Sosyal medya

Genel

Google, Android koronavirüs uygulamasının sorunlarını inceliyor

Google ve birçok şirket pandemi döneminde, insanların evlerinden riskli bölge olarak adlandırılan konumlar hakkında bilgi almaları için çeşitli uygulamalar geliştirdiler. Android sorunları ise korona virüs izleme uygulamalarını oldukça etkiliyor. Kullanıcılar bu konuda oldukça şikayetçi ve şirket bu durumu incelediğini, en kısa sürede çözeceğini bildirdi.


İlginizi çekebilir: Google, Nest Hub ile uykunuzu izleyebilir

reklam
Aorus reklamı

Google, Android uygulamalarıyla ilgili sorunu inceliyor

Google

Bilindiği üzere Google’ın, COVID-19’un yayılmasını izlemek için geliştirdiği bir uygulama var. Bu Android uygulamaları Android Exposure Notifications System‘i kullanıyor. Şirket, bu uygulamayla ilgili oluşan sorunu kısa sürede çözmeye çalıştığını açıkladı. Oluşan bu sorunun nedeni henüz bilinmiyor. Sorun, uygulamaların yüklenirken kullanıcıları uzun süre bekletiyor veya düzenli maruziyet kontrolleri gerçekleştirmesine neden oluyor. İngiltere ve Galler’de kullanılan NHS COVID-19 uygulaması, yayılan bu Android sorunundan etkileniyor.


Sizin için hazırladığımız Hepsibuada öneri listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Adventure İstanbul

Google’ın sözcüsü bir açıklamasında “Android Exposure Notifications System kullanılarak geliştirilen Android uygulamalarını etkileyen bir sorunun farkındayız ve mühendislerimiz sorunu araştırıyor.” dedi. Sonrasında şirket, bu sorunların giderilmesinin mümkün olduğunu ve en kısa sürede çözmek için gerekli çalışmayı yapacağını da açıkladı. Yayılan bu sorun, dünya çapında  Android Exposure Notifications System kullanan tüm uygulamaları etkiliyor ve uygulamalar için değişkenlik sağlamıyor. Hollanda’daki CoronaMelder uygulamasının kullanıcıları da diğer ülkelerdeki kullanıcılar gibi bu sorunu yaşıyor.

Bulunduğumuz pandemi sürecinde, bazı ülkeler diğer ülkelere göre daha çok etkilendi. Bu ülkelerin başında İngiltere de yer alıyordu. Eylül ayında, İngiltere’de 10 milyondan fazla kişi, NHS COVID-19 uygulamasını indirdi ve kullandı. Bununla birlikte, kullanıcıların kaçı Android kullanıcısı kaçı iOS kullanıcısı belli değil.

Birçok ülkede çeşitli uygulamalar geliştirildi. Bu uygulamalar, vaka sayısı, riskli bölge ve ülke çapındaki hastalar hakkında birçok bilgi veriyor. Virüsün yayılmasından sonra insanlar, evlerinde kalıp izole oldukları için bu tür uygulama ve bilgilendirmelere daha çok ihtiyaç duydu. Google’ın ilk olarak Nisan 2020’de Android için bu bilgileri izlemek amaçlı yarattığı sistem, birçok kullanıcıya ulaştı. Bu uygulama, verileri anonim olarak yayınlamak ve dünya çapında izleme ve izleme programlarının etkinleştirilmesine yardımcı olmak için Bluetooth kullanıyor.

Şirket, bu süreçte oluşan sorunu ne zaman çözecek bilinmiyor. Fakat bu süreç içerisinde kullanıcıların, uygulamanın verdiği bilgilere sorunsuz bir şekilde ulaşması önem taşıyor. Sorunun nasıl çözüleceği ise merak konusu.

 

 

Bulduğu güncel teknoloji, sinema ve diğer haberleri sizlerle paylaşmaya gayretli kişi :)

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

İtalya, üzücü olayın ardından TikTok’a erişim kısıtlaması getirdi

İtalya

İtalya, popüler video paylaşım ağı TikTok‘taki bir oyun yüzünden 10 yaşındaki bir kız çocuğunun öldüğü iddiası üzerine yaşı teyit edilemeyen kullanıcıların platforma erişiminin bloke edilmesi kararı aldı. Söz konusu olay ülkede infiale yol açtı.

İlginizi çekebilir: Google, Arama hizmetinin mobil arayüzünde değişiklikler yaptı!

reklam
Aorus reklamı

İtalya

TikTok ve Instagram gibi popüler sosyal medya platformları üzerinden başlatılan akımlar ve meydan okumalar oldukça tehlikeli boyutlara varabiliyor. Bunun son örneği maalesef İtalya üzerinde yaşandı.

Adventure İstanbul

Sicilya adasının başkenti Palermo kentinde, 10 yaşında bir çocuğun dün boğazına doladığı bornoz kemeriyle boğulmuş halde bulundu. Bu olayın, kızın Tiktok’ta “Blackout challenge” adlı nefessiz kalma meydan okumasına katılması nedeniyle yaşandığı iddiaları ülkede infiale yol açtı.

TikTok

Söz konusu iddiaların ardından İtalya Kişisel Verileri Koruma Kurumu (GPDP), Tiktok’a yaşı kesin olarak belirlenemeyen kullanıcılara ait hesapların derhal engellenmesi talimatı verdi. TikTok’un kurallarına göre kullanıcıların en az 13 yaşında olması gerekiyor.

Kurumdan yapılan açıklamada, Tiktok’un küçüklerin korunmasında yeterli dikkati göstermediği için geçen aralık ayında uyarıldığı da hatırlatıldı ve talimatın 15 Şubat’a kadar geçerli olduğu, o tarihe kadar ek değerlendirmelerin yapılacağı belirtildi.

İtalya

İtalya konu ile ilgili soruşturma başlattı

Palermo Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma başlatırken, vefat eden çocuğa otopsi yapılacağı kaydedildi. TikTok, intihara teşvik şüphesiyle açılan soruşturmada yetkililerle iş birliği içinde olduklarını da vurguladı.

10 yaşındaki kızın babası Angelo Sicomero, “TikTok yıldızı olmak istiyordu ve ölümü de böyle oldu.” açıklamasında bulundu. İtalyan aile, kızlarının organlarını bağışlama kararı aldığı ve organların ihtiyaç sahibi 4 çocuğa bağışlanacağı duyurdu.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler ve genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Devamını oku

Genel

Bilim adamları, Satürn uydusundaki denizin derinliğini hesapladılar

Yazan:

Satürn

Cornell Üniversitesi‘ndeki gökbilimciler, Satürn‘ün uydusu Titan’daki en büyük deniz olan  Kraken Denizi‘nin sırlarını çözmeyi başardılar.


İlginizi çekebilir: Sivrisineğin koklama duyusuyla kanser dedektörü geliştirildi

reklam
Aorus reklamı

Satürn uydusu Titan üzerindeki “Kraken Denizi”

Cassini sondası, görevi sırasında Satürn ve uyduları hakkında o kadar çok veri topladı ve iletti ki, bilim adamları hala bunlara dayanarak keşifler yapıyorlar. Özellikle, Cornell Üniversitesi‘ndeki gökbilimciler, Satürn‘ün uydusu Titan’daki en büyük deniz olan  Kraken Denizi‘nin sırlarını çözmeyi başardılar. İlginçtir ki bunun için oldukça ileri seviye matematik kullanmak zorundaydılar. Çünkü sondanın radar gücü bu rezervuarın dibine ulaşmak için yeterli değildi.

Satürn

Titan’ı incelemek için havadan drone konsepti. Resim kaynağı: NASA

Adventure İstanbul

Titan‘daki denizlerin hiç sudan oluşmadığını açıklığa kavuşturalım. Titan‘dan alınan kayaların kıyılarına az miktarda nitrojen ve etan içeren sıvılaştırılmış metan sıçramıştı. Çevreninde bu kayaya farklı etkileri olmuştu, gök cisiminin yüzeyinde. yaklaşık -179,6 ° C sıcaklık ölçüldü.

Cassini, Titan‘ı 2014‘te araştırdı. Bu bilgilerin bir kısmı daha önce deşifre edilmiş, bir kısmı ise yakın zamanda analiz edilmiştir. Kraken Denizi‘nin 13.78 GHz frekansında taranması, alt topografyayı temsil etmeyi ve yansıyan ışının enerjisindeki düşüşü hesaba katarak yansıyan sinyalin gecikmelerine dayanarak denizin derinliğini tahmin etmeyi mümkün kıldı. Ne yazık ki, radar manzarayı yalnızca 100 metre derinliğe kadar gösterebildi ve ardından yansıyan sinyali yakalamayı bıraktı.

Satürn

Huygens sondası Titan’a inerken alınan bir görüntü. Kaynak: NASA

100 metreye kadar elde edilen derinlik verilerini kullanarak tüm tabanın topografyasını tahmin eden bilim adamlarına göre, orta kısmındaki derinlik 300 metreye ulaşabilir. Bu bilgi özellikle önemli, çünkü gelecekte Titan denizlerinden birine otomatik bir denizaltı fırlatılması planlanmakta. Ama önce Dragonfly Havaalanı oraya gönderilecek . Her şey yolunda giderse Dragonfly uzay aracı 2027‘de havalanacak ve 2035‘te Titan’a varacak.


Mutfak ve temizlik eşyalarında müthiş fırsatlar! Sizin için hazırladığımız, indirimli kişisel bakım, temizlik, mutfak ve ev alışverişi fırsatlarına göz atmak için buraya tıklayın.


 

Devamını oku

Genel

Sputnik-V koronavirüs aşısının Türkiye’de üretilmesi için anlaşmaya varıldı

Sputnik-V

Türkiye ile Rusya, koronavirüse karşı geliştirilen Sputnik-V aşısının ülkemizde üretimi için anlaşma imzaladı. Buna anlaşmaya göre; aşının üretimi Türkiye’de de yapılacak.

İlginizi çekebilir: Dolandırıcılar “Aşı sıranız geldi” mesajlarıyla kandırıyor

reklam
Aorus reklamı

Sputnik-V

Koronavirüsüne karşı kendi aşısını geliştirilen ülkelerden biri olan Rusya, aşının yurt dışında üretilmesi için anlaşmalar yapmaya devam ediyor. Ülkede Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen ve geniş çaplı olarak uygulanmaya başlayan ilk aşı olan Sputnik V’nin yüzde 90’ın üzerinde etkili olduğu öne sürülmüştü.

Adventure İstanbul

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF), tarafından yapılan açıklamaya göre, Rus Sputnik-V aşısının Türkiye’de üretilmesine yönelik Türk bir ilaç şirketi ile anlaşma imzalandı. Üretim için gerekli teknolojinin transfer süreci başladı. Şirket ile işbirliği, RDIF’in Sputnik V aşısının dış pazarlara tanıtılması görevi çerçevesinde yürütülüyor.

Sputnik-V

Yılda milyonlarca doz aşı üretim hacmi potansiyeli mevcut, ayrıca gelecekte üretimin daha da artırılması olasılığı da görüşülüyor. Aşının hem Türkiye iç pazarına hem de diğer ülkelere sevkiyatı yapılacak.

İyi araştırılmış ve teyit edilmiş insan adenovirüsü vektörü temelli bir aşı olan Sputnik-V, Rusya’nın yanı sıra Belarus, Arjantin, Birleşik Arap Emirlikleri, Macaristan, Sırbistan, Bolivya, Cezayir, Filistin, Venezüella, Paraguay ve Türkmenistan’da tescil edildi. Aşının AB‘de tescil edilmesine yönelik süreç de başlatıldı.

Sputnik-V

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile 29 Aralık 2020’de gerçekleştirilen ortak basın toplantısında “Sayın Putin, Sputnik-V ile ilgili Cumhurbaşkanımıza telefonda bir teklifte bulununca, hemen Cumhurbaşkanımız Sağlık Bakanı’mıza talimat verdiler. Onun neticesinde kurumlarımız arasında mutabakat zaptı imzalandı. Bu işbirliğinin amacı sadece aşı tedariği değil, ortak aşı üretimidir. Türkiye’de de bu aşının üretilmesidir. Ve bu hedefe doğru ilerliyoruz.” demişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da 19 Ocak 2021’de Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov ile görüşmüş ardından sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Kendileri ile Sputnik-V aşısı başta olmak üzere sağlık alanındaki iş birliklerimizi değerlendirdik” ifadelerini kullanmıştı.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler ve genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler