Sosyal medya
Oppo Reno5 Advertisement
Oppo Reno5 Advertisement

İnceleme

Huawei MateBook D15 İnceleme | Intel Core i5 işlemci ile güncellendi!

Huawei, Matebook serisiyle dizüstü bilgisayar pazarında öyle bir atılım yaptı ki, bugün yıllardır sektörde bulunan şirketlere taş çıkartıyor. Yeni Matebook D15 de, eskisinden çok daha güçlü hale gelmiş. Gelin bakalım yeni Matebook D15 neler sunuyor!

Huawei MateBook D15 modellerinin güncel fiyatlarını kontrol etmek için (Hepsiburada) buraya tıklayabilirsiniz.

Huawei MateBook D15 modellerinin güncel fiyatlarını kontrol etmek için (Trendyol) buraya tıklayabilirsiniz.

reklam

İlginizi çekebilir: Huawei MateBook D15 i3 Satışa Sunuldu!


Yeni Matebook D15 neler sunuyor?

Yeni D15’in bana kalırsa en büyük artılarından biri Intel’in en güncel işlemcilerinden biriyle sunulması. 11. Nesil Intel Core i5-1135G7. Bu yeni 11. Nesil Intel Core i5 işlemcinin yanında iRIS Xe grafik birimini de Huawei yeni Matebook D15’te bizlere sunmuş. iRIS Xe birçok kullanıcı için harici grafik kartını aratmayacak bir dahili grafik işlem birimi olduğu için temel düzeyde yapacağınız birçok işlemde yeterli gücü sunuyor. Yani Matebook D15’te, kompleks oyunlar veya grafik birimine yük bindiren mühendislik programları vesaire dışında birçok işlemi yapabilmeniz mümkün. Temel düzeyde ve çok ağır olmayan League Of Legends, Counter Strike gibi oyunları performanslı bir şekilde oynayabildiğiniz gibi Adobe Premiere Pro gibi kurgu programlarını yeni Matebook D15’te rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ben Matebook’un 3000 Serisi Ryzen 5 işlemci kulanan versiyonunu 1 yıla yakın bir süredir kullanıyorum. Performans anlamında ofis kullanımında ihtiyaçlarımı sonuna kadar karşılamıştı. Ona rağmen burada performansı bir adım daha ileriye taşımışlar. Bunu kullanımınızda da hissediyorsunuz. Hatta sentetik testlerdeki performans skorlarını da sizlere aktarayım.

Sentetik test sonuçları

Cinebench R15’te önceki nesil Matebook 47 FPS ve 620 CPU puanı alırken i5 işlemcili yeni nesil MateBook D15 86 FPS’ye karşılık 944 CPU puanı aldı.

Cinebench R20’de önceki nesil MateBook D15 1.356 puan alırken i5 işlemcili MateBook D15 de 2.244 puan aldı.

Cinebench R23’te de bir önceki nesil çoklu çekirdekte 3.424 puan alırken tek çekirdekte 768 puan aldı. Yeni nesildeyse çoklu çekirdekte 5.676, tek çekirdekte 1.361 puan aldı.

3DMark’ta da eski nesil 776 puan alırken; yeni nesil 1.254 puan aldı.

Blender’a geldiğimizde de eski nesil, testi 10 dakika 16 saniyede tamamlarken yeni nesil Matebook 7 dakika 14 saniyede testi tamamladı.

Gördüğünüz gibi yeni nesil Matebook D15’te çok ciddi bir performans artışı var. Zaten bunu günlük kullanımda da hissediyorsunuz.

Peki MateBook D15’in artan performansından başka ne gibi artıları var?

Ekran

Burada 15.6 inç ve 1080p yani FHD çözünürlükte bir ekran var. Ekranın çerçeveleri de minimum seviyede tutulmuş bu yönden göze çok iyi hitap ediyor. Hatta burada %87 ekran gövde oranı var. Böylelikle neredeyse çerçevesiz bir ekranla karşılaşıyorsunuz ve bu ekranda sadece şıklığı düşünmemişler; ek olarak kullanıcının göz sağlığını da düşünmüşler. Cihazın ekranında TÜV Rheinland sertifikası var. Ayrıca ekrandaki mavi ışığı kısmak istediğinizde buradaki Display Manager’dan mavi ışığı kısarak göz yorgunluğunun önüne de geçebiliyorsunuz. Bu da göz sağlığı açısından cihazın bir diğer artısı.

Bir de ekranla alakalı olmasa da Matebook’ların en sevdiğim özelliği olan Multi-Screen Collaboration yani çoklu ekran desteğinden mutlaka söz etmem lazım. Huawei böyle hamlelerle ekosistem oluşturabilme yolunda diğer markaların çok ciddi önüne geçti bu gibi hamlelerle. Huawei akıllı telefonunuzu laptopun üzerindeki bu HuaweiShare etiketinin üzerine koyduğunuzda telefonunuzu doğrudan bilgisayar üzerinden kullanabiliyorsunuz. Ve buna telefonda yapabileceğiniz bütün işlemler dahil. Yani ister girin sosyal medya uygulamalarınızda gezin ister girin PUBG oynayın telefonda yaptığınız bütün bu işlemleri laptopunuz üzerinden yapabilirsiniz. Dosya aktarımını da sadece sürükle-bırak yaparak yapabiliyorsunuz. Bu da bence Multi-Screen Collaboration’ın en kritik özelliği. Bana kalırsa bu çok güzel bir ekosistem hamlesi. Bir Matebook sahibi olunca aynı zamanda insanın bir Huawei akıllı telefon alası geliyor.

Tersine şarj

Telefonunuzu laptop üzerinden kullanabildiğiniz yetmediği gibi yeni Matebooklarda tersine şarj özelliği de var yani telefonunuzu Matebook üzerinden şarj edebilmeniz de mümkün. Bunu cihazın şarj aletindeki çift yönlü Type-C kabloyla yapabiliyorsunuz. Bir ucunu Matebook’a diğer ucunu da akıllı telefonunuza taktığınız zaman laptopunuzun bataryası üzerinden telefonunuz şarj olmaya başlıyor.

Ek olarak sadece laptopunuzun şarj aletiyle akıllı telefon gibi Type-C üzerinden şarj olan bütün cihazlarını şarj edebiliyorsunuz.

Type-C üzerinden 65W hızlı şarj

Şarj cihazı demişken de Matebooklar Type-C üzerinden şarj olabiliyor ve 65W hızlı şarjı destekleyebiliyorlar. Böylelikle 30 dakika içinde %50’ye şarja ulaşabiliyorsunuz. Zaten pil kullanımı konusunda da çok verimli bir cihazdan bahsediyoruz burada. Yani %50 şarjla bile çok uzun süreler boyunca kullanım sağlayabilirsiniz. 42 Wh’lik böyle kompakt bir laptop için büyükçe bir batarya var burada. Bu bile kullanımınıza büyük bir artı olarak yansıyor. Peki bu batarya size kaç saatlik kullanım sağlıyor. Huawei’nin belirlediği verilere göre cihazın pil tam doluyken 6 saatin üzerinde video oynatabiliyorsunuz veya ofis işlerinizi yapıp web’de gezinebiliyorsunuz. Peki gerçekten de Huawei’nin belirttiği değerleri karşılayabiliyor mu? Evet karşılayabiliyor. Cihaz batarya performansı anlamında gerçekten çok başarılı.

Ayrıca Matebook’un şarj cihazı zaten hemen hemen bir akıllı telefon şarj cihazı ölçülerinde. Bu da taşınabilirlik anlamında da büyük kolaylık sağlıyor. Zaten Matebook da 1.53 kg ve ölçüleri itibariyle de çok ince bir cihaz olduğu için yanınızda taşıması da çok kolay. Dediğim gibi bir yıla yakın süredir ben zaten Matebook’u kullanıyorum ve atıyorum çantaya ardından motosiklete biniyorum vesaire; defter gibi neredeyse hiç varlığını hissetmiyorum arkamda.

Yenilenen soğutma performansı

Cihaz küçük olunca soğutma performansı nasıl oluyor diye merak edebilirsiniz. Burada Huawei soğutma sistemini de güncellemiş. Huawei’nin Shark Fin Design 2.0 dediği yenilenmiş bir fan sistemi kullanılıyor. Huawei’nin söylediğine göre de yeni soğutma ünitesinde fan kanatlarının sayısı %33 artırılmış ve hava akışı da gürültü artırılmadan %27 oranında artırılabilmiş. Açıkçası Matebook’un bir önceki nesli de aradan 1 yıl geçmesine rağmen hala çok iyi soğutma performansı gösteriyor ve çok zorlu işlemler yapmadığınız sürece ısınmıyor.

Klavye altı fiziksel web kamerası

Şimdi Matebook D15’in hem iyi hem de kötü olan bir özelliğine değineyim. Fiziksel olarak klavyenin altına gizlenmiş olan webcam. Fiziksel olarak açıp kapatabilmeniz potansiyel bir siber saldırı karşısında kameranızın ele geçirilmesine karşılık büyük avantaj yani kamera aşağıda gömülü olduğu sürece kimsenin sizin görüntünüze izinsiz olarak ulaşamayacağını biliyorsunuz. Fakat bunun bir dezavantajı var o da kamerayla herhangi bir toplantıya veya görüşmeye girdiğinizde açı karşıdan olmak yerine sizi alttan gösteriyor. Ben burada kameranın çerçeveye gömülü olmasını ve fiziksel bir kapakla kapatılıp açılabilmesini isterdim fakat bu şekilde yapsalardı bu sefer de bu kadar ince çerçeveler göremeyecektik. O yüzden bunu tamamen bir dezavantaj olarak söyleyemeyeceğim fakat benim eleştirmem gereken bir konu daha var. O da şu şekilde; şimdi benim gibi eli büyük insanlar klavyeyi kullanırken elleri ister istemez touchpad’e dokunuyor. Haliyle benim yaşadığım problemi yaşayan insanlar olarak touchpadi kapatıyoruz. Fakat Matebooklarda bu durum şöyle bir sıkıntıya sebep oluyor. Diyelim touchpadinizi ayarlar kısmına girip kapattınız; sonrasında laptopunuzu yanınıza aldınız fakat yanınıza fare almayı unuttunuz. Klavye üzerinde touchpadi aktif etmek için herhangi bir kısayol yok. Tek tuşla geri touchpadi açıp cihazı touchpad üzerinden kullanmaya devam edeyim diyemiyorsunuz. Yani klavyeye baktığım zaman F3 tuşunun boş bırakıldığını görüyorum. Keşke F3 üzerine touchpad açıp kapama atanmış olsa. Umarım bunu sonraki nesillerde düzeltirler çünkü bu pek de pratik bir şey değil.

Her neyse pratiklik demişken Matebook’un çok pratik olduğunu düşündüğüm bir başka özelliğinden bahsedeyim. Açma tuşuna entegre parmak izi okuyucu. Bu olay süper bir şey çünkü tanıttığınız parmağınızla cihazın açma düğmesine bastığınız zaman parmak izi tanıma işlemini bastığınız anda yapıyor. Yani bir daha basayım bir daha şifre girişi yapayım gibi bir durum söz konusu değil. Bunlar ufak şeyler gibi gözükse de hayatı kolaylaştıran güzel detaylar.

Çoklu bağlantı opsiyonları, yüksek depolama hacmi ve Ram

Laptoplarda hayatı güzelleştiren diğer detaylar da bağlantı hubları oluyor. Burada da Huawei yine elini bol tutmuş ve sağ tarafta biri 3.0 olmak üzere 2 adet USB girişi ve 3.5mm ses girişi sunmuşlar. Solda da Type-C girişi, USB girişi ve HDMI girişi var. Yani birçok dış donanımı laptopunuza bağlayabilmeniz mümkün.

Biraz da teknik detaylara girecek olursak; cihazda 16 GB Ram mevcut. Eğer 8 olsa biraz az derdim fakat 16 GB Ram böyle bir laptop için fazlasıyla yeterli. Ayrıca tamamı SSD olmak üzere 512 GB depolama hafızanız var. Bu da yine depolama yönünde elinizin çok rahat olduğu anlamına geliyor. Ses anlamında da Matebook D15 çok başarılı. Bana kalırsa önceki nesle göre ses kalitesini ve yüksekliğini artırmayı başarmışlar.

Huawei Matebook D15’i kimler almalı

Genel Anlamda yeni Matebook D15, oyuncuları bir kenara bırakırsak ben güçlü işlemciye sahip ve günlük işlemlerimi yapabileceğim. Taşıması kolay. Ofiste kullanabileceğim. Ara sıra oyun da oynayabileceğim ve yolculuklarda yanımda taşırken bana yeterli pil ömrü sunabilecek; hatta yeterli pil olmasa bile kısa süreli şarja taktığımda da şarjını çabuk doldurarak kullanmaya devam edebileceğim ince, zarif, sade ve şık bir cihaz arıyorum diyorsanız gerçekten çok iyi bir seçenek.

reklam
Aorus reklamı

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aksesuar

HarmonyOS neler sunuyor? | Huawei MatePad 11 inceleme

HarmonyOS neler sunuyor? | Huawei MatePad 11 inceleme

HarmonyOS ile ülkemize gelen ilk cihaz olan Huawei MatePad 11 incelemesiyle karşınızdayız. Hem HarmonyOS’un sunduklarını hem de tabletin detayları bu videoda


İlginizi çekebilir; Huawei FreeBuds 4 incelemesi | Kişiye özel gürültü engelleme!


HarmonyOS neler sunuyor? | Huawei MatePad 11 inceleme

reklam

HarmonyOS Türkiye’de!

HarmonyOS nihayet ülkemize geldi. Huawei’nin ortaya çıkardığı yeni nesil bir işletim sistemi olan HarmonyOS, tam manasıyla ekosistem kurmak adına ortaya çıktı. İlk bakışta Huawei’nin arayüzü olan EMUI’a fazlasıyla benzese de birçok noktada kolaylık da sunuyor.

Android uygulamalar çalışıyor mu?

En çok merak edilen konulardan biri Android uygulamaların yani APK’ların çalışıp çalışamama konusu. Ancak merak etmeyin, Android uygulamalarını kolayca kurup kullanabilirsiniz. Hatta Netflix mevzusu da çözülmüş gibi. Çünkü yüklediğim Netflix uygulama ayarlarına baktığımda Videwine L1 sertifikası ve 1080p çözünürlüğü desteği de nihayet gelmiş.

Tüm uygulamaları App Gallery, Petal Search ya da APKPure gibi platformlardan indirip kolayca kurabilirsiniz.

Uygulama Çoğaltıcı ile farklı deneyim

HarmonyOS’in EMUI zamanında da olan ancak artık daha fazla uygulama ile kullanımı fazlasıyla rahatlatan uygulama çoğaltıcı özelliği sayesinde tablette dik konumda kullanılabilecek uygulamalar yatay konumda da kullanılabiliyor. Örneğin Sahibinden’de arama yaparken sol tarafta kategorileri, sağda ise araçları görebilirsiniz. Ya da sağ tarafta bir evi incelerken diğer ev fiyatları ile karşılaştırma yapabilirsiniz.

Süper Cihaz ile kolay ekosistem

Şu anda her ne kadar sadece FreeBuds 4 ile kullanılabilir olsa da HarmonyOS’in en büyük artısı Süper Cihaz konusu olacak. Tablet, telefon gibi cihazlarınızı destekli cihazlara kolayca kontrol panelinden erişilebilir hale geliyor. Örneğin tablette izlediğiniz bir görüntüyü HarmonyOS destekli bir televizyona, sesi de FreeBuds 4’e aktarabilirsiniz. Başka bir kişi de izlemek isteyince Huawei Sound vb. hoparlörlere de sesi aktarmak mümkün. Bunun için farklı farklı uygulamalar ve arayüzler de gerekmemesi en büyük artısı.

Widget desteği

Genel olarak widget olarak adlandırdığımız mikro servisler de HarmonyOS ile deneyimi kolaylaştırıyor. Takvim, kamera vb. uygulamalar ile bu widget’ları ana ekrana yerleştirerek daha rahat ve daha fazla bilgi ve kolaylığın olduğu bir düzene geçebilirsiniz.

Çoklu ekran işbirliği PC’de

Artık MatePad 11 ile gelen HarmonyOS ve MateBook modellerindeki PC Manager güncellemesi sayesinde MatePad cihazlarınızı bilgisayarların ikinci ekranı yapabilirsiniz. Hatta aynı ekranı paylaşarak Photoshop, InDesign, Illustrator gibi programlarda çizim tableti olarak kullanmanız da mümkün.Bir diğer yandan artık akıllı telefonunuzun ekranını tablette de paylaşabileceksiniz.

Gelelim MatePad 11’e

Huawei MatePad 11, tasarımsal olarak bir önceki nesil MatePad yerine MatePad Pro’yu daha fazla andıracak şekilde tasarlanmış. İnce çerçeveler ve ortaya konumlandırılan ön kamerası ile oldukça keyifli bir deneyim vadediyor.

Tasarım özellikleri

253,8 mm uzunluğu,, 163,3 mm genişliği ve 7,25 mm kalınlığında olan MatePad 11 485 gram da ağırlığa sahip. Bu sayede kolay taşınabilir bir yapıda geliyor.

10,95 inç boyutunda ekrana sahip olan MatePad 11, 2560 x 1600 piksel çözünürlüğünde IPS panel kullanıyor. Bu panelde 120 Hz tazeleme hızı sunan Huawei, 275 PPI değer ve DCI-P3 renk gamut desteği de sağlıyor.

Donanımsal özellikler

Donanım bazında Qualcomm Snapdragon 865 ile kutudan çıkan tabletin güç konusunda da bu nedenle bir sorunu olmadığını görüyoruz. Adreno 650 ile oyunlarda sağlam bir deneyim vadeden cihazda 6 GB RAM ve 64, 128 ile 259 GB depolama alanı ve Micro SD kart desteği de yer alıyor.

4 adet Harman Kardon destekli ve Histen 7.0 geliştirmesi içeren hoparlörleri de Netflix’de Full HD olarak izleyeceğiniz dizi, film ve belgesellere sağlam bir ses desteği de sunuyor.

Akıllı Manyetik Klavye ve M Pencil

Şu anda ön satışta satın aldığınızda M Pencil’ın yeni nesilini ve Akıllı Manyetik Klavye ile gelen MatePad 11, bu iki aksesuar ile muhteşem bir deneyim sağlıyor. Klavye kılıf görevi görürken, 55 ve 65 derecelik açılarda kullanılabilir durumda. İngilizce klavye olması bir dezavantaj olsa da 1,3 mm tuş mesafesi ile gelmesi kolay bir kullanım sağlıyor. Fakat satın alımlarda Türkçe Q klavye çıkacağını da öğrendik. Aynı zamanda çoklu ekran işbirliği için de bağlantı sağlıyor.

Yeni nesil M Pencil ise 4096’dan fazla basınç sensörü ile gerçek bir kalem deneyimi vadediyor. Eğim ve gölge vermek için gerçekte hangi açıyı vermek gerekiyorsa bu kalem ile MatePad 11’de de sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda 2 ms kadar kısa bir gecikme ile kolay yazım ve çizim yapabilirsiniz.

Bağlantılar

Bağlantı kanadında Tip-C yuvasından şarj ve klavye-fare gibi bağlantı desteği de sunan Huawei MatePad 11, Bluetooth 5.1 ve Wi-Fi 6 desteği de sunuyor.

Batarya ve şarj

Batarya kanadında ise 7.250 mAh değerinde büyük bir batarya kullanan tablet, 22,5 Watt değeri ile şarj oluyor. 5 Watt değerinde de tersine şarj desteği sunuyor. Açıkcası 22,5 Watt değerini az da bulduğumuzu söyleyelim. Huawei Matebook’larda olan şarj aleti ile 65 Watt değerinde veya 40 Watt ile şarj olması daha güzel olabilirdi.

Ancak 12 saate kadar dizi film izleme gibi detayları olan cihazı ben 2 günde bir şarja taktığımı belirtelim. Bu nedenle de hızlı şarjı pek aradığım söylenemez.

Genel olarak baktığımızda ise Huawei MatePad 11 bize HarmonyOS deneyimini ilk sıradan yaşatan güçlü, keyifli bir tablet olmuş.Klavye ve M Pencil ile 5.000 TL fiyatı ise gerçekten muhteşem.

reklam
Aorus reklamı

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefon

REDMI NOTE 10 PRO! | Gecikmiş inceleme

REDMI NOTE 10 PRO! | Gecikmiş inceleme

Redmi Note 10 Pro incelemesiyle karşınızdayız. Hardware Plus olarak geciktiğimiz bu videoda satın alarak sizlere anlatmak istediğimiz Redmi Note 10 Pro modeline yakından bakıyorıuz. Aydoğan, uzunca bir süre kullandığı modelin detaylarını aktarıyor.


İlginizi çekebilir; Gigabyte Aero 17 KC İnceleme | 300Hz Ekran ve RTX 3060’la Çok Canlar Yakacak – HWP


REDMI NOTE 10 PRO! | Gecikmiş inceleme

reklam
reklam
Aorus reklamı

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

İnceleme

Oppo A15S İnceleme | Türkiye’nin İlk Yerli Oppo’sunu İnceledik | İlk Göz Ağrımız

oppo a15s ilk göz agrimiz thumbnail

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, eline ilk kez bir yerli üretim akıllı telefon aldığında bu akıllı telefonun markası Oppo’ydu, herkesin kutu üzerinde merakla görmeyi beklediği ilk yerli Oppo modeli de ortaya çıkmıştı. Ve o telefon, şuanda elimde gördüğünüz Oppo A15S’ti. Burada biraz pozitif ayrımcılık yapacağım çünkü bu cihaz, yeni dönemde yabancı markaların yerli üretimlerinin ilk adımıydı.

Oppo A15S’in güncel fiyatını Hepsiburada’dan kontrol etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Oppo A15S’in güncel fiyatını Trendyol’dan kontrol etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

reklam

İlginizi çekebilir: Kandaki Oksijen Değerini Ölçen OPPO Band Sport Türkiye’de


Oppo A15S kullanıcıya neler sunuyor?

Oppo A15S yine giriş segmentindeki müşteri kitlesi hedef alınarak üretilmiş bir akıllı telefon. Bu yüzden vadettiği özellikler de giriş segmentindeki talepleri karşılayacak şekilde seçilmiş. Gelin detaylarını sizlere anlatalım.

Oppo A15S 4 GB RAM ve 64 GB depolama opsiyonuyla sunuluyor ve yaklaşık 2.200 TL’ye satın alabiliyorsunuz. Yakın geçmişte 2.000 TL bandında akıllı telefon alınamadığı için şu anki fiyat bize kalırsa gayet güzel.

Oppo A15S hem fiyatıyla hem de donanımıyla benim yine anne baba telefonu dediğim stereotipe yerleşen bir telefon. Ama kendi klasmanındaki rakiplerine göre de artıları var tabi. 

Neden böyle diyorum çünkü yine 6.52 inçlik gayet büyük bir IPS ekran tercih edilmiş fakat bu ekranın çözünürlüğü 720p. Yani HD bir ekran Full HD değil. Artık biliyorum hiçbirimiz 720p ekranlar görmek istemiyoruz. Keşke görmesek de; ama fiyatın yükselmesinden kaçınmak amacıyla markalar hala 720p ekranları kullanabiliyor. 720p ekranların ucuz olmasının yanında diğer artısı da pil tüketimlerinin daha düşük olması. Bu da yine anne babalar için pil problemini azaltan bir etken. 

Ama cihaz gayet hafif. 177 gramlık bir ağırlığı var ve bu da kullanımını daha da kolaylaştırıyor. 200 gramın altındaki cihazları kullanmak, 200 gramın üstündeki cihazlara göre çok daha ergonomik. Cihazın ağırlığıyla kullanım ergonomisi arasında bir ters orantı var. Ama bu skalada kritik eşik de demin söylediğim gibi 200 gram.

Kamera performansı

Arka kamerada 13 MP bir ana kamera tercih edilmiş ve 13 MP kulağa yüksek gelen bir değer olmasa da 13 MP’e göre bence güzel bir fotoğraf performansı var. Onun yanında 2 MP makro ve 2 MP derinlik sensörü mevcut. 

Ön tarafta da 8 MP bir ön kamera mevcut. Ön kamerada ince detay kaybı çok dikkat çekiyor. O yüzden çok fazla selfie çekenler için bu ön kamerayı öneremiyorum.

İşlemci

İşlemci konusuna gelirsek de genellikle giriş segmentinde üst düzey güçteki işlemcileri zaten göremiyoruz. Burada da MediaTek’in Helio P35 işlemcisini görüyoruz. Helio P35 her ne kadar üst düzey performansa sahip bir işlemci olmasa da günlük temel ihtiyaçların tamamına cevap verebiliyor. Hatta oyun dahi oynatabiliyor. Örneğin PUBG’de dengeli grafiklerde orta kare hızında oyunu oynayabiliyorsunuz. Arada bir ufak tefek takılmalar ve kasmalar gözlemleyebilmeniz mümkün ama rahatsız edici düzeyde bir şey yok. 

Sentetik testlerde cihazın aldığı puanlara gelirsek de;

Helio P35’li Oppo A15S AnTuTu’da 100.000 barajını geçerek 100.875 puan almayı başardı. 

3DMark’ta Slingshot’ta 759 puan aldı. 

PCMark performans testinde 4.713 puan aldı. 

Geekbench’te de tek çekirdekte 168 çoklu çekirdekte 961 puan aldı.

Batarya

Bu cihaz elde kullanımı kolay olan hafif bir cihaz demiştik ama hafif cihazlarda genelde batarya kapasitesinin de daha düşük olduğunu görüyoruz. Burada da bu durum geçerli. Cihazın batarya kapasitesi 4.230 mAh. Bence minimum 4.500 mAh olmalıydı. Ama P35’in fazla güç tüketmeyen bir işlemci olması ve ekranın 720p olması bataryanın fazlasıyla yeterli hale gelebilmesini sağlıyor zaten. Bir de güç tasarrufu moduna alırsanız o durumda cihazın bataryası sizi günlerce idare edebilecek düzeye geliyor.

Eksileri

Ama hızlı şarjın 10W olması ve bunun Micro USB üzerinden olması pek arzu ettiğimiz bir şey değil. Bu kadar şık ve güzel cihaz yapmışsınız. Özellikle saygıdeğer büyüklerimize hitap edebilecek bir cihaz. Bu noktada Type-C daha da önemli hale geliyor. Yani mesela gözleri az görmeye başlayan birinin Micro USB kabloyu şarj yuvasına oturtması çok daha zordur. 

Arka kapak aynalı vesaire çok güzel ama çok leke tutuyor. Parmak izi okuyucu da arka kapakta olduğundan dolayı orayı böyle parmakladığınızda mutlaka cihaz baya bir parmak izi oluyor. Normalde bunun önüne geçmek için ne yaparsınız, kılıf takarak bu kirlenmenin önüne geçmeye çalışırsınız. Burada da kutudan çıkan kılıfla bunu yapabilmeniz mümkün. 

Her ne kadar eleştirdiğimiz noktalar olsa da; bu cihazın benim gönlümde ayrı bir yeri var. Burada Türkiye’de üretilen ilk Oppo akıllı telefondan bahsediyoruz ve bu çok özel bir şey. Türkiye teknoloji endüstrisinde yeni bir dönemin başlangıcı anlamına geliyor bu akıllı telefon. O yüzden birçok kişinin de kalbinde ayrı bir yeri vardır diye tahmin ediyorum. 

Daha iyilerini daha donanımlılarını, hatta ve hatta amiral gemilerinin de ülkemizde üretilmeye başlandığını yakın zamanda görürüz umarım. Öyle bir durumda da zaten burada yani Hardware Plus’ta bütün gelişmeleri de size objektif bir şekilde aktaracağız. 

reklam
Aorus reklamı

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku
Oppo Reno5 Advertisement

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval