Sosyal medya

Augmented Reality (AR)

Microsoft HoloLens’in Yeni Versiyonu 2019 Yılında Gelebilir

Microsoft’un özel bir Windows etkinliğinde arttırılmış gerçeklik başlığı HoloLens’i duyurmasından bu yana neredeyse iki yıl geçti.

Microsoft geçen yıldan itibaren geliştiricilere HoloLens başlığı göndermeye başladı. Geliştirici sürümü başlığın fiyatı ise 3000 dolar. Bir çok insan başlığın yakında son kullanıcının kullanıma sunulacağını düşünüyor ancak bu yakında gerçekleşecek gibi değil.

HoloLens’in ikinci hatta üçüncü versiyonu üzerinde çalışılıyor. Sonuç olarak şirket HoloLens’te büyük değişiklikler yapabilir. Özellikle arttırılmış gerçeklik piyasasında şirketin herhangibir rakibinin olmaması da böyle bir karar alınmasını kolaylaştırıyor.

HoloLens’in yeni versiyonu ilk versiyonun geliştiricilere gönderilmesinden üç yıl sonra yani 2019 yılında gelmesi bekleniyor. Şirketin HoloLens için ne planladığı bilinmese de beklenen şeyler basit. Daha küçük bir başlık, daha uzun batarya ömrü ve daha fazla işlem gücü.

Markette birbirinden farklı neredeyse yüzlerce sanal gerçeklik başlığı bulmak mümkün ancak HoloLens gibi hiç birşey yok. Şirketin en yakın rakibi Magic Leap olabilir ancak geçtiğimiz günlerde fotoğrafı sızan prototip HoloLens’in yanına yaklaşacak seviyede dahi değil.

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Augmented Reality (AR)

L’Oréal, sevdiğiniz kıyafetlere göre rujları harmanlayan cihaz tanıttı!

L'Oréal

L’Oréal, kozmetik alanında dünyanın en bilinen markalarından biri. Bugünlerde CES teknoloji fuarında kendilerine ait sergi alanında, yapay zeka teknolojilerini de kullanarak, kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracak ürünler tanıttılar.


İlginizi çekebilir: LG G9 ThinQ görüntüleri ortaya çıktı: Dört kamera ve çentikli ekran!


L’Oréal,  teknoloji düyasında gelişmelerden geri kalmıyor ve projelerini bir bir tanıtmaya devam ediyor. Bugün yaptıkları açıklamada, Bluetooth yoluyla telefonlarınıza bağlayabileceğiniz Perso adı verilen bir cihaz tanıttılar.

Perso; rujları, fondatenleri veya farklı tonları olan cilt bakım malzemeleri karıştırıp yeni renkler elde edebiliyor. Şirket, ürünün erken aşama versiyonlarını CES’teki etkinlik alanında sergilemeye başladılar. Cihazın akıllı telefon destekli uygulaması da mevcut. Bu uygulama yordamıyla, sosyal medya üzerinden günün trendlerine göre görselleri yazılıma aktarabiliyor. Aktardıkları resimdeki ruj tonlarını seçebiliyorsunuz.

L'Oréal

Şirketin, CES’te sergilediği demo uygulamasında ön yüklü görseller bulunuyor. Bunlar üzerinden, yazılımı kullanabiliyorsunuz. Fakat firmanın yetkililerini 2021 yılına kadar bu teknolojinin aktif olamayacağını belirtiyorlar.

Kullanıcılar, favori sosyal medya fenomenlerinin görünüşünü elde edebilecekler ve kendilerine yeni bir görünüş yaratabilecekler. Uygulamayı kullanan müşteriler, renkleri direkt telefonlarında bulunan kamera yordamıyla arttırılmış gerçeklik teknolojisinin nimetlerinden yararlanarak görüntüleyebiliyor.

Detaylı bilgiye edinmek ve cihazın görüntüsünü daha yakında görmek istiyorsanız, aşağıda bulunan inceleme videosunu izleyebilirsiniz.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Sony Xperia XZ1 ile Üç Boyutlu Modelleme ve Artırılmış Gerçeklik

Sony Mobile’ın Xperia XZ1 ve XZ Premium modellerinde olan AR Efekti ve 3D Oluşturucu özelliklerini konuğumuz Sony Mobile Türkiye Ürün Lansman Müdürü Abdullah Karaca ile beraber değerlendiriyoruz.

Sony Mobile’ın en yeni akıllı telefonları artırılmış gerçeklik desteğini farklı bir şekilde sunuyor. Barındırdıkları üç boyutlu modelleme yazılımı sayesinde temel seviyede nesneden üç boyutlu dijital modeller elde edilebiliyor. Bu modeller Sony’nin kamera yazılımı sayesinde AR Efekti modu ile fotoğraf ve videolara entegre edilebiliyor veya daha sonra farklı yazılımlarda kullanılmak üzere bilgisayara aktarılabiliyor.

Bu videomuzda Konuğumuz Sony Mobile Türkiye Ürün Lansman Müdürü Abdullah Karaca. Kendisiyle çekim öncesinde ürettiğimiz modelleri de kullanarak bir video hazırladık. Ana kameramıza destek veren kameralarımız AR Efektini sahneye ekleyip kaydeden Sony Xperia XZ1 ve ekranın solundan çekim yapan XZ Premium.

Devamını oku

Augmented Reality (AR)

Pixar’ın İlk Sanal Gerçeklik İçeriği İle Ölüler Diyarını Ziyaret Edeceğiz!

Yazan:

Dünyaca ünlü animasyon yapım şirketi Pixar, nihayet sanal gerçeklik arenasına adım atmaya karar verdi.

Bilindiği üzere çoğunluk hissesi Disney’in elinde olan Pixar, Dreamworks ile birlikte dünyanın en büyük animasyon filmi stüdyosu. Stüdyonun sanal gerçeklik mimarisini destekleyen ilk içeriği Coco VR’ın fragmanı yayınlandı. Coco VR’nın fragmanı, Oculus Connect Konferansı’ndan sonra YouTube platformunda da yüzünü gösterdi.

pixarDay of Dead (Ölülerin Günü) temalı animasyon; Oculus Rift için 15 Kasım, Gear VR platformu için 22 Kasım 2017’de, Amerika Birleşik Devletleri’nde yayımlanacak.

Coco VR’nın yönetmenliğini Toy Story 3’den tanıdığımız Lee Unkrich üstleniyor. Genç ve yetenekli müzisyen Miguel Anthony Gonzalez ise yapımın müziklerini besteliyor.

Yapımda yaşayan ölülerle uğraşacak, eşyaları toplayacak, karakterlerle iletişim kurabilecek ve hoş müzikler eşliğinde, sahnede iskelet dostlarınızla dans edebileceksiniz.

 

Devamını oku