’Oreal Paris, bir blog gönderisinde Google‘ın yeni alışveriş özelliğinin insanların sanal olarak makyaj denemelerine izin vereceğini duyurdu. Diğer bir özellik, ürünleri çeşitli modellerde gösterecek. Sadece ruj ve göz farı bu özelliğin bir parçası. Ayrıca L’Oreal, MAC Cosmetics, Black Opal ve Charlotte Tilbury gibi birkaç markayla sınırlı.

Denemek için düşündüğünüz ürünü Google’dan aratabilirsiniz. Desteklenen bir markaysa, ürünü ve bir modelin üzerinde kullanıldığında nasıl görüneceğini gösteren yeni bir Google kart’ı göreceksiniz. Önizlemeyi değiştirmek için altta bulunan bir listeyi kullanacaksınız; modeli değiştirmek için ise üstte yer alan listeyi kullanacaksınız. Görünüşe göre Google ve ortakları, size benzeyen birini bulmayı kolaylaştırmak için oldukça geniş bir cilt tonu yelpazesine sahip modeller kullanmış.

Adventure İstanbul

Makyaj

Ürünün sizin cildinizde nasıl görüneceğini görmek isterseniz, “Deneyin” yazan düğmeye basmanız gerekiyor. Buna tıkladığınızda kamera açılacak ve ardından dijital olarak makyajı uygulayacak. Modellerde olduğu gibi önizlemeleri değiştirebilirsiniz.

 

Bu önizleme, bir Snapchat filtresiyle neredeyse aynı şekilde çalışıyor, ancak mükemmel değil. Örneğin:

Makyaj

 

Bu özellik, insanlar fiziksel bir mağazaya gitmek ve ortak bir test kullanıcısı kullanmak konusunda tereddüt ettikleri için kullanıma sunuldu. Bu uygulama bire bir denemek kadar kesin sonuç vermeyecek fakat en azından ürünün cildiniz üzerinde nasıl görüneceği ve ten rengi uyumu konusunda size bir fikir verecektir.

Devamını oku

Augmented Reality (AR)

L’Oréal, sevdiğiniz kıyafetlere göre rujları harmanlayan cihaz tanıttı!

L'Oréal

L’Oréal, kozmetik alanında dünyanın en bilinen markalarından biri. Bugünlerde CES teknoloji fuarında kendilerine ait sergi alanında, yapay zeka teknolojilerini de kullanarak, kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracak ürünler tanıttılar.


İlginizi çekebilir: LG G9 ThinQ görüntüleri ortaya çıktı: Dört kamera ve çentikli ekran!

reklam
Aorus reklamı

L’Oréal,  teknoloji düyasında gelişmelerden geri kalmıyor ve projelerini bir bir tanıtmaya devam ediyor. Bugün yaptıkları açıklamada, Bluetooth yoluyla telefonlarınıza bağlayabileceğiniz Perso adı verilen bir cihaz tanıttılar.

Perso; rujları, fondatenleri veya farklı tonları olan cilt bakım malzemeleri karıştırıp yeni renkler elde edebiliyor. Şirket, ürünün erken aşama versiyonlarını CES’teki etkinlik alanında sergilemeye başladılar. Cihazın akıllı telefon destekli uygulaması da mevcut. Bu uygulama yordamıyla, sosyal medya üzerinden günün trendlerine göre görselleri yazılıma aktarabiliyor. Aktardıkları resimdeki ruj tonlarını seçebiliyorsunuz.

Adventure İstanbul

L'Oréal

Şirketin, CES’te sergilediği demo uygulamasında ön yüklü görseller bulunuyor. Bunlar üzerinden, yazılımı kullanabiliyorsunuz. Fakat firmanın yetkililerini 2021 yılına kadar bu teknolojinin aktif olamayacağını belirtiyorlar.

Kullanıcılar, favori sosyal medya fenomenlerinin görünüşünü elde edebilecekler ve kendilerine yeni bir görünüş yaratabilecekler. Uygulamayı kullanan müşteriler, renkleri direkt telefonlarında bulunan kamera yordamıyla arttırılmış gerçeklik teknolojisinin nimetlerinden yararlanarak görüntüleyebiliyor.

Detaylı bilgiye edinmek ve cihazın görüntüsünü daha yakında görmek istiyorsanız, aşağıda bulunan inceleme videosunu izleyebilirsiniz.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Sony Xperia XZ1 ile Üç Boyutlu Modelleme ve Artırılmış Gerçeklik

Sony Mobile’ın Xperia XZ1 ve XZ Premium modellerinde olan AR Efekti ve 3D Oluşturucu özelliklerini konuğumuz Sony Mobile Türkiye Ürün Lansman Müdürü Abdullah Karaca ile beraber değerlendiriyoruz.

Sony Mobile’ın en yeni akıllı telefonları artırılmış gerçeklik desteğini farklı bir şekilde sunuyor. Barındırdıkları üç boyutlu modelleme yazılımı sayesinde temel seviyede nesneden üç boyutlu dijital modeller elde edilebiliyor. Bu modeller Sony’nin kamera yazılımı sayesinde AR Efekti modu ile fotoğraf ve videolara entegre edilebiliyor veya daha sonra farklı yazılımlarda kullanılmak üzere bilgisayara aktarılabiliyor.

reklam
Aorus reklamı

Bu videomuzda Konuğumuz Sony Mobile Türkiye Ürün Lansman Müdürü Abdullah Karaca. Kendisiyle çekim öncesinde ürettiğimiz modelleri de kullanarak bir video hazırladık. Ana kameramıza destek veren kameralarımız AR Efektini sahneye ekleyip kaydeden Sony Xperia XZ1 ve ekranın solundan çekim yapan XZ Premium.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler