Sosyal medya

Haber

iOS 8’den sonra bir de OS X Yosemite’yi tanıyalım

Sabah sizlere Apple’ın Apple’s Worldwide Developer’s Conference’ta açıkladığı yeni mobil işletim sistemi iOS 8’i anlatmıştık. O yazımızda ilk olarak iOS 8’in yeni masaüstü işletim sistemi Mac OS X Yosemite ile ne kadar uyumlu çalıştığını da belirtmiştik. Şimdi dilerseniz gelin Mac OS X Yosemite bizlere neler sunacak ona bakalım.

Mavericks’ten sonra Amerika’daki ünlü bölgelerin isimlerini kullanmaya devam eden Apple yeni masaüstü işletim sistemine Yosemite ismini koymuş. Mac OS X Yosemite genel olarak yarı saydam menü pencereleri, yeniden tasarlanmış ikonları, güncellenmiş Spotlight arama özelliği, iCloud Drive bulut depolama sistemi entegrasyonu ve yeni widget çubuğu ile karşılıyor bizleri.

Mac OS X Yosemite (1)

Birçok görsel özelliği barındıran OS X Yosemite’nin öne çıkan kısmı yarı saydam menü pencereleri ve iOS tarzı ikonları. Üstelik siyah hayranları için de yeni bir karanlık modu bulunuyor.

Lakin yeni işletim sistemi sadece kozmetiklerden oluşmuyor. Özellikler konusunda da bizlere epey yenilikler sunan OS X Yosemite ile iOS ve Mac OS özellikleri uyumlu bir etkileşim içinde. Misal artık Mac’inizi iPhone’a gelen aramaları cevaplamak için kullanabileceksiniz. Hatta bunun için cihazın bırakın bağlı olmasını Mac’in yanında durmasına bile gerek olmayacak. Handoff adındaki yeni bir özellik ise iPhone’da başladığınız bir e-postayı Mac üzerinden bitirmenize yardımcı olacak. Üstelik bunu tek bir tıklama ile yapabileceksiniz. Elbette bunun için iki cihazın da aynı ağ üzerinde olması gerekecek.

Mac OS X Yosemite (2)

Bildirim merkezinde artık ahav, borsa, hesap makinesi ve benzer şeyler için widget’lar bulunacak. Tüm bilgilerinize, uyarılarınıza, hatırlatmalarınıza ve haberelere tek bir yerden bakabileceksiniz.

Arama motoru Spotlight ise artık size sadece makinenizdeki dökümanları veya uygulamaları değil internette de konu ile ilgili bulunan verileri sunacak. Misal bir film adı yazdığınızda bölgenizdeki gösterim saatleri, haberleri belirtirken rehberinizdeki bir kişiyi aradığınızda onunlar varsa randevunuzu ve saha önceki yazılı muhabbetlerinizi görebileceksiniz.

OS X Yosemite bu yaz ücretsiz betaya girecek son baharda ise tam sürüm olarak yayınlanacak.

 

YouTube yasağı kalktı!

Nobody knows...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı TV

Philips TV, Bowers ve Wilkins işbirliğiyle iki yeni OLED TV tanıttı!

Philips

Philips TV, ses konusundaki deneyimlerinden tanıtığımız Bowers ve Wilkins firmasıyla iş birliğine giderek iki yeni OLED yarattıklarını açıkladı. Firma ses tarafında mükemmeli yaratmayı hedeflediğini vurguladı.


İlginizi çekebilir:


Son teknolojiyle donatılmış 934 ve 984 modellerinde en iyi görüntü ve Dolby ses tecrübesini yaşayabilmeniz için tasarlandı. Philips TV, önde gelen Uluslararası Elektronik Fuarı (IFA)’da yeni koleksiyonunu tanıttı. İngiliz müzik şirketi Bowers ve Wilkins’in Philips TV’yle devam eden iştirak süreci sonucunda üretilen, en iyi görüntü kalitesini sunan Dolby Atmos ses sistemi birleştirilmiş.

TV’lerde kullanılan son model OLED panelleri ve 3. nesil P5 görüntü işleme paketi sayesinde görüntü kalitesi performans çıtası yükseliyor. İzlenen görüntü daha net ve canlı renkler, doğla cilt tonları ve renk kontraslarına sahip görüntüler izlemenin yanı sıra tasarımlarda kullanılan canlı ve metal Avrupa seviyesi tasarım beklentileri üst düzeye çıkartıyor.

Philips

Bowers ve Wilkins tasarım ilkesi kapsamında markanın tüm ürünlerinde bulunan fiziksel olarak birbirinden ayrışmış ancak akustik olarak sesi optimize eden çoklu sürücüye sahip hoparlör Tv’de yer alan en donanımlı parçalardan biri oluyor.

QLED+934 modelinde bulunana hoparlör üzerine monte edilmiş olan Dolmy Atmos yukarı doğru yükseltici ünitesi Philips’in bu sistemi kullandığı ilk TV olmanın dışında ayrıca iki modelde de Dolby Atmos şifre çözücü desteği sunuyor.

Devamını oku

Mobil

Spotify, şarkı sözlerini gerçek zamanlı olarak gösterebilecek!

Spotify

Spotify, şarkı sözlerini gerçek zamanlı olarak gösterebilecek yeni bir sistem üzerinde çalışmalara başladı. Böylece karaoke deneyimini uygulama üzerinden herhangi ek bir yazılıma ihtiyaç duymadan gerçekleştirebiliyorsunuz.


İlginizi çekebilir: Katlanabilir telefon Samsung Galaxy Fold kutusundan çıkıyor! (VIDEO)


Abonelik sistemine dayalı şarkı dinleme uygulaması Spotify’da uzun süredir beklediğimiz gerçek zamanlı şarkı sözlerine erişebileceğiz. Daha önceden üçüncü parti uygulamalar aracılığıyla bunu gerçekleştirebiliyorduk.

Şimdi ise buna hiç gerek kalmadan şarkıların alt kısmında yer alan bir panel vasıtasıyla bu bilgilere erişebileceksiniz. Sadece seçili ülkelerde kullanıma sunulan özellik yakın zamanda tüm ülkelerde aktif olacak.

Apple Music, bildiğiniz üzere iOS 13 ile bu özelliğe çoktan kavuşmuştu ve Spotify’da bundan geri kalmayarak hemen bu güncelleme için çalışmalara başladı. Amerika dışındaki kullanıcılar, Spotify mobil uygulamasından şarkı dinledikleri zaman karşılarında yukarıda paylaştığım görselle karşılaştılar. Ekran görüntüsü, özelliği açıklar nitelikteydi ve MusixMatch uygulamasından gücünü aldığını gördük.

Şarkı sözleri kısmı, oynatma butonlarının tam altına konumlandırılmış. Ayrıca, karaokede kullanmak isterseniz tam ekran olarakta kullanabiliyorsunuz.

TechCrunch’ın ulaştırdığı rapora göre, Spotify testleri gerçekleştirdiğini onayladı. Şu an küçük pazarlarda bu özelliği test ettiklerini belirtti. Umarım yakın zamanda global pazarda da bu geliştirmeyi kullanabiliriz.

Devamını oku

Haber

İnsan gazının kokusunu değiştiren ilaç üretildi!

İnsan

Fransız bir şirket, evet yanlış duymadınız insan vücudundan çıkan gazın kokusunu değiştirebilen bir ilaç üretti. Çiçek ve çikolata gibi çeşitler sunan firma insanların buna ihtiyacı olduğunu belirtti.


İlginizi çekebilir: Ghosty ile gizli Instagram hesapları tarih oluyor!


65 yaşındaki mucit Christian Poincheval, Fransa’nın Gesvres kasabasında yaşıyor. İnanılmaz yaratıcılığı sayesinde sadece kasabada değil dünya çapında da tanınmaya hazırlanıyor. Yarattığı ilaç, gazınızın kokusunu güzel hale getiriyor.

Şu anda kapsüller, firmanın kendi internet sitesi olan pilulepet.com üzerinden satın alınabiliyor. Ürün oldukça da ucuz. İlacın paketinde 60 adet bulunuyor ve toplam fiyatı 23 dolar olarak belirlenmiş.

Poincheval, farklı çeşitli kokuları kullanıcılara sunmayı planlıyor. Oldukça da geniş bir skala belirlemiş. Çeşitli çiçekler, otlar ve baharatların yanı sıra zencefil ve çikolata da sunulan çeşitlerin içerisinde mevcut durumda.

İnsan gazı sonucunda artık utanç duymayacaksınız

Yaratıcı mucit, Telegraph’a yaptığı açıklamalarda fikrin 2006 yılında arkadaşlarıyla yemek yerken aklına geldiğini ve o günden beri bu ürünü geliştirmeye çalıştığını belirtiyor. Yemekten sonra, rkadaş grubu etrafı gaz bombardımanına tutmuş. Bu durumun oldukça utanç verici olduğunu söylüyor ve ekliyor:

Bizim gazlarımız, yemekten sonra bol bol çok kokulu oluyor. İnsanları ne kadar rahatlatıyorsa bile, sonradan hiç mutlu olmuyorlardı. Bir şeyler yapmak gerekiyordu.

Mucit, problemi çözmek için hemen düşünmeye başlamış ve nasıl çözümleyeceğine dair pratik bir fikir bulması gerektiğini fark etmiş. Vejetaryanların gazının sebze gibi koktuğunu fark ettik. İnekten gelen koku gibiydi. Fakat, et yemeye başladığımız zaman kabul edilemez bir kokuya şahit oluyoruz. Esansı daha iyi hale getirecek bir koku yapmak şart olmuştu.

Mucit: İlaç bağırsak sistemini düzenliyor!

Üretici, ilacın sağlıklı olduğunu iddia ediyor. Hatta yararı olduğunu bile belirtiyor. Bağırsakları düzenleyerek, bakterilerin yarattığı etkiyi pasifize ediliyor. İçeriğinde, bitkisel kömür, rezene, deniz yosunu, bitki reçinesi, yaban mersini ve kakao kabuğu rendesi bulunuyor.

Bu deha fikri için Christian Poincheval’e çok teşekkür ediyor ve başarılarının devamını temenni ediyoruz.

 

 

Devamını oku