Sosyal medya

Uygulama

Firefox, Android ve iOS kullanıcıları için yeni bir güncelleme yayınladı!

Firefox

Firefox, akıllı telefon kullanıcıları için duyurduğu güncellemeyi kullanıcılara sunmaya başladı. Şirket bu güncellemeyle gelen geliştirmeler sayesinde kullanıcıların şikayetlerini dindirmeyi amaçlıyor.

İlginizi çekebilir: Instagram bağımsız bir alışveriş uygulaması üzerinde çalışıyor

reklam
Aorus reklamı

Firefox güncellemesi neler getirdi?

Android ve iOS platformlarında Firefox uygulamasını kullanan kullanıcılar, kimi önemli özellikler getiren bu güncellemeyi bugün aldı. Bu özelliklerden en önemlisi karanlık mod. Bazı popüler uygulamalarda kullanılan, yeni nesil telefonlarda ayarlar bölümünde karşılaşılan, geceleri insan gözünün daha az rahatsız olmasını amaçlayan gece modu özelliği, artık popüler internet tarayıcısında da kolayca kullanılabilinecek.

Firefox

Adventure İstanbul

Ayrıca bu güncellemeyle birlikte iOS kullanıcılarının içerik aramaları da kolaylaştırıldı. Sekme ayarlarını tek bir ekranda yönetebilecekler.

Son olarak kullanıcılar, açık sekmelerinde araştırma yapabilecekler ve genel ve özel hesapları arasında geçiş yapabilecekler. Bu, kullanıcıların daha kolay arama yapmalarını ve arama sonuçlarını daha kolay filtrelemelerini sağlayacak.

Teknoloji ve sinema sevdalısı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Chrome daha sonra oku özelliği alıyor

chrome daha sonra oku

İnternet üzerinde kullanıcıların ilgisini çeken birçok makale ve yazıya rastlamak mümkün. Ancak hepsini okuyacak zaman ise her zaman bulunamayabiliyor. Bunun için de “daha sonra oku” türünden uygulamalar ve web eklentilerinden yararlanılıyor. Google da Chrome Android için üçünü parti araçlar olmadan okuma listesi oluşturulabileceğiniz bir özelliği getiriyor.


Göz atmak isteyebilirsiniz:

reklam
Aorus reklamı

“Sonra Oku” olarak bilinen özellikle, tarayıcının yer imleci özelliğine daha işlevli bir alternatif sunuluyor. Böylelikle Chrome uygulamasını iOS üzerinden kullananların bir süredir ulaşabildiği özellik, sonunda Android için de geliyor.

Kullanıcılar özelliği diğer benzer uygulamalara benzer şekilde kullanabilecekler. Uygulamanın kendisine böyle bir desteğin gelmesi ise oldukça iyi karşılanacak gibi. Çünkü okunması gereken yazıları diğer linklerden ayrı tutarak bilindik yer imlerine nazaran çok daha kullanıcı dostu bir deneyim sunuluyor. Aynı zamanda okunan yazıları işaretlemesi de çok daha kolay hale gelmiş durumda.

Adventure İstanbul

Özelliği kullanmak için ise bir link üzerine basılı tutup Sonra Oku kısmına basmak gerekiyor. Bu şekilde kaydedilen yazılarınıza erişmek istediğinizde ise yer imlerine gidip Okuma Listesi kısmını bulabileceksiniz.

Sonra Oku özelliğini denemek için Chrome Canary versiyonunun son sürümünü indirmek gerekiyor; v90 olarak geçen bu sürümün içerisinde de ilginç bir şekilde özellik varsayılan açık olarak geliyor. Bu da yakın zamanda özelliğin beta ve sabit sürümlere de dahil edilebileceği anlamına geliyor. Bu yüzden genel Chrome kullanıcılarının da özelliğe erişmek için muhtemelen fazla beklemeyeceklerini söyleyebiliriz.

Chrome daha sonra oku özelliğini diğer platformlarda denemek mümkün

Son olarak Canary kullanmayan ve özelliği denemek isteyenlerin de bunu yapabileceğini belirtelim. Bunun için Android veya masaüstü cihazınızdan chrome://flags/#read-later adresine gidin. Ardından baştaki Read Later özelliğini aktifleştirip tarayıcınızı yeniden başlatın. Böylelikle özellik Android üzerinde yukarıda belirtildiği gibi ulaşılabilir olurken, masaüstünde ise bir sayfada yıldıza bastığınızda yer imleri mi yoksa Daha sonra oku listesine mi kaydedileceğini seçebiliyorsunuz. Ardından ise yer imleri çubuğunun sağında belirecek Okuma listesi ile bu linklere ulaşabiliyor olacaksınız.

chrome daha sonra oku

Devamını oku

Uygulama

Evernote yeni “Giriş” paneli not düzenlenmesine yardımcı oluyor

evernote

Bir not alma ve üretkenlik uygulaması olan Evernote; çoğunluğa göre hala bu alandaki en iyi uygulama. Şimdi ise uygulama önce sitesi, sonra da telefon versiyonları için bazı değişikliklerin yolda olduğunu duyurdu.Eylül ayında yeni bir tasarıma gideceğini daha önceden duyuran firma; yeni bir Giriş panosunu da uygulamaya getiriyor. Bu alan ise bütün notlar, taslaklar ve belgelerin bir yerde düzenlenmesi için kullanılacak.

reklam
Aorus reklamı

Yeni güncelleme, uygulamanın sunduğu deneyimi çok daha kapsayıcı ve kolay yapacak gibi duruyor. Giriş kısmı aynı zamanda gün başlangıcı için yararlı işlevler de içerecek. İhtiyaç duyabileceğiniz bilgiler en önde ve daha düzenli bir şekilde uygulamada yerlerini alacaklar. Aynı zamanda sağlanan bu tip bir düzen kullanıcıya yardımcı olarak ve farklı işlevlerle birlikte kolaylık sağlayarak onun notların arasında boğulmasının da önüne geçecek.

evernote

Adventure İstanbul

Evernote Basic veya Plus kullanıcıları Giriş panosunun içinden; Notlar, Çizgi Tahtası, Kaydedilen Görüntüler, Defterler, Sabitlenen Not, Etiketler ve Kısayollar gibi araçlara ulaşabilecekler. Bununla birlikte Evernote Premium ve İş versiyonları sahipleri ise not düzenleme, yeniden boyutlandırma ve Giriş panosunu düzenleme alanında fazladan bazı özelliklere de sahip olabilecekleri gibi arka planın rengini de değiştirebilecekler.

Uygulama güncellemesi şimdilik bilinenlere göre öncelikle bilgisayar ve Mac versiyonlarına gelecek. Gelecek aylarda da muhtemelen uygulamanın mobil platformlarında yerini almış olacak.

Devamını oku

Uygulama

Spotify ve Shazam uygulamaları iPhone’da birbirine nasıl bağlanır?

Spotify

Spotify, en büyük müzik dinleme uygulamalarından biri. Shazam ise müzikseverlerin yeni şarkılar keşfetmesini ve dinlenen şarkıları sesli tanıma özelliğiyle bulmasını sağlayan, sıkça kullanılan bir uygulama. Ancak Shazam’ın güzel yanları sadece şarkıları tanıyıp isimlerini bulmakla sınırlı değil. 2018 yılında Apple tarafından satın alınan Shazam, şarkı dışında, müzik videoları ve dizi gibi bazı medya içeriklerini de tanıyabiliyor. Aradığımız içerikleri bulma konusunda bize bu kadar yardımcı olan bir uygulamayı, Apple cihazlarınızda Spotify hesabınızla nasıl bağlayabileceğinizi rehberimizde anlattık…


Hazır müzikten bahsetmişken, dinlediğiniz şarkılardan daha da keyif almanız için hazırladığımız tam kablosuz bluetooth (TWS) kulaklık listemize göz atmak için bu linki takip edebilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

İşte iki uygulamayı birbirine bağlamak için izlemeniz gereken adımlar

Shazam, kolay arayüzü sayesinde büyük Shazam butonuna dokunduğunuzda şarkıları hızlıca tanıyor. Bulduğunuz şarkıları ise Spotify’da ve Apple Music’te dinlemeye izin veriyor. İşte 3 adımda Spotify hesabınız ile Shazam uygulamasını birbirine bağlamanın yolu:

#1 – Öncelikle hem Spotify’ın hem de Shazam’ın Apple cihazınızda indirilmiş olduğundan emin olun.

Adventure İstanbul

Spotify

#2 – Daha sonra Shazam uygulamasını açın, ve ekranın sol üst köşesinden “Kütüphane”ye dokunun. Oradan ise yine sol üst köşedeki “Ayarlar” simgesine dokunun.

Spotify

#3 – Ayarlar açıldığında, “Akan” sekmesinde Spotify yazısının hemen yanındaki “Bağlan”a tıklayın. “Bağlan” dedikten sonra, Spotify‘ınız açılacak. Spotify‘ınız Shazam için gerekli izinleri onaylayıp onaylamadığınızı soracak. “Kabul ediyorum” yazan yeşil butona dokunursanız hesaplarınız birbirine bağlanmış olacak.

Spotify

Hesapları bağlama işlemi tamamlandıktan sonra, Shazam’ladığınız şarkıları Shazam üzerinden olduğu gibi sadece 30 saniye önizleme olarak değil, Spotify’da başından sonuna kadar dinleyebileceksiniz. Bunu yapmak içinse tek gereken Shazam’da şarkı tam ekran olduğunda Spotify yazan butona dokunmak.


İlginizi çekebilir: Spotify için müzik deneyiminizi geliştirecek 6 adım


Shazam aramalarınızı bir adımla Spotify listesi yapın

Spotify

Bunlara ek olarak, Shazam’ın Spotify’da “Shazam parçalarım” listesi oluşturmasını da sağlayabilirsiniz. Bu listeyi oluşturmak için yine Shazam ayarlarından, “Shazamları buna eşitle: Spotify” ayarını açık konuma getirmeniz gerekiyor. Bu listeyi oluşturduktan sonra Shazamladığınız bütün şarkıları Spotify’da bir liste içinde toplayabileceksiniz.

Eğer bu adımları izlerken bir sorunla karşılaşırsanız, yorumlarda bize yazmayı unutmayın.

Kaynak: MacRumors

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler