Sosyal medya

Kripto Para

İç Moğolistan ve Sichuan Bitcoin madencilik makinelerini satıyor!

Çin’in en büyük çevrimiçi ikinci el pazarı olan Xianyu, son birkaç gün içinde özellikle en üretken iki Bitcoin madencilik merkezi olan İç Moğolistan ve Sichuan bölgelerinden Bitcoin madencilik makine listelerinde artış kaydetti. İkinci el Bitcoin madencilik makinelerinin satışındaki önemli artış, Çin’in kripto paralara ve kripto para madenciliğine yönelik sert açıklamalarının ardından geldi.

İç Moğolistan, bölgedeki kripto madenciliklerini yasaklamayı planladığı birkaç gün önce yeni düzenlemeler açıklamıştı. Açıklanan yeni düzenleme ve yaptırımlar, karbon emisyonu hedeflerine ulaşmak için büyük veya küçük her türlü madencilik operasyonunun yasaklanmasını içeriyor. İç Moğolistan bölgesi, Pekin’in üç aylık karbon emisyon hedeflerini karşılayamamasının ardından ilk olarak bu yıl nisan ayında kripto madenciliğine karşı katı önlemler planlarını açıkladı.

İç Moğolistan ve Sichuan, ülkenin önde gelen Bitcoin madencilik merkezlerinden biri. Bitcoin madenciliğini desteklemek ve beslemek için sahip olduğu ucuz enerji kaynakları nedeniyle de birkaç Bitcoin madencilik çiftliğine de sahip. Çin’in kripto para madenciliği üzerinde yaratttığı baskılar, Bitcoin’i ve kripto para piyasasını doğrudan etkileme gücüne sahip. Çin, Bitcoin ağındaki toplam hash gücü girişinin yaklaşık %60’ını oluşturduğu için dünyanın kripto madenciliği merkezi olarak görülüyor. Ülkedeki madenci yoğunluğunun bu kadar yüksek olmasının temel nedeni, temiz enerji kaynaklarının ucuz fiyatlarla bulunması. Çin gibi otoriter denebilecek bir yönetime sahip bölgenin böylesine yüksek bir madencilik girdisine sahip olması konusu, çoğu kişi tarafından endişe ile karşılanmaktaydı. Birçok kişi  son baskıları madencilik yoğunluğunu çeşitlendirmenin ve madenciliğin güç girdisini daha merkezi olmayan hale getirmenin bir yolu olarak görüyor.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval