Sosyal medya

Kripto Para

İspanya Futbol Ligi La Liga NFT Dünyasına Adım Atıyor!

İspanya’nın en iyi futbol ligi olan İspanyol La Liga ligi, tüm oyuncuları için değiştirilemez tokenlar (NFT’ler) oluşturmak için Ethereum tabanlı fantezi futbol oyun platformu Sorare ile ortaklık kurdu. La Liga, NFT olarak oyuncu kartlarını piyasaya süreceğini açıkladı.

Artarak devam eden NFT furyası pek çok sektörde kendini gösteriyor. Oyuncuların dijital oyuncu kartlarıyla sanal bir takımı satın aldığı, sattığı, takas ettiği ve yönettiği bir fantezi futbol oyunu olan Sorare de futbol kulüpleri ile bu bağlamda ortaklıklar kuruyor. En son haber ise İspanya’nın üst düzey futbol ligi olan La Liga’dan geldi. La Liga, NFT sürecini başlatmak için Fransız start-up projesi Sorare ile anlaştı.  LaLiga, büyük bir NFT ortaklığına imza atan ilk 5 dünya futbol liginden ilki olmuş oldu.

Perşembe günü yapılan duyuruda şu ifadeler kullanıldı:

“La Liga taraftarları, koleksiyoncular ve fantezi futbolcular ilk kez La Liga oyuncularının dijital kartlarıyla serbestçe takas yapabilecek ve oynayabilecek.”

Bu ortaklık, La Liga kulüpleri için yeni gelir kaynakları yaratma yolunda bir adım olarak görülüyor. Bu lig, FC Barcelona, ​​Real Madrid ve Atletico Madrid gibi birinci sınıf futbol kulüplerine ev sahipliği yapıyor. Sorare de, 2022’nin sonuna kadar İngiltere Premier Ligi (EPL) gibi dünyanın en iyi 20 futbol liginin geri kalanıyla işbirliği yapma misyonuna sahip. 


İlginizi Çekebilir: Sorare, blockchain tabanlı oyunu için PSG ile anlaştı


La Liga Başkanı Javier Tebas, ortaklık ile ilgili şunları söyledi:

“LaLiga’da, hayranlarımıza yeni ve heyecan verici deneyimler sunmak ve dünyanın en büyüğü olan rekabetimizin cazibesini genişletmek için her zaman yenilikçi yollar arıyoruz.”

Sorare CEO’su ve kurucu ortağı Nicolas Julia da şunları kaydetti:

“NFT’ler, küresel spor fandomunun geleceğidir, çünkü hayranların bir araya gelmelerine ve sevdikleri sporların sahipliğini hissetmelerine olanak tanır.

“Bu ortaklığı yalnızca Sorare’nin NFT spor alanında büyüyen liderliğinin bir işareti olarak okumamak lazım. Sorare’in NFT’ler aracılığıyla taraftarları sporla buluşturma konusundaki eşsiz yeteneğini gelecek planlarının önemli bir parçası olarak görmesi, spor dünyası tarafından önemli bir sinyaldir.””

Sorare, kullanıcıların favori takımlarını oluşturmalarını ve futbolcu kartlarını takas etmelerini sağlayan Ethereum blok zinciri üzerine kurulmuş bir fantezi futbol video oyunudur. Bu kartlar sınırlıdır ve benzersiz, değiştirilemez tokenlar (NFT’ler) olarak aktarılabilir. Ayrıca kartlar, her oyuncunun ilgili gerçek dünyadaki haftalık performansının temelinde puan kazanır. Platform, benzersiz dijital tokenlar yaratarak ve fantezi platformuna en iyi futbol kulüplerini imzalayarak, günlük yaşamda NFT ve blok zincirinin benimsenmesini artırmayı hedefliyor. Kullanılan futbolcu kartları blok zinciri teknolojisine dayanıyor. 

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

El Salvador’da Bitcoin Karşıtı Protestolar Artıyor

Binlerce kişi ülkenin başkentinde sokaklara döküldü. Halkın çoğunluğu ülkenin Bitcoin yasasını protesto ediyordu.

El Salvador halkı geçtiğimiz gün, Başkan Nayib Bukele’nin aleyhine protestolarla sokaklara döküldü. El Salvador’daki protestolar, ülkenin bağımsızlık günü olan 15 Eylül Çarşamba günü başladı. Yerel basın, vatandaşların ülkenin yeni Bitcoin yasasına öfkeli olduğunu bildirdi. Protestocular başkent San Salvador’da bir Bitcoin ATM’sini ateşe verdi. Bazıları, “Bitcoin istemiyoruz” ve “Diktatörlüğe hayır” yazılı pankartlarla sokaklara çıktı. El Salvador, 7 Eylül’de Bitcoin’i yasal hale getirmişti. Bunu yaparak Bitcoin’i tamamen yasal yapan ilk ülke olarak tarihe geçmişti.

Bu gibi Bitcoin karşıtı protestolar daha önce de yaşanmıştı.

Ülkenin cumhurbaşkanı Nayib Bukele, Twitter’dan yaptığı açıklamayla vandalizmi durdurmayan vatandaşları eleştirdi. Aynı şekilde basına da tepki gösterdi.

Temmuz ve Ağustos’tan beri Başkan Bukele’nin Bitcoin hamlelerine karşı protestolar yapıldığını belirtmiştik. Ancak yerel basın, dün gerçekleşen protestoyu binlerce vatandaşın sokaklara çıkmasıyla açık ara en şiddetlisi olarak niteledi.

El Salvador halkı sadece Bitcoin yasasını protesto etmekle kalmadı. Ek olarak bazı devlet adamlarının ülkenin adelet sistemini zayıflattığına ve ayrıcalıklı zümreler oluşturulduğuna inanan halk, Başkan Bukele’ye bu yüzden de cephe almış durumda. Bukele, daha önce yapılan anketlerde başarılı olmasına rağmen son zamanlarda otoriterlik açısından eleştirilere maruz kaldı.

Ülkedeki bazı Bitcoin kuralları şunlar;

  • İşletmeler yeterli teknolojiye sahipse, ödeme aracı olarak Bitcoin kabul etmek zorundadır.
  • Vatandaşların varlığı kullanmaları zorunlu değildir.
  • Hükümetin resmi kripto para cüzdanı Chivo’yu kullananlar 30 dolar değerinde Bitcoin ile ödüllendirilir.

Chivo’nun, Bitcoin’in ülkede yasal hale gelmesinden itibaren teknik sorunlar yaşaması da El Salvador için ayrı bir olumsuz etken.

JP Morgan gibi yatırım bankaları, ABD yetkilileri ve hatta Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin yasasını uygulanmasının zor olacağını iddia ederek eleştiride bulunmuşlardı. Bugünkü protestolar ise bir nevi bunun kanıtı olarak gösterilebilir.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Kripto Para

Bitcoin Başarılı Olursa Düzenleyiciler Lider Kripto Parayı Bitirebilir Mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin geçtiğimiz hafta düşüşler yaşayıp bu haftaya kötü de başlasa, bugünü güzel başlattığı söylenebilir. 48 bin dolar seviyesini tekrar geçen BTC, yazı sırasında 48.056 dolardan işlem görüyor. 64 bin dolarlık zirvesinden hala uzakta olan Bitcoin, yükselişini sürdürüp başarısını katlarsa düzenleyiciler ve hükümetler tarafından bitirilebilir mi? Ünlü hedge fonu patronu Ray Dalio Bitcoin başarılı olursa düzenleyicilerin onu bitirmeye çalışacağını söylüyor.


İlginizi Çekebilir: Avustralya Merkez Bankası, CBDC Araştırma Ekibi İçin Bir İş İlanı Yayınladı


Milyarder Ray Dalio, Bitcoin başarılı olursa, küresel düzenleyicilerin ve hükümetlerin nihayetinde onu öldürmeye çalışacağına inanıyor. Ray Dalio, lider kripto para biriminin ana akım benimsenmesi devam ederse ve varlık başarılı olursa, düzenleyiciler ve hükümetlerin kripto paranın ilerlemesini öldüreceğini söyledi. Aynı zamanda, Çin ve Hindistan gibi çoğu büyük ülkenin bunu yapmaya çalıştığını ifade ediyor.

CNBC’de konuşan 72 yaşındaki milyarder, portföyünün belirli bir miktarını Bitcoin’e tahsis ettiğini bir kez daha itiraf etti. BTC satın almasına rağmen, düzenleyiciler ve hükümetler nedeniyle gelecekteki başarısından hala şüphe duyuyor. Bitcoin’in potansiyeli hakkında konuşurken, “Bence günün sonunda eğer gerçekten başarılı olursa, onu öldürecekler ve onu öldürmeye çalışacaklar” ifadelerini kullanıyor. Bu tür yetkililerin “onu öldürmenin yolları olduğu” için eninde sonunda galip geleceğini de sözlerine ekliyor.

El Salvador’un Bitcoin’i ülkede yasal hale getirerek bir ilki gerçekleştirmesine de değinen Dalio, bu tarihi olayın bile Bitcoin’in durumunu doğrulamak için yeterli olmadığını söylüyor. Dalio ayrıca Bitcoin’in gerçek bir değeri olmadığını da öne sürüyor:

“Kripto varlıkları veya diyelim ki Bitcoin’i tarihsel perspektife koyarsanız… tarihsel perspektifte gerçek değeri olmayan pek çok şey vardı.”

Milyarder ayrıca, Çin ve Hindistan’ın Bitcoin’den kurtulmaya çalıştığına işaret ederek El Salvador’un ses getiren Bitcoin hamlesini de küçümsedi.

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku