Sosyal medya
Oppo Reno5 Advertisement
Oppo Reno5 Advertisement

Ağ Teknolojileri

IPv4’ten IPv6’ya geçtik. Peki IPv5’e ne oldu?

ipv5

2000 yılında beklenen teknolojik felaket, uydurma çıktı. Teknolojiyle “uzaktan alakalı” insanları korkutmak için yeni buluş ise, bir nebze daha gerçekçi olan IP kriziydi. Dünya üzerindeki IP adres bloklarının dolacağını ve yeni cihazların internete bağlanamayacağını söyleyerek bizi korkutan bazı uzmanlar, tabii ki her kıyamet senaryosundaki gibi yanıldılar.

IPv4 krizi

255.255.255.255 şekli ile bildiğimiz IPv4 numaralandırma sistemi, 4 milyardan fazla farklı kombinasyon sunuyor. Fakat artık buzdolaplarımız bile Facebook’a bağlı olduğu için, daha önce dolması mümkün gözükmeyen bloklar tükenme noktasına geldi. Böyle bir duruma yıllardır hazır olan ağ uzmanları da on altılı sayı sistemini kullanan IPv6 sistemini geliştirdiler.  2128 ya da 3.4×1038  ya da 3.4 ve yanında sayamadığımız kadar sıfır eklediğiniz sayıda farklı adres barındıran bu sistem görünürde doldurulması imkansız sayıda olanak sunuyor. IPv4’ten IPv6’ya atlayan ağ adreslemesi teknolojimizde tabii insan “Peki IPv5 nereye gitti?” diye merak ediyor.

Internet Protocol Version 5 yani IPv5 ya da Internet Stream Protocol

Internet Protokolü, interneti tanımlayan elemanların başında geliyor. IPv0, IPv1, IPv2 ve IPv3, günümüzde hala en yoğun olarak kullanılan 32 bitlik protokol IPv4’e hazırlık aşamalarıydı. IPv5 ise deneme amaçlı olarak üzerinde çalışılan, internet üzerinden yayın protokolüne verilen addı. Fakat bu protokol gerçek anlamda hiç kullanılmadı.

Internet Stream Protocol ya da IPv5 ilk olarak 1979 yılında ortaya çıktı. İnternet üzerinden yayın yapmak üzerine odaklanılan bu protokol, format olarak IPv4’ün aynısı olmasına rağmen farklı header kullandığı için ayırt ediliyordu. Fakat hiç bir zaman pratikte kullanılmadı.

IPv6’dan sonrası?

IPv6, IPv7, IPv8 ve IPv9 aslında tükenen IPv4 adres blokları yerine önerilen farklı protokollerdi. Aralarında IPv6 ise sadece bir kaç yıl önce özellikle Google gibi firmaların desteğiyle bir standart olarak seçildi.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ağ Teknolojileri

6,5 milyon TL ödüllü yarışma!Deutsche Telekom’dan.

Yazan:

Alman telekomünikasyon şirketi Deutsche Telekom, uluslararası bilim yarışması Telekom Challenge’ı başlatıyor. Özellikle Ev ağlarında veri dağıtımı ve güvenliği konusunda yenilikçi fikirlere sahip bilim insanları  arıyor. “Telekom Challenge”, üniversiteler, araştırma merkezleri vs bünyesinde  uluslararası araştırma topluluğunun en parlak beyinlerine ulaşmayı hedefliyor.


İlginizi Çekebilir: Huawei, Fransa’da telekomünikasyon fabrikası kuracak


YENİLİKÇİ FİKİRLERE İHTİYAÇ !

Deutsche Telekom Teknoloji ve İnovasyon Yönetim Kurulu Üyesi Claudia Nemat; “Geleceğe yönelik yenilikçi yaklaşımlar ve ev ağlarında güvenli veri dağıtımı konusunda heyecanlıyız. Bu yarışmayla uluslararası seviyede en parlak beyinlere ulaşmayı hedefliyoruz” dedi. “ Beraberinde Deutsche Telekom Türkiye Genel Müdürü Sinan Kılıçoğlu ise; “Önümüzdeki dönemde çalışmalarımızı dört temel alana odaklıyoruz. Bunlar; bulut hizmeti, konektivite, dijitalleşme ve güvenlik. Özellikle güvenlik altyapısı olmadan dijital çağı sorunsuz sürdürmek mümkün değil. Öncelikli olarak  Dijital dönüşümü iyi anlayıp doğru adımları atabilirsek, artı değer üretebiliriz. Bu süreçte yenilikçi fikirlere çok ihtiyacımız var” diye ekliyor.

15 Mart’a kadar Deutsche Challenge Başvurular devam ediyor!

 Ayrıca Telekom Challenge yarışması, “Araştırma” ve “Geliştirme” olarak iki kategoriden oluşuyor. Özellikle “Araştırma” kategorisinde, ev ağlarında yeni nesil veri dağıtımına yönelik bilimsel makaleler değerlendirilirken; “Geliştirme” kategorisinde veri dağıtımı güvenliğine yönelik iyileştirme çözümleri değerlendirilmeye alınacaktır. Her iki bölümden 10 kişi finalist belirlenecek. Ödül Töreni’nin Eylül ayında düzenleneceği yarışmada, Araştırma kategorisi birincisine 150 bin Euro, Geliştirme kategorisi birincisine ise 75 bin Euro olmak üzere, başarılı fikirlere toplamda 700 bin Euro’nun üzerinde ödül dağıtacak. Son olarak 15 Ocak tarihinde start verilen Telekom Challenge yarışmasının başvuruları 15 Mart’a kadar www.telekom-challenge.com adresinden yapılabilecek.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Ağ Teknolojileri

TP-Link 6 GHz destekli mesh sistemlerini ve routerlarını tanıttı

TP-Link Deco X76 Plus

CES 2021 etkinliğinde boy gösteren firmaların başında gelen TP-Link, 6 GHz destekli üç adet mesh sistemiyle birlikte yepyeni routerlarını tanıttı. Wi-Fi 6E desteğiyle beraber piyasaya çıkacak olan TP-Link’in yeni ağ ürünleri, yüksek hız meraklılarının taleplerini karşılamak için tasarlandı.


İlginizi çekebilir: TP-Link, duvar tipi yeni erişim noktasını duyurdu


Wi-Fi 6E teknolojisi, gittikçe hayatımızın bir parçası haline gelmeye bir adım daha yaklaşıyor. Bilmeyenler için kısaca bahsedelim: Wi-Fi 6E sayesinde kablosuz bağlantınızdan 6 GHz bandında faydalanabiliyorsunuz. Bu sayede kablosuz ağınızın performansı artıyor ve doğru ortantılı olarak da gecikme süresi azalıyor. Ek olarak Wi-Fi 6E sayesinde kablosuz cihazlar arası parazitlenme oranı, normalde kullandığımız 2.4 GHz veya 5 GHz bandına nazaran yok denecek kadar az miktarda yaşanıyor.

Dünyanın en büyük ağ üreticilerinin birisi olan TP-Link, 6 GHz desteğini Wi-Fi 6E sayesinde evlerimize getirecek yepyeni ürünlerini tanıttı. Şirket tarafından CES 2021’de düzenlenen tanıtım etkinliğinde üç adet mesh sistemi, iki adet de router duyuruldu.

TP-Link Deco X96 6 GHz mesh sistemi

TP-Link Deco X96

TP-Link Deco X96 Wi-Fi mesh sistemi 2,4 GHz, 5 GHz ve 6 GHz olmak üzere üç bantlı Wi-Fi teknolojisini destekliyor. 6.600 Mbps’ye kadar yüksek bağlantı hızını ayağınıza getirecek olan Deco X96 mesh sistemi, TP-Link tarafından yapılan açıklamaya göre evinizdeki ağ durumunu öğrenmek ideal Wi-Fi deneyimini sunmak için yapay zekadan faydalanıyor.

 • AX6600 Üç Bantlı Wi-Fi: Kablosuz bağlantı hızını 6.600 Mbps’ye kadar artırır.
 • AI-Driven Mesh: Evinize özgü ideal Wi-Fi deneyimini sağlamak ağ ortamınızı tanıyabilir.
 • Akıllı Antenler: Kapsama alanını artırmak ve kablosuz bağlantıları iyileştirmek adına, güçlü bir ana taşıyıcıya sahiptir.
 • 6 GHz Bandı: Wi-Fi parazitlerini ve tıkanıklığını önlemek için daha verimli bir ana taşıyıcı bandına sahiptir.
 • Performans düşüşü yaşanmadan 200 cihaza kadar bağlantı sağlanılabilir.
 • Wi-Fi 6 tarafından üretilen verimli ve güçlü Wi-Fi sinyalleri sayesinde tüm evinizi kesintisiz kapsama alanıyla donatın.
 • TP-Link HomeCare Pro: Çok yönlü ağ özelleştirme ve gelişmiş güvenlik koruması sağlar.

Akıllı ev meraklılarına: Deco X76 Plus

TP-Link Deco X76 Plus

TP-Link tarafından CES 2021’de duyurulan bir başka ürün de Deco X76 Plus isimli akıllı ev ürünü oldu. Yine özünde basit bir 6 GHz destekli başka bir Wi-Fi mesh sistemi olan TP-Link Deco X76 Plus, aynı zamanda TP-Link Deco uygulamasıyla çeşitli Bluetooth ve Wi-Fi cihazları bir araya getiren merkez noktası görevi üstleniyor. 5.400 Mbps’ye kadar yüksek bağlantı hızı sunabilen Deco X76 Plus’ın üç bantlı Wi-Fi teknolojisi sayesinde evinizdeki altyapı verimli olduğu müddetçe muhteşem hızlara erişebileceksiniz.

 • AX5400 Üç Bantlı WiFi: Kablosuz bağlantı hızını 6.600 Mbps’ye kadar artırır.
 • AI-Driven Mesh: Evinize özgü ideal Wi-Fi deneyimini sağlamak ağ ortamınızı tanıyabilir.
 • 6 GHz Bandında çalışır.
 • Yerleşik Smart Hub: Tüm ürünlerinizi kullanımı kolay tek bir uygulamada bir araya getiren akıllı merkez görevi görür.
 • Performans düşüşü yaşanmadan 150 cihaza kadar bağlantı sağlanabilir.
 • Wi-Fi 6 tarafından üretilen verimli ve güçlü Wi-Fi sinyalleri sayesinde tüm evinizi kesintisiz kapsama alanıyla donatın.
 • TP-Link HomeShield: Ağ ve IoT korumasına sahip en yeni özelliklerle ev ağınızı güvende tutar.

7,800 Mbps’ye kadar bağlantı hızı sunabilen TP-Link Archer AX96 router

TP-Link Archer AX96

Mesh sistemleriyle uğraşmak istemiyorsanız ve eski usül basit bir router arıyorsanız, TP-Link size hitap eden bir ürün de tanıttı. TP-Link Archer AX96 olarak isimlendirilen router, Wi-Fi 6E teknolojisi sayesinde 7.800 Mbps’ye kadar yüksek hızlı kablosuz bağlantı desteği sunabiliyor. TP-Link tarafından yapılan açıklamaya göre Archer AX96’da, kapsama alanını artırmak ve kablosuz bağlantısını iyileştirmek için özel akıllı antenler bulunuyor.

Bunların yanı sıra TP-Link Archer AX96 router modelinde 1,7 GHz dört çekirdekli CPU, 2,5 Gbps WAN / LAN bağlantı noktası, Gigabit WAN / LAN bağlantı noktası ve dört Gigabit LAN bağlantı noktası bulunuyor.

 • 7,8 Gbps’ye Kadar Ultra Hızlı Üç Bantlı Wi-Fi: 2402 Mbps (6 GHz) + 4804 Mbps (5 GHz) + 574 Mbps (2,4 GHz)
 • Multi-Gigabit Kablolu Ağ Desteği: 1 × 2,5 Gbps WAN / LAN bağlantı noktası + 1 × Gigabit WAN / LAN bağlantı noktası + 4 × Gigabit LAN bağlantı noktaları
 • WiFi 6E Standardı: Yüksek hızlı bağlantılar kurabilmenizi mümkün hale getiren 6 GHz desteği.
 • Ağlar arası gecikmeyi ortadan kaldırmak için 1,7 GHz dört çekirdekli özel bir CPU.
 • HomeShield Security: Kapsamlı ağ koruması, sağlam ebeveyn denetimleri ve gerçek zamanlı IoT koruması sağlar.

TP-Link Archer AX206

 • 10 Gbps’ye kadar Üç Bantlı Gigabit WiFi: 4804 Mbps (6 GHz) + 4804 Mbps (5 GHz) + 1148 Mbps (2.4 GHz)
 • 10 Gbps Kablolu Ağ: 1 × 10 Gbps SFP + WAN / LAN bağlantı noktası + 1 × 10 Gbps WAN / LAN bağlantı noktası + 1 × 2,5 Gbps WAN / LAN bağlantı noktası + 4 × Gigabit LAN bağlantı noktaları
 • DL / UL MU-MIMO ile WiFi 6E Standardı: DL / UL MU-MIMO’nun  gelişmiş eşzamanlı aktarımı ile daha verimli 6 GHz deneyimi elde edebilirsiniz.
 • Rakipsiz 2 GHz İşlem Gücü: Ağlar arası gecikmeyi ortadan kaldırmak için 2 GHz dört çekirdekli özel bir CPU.
 • HomeShield Security: Kapsamlı ağ koruması, güçlü ebeveyn denetimleri ve gerçek zamanlı IoT koruması sağlar.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku
Oppo Reno5 Advertisement

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval