Sosyal medya

İşlemci

Intel’in Sekizinci Nesil İşlemcileri Çok Büyük Bir Yenilik Getirmeyecek

Intel işlemci mimarisi konusundaki tick-tock geliştirme yöntemini artık bıraktığını açıklamıştı ve yeni çıkacak işlemcilerde bunu göreceğiz.

Intel yeni jenerasyonu geliştiriyordu bir sonraki nesil de ise mimariyi değiştiriyordu ancak 2017’nin ikinci çeyreğinde çıkacak olan sekizinci nesil işlemcilerde 14 nanometrelik teknolojiyle üretilecek. Sekizinci nesil işlemciler 14 nanometre olarak üretilen dördüncü işlemciler olacak.

Yeni işlemcilerde büyük bir yenilik olmayacak ancak SysMark testlerinde sekizinci nesil işlemcilerin %15 daha performanslı olduğu gözüküyor. 6. nesilden 7. nesile geçilirken de %15’llik bir performansı yaşanmıştı.

reklam

Yeni nesil işlemciler özellikle düşük elektrik tüketimine sahip U ve Y serisinde yenilikler görebiliriz. Bu işlemciler özellikle ince dizüstü bilgisayarlarda ve ultrabooklarda kullanılıyor. Şirketin uzun zamandır beklenen 10 nanometre işlemcilerini bir süre daha görmeyeceğimiz kesin. Diğer taraftan 10 nanometreye ilk olarak Xeon işlemcilerin geçmesi bekleniyor. Ancak bunu konuşmak için henüz erken. Bu yıl Qualcomm’un 10 nanometre işlemcileri piyasaya sürmesi Intel’i bir hayli köşeye sıkıştırmış durumda.

reklam
Aorus reklamı
Adventure İstanbul

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Samsung, bu yıl 3 farklı Exynos işlemci duyuracak

Samsung, geçmişte çokça eleştirildiği mobil işlemci konusunda her geçen yıl bir adım daha ileri gidiyor. Son olarak 5 nm tekniğiyle rakiplerini takip eden şirket, 2021’de Exynos serisine 3 yeni model kazandıracak.


İlginizi çekebilir: Huawei AppGallery aktif kullanıcı sayısı 530 milyona ulaştı

reklam

Samsung’un bu yıl duyuracağı Exynos işlemciler ortaya çıktı!

Akıllı telefon dünyasının popüler casuslarından Ice Universe, Samsung’un bu yıl duyuracağı işlemcileri paylaştı. Exynos’un yeni işlemcilerinin temelini 8XX modeli oluştururken, 12XX modeli fiyat/performans işlemcisi olarak varlığını sürdürecek. Samsung Galaxy S22 gibi üst seviye mobil cihazlara ise Exynos 2200 güç verecek. Dolayısıyla Samsung üretimi işlemci modelleri geçtiğimiz yıla kıyasla aynı sayıda kalacak.

reklam
Aorus reklamı

Ayrıca Samsung ve AMD’nin üzerinde uzun süredir çalıştığı RDNA Mobile GPU projesinde de gelişmeler mevcut. Yine Ice Universe’nin geçtiğimiz günlerde paylaştığı bilgiye göre, Koreli markanın orta ve üst seviye Exynos işlemcilerinde kullanacağı grafik birimi Haziran ayında görücüye çıkacak. Fakat AMD GPU’nun bu yılki işlemcilere girmesi konusunda bazı soru işaretleri bulunuyor. Entegrasyon çalışmaları henüz tamamlanmadığı için Haziran’da ön gösterim, yıl sonuna doğru ise nihai ilk işlemci duyurusunun yapılacağı belirtiliyor.

exynos amd rdna

Bilindiği üzere Qualcomm, amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 888’in üretim sürecini Samsung’a vermişti. Dolayısıyla şirket, kendi bünyesinde ürettiği işlemcilerin kötü şöhretini unutturmak için eline büyük bir fırsat geçirdi. Exynos 2100 için gelen kullanıcı yorumları da Samsung’un doğru yolda olduğunu gösteriyor. Son olarak üç yeni işlemci serisinin ülkemizde satılan telefonlara da güç vereceğini belirtelim.

Adventure İstanbul
Devamını oku

İşlemci

Intel Rocket Lake çipleri Hitman 3 oyununu ücretsiz verebilir

intel rocket lake

Intel yeni nesil işlemcileriyle alakalı gelen son sızıntılar doğruysa firma Rocket Lake işlemcilerinin çıkışıyla birlikte Hitman 3 paketi de sunacak.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 864-4.410TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam

Sızıntılarıyla bilinen Twitter kullanıcısı @momomo_us, PC Gamer’ın tespit ettiği paylaşımında; Intel’in Hitman 3 paketiyle alakalı hüküm ve koşullar belgesini bulduğunu iddia ediyor. Paylaşımda görülebildiği üzere Comet Lake yanında Rocket Lake işlemcilerinin de uygun donanımlar altında adı geçiyor. Promosyon son tarihi olarak ise belgede 30 Haziran 2021 gösteriliyor.

Belgenin gerçek olup olmadığını kanıtlayamayacağımız için dikkatli olmakta fayda var. Ancak bu sızıntılar; önceden gelen Intel’in IO Interactive ile Hitman 3 optimizasyonu için işbirliği yaptığı bilgileriyle paralel nitelikte. Firma yine CES 2021’de Rocket Lake işlemcisinin mevcut işlemciye göre kare sayısı farkını göstermek için de bu oyunu sergilemişti.

reklam
Aorus reklamı

intel rocket lake

Dolayısıyla Intel Rocket Lake işlemcileri çıkışını yaptığında yanında Hitman 3 bedava bir şekilde gelmeleri mümkün. Yani eğer yeni nesil bir Intel işlemcisi ve Hitman 3 oyununu almayı düşünüyorsanız; bu paketin gelip gelmeyeceğini beklemek iyi bir fikir gibi duruyor. İşlemcilerin çıkış tarihi ise bir aksilik olmaması durumunda Mart ayı olarak karşımıza çıkıyor. Ön siparişlerin erkenden başlaması da yine ihtimaller dahilinde.

Bu işlemcilerin başında 8 çekirdekli ve saat başı komutta %19’luk bir gelişme sağlayan işlemci geliyor. Hitman 3 de birçok incelemeden hikaye ve oynanış tarafında oldukça iyi notlar toplamış bir oyun. Dolayısıyla bu paket gerçekleşmesi durumunda kullanıcıları mutlu edeceğe benziyor.

Adventure İstanbul
Devamını oku

İşlemci

Intel işlemci hız aşırtmaları için sigorta programını rafa kaldırıyor

intel

Intel, “Performans Tuning Protection Plan” (PTTP) projesi ile işlemci hız aşırtması yapanlara garanti sağlıyordu. Şimdi ise firma bu programa desteğini keseceğini açıkladı.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 864-4.410TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam

Plan Comet Lake işlemcilerinin çıkışıyla birlikte kullanıcılarla buluşmuştu. Ancak böylelikle Rocket Lake dahil diğer işlemcilerde bu durum geçerli olmayacak. Bunun nedenini ise şirket konuyla alakalı talebin azalması olarak gösteriyor.

Intel yaptığı açıklamada kullanıcıların git gide daha güvenli bir şekilde hız aşırtma yaptığını; dolayısıyla da programa ihtiyaç duymadıklarını belirtiyor. Bu sebeple de firma 1 Mart itibariyle bu programı rafa kaldıracağını belirtiyor. Mevcut planların ise işlemci garanti süresince devam edeceğinin altını çiziyor.

reklam
Aorus reklamı

intel

PTTP programı hız aşırtma mümkün olan K modeli işlemciler için geçerli idi. Geçerli garanti süresi ise üç sene olarak karşımıza çıkıyordu. Bu süre içerisinde sigortalanan çip fazla yorulup ömrü biterse Intel işlemciyi değiştiriyordu. Ancak tabii ki bu durum bir işlemci hakkıyla sınırlıydı.

Genel anlamda konuşacak olursak programın oldukça ilgi çekmesi muhtemeldi. Öyle ki modeline göre 20-30 Dolarlık fiyatıyla o kadar da pahalı bir hizmet değildi. Dolayısıyla firmanın söylediğinden daha popüler olması işten bile değil diyebilirdik. Ancak firmanın yaptığı açıklamayla birlikte böylelikle program o kadar da ilgi göremeyip son bulmuş oluyor.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler