Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

HeERO Projesi’nde altyapı Turkcell’den

Turkcell, İçişleri Bakanlığı tarafından trafik kazalarındaki can ve mal kayıplarını azaltmak amacıyla hayata geçirilen “HeERO” projesinin iletişim alt yapısını hazır hale getirdi. Turkcell makineler arası iletişim teknolojisi sayesinde kazanın ardından araç, kaza konumu ve hasar hakkındaki bilgileri anında 112 Acil  Servis merkezine gönderebilecek. Bu sayede kazalara anında ve hızlı şekilde müdahale edilerek olası can ve mal kayıplarının önüne geçilebilecek.

Turkcell, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün liderliğinde çalışmaları sürdürülen “HeERO”  Projesi’nin mobil iletişim altyapısı için hazırlıklarını tamamlayarak kullanılabilir hale getirdi. Turkcell’in öncü mobil iletişim teknolojisi sayesinde araç içine yerleştirilecek acil çağrı sistemi kaza anında sürücünün müdahalesine gerek kalmadan devreye girecek. Doğrudan 112 Acil Servis merkezini arayacak sistem, kazanın yeri ve büyüklüğü hakkında merkeze bilgi verecek.

İçişlerini Bakanlığı’nın 14 Avrupa ülkesiyle yürüttüğü “HeERO” Projesi’nde yer alan tek mobil operatör olan Turkcell, projenin tüm mobil iletişim alt yapısını sisteme entegre hale getirdi. Proje kapsamında Turkcell M2M alt yapısı kullanılarak araç içindeki özel cihaza yerleştirilecek M2M SİM kartlar, kaza sonrası araçla 112 acil merkezinin haberleşmesi sağlanacak. Uygulamayla, GPS sistemi sayesinde 112 acil merkezi aracın konumunu belirlerken,  araçtaki sensörler de hasarın büyüklüğünü merkeze iletecek. E-call çağrısını alarak durum tespiti yapacak 112 merkezi; polis, jandarma, ambulans ve itfaiye birimlerine bilgi vererek olay yerine yönlendirebilecek. Sistem sayesinde araçta bulunanlar da 112 görevlileriyle konuşabilecek.

HeEro-Projesi_

“M2M teknolojimizi toplumsal fayda ve ülke kaynaklarının korunması için kullanıyoruz”

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bugün mobil teknolojiler hayatın birçok alanında değer yaratıyor ve çeşitli açılardan insan hayatı için fayda sağlıyor. Bunlar arasında ulaşımı en üst sıralarda sayabiliriz. Doğrudan son kullanıcıya ulaşan harita ve navigasyon uygulamalarının yanı sıra, özellikle güvenliğe odaklanan ve tüketiciye doğrudan dokunmayan ancak onların hayatını kolaylaştıran akıllı ulaşım sistemleri geliyor. Biz de Avrupa Birliği tarafından yürütülen ve trafik kazalarında can ve mal kayıplarını azaltmayı hedefleyen HeERO projesini bu kapsamda destek veriyoruz. Mobil teknolojiler sayesinde kazaların takibi, bildirimi ve kaza sonrasında özellikle can kayıplarının en aza indirilmesinde büyük rol oynayan bu projenin yarattığı fayda bununla da kısıtlı kalmıyor. Kazaya müdahale süresini büyük ölçüde kısaltarak trafik sıkışıklığı, kazanın meydana geldiği yoldaki sürüş güvenliği, trafik sıkışıklığı süresinin kısaltılması gibi ikincil faydalar da getiriyor. Turkcell’in altyapı desteği ile gerçekleştirdiğimiz proje sayesinde trafik kazaları sonrasında ortaya çıkacak kayıpların en aza indirileceğini umut ediyoruz.”

Yiğit-Kulabaş

Avrupa Birliği’nde yapılan teknik analizlerde projenin hayata geçmesiyle şehir dışındaki kazalarda müdahale süresinin %50 ve şehir içindeki kazalarda %40 daha kısaldığı görülüyor. Yine aynı analizlerde yıllık 160 Milyar Euro’luk olan toplam kaybın 20 Milyar Euro azalacağı tahmin ediliyor.*

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Murat Halilbeyoğlu

Nobody knows...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir