Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

iPhone ve iPad’de Nasıl Gelişmiş Paylaşım Yaparsınız?

iPhone veya iPad’in en kalifiye yeteneklerinden biri paylaşım menüsü. Applee kısa süre öncesine dek dışarıya fazlasıyla kapalıydı. Şimdiyse iOS’taki dokümanları, URL’leri, fotoğrafları ve dosyaları, üçüncü parti uygulamalara ve hizmetlere yönlendirebiliyorsunuz.

Paylaş simgesi, çekirdek iOS uygulaması ile hiçbir sorun yaşamıyor.  Yeni Apple işletim sistemiyle bir fotoğrafı, bir dosyayı, bir videoyu ve daha nicesini basit ama etkili bir menüden kolayca WhatsApp’a, Facebook’a ve çoğu üçüncü parti uygulamaya yollayabilirsiniz.

Temellerin ötesine geçin

Önceki işletim sistemlerinde, uygulamalar arasında bilgi ve dosya gönderimi sınırlanmıştı. iOS 8’den itibaren bu durum değişmeye başladı ve şimdilerde “olgunluk” dönemine girildi. Apple, kısa süre öncesinin aksine üçüncü parti geliştiricilere tam destek sağlıyor. Çoğu uygulama, paylaşım seçeneğinden faydalanabiliyor ve kullandığınız belgenin türüne göre de akıllı işlemler gerçekleştirebiliyorsunuz. Şanslıysanız, başka bir yere e-posta gönderebilir veya bir metin bağlantısı yapabilirsiniz. Ancak iOS 8 ile başlayarak, Apple üçüncü taraf uygulamaları destekledi. Üstelik paylaşmak istediğiniz belgenin türüne göre akıllı işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

Basit bir örnek verelim: Paylaşım menüsü; varsayılan olarak mesajlarda, posta ve hatırlatma uygulamalarında URL, doküman veya fotoğraf paylaşmanıza izin verir. Paylaştığınız ögeyi Notes’a da ekleyebilirsiniz. En sevdiğiniz uygulamaları Notes’a eklemeniz harika olmaz mıydı? Paylaşım sayfası desteğiyle bir uygulama açın ve paylaş düğmesine dokunun. Ekranın üst kısmında, etkinleştirilmiş uygulamaların paylaşım için düzenlendiğini göreceksiniz. “Daha Fazla” yazan bir kutucukla karşılaşana kadar ekranı sağa kaydırın. Paylaşım sayfanızı düzenlemek için geliştirilen bir yapılandırma menüsü ile karşılaşacaksınız. Simgeye hafifçe dokunun ve onay verin.

Uygulamalarınızı tekrar düzenleyin

Daha önce de belirttiğimiz gibi sayısız üçüncü parti uygulama, iOS’u destekliyor. “Diğer” ibaresine tıklayın ve cihazınızın paylaşım yapabildiği her uygulamaya göz atın. Bu uygulamaların yanlarındaki simgeleri sağ tarafa çekerek paylaşımı aktif, sol tarafa çekerek paylaşımı pasif hale getirebilirsiniz.

Posta ve iletiler gibi bazı “temel” uygulamalar her zaman görünür ancak kullanmayacağınız diğer uygulamalar için desteği kapatabilirsiniz. Uygulamaları, kullanmak istediğiniz sıraya göre de düzenleyebilirsiniz. Ekranın sağ tarafındaki menüye dokunup, uygulamalarını görünmesini istediğiniz sırada yerleştirmek için dilediğiniz uygulamayı yukarı veya aşağıya sürükleyebilirsiniz.

İngiliz Dili Edebiyatı ve Kamu Yönetimi alanlarından mezunum. Şu anda Tarih Yüksek Lisansı yapıyorum. Oyun, bilim-kurgu ve fantastik edebiyat, çizgi roman ve tabii ki sinema ve dizi tutkunuyum. Şimdilerde yeni Star Wars ve Justice League filmleri için gün sayıyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Samsung 2020’de ön kamerayı ekran altına alacak!

Yazan:

Samsung

Samsung uzun zamandır üzerinde çalıştığı ekran altına ön kamera yerleştirme teknolojisinin seri üretimine gelecek ayın başlarında başlayacak.

İlginizi çekebilir: Mobil internet abone sayısı 60,4 milyona ulaştı

Samsung yeni teknolojiyi hangi telefonunda deneyecek?

Güney Koreli teknoloji devi, bir süredir Xiaomi ve Huawei gibi rakipleri tarafından tahtı sallansa da mobil taraftaki iddiasını güçlendirmeye çalışmaya devam ediyor. Ortaya çıkan son bilgilere göre şirket, uzun zamandır üzerinde çalıştığı ekran altına ön kamera yerleştirme teknolojisinin seri üretimine bu ayın başlarında başlayacak.

Samsung

İlk aşamada UDC adı verilen bu özel ekranların ayda 30.000 adet üretilmesi bekleniyor. Bu üretim rakamları dikkate alındığında yeni ekran teknolojisinin kullanılacağı ilk akıllı telefonun Galaxy Fold‘un yeni versiyonu olacağı tahmin ediliyor. Merakla beklenen Galaxy S11 ailesinde ise bu ekrana yer verilmeyecek gibi gözüküyor.

Ekran altına ön kamera yerleştirme teknolojisinin en önemli dezavantajının alıştığımız ekran kalitesini bozması olduğu söyleniyor. İlk Galaxy Fold modeliyle kötü bir tecrübe edinen şirketin tekrar yaş tahtaya basmamak için gerekli teknik ve yazılımsal önlemleri aldığı öngörülüyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Samsung One UI 2.0 yüz tanıma özelliği güncellendi!

Samsung One UI 2.0

Samsung One UI 2.0 Beta güncellemesi ile karşımızda ve arayüzde oldukça önemli bir güncelleme bizler karşılıyor. Kullanıcı arayüzünde çeşitli değişiklikler yapan Android 10, yüz tanıma korumasına 2 yeni özellik ekledi.

Samsung yüz tanıma kilidi sistemi, kullanıcıların telefonlarını koruyarak istenmeyen el değiştirme vakalarını engelliyor. Yüz tanıma ve parmak izi tanıma sistemleri telefonlarımızı korurken bunlar bir yerde saklanıyor mu bu da halen tartışma konusu.

İlginizi çekebilir: Eski NASA çalışanı açıkladı: Mars’ta yaşam bulduk

Samsung One UI 2.0

Yüz tanıma kilidinin bağlı olduğu ön kamera ile güvenlik hizmeti veren Galaxy S10, bu yazılımda yalnızca bir kişinin yüzünü kullanıyor ve diğer kişilere izin vermiyor. Bu bağlamda yüzünüzde yaptığınız en ufak bir değişiklik, telefonun güvenlik sebebi ile açılmamasına sebep olabiliyor.

Android 10 vasıtasıyla gelen ikinci özellik, kullanıcıların gözlerini baz alarak tarama işlemini gerçekleştiriyor. Ek güvenlik sağlamak adına aktifleştirilen yazılım, telefon sahiplerinin yüzlerini yalnızca onların gözleri açıkken tanıyor.

Galaxy S10’un “Ayarlar” sekmesindeki güvenlik menüsünde yer alan özellikler, henüz tamamlanmış değil. Beta aşamasında olan özelliklerin tamamlanılması, kullanıcıların belli bir süre içerisinde Samsung’a vereceği geri bildirimlere bağlı.

Samsung One UI 2.0

Samsung One UI 2.0 güncellemesi kendi ülkesi için yayınladıktan kısa bir süre sonra aralarında ABD‘nin de bulunduğu birkaç farklı bölgeye de dağıtmayı planlıyor. Güncellemenin ülkemizde kullanıma sunulup sunulmayacağı ise bilinmiyor.

Samsung Android 10 Beta güncellemesi ile birlikte sunulan bu özellikler daha iyi bir yüz tanımaya telefonların kavuşabilmesini sağlayacak. Kısa süre içinde başta amiral gemisi Galaxy S10 ve Galaxy Note 10 başta olmak üzere birçok orta segment telefona bu güncellemeler sunulacak.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Xiaomi MIUI 11 güncellemesi başlıyor!

Xiaomi MIUI 11

Xiaomi MIUI 11 güncellemesi geçen ay Çin’de bazı modeller için dağıtıma çıktı. Şirket bugün gerçekleştirdiği etkinlikle birlikte yeni MIUI  sürümünün küresel çapta dağıtım tarihine ve hangi modellerin güncelleme alacağını açıklık getirdi.

Merakla beklenen yeni nesil arayüz Xiaomi MIUI 11, bugün Hindistan merkezli olarak da lanse edildi. MIUI 11 güncellemesi alacak modeller ve hangi ay alacağı daha önce duyurulmuştu. Ancak, yeni açıklama ile birlikte bu güncellemeyi alacak modellerin tarih aralığı netleşti. Firma burada arayüz için yeni bir takvim paylaştı.

Xiaomi MIUI 11

İlginizi çekebilir: Huawei Mate 20 Pro, Android 10 almaya başladı!

22-31 Ekim

POCO F1, Redmi K20, Redmi Y3, Redmi 7, Redmi Note 7, Redmi Note 7”ler, Redmi Note 7 Pro

4-12 Kasım

Redmi K20 Pro, Redmi 6, Redmi 6 Pro, Redmi 6A, Redmi Note 5, Redmi Note 5 Pro, Redmi 5, Redmi 5A ,Redmi Note 4, Redmi Y1, Redmi Y1 Lite, Redmi Y2, Redmi 4, Mi Mix 2, Mi Max 2

13-29 Kasım

Redmi Note 6 Pro, Redmi 7A, Redmi 8, Redmi 8A, Redmi Note 8

18-26 Aralık

Redmi Note 8 Pro

Xiaomi MIUI 11

Xiaomi MIUI 11 güncellemesi ile birçok yenilik geliyor

Yeni güncelleme ile birlikte yazı tipi değiştirme ve karanlık mod gibi görsel değişiklikler Xiaomi kullanıcılarına sunulacak. Karanlık mod özellikle daha az şarj tüketmesi sebebiyle kullanıcılar için oldukça önemli.

Xiaomi MIUI 11 arayüzü ile birlikte yazı tipi değiştirme özelliği sayesinde de telefonun arayüzü daha fazla kişiselleştirilebiliyor. Şirket, bu konuda kalın, ince ve italik olmak üzere birçok farklı yazı tipiyle karşımıza çıkıyor. Bünyesinde “Milan Pro” isimli yeni bir font kullanılan arayüz, aynı zamanda doğadan gelen yeni ses efektleri de taşıyor. Ayrıca Allways-on display özelliğinin de yenilendiği telefonların ekranında artık özel metinler ve servislerden gelen bildirimler de görülebilecek.

Birçok eski Redmi cihaza destek veriyor olmasıyla kullanıcıları oldukça sevindiren Xiaomi, şimdilik sürümün Türkiye gibi diğer bölgelerdeki dağıtımı hakkında bir bilgi vermiyor.

Devamını oku