Sosyal medya

Uygulama

Google Kamera gece modu nasıl çalışıyor?

Google Camera

Google Kamera uygulaması birçok cihazda kullanılıyor. Gece çekimlerinde şaşırtıcı sonuçları ile dikkat çeken uygulama nasıl çalışıyor, gelin birlikte göz atalım.

İlginizi çekebilir : Teknosa’da yapılan Gulf sigorta mağduriyeti – Sizin Yorumunuz (Halil Yağlı)

Google Pixel ve Android One ekosistemi için geliştirdiği Google Kamera uygulamasını 2014 yılında Play Store’da yayınlamıştı. İlk olarak temel gereksinimleri karşılayan mobil uygulama Pixel serisi ile gelişmeye başladı. Pixel cihazların sahip olduğu tek kamera sistemini yazılım ile geliştirmeye çalışan mühendisler uygulamaya birçok fonksiyonu ekledi. Panorama, HDR+ ve portre çekim seçenekleri ile GCam kullanıcıları etkilerken çift kamera kullanımının bazı cihazlarda sayıdan ibaret olduğunu bizlere göstermiş oldu. Son olarak ise geliştiriciler, Google’ın kamera uygulamasına ‘Night Shit’ çekim seçeneğini eklediler. Düşük ışık koşullarında şaşırtıcı sonuçlara imza atan çekim modu flaşı kullanmadan görüntüyü doğal olarak iyileştiriyor.

Google Camera

Google Kamera gece modu çalışma mekanizması

Google Kamera uygulaması gece modu çekiminde birçok uygulamada olduğu gibi HDR özelliğini kullanıyor. Fotoğraf çekim koşullarına göre farklı sayılarda fotoğraf karesi alan uygulama denklanşöre basııldığında 0 gecikme (PSL-Positive Shutter Lag) olduğunu iddia ediyor.

Adım 1 :Kareleri yakalamak

Kamera uygulamasında bulunan gece modu özelliğinin ilk aşaması kareleri yakalamaktır. Denklanşör tuşuna basan fotoğraf sanatçısı bir müddet beklemek zorundadır. Çünkü uygulama 6 ile 15 arasındaki resmi bu süre zarfında cihazın önbelleğine alır. Cihazın tripoda bağlanması durumunda bu sayı her bir saniyede bire düşürülür ve altı saniyede altı fotoğraf cihaz belleğine alınır. Hareket halinde gece fotoğrafı çekilmiş ise kare sayısı 15’e yükselmektedir.

Google Kamera

Adım 2 :Fotoğrafları sıraya koymak ve birleştirmek

Google Kamera cihazın hareket durumuna göre çektiği 6 ile 15 arasındaki fotoğrafı birleştirmek için sıraya koyar. Hareketli konumda ise farklı koşullarda elde ettiği fotoğrafları analiz eder ve uyumluluk düzeninde resimleri hizaya koyar. Daha sonra ise Pixel ve Pixel 2 cihazlarında HDR+, Pixel 3 cihazında ise  Super Res Zoom algoritması ile elde ettiği fotoğrafları birleştirir.

Adım 3 :Yapay zeka destekli FFCC uygulaması

Google AI ekibi geliştirdiği  Fast Fourier Color Constancy FFCC sistemini kamera uygulamasına entegre etti. Bu sistem birleştirilen fotoğrafların gerçeğe yakın renklerini yeni resimde işlenilmesine olanak sağlıyor. Bir önceki yapıya göre 250-3000 kez daha hızlı olan renk sistemi %20 oranında daha doğal renk uygulanmasına yardımcı oluyor.

Google Camera

Adım 4 :Fotoğrafı kontrol etme ve paylaşma 

Uygulama kullanıcıya en doğal ve göze hitap eden fotoğrafı sunmak için son aşamada cihazın karanlık ve aydınlık taraflarını kontrol etmekte. FFCC sisteminden geçen fotoğrafın gündüz koşullarında çıkmamış olduğunu belli etmek ve ışık patlamalarının önüne geçmek için ışık haritalandırması kullanılıyor. Test edilen resim doğal görünümden uzak ise düzeltmeler uygulanıyor. Son olarak ise üzerinde değişiklik yapılan fotoğraf kullanıcıya ilk ve son hali ile paylaşılıyor.

Not : Google Pixel 3 gece modu özelliğini diğer Pixel cihazlarına göre daha hızlı çalışıyor. HDR+ teknolojisini eski nesil Pixel cihazlarında kullanan kamera uygulaması, Pixel 3 cihazında Night Sight modu ile daha iyi fotoğrafların çıkmasına olanak sağlıyor.

 

Mobil cihazlara ilgi duyan teknoloji yazarı.omersanli17

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Spotify Wrapped ile 2019 özetinizi görün!

Spotify Wrapped

Dünya genelinde oldukça fazla kullanılan müzik dinleme uygulaması Spotify, Wrapped özelliği size 2019 yılı için bir özet sunuyor.


İlginizi çekebilir: Instagram hikayelerini gizlice indirip izleten internet sitesi!


Dünya genelinde oldukça fazla kullanıcı sayısına sahip müzik dinleme uygulaması Spotify ile 2019 yılındaki enlerinizi görebilir, ne kadar süre bu enleri dinlediğinizi öğrenebilirsiniz. spotify.com/tr/wrapped adresinden ulaşabileceğiniz özellik, en fazla dinlediğin sanatçıyı sizlere gösterirken, en fazla dinlediğiniz müziği ve o müziği ne kadar dinlediğinizi sizlere gösteriyor. Ayrıca en çok dinlediğiniz sanatçıları sizler için sıralıyor.

 

Wrapped ile kaç farklı ülkeden kaç farklı sanatçı dinlediğini görebiliyorken, kaç yılından beri abone olduğunuzu da sizlere bildiriyor. Aynı zamanda hangi yılda kaç dakika şarkı dinlediğinizi de bu şekilde öğrenebiliyorsunuz. Sadece 2019 yılının enleri değil abone olduğunuz yıldan bu yana sizin için en iyi sanatçıları ve müzikleri gösterebiliyor. Ayrıca arkaplanda bu yıl en çok dinlediğiniz müzikte sizlere bu sırada eşlik ediyor.

Farklı 11 sayfadan oluşan özellik, sol taraftaki düğmeden geçilebiliyor ve bu şekilde enlerinize ulaşabiliyorsunuz. Eğer sizde Spotify Premium üyesi iseniz, yukarıda belirttiğimiz siteden özelliğe erişebilirsiniz. Tabi bu özelliğe erişmek için şirket sizden kullanıcı girişi yapmanızı bekliyor. Kullanıcı girişi yaptığınızda sizleri, renkli bir ekran karşılıyor ve bir zaman tüneli içerisine giriyorsunuz.

Eğer sizde bu yılın Spotify enlerinizi görmek istiyorsanız, spotify.com/tr/wrapped adresini ziyaret edebilirsiniz.

Devamını oku

Haber

Instagram hikayelerini gizlice indirip izleten internet sitesi!

storieswatch.com

Bir Türk girişimi olan storieswatch.com, hesabı gizli olmayan kişilerin hikayelerini onlar sizi görmeden izlemenizi ve indirmenizi sağlıyor.


İlginizi çekebilir: Qualcomm Snapdragon 865 özellikleri belli oldu!


Türk girişimi olan storieswatch.com ile hikayesini izlemenizi görmesini istemediğiniz kişilerin hikayelerini anonim bir şekilde görebilirsiniz. Ayrıca bu hikayeleri sadece görmekle kalmayıp bu site üzerinden indirebilirsiniz.

Tüm bunları yapabilmek için Storieswatch’un sitesine girip hikayelerini görmek istediğiniz kişinin kullanıcı adını istenilen alana yazmalısınız. Sonrasında açılan sayfada o kişinin profil bilgilerini, takip, takipçi ve gönderi sayılarını göreceksiniz. Sayfanın hemen altında kullanıcının son 24 saatte paylaştığı tüm hikayeleri göreceksiniz. İstediğiniz hikayeyi, sağ alt köşesinde yer alan indir butonu ile bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirebilirsiniz. Son olarak bu işlemlerin, sadece herkese açık hesaplarda çalıştığını söylemeden geçmeyelim.

 

Devamını oku

Haber

Instagram, mesajları renklendiriyor!

Instagram

Instagram, oldukça popülerleşen hikayeler kısmını bildiğiniz gibi Facebook ile paylaşmıştı. Şimdi ise Instagram, Facebook’un bir özelliğini kendi bünyesine ekliyor.


İlginizi çekebilir: Honor Play 4X, tam 5 yıl sonra güncelleme aldı!


Instagram, bilindiği gibi kullanıcılarının yaşlarına göre deneyim sunmak için, tüm yeni kullanıcılarından bir doğum tarihi girmelerini istemişti. Bu şekilde kullanıcılarının yaşlarına göre deneyimler sunacak ve platformu geliştirmesine yardımcı olacak. Sosyal medya devi şimdi ise farklı bir geliştirmenin üzerinde çalışıyor.

Bilindiği gibi platform mesajları sade ve renksiz bir şekilde görünüyordu. Yapılacak yeni güncelleme ile mesaj metinleri ve kutuları renklenecek ve bu şekilde mesajlar kısmında daha şık bir hava yaratılacak. Bu geliştirme bazı kullanıcılara şimdiden verilmeye başladı lakin dünya gelindeki kullanıcılara ulaşması biraz zaman alacak gibi görünüyor.

Devamını oku