Sosyal medya

Ağ Teknolojileri

IPv4’ten IPv6’ya geçtik. Peki IPv5’e ne oldu?

ipv5

2000 yılında beklenen teknolojik felaket, uydurma çıktı. Teknolojiyle “uzaktan alakalı” insanları korkutmak için yeni buluş ise, bir nebze daha gerçekçi olan IP kriziydi. Dünya üzerindeki IP adres bloklarının dolacağını ve yeni cihazların internete bağlanamayacağını söyleyerek bizi korkutan bazı uzmanlar, tabii ki her kıyamet senaryosundaki gibi yanıldılar.

reklam
MSI reklamı

IPv4 krizi

255.255.255.255 şekli ile bildiğimiz IPv4 numaralandırma sistemi, 4 milyardan fazla farklı kombinasyon sunuyor. Fakat artık buzdolaplarımız bile Facebook’a bağlı olduğu için, daha önce dolması mümkün gözükmeyen bloklar tükenme noktasına geldi. Böyle bir duruma yıllardır hazır olan ağ uzmanları da on altılı sayı sistemini kullanan IPv6 sistemini geliştirdiler.  2128 ya da 3.4×1038  ya da 3.4 ve yanında sayamadığımız kadar sıfır eklediğiniz sayıda farklı adres barındıran bu sistem görünürde doldurulması imkansız sayıda olanak sunuyor. IPv4’ten IPv6’ya atlayan ağ adreslemesi teknolojimizde tabii insan “Peki IPv5 nereye gitti?” diye merak ediyor.

Internet Protocol Version 5 yani IPv5 ya da Internet Stream Protocol

Internet Protokolü, interneti tanımlayan elemanların başında geliyor. IPv0, IPv1, IPv2 ve IPv3, günümüzde hala en yoğun olarak kullanılan 32 bitlik protokol IPv4’e hazırlık aşamalarıydı. IPv5 ise deneme amaçlı olarak üzerinde çalışılan, internet üzerinden yayın protokolüne verilen addı. Fakat bu protokol gerçek anlamda hiç kullanılmadı.

Internet Stream Protocol ya da IPv5 ilk olarak 1979 yılında ortaya çıktı. İnternet üzerinden yayın yapmak üzerine odaklanılan bu protokol, format olarak IPv4’ün aynısı olmasına rağmen farklı header kullandığı için ayırt ediliyordu. Fakat hiç bir zaman pratikte kullanılmadı.

IPv6’dan sonrası?

IPv6, IPv7, IPv8 ve IPv9 aslında tükenen IPv4 adres blokları yerine önerilen farklı protokollerdi. Aralarında IPv6 ise sadece bir kaç yıl önce özellikle Google gibi firmaların desteğiyle bir standart olarak seçildi.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ağ Teknolojileri

MediaTek, 5G ekipmanlara güç verecek T750 yonga setini duyurdu

Yazan:

MediaTek T750 5G

MediaTek, gün geçtikçe yaygınlaşmaya devam eden 5G ağ ekipmanlarının kalbinde yer alacak T750 yonga setini tanıttı. Bu yonga, bir 5G ağı kurmak için ‘olmazsa olmaz’ diyebileceğimiz çoğu şeyi içeriyor.


İlginizi çekebilir: MediaTek, 5G destekli Dimensity 1000C işlemcisini tanıttı!

reklam
MSI reklamı

Tüm dünyada 5G çağının açılmasıyla beraber Qualcomm, Samsung ve Huawei, amiral gemisi cihazlar için modem tedarikçileri olarak yerini almış durumda. Öte yandan bu şirketleri, Tayvanlı rakibi MediaTek de usulca takip etmeye devam ediyor.

Şu sıralar MediaTek, T750 adlı yeni 5G yonga setini tanıttı. Yalnız bu yonga setinin akıllı telefonlar için değil, sabit kablosuz erişim yönlendiricileri ve mobil erişim noktaları gibi yeni nesil 5G ağ ekipmanlarına güç sağlamak için tasarlandığını belirtmemizde fayda var.

MediaTek, 5G liderliğini T750 ile devam ettiriyor

MediaTek T750 yonga seti, sahip olduğu 5G modemi ve dört çekirdekli CPU’yu 7 nm teknolojisine sahip küçük bir kalıba entegre ediyor. Ayrıca yonga seti, genişletilmiş kapsama alanı sunmak için yalnızca 5G altı 6GHz frekanslarında çalışabiliyor. Bu noktada T750′nin mmW desteği olmadığı için bir tık geride kaldığı düşünülebilir; zira rakibi Qualcomm’da hem 5G altı 6 GHz hem de mmW ile çalışabilen 5G yonga setleri var. Ancak MediaTek bu durumun T750 için herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğine inanıyor.

MediaTek T750 5G

Bunun dışında MediaTek T750, 5G FR1 ile 5CC LTE taşıyıcı kümelemesini de destekliyor. Bu da onu ev yönlendiricileri gibi iç mekan ve dış mekan sabit kablosuz erişim ürünleri ve mobil erişim noktaları için ideal hale getiriyor. Bu arada harici olarak Wi-Fi veya Bluetooth bağlantısı kurabilmek için dört tane PCIe bağlantı desteği de sunan MediaTek T750, bünyesinde bir adet de 720P’ye kadar destekleyen yerleşik GPU barındırıyor.

MediaTek’in Kurumsal Başkan Yardımcısı JC Hsu, şirketin 5G konusundaki kararlılığına dair; “T750 yonga seti ile 5G liderliğimizi akıllı telefon segmentinin ötesine taşıyor, geniş bant operatörleri ve cihaz üreticileri için yeni pazarlar açıyoruz ve tüketicilerin – nerede yaşarlarsa yaşasınlar – 5G bağlantısının tüm avantajlarını deneyimlemelerine yardımcı oluyoruz.” açıklamasını yaptı.

T750 5G yonga setinin teknik özellikleri

  • 6 GHz altı 5G ağları için destek
  • Hem FDD hem de TDD modlarında iki bileşenli 5G FR1 taşıyıcı kümeleme
  • 5CC’ye kadar LTE taşıyıcı toplama desteği
  • 720p’ye kadar HD ekranı desteklemek için yerleşik GPU ve ekran sürücüsü
  • Harici Wi-Fi ve Bluetooth için dört PCIe arabirimi
  • Çeşitli LAN yapılandırmalarına izin vermek için iki 2,5 Gb / sn SGMII arabirimi
  • Harici sabit hatlı telefonlar için PCM arayüzü
Devamını oku

Ağ Teknolojileri

Huawei cloud gaming platformu için Tencent ile çalıştığını duyurdu!

Huawei cloud gamin platformu için Tencent ile çalıştığını duyurdu!

    Huawei cloud gaming platformu için Tencent ile çalıştığını duyurdu! Reuters‘ın haberine göre Çinli şirketler, yapay zeka(AI) ve artırılmış gerçeklik üzerine beraber çalışacaklar.


İlginizi çekebilir: NVIDIA GeForce Now abonelik sistemini durdurdu!

reklam
MSI reklamı

    Huawei ve Tencent “cloud gaming” platformu için beraber çalışıyor!

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden birisi olan Tencent, son zamanlarda sık sık gündem olan Huawei markası ile beraber “cloud gaming” platformu geliştirdiğini duyurdu. Çinli şirketlerin şu an için odak noktası yapay zeka (AI) ve artırılmış gerçeklik.
Huawei cloud gamin platformu için Tencent ile çalıştığını duyurdu!

Beraber yürütecekleri çalışmalarda Tencent‘in “GameMatrix” cloud gaming platformunu büyütmek için Huawei‘nin Kungeng işlemcisi kullanılacak.

Cloud Gaming (bulut oyun) nedir?

Cloud gaming‘in kısaca kendi evinizde bulunan cihazlar ile başka cihazlarda çalışan uygulamaları kontrol edebilmeniz diyebiliriz. Günümüzde oyunların ve uygulamaların gelişmesiyle beraber, sahip olduğumuz cihazların donanımları yetersiz kalmaya başlıyor. Bu yetersizliği gidermenin ve üst seviye donanım bileşenlerine sahip olmanın maliyeti de git gide artıyor. Şirketlerin sunucularında var olan oyunlara, kendi cihazlarınızdan donanımları yetersiz olsa bile güçlü bir internet altyapısı ile ulaşabiliyorsunuz. Bu hizmete şu an için NVIDIA GeForce Now örneğini verebiliriz.

Devamını oku

Ağ Teknolojileri

TP-Link, WiFi 6 destekli erişim noktalarını duyurdu!

TP-Link

TP-Link, WiFi 6 teknolojisini işletmelerin kullanımına sunacak olan yeni erişim noktalarını duyurdu. EAP660 HD ve EAP620 HD model erişim noktaları, daha yüksek kapasiteli WiFi ve daha güçlü bağlantılar sunuyor.


İlginizi çekebilir: İnternet çözüm ekibi: TP-Link Deco E3 paketi neler sunuyor?

reklam
MSI reklamı

WiFi 6 teknolojisine sahip ürünler pazara sunulmaya başlandı. TP-Link, işletmelere yönelik erişim noktası (access point) ailesi olan EAP serisinde de WiFi 6’lı iki modeli duyurdu.

EAP660 HD ve EAP620 HD model adlı ürünler, yüksek performanslı, çift bant desteğine sahip ve tavana monte edilerek kullanılıyor.

WiFi 6’lı (802.11ax) EAP modelleri, hızı ve verimliği artırmak ve ağdaki tıkanıklığı azaltmak için yenilikçi iki teknolojiyi birleştiriyor: OFDMA ve 1024-QAM teknolojileri.

TP-Link, OFDMA’yı neden kullanıyor?

OFDMA, ağ verimliliğini önemli ölçüde artırmak için kullanılıyor. WiFi bağlantılarını, kullanıcıların cihazlarına veri paketleri dağıtan bir kamyon hattı olarak düşünürsek, 802.11ac WiFi ile her kamyon aynı anda bir cihaza, yalnızca bir paket (veri paketi) teslim edebilir.

TP-Link TP-Link

Ama OFDMA ile her kamyon aynı anda birden fazla cihaza birden fazla paket teslim edebiliyor. Bu da çok sayıda kişinin WiFi’a bağlandığı işletmelerin bağlantılarını çok daha verimli hale getiriyor.

1024QAM ile ise her sembol 8 bit yerine 10bit taşır ve 802.11ac 256-QAM ile karşılaştırıldığında ham hızlar yüzde 25 artar. Kullanıcılar artık Netflix’i rahat izleyebilir ya da bilgisayarlarından Twitch canlı akışlarını takip edebilirler. Bu teknoloji WiFi akışını çok daha iyi hale getiriyor.

Yüksek WiFi yoğunluklu işletmelerde sorunsuz bağlantı sunacak!

WiFi 6 teknolojili yeni EAP erişim noktaları, adlarında da belirtildiği gibi ‘yüksek yoğunluklu-HD’ WiFi ağları için üretilmiş ürünler. Kurumsal yonga setleri, özel antenleri, gelişmiş RF işlevleri ve otomatik kanal seçimi ile donatılan bu çözümler, okullar, alışveriş merkezleri, oteller, fabrikalar gibi yüksek yoğunluklu ortamlarda aynı anda çok sayıda kişiye sorunsuz ve hızlı WiFi bağlantısı sunuyor. Yeni erişim noktaları 1000 müşteriye kadar bağlantı sağlayabiliyor

Omada SDN çözümü, artık daha kararlı!

TP-Link EAP erişim noktalarını yönetmeyi sağlayan Omada yazılımı da yenilendi.  Yazılım Tanımlı Ağ (SDN) çözümüne entegre edilen Omada SDN, tamamen merkezi bir bulut yönetimi sağlıyor.

Tüm erişim noktalarını tek bir birimden yönetmeyi sağlayan Omada SDN, geleneksel bir ağdaki karmaşık ve zor birçok yönetim sorununu ortadan kaldırıyor. Ayrıca Omada SDN çözümü, en yeni WPA sürümü olan WPA3 destekli ve kurumsal ağlar için daha güçlü şifreleme ve kimlik doğrulaması ile güvenli bir altyapı oluşturuyor.

WiFi 6 teknolojili EAP660 HD, 2.4GHz bandında 1148 Mbps + 5GHz bandında 2400 Mbps; EAP620 HD ise 2.4GHz bandında 574 Mbps + 5GHz bandında 1200 Mbps kablosuz hızlara sahip. Yeni erişim noktalarının ilkbahar aylarında satışa sunulması planlanıyor.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler