Sosyal medya

Nasıl Yapılır

Netflix ebeveyn kontrolleri nasıl kullanılır?

Netflix
reklam

Netflix, çocukları için güvenli yayınları tercih etmek isteyen ebeveynlere gerekli ayarları yapmaları için birçok özelliği bünyesinde barındırıyor.


İlginizi çekebilir: Netflix, 2020’nin en iyi 7 yayın programını sundu

reklam

Netflix

Ünlü yayın platformu klasik filmlerden çizgi filmlere, orijinal yapımlarından yepyeni film ve dizilere, dopdolu bir içeriğe sahip. Netflix, yetişkinler için olduğu kadar, çocuklar için de geniş çaplı bir arşiv sunuyor. Ancak, maalesef platformdaki her içerik çocuklar için uygun değil. Neyse ki, kapsamlı özellikleri sayesinde, Netflix aboneleri çocuklarının sadece kendi belirlediği içerikleri izlemelerini sağlayabilir.

reklam
Aorus reklamı

Bu yazımızda sizlerle Ebeveyn Kontrolleri adı verilen bu özellikleri kullanarak Netflix’i çocuklarınız için güvenli hale getirmenin adımlarını paylaşacağız.

Belirli bi yetişkinlik düzeyine sahip profil oluşturma

Netflix’te oluşturduğunuz farklı profilleri farklı yetişkinlik düzeyleri ayarlayarak özelleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, Profil Yönetimi sayfanıza gidin, Profil Ekle öğesinden yeni bir profil oluşturun. Profili isimlendirdikten sonra Çocuk öğesini seçin. Devam Et dedikten sonra oluşturduğunuz yeni profili, profiller sayfasında görüntüleyebileceksiniz.

Netflix

İçerik engelleme

Netflix’in güvenlik amaçlı bir diğer özelliği ise belirlediğiniz içerikleri engelleme ve bu engelleri kaldırabilme. Bu özellik, ebeveynlerin uygunsuz buldukları içerikleri daha detaylı bir şekilde engellemeleri için olanak sağlıyor.

Bir içeriği engellemek için bir web tarayıcısından Hesap sayfanıza gidin. Burada, yönetmek istediğiniz profilin Profil ve Ebeveyn Kontrolleri ayarlarını açın. İzleme Kısıtlamaları ayarını değiştirin. Bu noktada Netflix parolanızı girmeniz gerek. Daha sonra İçerik Kısıtlamaları altında engellemek istediğiniz içeriğin adını yazın ve belirdiğinde o içeriğe tıklayın. Bu işlemi geri almak için engelledikten sonra içeriğin yanında çıkan X işaretine basabilirsiniz. İşlemleri tamamladıktan sonra Kaydet butonuna tıklayarak yaptıklarınızı kaydedebilirsiniz. Kaydetme tamamlandıktan sonra belirlediğiniz içerikler belirlediğiniz profilden kaldırılacaktır.

Netflix

Profil kilitleme

Ebeveynler ayrıca kendi profillerini veya hesaplarında bulunan diğer profilleri bir PIN kodu ile kilitleyebilirler. Netflix, Türkiye kullanıcılarını, eğer hesabın kullanıcıları arasında 18 yaşından küçük bireyler varsa, yetişkinlere hitap eden içerikleri görüntülemek için bir PIN kodu oluşturmayı zorunlu tutuyor. Bu PIN kodunu ayrıca hesabınızdaki diğer profillere erişimi kısıtlamak için de kullanabiliyorsunuz. Böylece PIN kodunu bilmeyen ama aynı hesabı kullanan kişileri birbirlerinin profillerine erişemiyor.

Netflix

Bir profile PIN kodu eklemek için Hesap sayfanıza gidin. Kilitlemek istediğiniz profilin Profil ve Ebeveyn Kontrolleri ayarlarını açın. Profil Kilidi ayarını açın, ve kimliğinizi doğrulamak için Netflix parolanızı girin. Seçili profile erişmek için PIN İste kutusunu işaretleyin ve belirlediğiniz 4 haneli PIN kodunuzu girin. Bu adımdan sonra Netflix’in PIN özelliğini destekleyen bütün cihazlarınızda kodunuzu güvenle kullanabilirsiniz.

PIN kodunuzu unuttursanız, Netflix‘e bir web tarayıcısından erişerek kodu değiştirebilirsiniz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Ekspertlerin dünyasında, geniş skalada okumayı ve öğrenmeyi seven biri.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Xiaomi Haylou Solar saate tema nasıl yüklenir?

Yazan:

reklam

Xiaomi Haylou Solar akıllı saatlere tema yüklemek oldukça merak ediliyor. Yeni güncelleme sonrası bu özelliğin nasıl kullanılacağına gelin birlikte bakalım.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Huawei çift ekranlı akıllı telefonun fotoğrafları yayınlandı!

reklam

Xiaomi Haylou Solar saate tema nasıl yükleniyor?

Xiaomi‘nin yeni uygun fiyatlı akıllı saati Haylou Solar beklenen güncellemeye kavuştu. Fiyat performans açısından uygun fiyatıyla dikkat çeken akıllı saat, tema desteği konusunda büyük bir eksikliğe sahipti. Ancak saate gelen son güncelleme ile tema sayısı arttırılırken, aynı zamanda üçüncü parti tema yükleme imkanı da ortaya çıktı. Şimdi gelin hep birlikte akıllı saatinize yeni bir hava nasıl katabilirsiniz bir inceleyelim.

Dip not: Üçüncü parti tema yükleme işlemi ne yazık ki sadece Android cihazlar için geçerli. Bu nedenle iOS cihazlar yeni eklenen temalar dışında şu an için ilave yükleme yapamıyorlar ne yazık ki.

reklam
Aorus reklamı

Akıllı telefonunuzu değiştirmek istiyorsunuz fakat uygun model mi bulamıyorsunuz? Sizler için oluşturduğumuz fiyat performans canavarı ürünlere, Hepsiburada üzerinden ulaşabilirsiniz!


Haylou Fit uygulaması ile Haylou Solar saate nasıl tema yüklenir?

Rehbere, firmanın resmi uygulaması ile başlıyoruz. Her ne kadar resmi uygulama olsa da işlemler size biraz uzun gelebilir. Öncelikle akıllı telefonunuza Haylou Fit uygulamasını indirin. Ardından saatinizi telefonunuza bağlayın. Gerekli işlemlerin ardından ilk olarak “Cihaz” sekmesinden “Arama ayarı” bölümüne ilerleyerek, güncelleme ile eklenen temaları cihazınıza yükleyebilirsiniz.

Xiaomi Haylou Solar

Ancak üçüncü parti temaları yüklemek isterseniz işler biraz değişmekte. Öncelikle “Arama ayarı” bölümünde yer alan bir temayı cihazımıza yüklüyoruz. Ardından WatchFacebook isimli internet sitesinden isteğiniz bir temayı telefonunuza indirmeniz gerekmekte. Saatinize Haylou Fit aracılığıyla yüklediğiniz temayı, telefonunuzda bulunan dosya yönetici uygulamanızdan “AndroidDatacom.yc.hayloufit – files” yolunu izleyerek bulun. Ardından yüklediğiniz temanın ismini kopyalayıp dosyayı silin. Temanın ismini kopyalamak için dosyaya basılı tutup yeniden adlandır demeniz yeteli. Böylece dosya adını kopyalayabilirsiniz.

Xiaomi Haylou Solar

Bu işlemin ardından WatchFacebook isimli internet sitesinden seçtiğiniz temayı, telefonunuzun dosya yönetici uygulamasından bulun. Daha önceden Haylou Fit‘ten yüklediğiniz ve ismini kopyaladığınız dosya adını internetten indirdiğiniz .bin uzantılı dosyaya yapıştırınız. İsmini değiştirdiğiniz dosyası “AndroidDatacom.yc.hayloufit – files” yolunu izleyerek uygulamanın dosyaları arasına atınız. Bu işlemlerin ardından Haylou Fit uygulamasına dönerek “Arama ayarı” bölümünde bulunan “Aradıklarım” sekmesi üzerinden aynı temayı bir kez daha saatinize yükleyiniz. Ve işlem tamam!

Xiaomi Haylou Solar

Hello Haylou uygulaması ile akıllı saate nasıl tema yüklenir?

Haylou Fit‘e nazaran daha kolay ancak ücretli bir yöntem ile karşı karşıyayız. Hello Haylou isimli bağımsız geliştiriciler tarafından piyasaya çıkan bu uygulama ile bu işlemi daha da hızlı yapabilirsiniz. İndirmesi ücretsiz olan bu uygulamanın tüm özelliklerini kullanmak için 15 TL ödemeniz gerekiyor. İlk olarak indirdiğiniz ve saatinizi bağladığınız uygulamanın alt tarafında yer alan “Daha” sekmesine basıyoruz. Açılan pencereden “Saat Arayüzü” bölümüne ilerliyoruz. Burada tıpkı Haylou Fit‘te olduğu gibi ön yüklü olan temaları da kullanabilirsiniz. Ancak biz “Custom File” sekmesine ilerleyerek üçüncü parti tema yükleyeceğimiz alana giriyoruz.

Xiaomi Haylou Solar

Bu sekmede yer alan yeşil daireye basarak daha önceden indirdiğimiz temayı uygulama içine atıyoruz. İsim değişikliği ile uğraşmadan kolayca uygulama sayesinde yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Uygulama içinde görüntülenen temanın üstüne basarak arayüzü yüklüyoruz. Kısa bir beklemenin ardından işlem tamamlanacaktır.

Böylelikle merak edilen Xiaomi Haylou Solar akıllı saatlere tema nasıl yüklenir sorusunu geride bıraktık. Eğer tüm işlemleri başarılı bir şekilde gerçekleştirirseniz, saatinizin yeni görünümü aşağıdaki gibi olacaktır.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Google

Google Chrome saniye başı kare (FPS) sayacını geri alıyor

google chrome
reklam

FPS terimi özellikle oyun ve video performanslarında sıkça kullanıldığı için artık bilinen bir terim. Ancak buna rağmen Google; geçtiğimiz Temmuz ayında Google Chrome tarayıcısındaki FPS sayacını farklı bir ölçü şekliyle değiştirmişti. Sitedeki FPS sayısını göstermek yerine artık sitedeki kare sayısının zamansal yüzdesi gözüküyordu.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 790-4.199TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam

Google sistemin ismini de değiştirdikten sonra eski sistemin daha iyi olduğuna dair tepkilerle karşılaştı. Bu tepkiler karşısında da firma eski FPS sayacını geri getirdi.

Tarayıcıdaki FPS sayacı sitelerin performansını ölçmek için kullanılıyor. Bu yönden hedefi daha çok geliştiriciler olsa da özellik genel kullanıcıların da dikkatini çekebiliyor. Dolayısıyla böyle bir geri dönüşün daha iyi bir seçim olduğunu söyleyebiliriz.

reklam
Aorus reklamı

google chrome

Google Chrome üzerinde FPS sayacı nasıl açılır?

Tarayıcı üzerinden FPS sayacının nasıl açılacağına denk gelmediyseniz bu durum oldukça doğal. Ne de olsa Geliştirici Araçları üzerinden açılabilen özelliği genel olarak da bilen kişi sayısı az.

İşleve erişmek için tarayıcıdaki sağ üstteki üç noktayla temsil edilen Chrome Menüsünü açmak gerekiyor. Ardından ise Diğer Araçlar kısmından Geliştirici Araçlarına tıklamalısınız. Bu adımları Ctrl+Shift+I kombinasyonunu kullanarak daha hızlı bir şekilde de yapabiliyorsunuz. Sonrasında çıkacak panelden ise Ctrl+Shift+P kombinasyonuyla arama kısmını açmanız gerekiyor. Arama yerine “show frame” yazmanızın ardından çıkacak olan “Show frames per second (FPS) meter” yazısına tıklamanız durumunda saniye başı kare sayısını gösteren yüzen bir pencere ekranınızda belirecektir.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Google

Chrome tarayıcısının sekme kaydırma özelliği nasıl açılır?

chrome
reklam

Siz de bir Google Chrome kullanıcısı iseniz açılan onlarca sekmenin kontrolünün zorluğunu az çok biliyorsunuzdur. Bunu yönetmek için birçok eklenti mevcut olsa da Google da bu konuda boş durmuyor. Firmanın tarayıcıya getirmeye çalıştığı yeni sekme seçenekleri, gizli bir ayar ile açılabiliyor. Böylelikle sekmeler çubuğa sığmayacak kadar fazla olduklarında aralarında mouse ile kaydırılarak geçiş yapılabiliyor.


Bu arada Intel-AMD yakın performanslı işlemcilerin fiyatlarını karşılaştırabilmekaynı zamanda da 796-3.999TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlara göz atmak isterseniz bu listeye bakabilirsiniz.

reklam

Chrome tarayıcısının bu özelliğini kullanmak için beta versiyonuna gerek duyulmuyor. Ancak işlev varsayılan olarak açık gelmiyor. Özelliğin çalışması için ise Chrome 88 versiyonunun kullanılması olması gerekiyor. Sonrasında özellik şu adımları izleyerek aktifleştirilebiliyor:

  • Chrome tarayıcısını açtıktan sonra chrome://flags adresine gidin
  • Çıkan arama kısmına Scrollable TabStrip yazın
  • Scrollable TabStrip başlığının yanındaki alta açılabilen menüden Enabled seçimini yapın
  • Bununla beraber Scrollable TabStrip Buttons kısmını da Enabled yaparsanız; farenizle kaydırabilmenizin yanında üst çubukta kaydırabilmeniz için iki ok işareti de belirecektir
  • Ardından Relaunch kısmına basarak tarayıcıyı yeniden başlatırsanız değişiklikler tarayıcıya uygulanmış olacaklar

chrome

reklam
Aorus reklamı

Bununla beraber Chrome 90 versiyonunda fazladan bazı seçenekler de mevcut. Bu adımlar izlendikten sonra kullanıcı bu versiyonda sekme kaydırma açıldığında sekmelerin ne kadar küçültüleceğini de ayarlayabiliyor. Bu bahsettiğimiz farklı seçenekler Scrollable TabStrip kısmında açılıyor. Enabled dışında görülebilen dört farklı seçeneğe göre sekmelerin küçültülüp küçültülmeyeceğini ve küçültme boyutlarını da ayarlayabiliyorsunuz.

Ayarlarla size hangisinin uyacağını bulabilmek için denemeler yapabilirsiniz. Ancak bunun deneysel bir özellik olduğunu ve sabit versiyonda görülmeyebileceğini hatırlatmak gerek.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler