Sosyal medya

Otomotiv

KTM, 790 ADV modellerini ABD’de geri çağırdı

790 ADV

Son zamanlarda KTM cephesinde artan geri çağırmalara, Husqvarna modellerinden sonra; KTM’nin kendi modelleri de eklendi. Bu sefer söz konusu geri çağırmaya konu olan model ise KTM severlerin yakından tanıdığı 790 ADV modeli.


İlginizi çekebilir: Husqvarna modellerinde yaşanan problem, KTM’yi karıştırdı

reklam
Aorus reklamı

KTM 790 ADV modeli neden Amerika Birleşik Devletleri’nde geri çağrılıyor

Dayanıklı ve yüksek elektronik donanıma sahip motosikletleriyle, kullanıcılarının gönlünde taht kuran KTM, son zamanlarda ABD’de bazı modellerdeki geri çağırmalarla meşgul. Bu geri çağırmaların ülkemize de sıçradığına dair henüz resmi bir açıklama yok. Fakat kafanızda soru işaretleri kalmaması adına yetkili servisinizle iletişime geçmeniz sizin için faydalı olabilir.

790 ADV

Adventure İstanbul

790 ADV modelinde geri çağırmaya söz konusu olan problem, çok ciddi gözükmemekle beraber; yine de konuyla ilgili bilgi sahibi olmakta fayda var diye düşünüyoruz. Geri çağırma ile ilgili yayınlanan kusur raporuna göre, arka fren hortumu ve fren kaliperi arasında gerçekleşmesi gereken ısı transferinin, bazı durumlarda yetersiz kalabildiği anlaşılmış. Daha anlaşılır bir dil ile anlatacak olursal; bildiğiniz üzere fren hortumunuzda fren hidroliği bulunmaktadır. Frenleme yaptıkça fren diski ve balatalar ısınarak; fren hidroliğinde sıcaklık artışlarına sebep olur. Sıcaklığı artan fren hidroliği ise genleşerek fren kapasitesinde kayıplara neden olur. Bu durum bütün motosikletler için geçerlidir. Ama KTM 790 ADV için bu durumun, olması gerekenden daha fazla oluştuğu tespit edilmiş; yine de normal kullanımda yüksek bir hayati risk taşımıyor diyebiliriz. Fakat performanslı kullanımlarda, kusurlu ısı transferi dolayısı ile aşırı ısınan fren tertibatı, frenleme kuvvetinde ciddi kayıplara neden olabilir. O yüzden bir KTM 790 ADV kullanıcısı iseniz lütfen gerekli kontrolleri yapın ve servisinize de durumu danışmayı unutmayın; çünkü en doğru ve güncel bilgileri, Yetkili KTM Servisleri sizlere verecektir diye tahmin ediyoruz.

790 ADV

Bu geri çağırma hangi üretim yıllarını kapsıyor?

ABD’de geri çağrılan modeller ve üretim yıllarına aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Marka Model Üretim Yılı
KTM 790 Adventure 2019-2020
KTM 790 Adventure R 2019-2020

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Audi, 2035’e kadar bütün modellerini elektrikli yapmayı planlıyor!

Son zamanlarda otomotiv endüstrisinde elektrik devrimi rüzgarı esiyor. Büyük markaların elektrikli modelleri piyasaya sürmesiyle, ilerleyen zamanlarda bunların içten yanmalı motor pazarına tehdit oluşturacağını söylemek mümkün.


İlginizi çekebilir: 1.5 eTSI motorlu 8. nesil VW Golf için 189 beygirlik modifikasyon

reklam
Aorus reklamı

Audi‘nin 2035 yılına kadar içten yanmalı motorlardan tamamen kurtulmayı planladığı söyleniyor. Audi CEO‘su Markus Duesmann‘ın WirtschaftsWoche‘ye yaptığı açıklamalarda ise kesin bir tarih vermeyerek bu dönemin çok da uzakta olmadığını söyledi.

Audi e-tron SUV

Adventure İstanbul

Ekonomik başarı ile çevreyi korumanın birlikte güzel olduğunu söyleyen Duesmann, önümüzdeki aylarda bu tarihlerin açıklanmaya hazır hale geleceğini söylüyor. Söz konusu tarihler ise hangi fabrikaların içten yanmalı motorlu araçların üretiminden elektrikli araç üretimine geçeceğini belirleyecek.


Elektrikli otomobillerle yakından ilgilenenlere özel için hazırladığımız Hepsiburada alışveriş listemize buradan ulaşabilirsiniz.


Audi, bir süre önce VAG‘ın yazılımlarını geliştirmekten sorumluydu. Şimdilerde ise Porsche ile birlikte grubun en son teknoloji elektrikli araç mimarisini geliştiriyor. Alman üreticinin elektrikli araçlara verdiği önem, 2015 Dieselgate skandalından sonra daha da arttı.

Her geçen gün daha fazla ülkenin içten yanmalı araçları yasakladığı şu zamanlarda, elektriğe yatırım yapmak gayet mantıklı bir karar diyebiliriz. Audi’nin paylaştığı verilere göre markanın ilk %100 elektrikli modeli e-tron SUV, 2020 yılında Norveç’te en çok satan araç oldu. Tabi Audi’nin içten yanmalıları bırakması, elektrikli modellerin başarısına bağlı.

Audi şu anda global olarak 17 adet plug-in hibrit modele sahip. Bu yılın sonlarında ise e-tron GT modelini tanıtacak.

Kaynak: WirtschaftsWoche, Carscoops

Devamını oku

Genel

1.5 eTSI motorlu 8. nesil VW Golf için 189 beygirlik modifikasyon

Piyasaya çıkalı bir yıldan fazla süre geçse de VW Golf için pek fazla modifiye projesi yoktu. Barracuda Racing Wheels ise şimdilik az bulunan bu projelerden birinin sahibi.


İlginizi çekebilir: Yeni Audi RS3, VW Golf R’ın dört çeker sistemini kullanabilir

reklam
Aorus reklamı

Fabrika çıkışı haliyle turbo destekli 1.5 litrelik benzinli motora sahip bir sekizinci nesil VW Golf temel alınmış. RaceChip imzalı yeni bir kontrol ünitesinin yerleştirildiği aracın performans değerleri 150 beygir güç ve 250 Nm torktan, 189 beygir güç ve 318 Nm torka çıktı. Aracın modifiyeli halinin 0-100 km/s hızlanması açıklanmadı. Fakat fabrika çıkışı haliyle araç, 8.5 saniyede 100 km/s hızlanmaya ve 224 km/s maksimum hıza sahip.

 

Adventure İstanbul

Modifiyeli VW Golf’ün sürüş yüksekliği, Eibach marka spor yaylar ile alçaltılmış. Araçta kullanılan Barracuda‘nın 19 inçlik “Y” kollu Tzunamme Evo jantları ise 235/35 ölçülü lastiklere sarılmış. Aracın dış kaplaması ise Schwabenfolia tarafından özel hazırlanmış.


Her yaştan otomobil meraklılarına uygun ürünlerin bulunduğu, sık sık yeni ürünlerin eklendiği Hepsiburada alışveriş listemiz için buraya tıklayabilirsiniz.


Bu aracı almak isteyenler için ise durum biraz meşakkatli. Çünkü bu proje, birkaç farklı şirketin ortak çalışması olduğu için her bir şirketle ayrı ayrı iletişime geçmek gerekiyor. Tabi buna benzer Golf projeleri olan, tek elden bu işi yapabileceğiniz şirketler de var. Örneğin JMS ile sade görsel değişiklikler ve hafif performans yükseltmeleri yapmak mümkün. Ingo Noak Tunning ise daha agresif projeleri sunuyor.

Kaynak: Carscoops

 

 

Devamını oku

Genel

Yeni Audi RS3, VW Golf R’ın dört çeker sistemini kullanabilir

Audi A3 ailesi, hiç bir zaman tam teşekküllü bir Quattro sistemi kullanmadı. A3‘lerde Haldex temelli bir bir sistem kullanan Audi’nin, yeni RS3‘lerde VW Golf R‘daki 4Motion sistemini kullanacağı söyleniyor.


İlginizi çekebilir: Elektrikli Chevrolet Corvette SUV, 2025’te gelebilir!

reklam
Aorus reklamı

VW Golf ailesinin en üstünde yer alan R varyasyonu, tork vektörlermeye sahip. Çekişi ön ve arka akslar arasında uygun şekilde dağıtmanın yanında, en iyi kavrama ve yüksek hızlarda daha iyi viraj alımı için bu aktarımı sol ve sağ tekerlekler arasında da yapıyor. Ayrıca Golf R’ın özel bir drift modu bulunduğunu da hatırlatalım.


Sık sık yeni ürünlerle güncellenen, her yaştan otomobil meraklısına hitap eden Hepsiburada alışveriş listemize buradan ulaşabilirsiniz.

Adventure İstanbul

Autobild.de‘nin haberine göre yeni Audi RS3 modelleri, 414 beygir güç ve 500 Nm tork değerlerine sahip olacak. Bu da önceki RS3’lere göre 14 beygir ve 20 Nm tork artışı demek oluyor. Hatta bir süre önce ortaya çıkan raporlara göre 450 beygir civarında güce sahip bir “Performanca Edition” modeli görebiliriz.

Yedi ileri çift kavramalı şanzıman taşıması beklenen yeni RS3’lerin, 0-100 km/s hızlanmasını, şimdiki modellerin yapabildiği 4.1 saniye seviyesinden daha kısa sürede tamamlaması bekleniyor. Maksimum hızının 250 km/s‘de elektronik olarak sınırlandırılması beklenen aracın, opsiyon olarak 280 km/s ile sınırlandırma sunacağı söyleniyor.

Yeni Audi RS3’lerin bu sonbaharda tanıtılması bekleniyor.

Kaynak: Autobild.de, Carscoops

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler