Sosyal medya

İnternet

Google’ın Sıkıştırma Yöntemi ile JPEG %35 Daha Küçük

Günümüz internetinde hız herşey demek ve Google yayınladığı yeni açık kaynak kodlu sıkıştırma yöntemi ile buna bir miktar daha katkıda bulundu.

Google’ın yayınladığı açık kaynaklı sıkıştırma yöntemi ile JPEG dosyaları artık %25 daha küçük olacak ve bu sayede daha hızlı bir şekilde yüklenebilecek. Ancak görselin kalitesinden ödün verilmeyecek. Bu yeni sistemin adı İsviçre Almancası’nda kurabiye anlamına gelen Guetzli. Guetzli’nin en büyük avantajı yeni bir format yerine zaten sıkça kullanılmakta olan JPEG’de kullanılayor olması. Yani her tarayıcı ve uygulamada desteklenebilir.

Şirket bir kaç görsel sıkıştırma projesi daha paylaştı. Bunların arasında formatın uyumluluğunu bozmadan PNG dosyalarını daha fazla sıkıştıran Zopfli’de mevcut. Ayrıca hem kayıplı hem de kayıpsız dosyayı destekleyen yeni bir görsel formatı WebP’de yayınlanan diğer projeler arasında yer alıyor. Şirkete göre Guetzli ile JPEG dosyayı sıkıştırmak diğer yöntemlere göre biraz daha zaman alıyor ancak yüklenme süresinde gelişmeye bakacak olursak bu süreye değecek gibi gözüküyor. Hatta şirketin araştırma raporlarına göre Guetzli ile sıkıştırılan görseller diğer sıkıştırma yöntemlerine göre daha kaliteli oluyor.

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Instagram için yaş sınırı geliyor!

Instagram

Instagram, çocuk güvenliği politikaları nedeniyle uygulamaya 13 yaş sınırı getireceğini duyurdu. Bu zamana kadar yaş kriterini sormadan herkesin hesap açtığı uygulama, artık kullanıcının yaşını soracak.

İlginizi çekebilir: Spotify Wrapped ile 2019 özetinizi görün!

Instagram

Popüler fotoğraf ve video paylaşım platformlarından Instagram, küçük yaştaki kullanıcıları denetlememesi nedeniyle ‘çocuk güvenliği yasalarını ihlal etmekle’ eleştiriliyordu. Konuyla ilgili yeni bir adım attığını duyuran Instagram, uygulamaya yeni kaydolacak kişilere 13 yaş sınırı getireceğini açıkladı.

Birçok sosyal medya platformlarında olduğu gibi hesap açarken kullanıcının en 13 yaşında olması gerekiyor. Ancak Instagram, bu konuda yaş sınırını uygulamıyordu. Kullanıcı, kişisel bilgilerini doldurduktan sonra (yaş hariç) Instagram’da istediği hesaba sahip olabiliyordu.

Yayınlanan yeni gelişmelere göre, Facebook ile Instagram, 13 yaşın altındaki kullanıcıların hesaplarını kilitlemek üzere yeni moderatörler görevlendirdi.

Söz konusu politika değişikliğine ilişkin yayınlanan bir blog yazısında “Yaş bilgisini sormak küçük yaştaki kullanıcıların Instagram’a kaydolmasını önleyecek ve onları koruyacak” ifadelerine yer verildi.

Instagram

Bu adım aynı zamanda uygulamayı Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası’yla (COPPA) uyumlu hale getirmeyi de amaçlıyor. Zira COPPA, tüm çevrimiçi platformların 13 yaşından küçük kullanıcılarından kişisel veri toplanmasını yasaklıyor. COPPA yasası 1 Ocak 2020 tarihi ile kullanıma sunuluyor ve bu yasa ile sosyal ağlar ABD’de ciddi yaptırımlar ve cezalarla karşı karşıya kalacak gibi görünüyor.

Şirketten yapılan açıklamada ayrıca, kullanıcılardan istenecek yaş bilgisinin diğer kullanıcılarla paylaşılmayacağı belirtildi. Atılan bu adım için biraz geç kalınsa da bundan sonraki sorunların önüne geçmek için değerli olduğu söylemek gerekiyor.

Devamını oku

Haber

Rusya Wikipedia’nın alternatifini planlıyor

Rusya

Rusya, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Wikipedia’nın güvenilir olmadığını söylemesinin ardından, Moskova ulusal ansiklopedisi için açtığı internet sayfasını geliştirmeye hazırlanıyor.

İlginizi çekebilir: Huawei Watch GT2 pili 14 gün gidiyor mu? Test ettik! (VIDEO)

Rusya

Ülkemizde de erişim kısıtlaması bulunan Wikipedia, birçok internet kullanıcısının bilgi almak için uğradığı ilk duraklardan birisi olarak kabul ediliyor. İnternetin ansiklopedisi görevi gören platform, neredeyse her şey hakkında bilgi bulunduruyor. Fakat Rusya, platformun yerini alacak çevrimiçi bir ansiklopedi üzerine çalışıyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin geçtiğimiz ay, içeriklerin açık kaynak ve gönüllü editörler tarafından üretildiği internet ansiklopedisi Wikipedia’nın yerini, Sovyetler Birliği’nin ana ansiklopdisinin devamı niteliğinde olan “Büyük Rus Ansiklopedisi”nin dijital versiyonunun alması önerisinde bulunmuştu. Rus liderinin yaptığı açıklamada “Böyle bir ansiklopedi, modern şekilde sunulan güvenilir bir bilgi platformu olacaktır” demişti.

Rusya

Reuters’ın haberine göre Putin, yaklaşık 30 milyon dolar harcayarak Wikipedia’nın yerini alacak bir platform yaratacak. Wikipedia’nın yerini alması planlanan bu platform için çeşitli araştırmaların yürütülmesi ve doğru bilgilerin yer alması için içeriğin denetlenmesi düşünülüyor.

Büyük Rus Ansiklopedisi’nin şu anda temel dijital bir formatı bulunuyor. Yeni platformun nasıl olacağı ve Wikipedia’nın yerini nasıl alacağı bilinmese de Putin muhtemelen ülkemizdeki gibi Wikipedia’ya olan erişimi yasaklaması bekleniyor. Putin, Rusya’nın world wide web olarak bildiğimiz sisteme de erişimini engelleyip Rus vatandaşları için devlet tarafından gözlemlenen bir internet servisi sağlamayı planlıyor.

Devamını oku

Haber

Spotify 2019’un enlerini açıkladı: Rap müzik tavan yaptı!

spotify 2019

Spotify, her yıl olduğu gibi 2019 yılının da en çok dinlenen şarkı, albüm ve sanatçılarını açıkladı. Yayımlanan listede ciddi bir rap üstünlüğü dikkat çekiyor.


İlginizi çekebilir; TikTok, Spotify benzeri müzik uygulaması geliştiriyor!


Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de rap şarkılarının ve sanatçılarının parçaları dikkat çekiyor. Dünya genelinde Post Malone en fazla dinlenen sanatçı olurken onu Billie Eilish ve Ariana Grande takip ediyor. Türkiye’de Ezhel‘in ciddi üstünlüğü görülürken Ben Fero ve Sagopa Kajmer de Ezhel’in ardından en çok dinlenen sanatçılar oldu.

Albüm tarafında ise Türkiye’de rap, pop ve rock albümlerinin dikkat çektiği görülüyor. Ben Fero’nun Orman Kanunları bu yılın en dinlenen albümü olurken, Ezhel’in Müptezhel ve Billie Eilish’in When We All Fall Asleep, Where Do We Go? albümleri takip ediyor. Şarkı tarafında yine Türkiye’de rap üstünlüğü var. Yine Ezhel lider konumda iken Felaket şarkısı en çok dinlenen oldu. Ardından çok konuşulan Norm Ender’in Mekanın Sahibi parçası gelirken, üçüncü sırada ise Biladerim İçin bulunuyor.

Aşağıda ise tüm yayınlanan listeyi görebilirsiniz;

Spotify-Post-Malone

Spotify 2019 Özeti (Wrapped) GLOBAL Top Listeler:

En Çok Dinlenen Sanatçılar:

 1. Post Malone
 2. Billie Eilish
 3. Ariana Grande
 4. Ed Sheeran
 5. Bad Bunny

En Çok Dinlenen Albümler:

 1. WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO? – Billie Eilish
 2. Hollywood’s Bleeding – Post Malone
 3. thank u, next – Ariana Grande
 4. No.6 Collaborations Project – Ed Sheeran
 5. Shawn Mendes – Shawn Mendes

En Çok Dinlenen Şarkılar:

 1. “Señorita” – Camila Cabello, Shawn Mendes
 2. “bad guy” – Billie Eilish
 3. “Sunflower” – Post Malone, Swae Lee
 4. “7 Rings” – Ariana Grande
 5. “Old Town Road – Remix” – Lil Nas X, Billy Ray Cyrus

Spotify-Billie-Eillish

En Çok Dinlenen Kadın Sanatçılar:

 1. Billie Eilish
 2. Ariana Grande
 3. Taylor Swift
 4. Camila Cabello
 5. Halsey

En Çok Dinlenen Erkek Sanatçılar:

 1. Post Malone
 2. Ed Sheeran
 3. Bad Bunny
 4. Khalid
 5. J Balvin

En Çok Dinlenen Podcast’ler:

 1. The Joe Budden Podcast with Rory & Mal
 2. My Favorite Murder with Karen Kilgariff and Georgia Hardstark
 3. Gemischtes Hack
 4. Fest & Flauschig
 5. The Misfits Podcast

Spotify-Ezhel

Spotify 2019 Özeti (Wrapped) TÜRKİYE Top Listeler:

En Çok Dinlenen Sanatçılar:

 1. Ezhel
 2. Ben Fero
 3. Sagopa Kajmer
 4. Sezen Aksu
 5. Yüzyüzeyken Konuşuruz

En Çok Dinlenen Albümler:

 1. ORMAN KANUNLARI – Ben Fero
 2. Müptezhel – Ezhel
 3. WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO? – Billie Eilish
 4. Akustik Travma – Yüzyüzeyken Konuşuruz
 5. Sevda Gibi – Ufuk Beydemir

En Çok Dinlenen Şarkılar:

 1. Felaket – Ezhel
 2. Mekanın Sahibi – Norm Ender
 3. Biladerim İçin – Ben Fero
 4. Ay Tenli Kadın – Ufuk Beydemir
 5. Ela – Reynmen

Spotify-Sezen-Aksu

En Çok Dinlenen Kadın Sanatçılar:

 1. Sezen Aksu
 2. Billie Eilish
 3. Ariana Grande
 4. Sıla
 5. Sertab Erener

En Çok Dinlenen Erkek Sanatçılar:

 1. Ezhel
 2. Ben Fero
 3. Sagopa Kajmer
 4. Ceza
 5. Şehinşah

En Çok Dinlenen Podcast’ler:

 1. Science Vs
 2. The Joe Budden Podcast with Rory & Mal
 3. Mythology
 4. Serial Killers
 5. Fest & Flauschig

Spotify Türkiye 2019

Devamını oku