Sosyal medya

Oyun

Microsoft, xCloud ile Sony’nin tahtını sallamaya hazırlanıyor!

xcloud-kullanıma-sunuluyor

Microsoft’un bulut oyun servisi xCloud, ilk ay için 1$ gibi bir ücretle oyuncularla buluşacak. Xbox konsolu bulunmayan oyunseverleri de hedef alan Microsoft, Sony’nin kitlesinden de pay almaya çalışacak.


İlginizi çekebilir: Xbox Game Pass PC fiyatı iki katına çıkıyor!

reklam
MSI reklamı

xCloud ile Microsoft’dan yeni atak

Google Stadia, Nvidia GeForce Now gibi bulut oyun hizmetleri yakın dönem içerisinde hayatımıza girmişti. GeForce Now ve Stadia haricinde pazar payı elde etmeyi amaçlayan diğer şirket ise Microsoft gibi görünüyor. Microsoft, halihazırda konsollarla ve PC ile kullanılabilen Xbox Game Pass ile ülkemizde de oldukça başarılı oldu. Birçok oyuncuyu kendi tarafına çekmeyi başaran Microsoft, GadgetsNow‘da yer alan habere göre bulut tabanlı oyunculuk için de iddialı adımlar peşinde.

xCloud ilk ay yalnızca 1$

Ülkemizde ilk ay ücreti 5,90 TL, sonraki aylarda ise 44,90 TL olan Xbox Game Pass Ultimate, ABD’de 14,90 $ ile oyunseverlerle buluşuyor; xCloud ile bu oyunlara erişmek de mümkün oluyor. Servis, Xbox sahibi olmayan ama aboneliği bulunan oyunseverleri, Xbox Game Pass kütüphanesinde yer alan yüzü aşkın oyunla buluşturuyor. Android cihaz ve bir kontrolcü, kütüphanedeki oyunları deneyimlemek için yeterli. Üstelik yeni abone olacak kullanıcılar için ilk ay 1$ olarak fiyatlandırılmış.

xCloud 22 ülkede kullanıma sunuluyor

ABD ve 19 Avrupa ülkesinde kullanıma sunulacak olan xCloud, diğer rakipleri gibi gelişen bulut oyunculuğu pazarından pay almak için yarışacak. Pahalı donanım parçalarına ulaşmakta zorlanan kullanıcılara hitap eden bulut oyunculuğu için en önemli nokta ise yüksek hızlı internet bağlantısı.

xbox-xcloud-library

Bulut oyunculuğunda gelir artıyor

Newzoo Oyun analiz firmasından analist Guilherme Fernandes; sadece bu yılda bulut tabanlı oyunculuktan elde edilen gelirin 600 milyon $ olduğunu, bunun 2023 yılı itibariyle 4.8 milyar $ seviyesine çıkması beklenildiğini belirtti. Ancak sabit ve yüksek hızlı internet bağlantısının dünyada çok kısıtlı bir alanda kullanımda olduğunu varsayarsak 5G atılımının dünya geneline yayılmasının ardından bulut tabanlı oyunculukta işlerin hızlanması olası görünüyor.

Pandeminin etkisi büyük

Pandemi sürecinde evde kalan birçok kişi alternatif eğlence yolları için Playstation ve Xbox gibi konsollara yönelmiş ve hizmetlerinden faydalanmıştı. Sony tarafında yer alan Playstation Now, kısıtlı alanda kullanıma sunulması fiyatlandırmasında yaşanan sıkıntılar ve mobil cihazlara destek vermemesi nedeniyle pek tercih edilmemişti. Xbox tarafı ise üyelik bazlı oyun kütüphane platformuyla tarafına oldukça fazla oyuncu katmış ve kazancını arttırmıştı. xCloud ile beraber Sony’ye biraz daha fark atmak isteyen Microsoft atılımlarını sürdürüyor.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle

Geek tadında derlediğim haberleri, Hardware Plus bünyesinde paylaşıyorum. Teknoloji, bilim ve popüler kültür adına her şeye meraklı, tasarımcı adayı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Xbox Series X ve Xbox Series S, yeni fiyatlarıyla kısa sürede tükendi!

Yazan:

Geçtiğimiz dakikalarda Media Markt üzerinde satışa sunulan ve ön siparişe açılmasının ardından saniyeler içerisinde tükendi. Geçtiğimiz günlerde 7499 TL ve 4599 TL olarak açıklanan fiyatlarının ardından kaldırılan Xbox Series X ve Xbox Series S’in yeni fiyatları da belli oldu.

Buna göre süresi uzatılan ilave gümrük vergisiyle beraber Xbox Series X 9299 TL, daha küçük olan model Xbox Series S ise 5399 TL’lik fiyatıyla listelendi. Konsollara %50 oranıyla yansıtılan ilave gümrük vergisinin 1 Ekim itibariyle %20’ye düşmesi planlanıyorken yeni, Cumhurbaşkanı kararıyla bu tarih 1 Ocak 2021’e kadar uzatılmıştı. Görünen o ki Microsoft Türkiye kararı değerlendirerek mevcut fiyatları bu yasaya uygun biçimde yeniden şekillendirmiş.

reklam
MSI reklamı

xbox series s ve series x fiyatlar

İlginizi çekebilir: PLAYSTATION 5 mi? XBOX SERIES X / S mi? | Özellikleri, oyunları, fiyatları ile kıyaslama!

İlk ön sipariş aşamasında kur ve vergilere oranla nispeten daha uygun olarak değerlendirebileceğimiz fiyat dikkat çekmişti. Ancak çok geçmeden yeni kararla birlikte, Series X yönünde 1800 TL, diğer model S yönünde ise 800 TL gibi bir zam uygulandı. 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren %20’ye düşmesi beklenen ilave gümrük vergisinin konsol fiyatlarına ne gibi bir yön vereceği ise merak konusu.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Geek

Pokemon Go, COVID-19 salgınına uygun olarak güncelleniyor

Koronavirüs salgını ilkbahar ve yaz aylarında yayılırken Pokemon Go, oyuncuların katılımını arttırmak için bir dizi değişiklik yaptı. Niantic Labs, pandemi kapsamında eklediği bazı geçici bonusların aktif kalacağını ancak birçoğunun 1 Ekim‘den itibaren ortadan kalkacağını duyurdu.

İlginizi çekebilir: Karantinaya rağmen sokakta Pokemon Go oynadı!

reklam
MSI reklamı

Yeni güncellemeler ne anlama gelitor?

Nisan ayında oyun, Pokemon’unuz, siz evinizden çıkmasanız bile yakındaki PokeStops’tan hediyeler toplayak şekilde güncellenmişti fakat yeni güncellemeyle bu işlemi ancak Pokemon sayınız azalıyorsa yapacak. Pokemonların yumurtadan çıkması için yürünmesi gereken mesafe, daha önceki mesafeye geri dönüyor. Dünyanın birçok yerinde kısıtlamaların gevşetilmesiyle, yyunun yapımcıları da hareketi teşvik etmenin bir yolu olarak değişikler yapmaya yöneldi. Sosyal medyada, birçok oyuncu Niantic’in değişiklikleri yeniden düşünmesini istedi, bunun iki sebebi olabilir; ya pandemi bonuslarından memnunlardı ya da salgından endişe ediyorlar.

1 Ekim’den sonra oyundaki ayarlar şu şekilde olacak; eşya çantanızda bir seferde taşıyabileceğiniz maksimum hediye sayısı 20’de kalacak, günün ilk Pokémon avınız için üç kat Stardust ve XP almaya devam edeceksiniz, tütsü süresi ise 60 dakikada kalacaktır.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Oyun

Xbox Game Pass EA Play desteğine 10 Kasım’da kavuşuyor!

Yazan:

Microsoft, Xbox Game Pass için verdiği EA Play sözünü nihayet tutuyor. Şirket, yeni oyun konsollarıyla birlikte eş zamanlı olarak EA Play’i Game Pass Ultimate abonelerine sunmaya başlayacak.


İlginizi çekebilir: EA Play, yakın zamanda Xbox Game Pass’e dahil edilecek

reklam
MSI reklamı

EA Play, Xbox Game Pass Ultimate’e geliyor!

Hatırlayacak olursanız Microsoft, bu yıl bitmeden EA Play desteğini Xbox Game Pass için sunacağını müjdelemişti. Bu sayede hem EA oyunları hem de bulut tabanlı Xbox oyunları artık tek bir yerden oynanabilecek. Microsoft, kullanıcılara verdiği sözü nihayet tutmaya başlıyor. Bu bağlamda şirketin Xbox Series X ve Xbox Series S konsollarını piyasaya süreceği 10 Kasım 2020 tarihinden itibaren Xbox Game Pass’e EA Play desteği resmi olarak entegre edilecek.

Microsoft’un yalnızca Xbox GamePass Ultimate aboneleri için sunacağı EA Play desteği, beraberinde The Sims, FIFA, Mass Effect gibi altmıştan fazla EA oyununu kullanıcılarla buluşturuyor. Böylelikle, normalde sadece EA’nın oyunlarına özel olan EA Play’i ayrıca satın almadan, sadece Xbox Game Pass Ultimate aboneliğiyle erişebileceksiniz.

Xbox Game Pass PC

Ek olarak Microsoft, Bethesda oyunlarını da yakında konsol ve PC için Xbox Game Pass’e ekleyecek. Geçtiğimiz günlerde yazılım devi, Bethesda Softworks’ü bünyesinde bulunduran ZeniMax şirketini 7.5 milyar dolara satın almıştı. İşte bu eklemeler de söz konusu satın almanın bir meyvesi olarak karşımıza çıkıyor.

Hatta Microsoft, ilk olarak Doom Eternal oyununu 1 Ekim’de Game Pass’e ekleyecek. Sonrasında ise daha fazla oyunla birlikte Xbox Game Pass dopdolu bir oyun platformu olarak hayatına devam edecek. Yalnız Game Pass’te yayınlanacak olan Bethesda oyunlarının tam listesi belirsizliğini koruyor.

EA Play abonelikleri, Game Pass’e dönüşecek

Bu arada şu an halihazırda hem EA Play hem de Xbox Game Pass aboneliğiniz varsa, bu durumda ne olacağı da Microsoft resmi sayfasında belirtildi. Açıklamaya göre EA Play abonelikleri, süresinin dolacağı zamana göre yuvarlak hesapla Xbox GamePass Ultimate aboneliğine dönüştürülecek.

Kalan EA Play aboneliği Kaç günlük Ultimate aboneliği verilecek?
1 ay 10 gün
2 ay 21 günler
3 ay 1 ay
4 ay 1 ay 14 gün
5 ay 1 ay 21 gün
6 ay 2 ay
7 ay 2 ay 14 gün
8 ay 2 ay 21 gün
9 ay 3 ay
10 ay 3 ay 14 gün
11 ay 3 ay 21 gün
12 ay 4 ay

Örneğin hesabınızda 3 aylık bir EA Play aboneliği varsa, 1 ay; 4 – 6 aylık EA Play aboneliği varsa da 2 aylık Game Pass Ultimate aboneliğine sahip olacaksınız. Yukarıda yer alan tabloda tam detayları görebilirsiniz.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

HWP COIN’den Haberler

Donate

© EMY Medya. Kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek dijital ortamda alıntı yapılabilir.

HWP.com.tr hosting hizmeti LimonHost tarafından verilmektedir.

LimonHost logosu