Sosyal medya

Giyilebilir Teknoloji

Facebook’un yeni VR prototipi şık bir güneş gözlüğünü andırıyor!

Facebook’un geliştirdiği yeni VR prototipi ortaya çıktı. Neredeyse şık bir güneş gözlüğü diyebileceğimiz tasarımı ile oldukça dikkat çekti.

İlginizi çekebilir: Hindistan TikTok uygulamasını yasakladı!

reklam
MSI reklamı

Facebook’un yeni VR prototipi şık bir güneş gözlüğünü andırıyor!

Son yıllarda birçok büyük teknoloji şirketinin sanal gerçeklik alanında yaptıkları yeni yatırımlara şahit olduk. Bu şirketler içerisinde düzenli olarak prototip ürünleri gösteren Facebook da yer alıyor. Facebook’un sanal gerçeklik alanında çok büyük yatırımlar yaptığını ve düzenli olarak gelişme sağladığını söyleyebiliriz. Facebook’un Reality Lab’deki çalışmalarında daha önce el hareketlerinin takip edilmesi ve VR gözlüklere birden fazla derinlik katmanına odaklanabilen lensler entegre edilmesi gibi olağanüstü yenilikler görmüştük. Yeni tanıtılan VR prototip kulaklık ise yine oldukça yenilikçi özellikler barındırıyor. VR kaskı sıradan bir güneş gözlüğü yapısına çevirebilmek için holografik lensler kullanılmış. Böylece neredeyse sıradan bir güneş gözlüğünden ayırt edilemeyecek bir tasarım elde edilmiş durumda.

Facebook Reality Lab bu gelişmeyi 17 Ağustos’ta gerçekleşecek olan yıllık bilgisayar grafikleri ve teknolojileri fuarı (SIGGRAGPH) etkinliğinden önce duyurmayı tercih etti. Bu bilgilerin ışığında ürünün etkinlikte tanıtılması bekleniyor ancak Facebook araştırma blogu sayesinde VR gözlüğün bazı detayları şimdiden ortaya çıktı. VR

Facebook’un yeni sanal gerçeklik gözlüğü bizlere neler sunuyor?

Yukarıdaki görselde geleneksel lensler ile yeni holografik lensler arasındaki fark gösterilmekte. Holografik lensler, geleneksel lensler ile benzer bir etki elde etmek için ışığı birkaç kez yansıtmayı sağlayan polarize lensler kullanıyor. Facebook tüm bunlar ile birlikte lensler ile ekran arasındaki boşluğu 9 mm’ye indirmeyi başarmış durumda. Geleneksel yöntemler ile Facebook’un yeni lensini karşılaştırmamız gerekirse gelenekseller için bu mesafe 2.5 cm ile başlayıp 8 cm’lere ulaşmaktadır.

Yeni geliştirilen sanal gerçeklik gözlüğünün artıları bunlar ile sınırlı kalmıyor. Geleneksel lensler oldukça ağırlar ve Oculus Quest 2 gibi yaklaşan VR setleri 450 gram civarında ağırlığa sahipler. Ancak Facebook’un yeni VR gözlüğü sadece 17.8 gram ağırlığa sahip. Tabiki bu lenslerde ağırlığın büyük bir kısmını oluşturan herhangi bir pil veya bilgi işlem bileşeni bulunmuyor. Örneğin 10.000 mAh pil paketi tek başına 270 gram ağırlığa sahip. Yine de bu gelecek nesil olarak nitelendirebileceğimiz VR setler için ağırlık ve büyüklük anlamında büyük kazanımlar bekleyebiliriz. Şu anda holografik lensler 90 derece görüş alanı sunuyor. Geleneksel VR setlerin 100-130 derece görüş açısına sahip olduklarını düşünürsek Facebook VR seti daha az sürükleyici bir deneyim sunacak gibi gözüküyor. Bunun yanı sıra şu anda gözlük çok daha büyük bir olumsuzluğa sahip. Aşağıda da görebileceğiniz üzere tasarlanan sistem şu anda insan gözüne ancak yeşil ışık iletebiliyor. Facebook’un tam renkli bir prototip çalışması olduğu biliniyor ancak bununla ilgili çok fazla detaya sahip değiliz.

Facebook VR

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giyilebilir Teknoloji

Xiaomi Mi Air 2 Pro, aktif gürültü engelleme desteğiyle gelecek!

Yazan:

Xiaomi Mi Air 2, aktif gürültü engelleme desteğiyle gelecek!

Xiaomi’nin geçtiğimiz sene tanıtmış olduğu Mi Air 2’nin geliştirilmiş versiyonu Mi Air 2 Pro, aktif gürültü engelleme ve kablosuz şarj desteğiyle gelecek. Ayrıca Çinli şirket Mi Watch Lite adında uygun fiyatlı bir akıllı saat de tanıtmaya hazırlanıyor.


İlginizi çekebilir: Apple AirPods Studio ile alakalı yeni görüntüler ortaya çıktı!

reklam
MSI reklamı

AirPods Pro’ya benzeri tasarımla geliyor

Geçtiğimiz sene Xiaomi kanadından tam kablosuz kulaklık modeli olarak Mi Air 2 modelini görmüştük. İddialara göre şirket, kulaklığın geliştirilmiş bir versiyonu olan Mi Air 2 Pro modelini tanıtmaya hazırlanıyor. GizChina’da yer alan habere göre Weibo’da ortaya çıkan görseller, Mi Air 2 Pro‘nun aktif gürültü engelleme ve kablosuz şarj desteğiyle geleceğini öne sürüyor.

Xiaomi Mi Air 2, aktif gürültü engelleme desteğiyle gelecek!

MIUI ile otomatik bağlanabilecek

Kablosuz şarj ve aktif gürültü engelleme haricinde, AirPods benzeri tasarımıyla kapak açıldığında telefonla otomatik eşleşme özelliği ise MIUI kullanan cihazlarla mümkün olacak. Halihazırda birçok sertifikasyondan geçen ve çok yakında piyasaya sürülecek olan Mi Air 2 Pro’nun 73 ila 88$ arasında bir fiyatla satışa sunulması öngörülüyor.

Xiaomi Mi Air 2, aktif gürültü engelleme desteğiyle gelecek!

Uygun fiyatlı Mi Watch Lite yolda

Geçtiğimiz sonbaharda kendi adıyla akıllı saat piyasasında yer alamaya karar veren Xiaomi, Redmi ile beraber farklı pazarlarda yer almaya hazırlanıyor. Gelen son sızıntı haberlere göre ise şirket Mi Watch Lite adından uygun fiyatlı bir akıllı saati piyasaya sürebilir. Halihazırda tüm sertifikasyon sürecini tamamlayan akıllı saatin özellikleri ise tam olarak bilinmiyor. Çin kaynaklarından edinilen bilgiye göre Xiaomi farklı pazarlarda cihazı farklı markalar altından satışa sunmayı planlıyor.

Xiaomi Mi Air 2, aktif gürültü engelleme desteğiyle gelecek!

Hakkında pek fazla detay bulunmayan Mi Watch Lite modelinin, Mi Watch ile tasarım yönünden benzer tutulacağı ancak daha zayıf işlemci gücüyle geleceği düşünülüyor. Şirket tarafından cihaz duyurulduğun çok daha fazla detaya erişmiş olacağız. Ülkemizde akıllı saatin hangi marka adı altında yer alacağı ise merak konusu.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Giyilebilir Teknoloji

Amazfit GTR 2 ve GTS 2 duyuruldu!

Yazan:

Amazfit GTR 2 ve GTS 2

Amazfit GTR 2 ve GTS 2 resmi olarak tanıtıldı. Huami firmasının yeni nesil akıllı saatlerinin teknik özellikleri ve tasarım detayları da belli oldu.


İlginizi çekebilir; The Elder Scrolls Online, Bethesda’nın satışından etkilenmeyecek

reklam
MSI reklamı

Amazfit GTR 2 ve GTS 2 teknik özellikleri belli oldu!

Xiaomi‘nin alt firmaları arasında yerini alan Huami, iki yeni Amazfit saatini duyurdu. Akıllı saat piyasasında önemli bir yere sahip olan firmanın yeni saatleri tanıtılırken, cihazların teknik özellik ve tasarım detayları da ortaya çıktı. Pahalı model olarak bizleri karşılayan GTR 2, 1.39 inçlik AMOLED ekran ile bizleri karşılıyor. 471 mAh batarya kapasitesine sahip akıllı saat, yuvarlak tasarıma sahip olurken, firmanın iddiasına göre 14 gün ile 38 gün arası pil performansı ile piyasaya çıkacak. BioTracker özelliği sayesinde 24 saat boyunca kalp atış ölçümü yapabilen akıllı saat, aynı zamanda OxygenBeats özelliği sayesinde kandaki oksijen yoğunluğunu da ölçebilecek. Ayrıca cihazda 12 farklı spor modu yer alacak.

Amazfit GTR 2 ve GTS 2

Amazfit GTS 2 modeli ise tasarımsal anlamda kare yapıya sahip olacak. 1.65 inçlik AMOLED ekran ile gelecek akıllı saat, 246 mAh batarya kapasitesine sahip olacak. Aynı şekilde firma bu modelde de 20 günlük batarya performansı vadediyor. Batarya ve tasarım detayları dışında, GTR 2 ile aynı teknik özelliklere sahip olacak akıllı saat, tek model olarak piyasaya çıkacak. Alüminyum kasaya sahip olacak GTS 2, üç farklı renk (siyah, gri, altın) seçeneği ile kullanıcılarını karşılayacak. Fiyatları da ortaya çıkan akıllı saatlerden GTS 2 modeli 150 dolarlık fiyat etiketine sahip olacak. İki farklı model olarak gelecek olan GTR 2 ise, spor modelde 150 dolarlık, klasik modelde de 160 dolarlık fiyat etiketleri ile piyasaya sunulacak.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Giyilebilir Teknoloji

Amazfit Band 5, Alexa desteği ile geliyor!

Yazan:

Amazfit Band 5, Alexa desteği ile duyuruldu!

Huami, Xiaomi’nin geçtiğimiz Temmuz ayında tanıtmış olduğu Mi Band 5’le aynı tasarımı taşıyan akıllı bilekliği Amazfit Band 5’i duyurdu. Amazfit Band 5, Mi Band’de farklı olarak oksimetre ve Alexa desteğiyle geliyor.


İlginizi çekebilir: Amazfit Neo tanıtıldı!

reklam
MSI reklamı

Genellikle Xiaomi’nin Mi Band serisiyle Amazfit Band serisini paralel götüren Huami, bu kez birkaç özelliğiyle baz aldığı Mi Band’den ayrışıyor. Aynı şirket tarafılan üretilen modellerdeki farklar, satışa sunuldukları pazarlara göre bu şekilde değişiklik gösterebiliyor.

126×294 piksel çözünürlüğe sahip 1.1” AMOLED ekranla gelen Amazfit Band 5, 45’den fazla arayüz tasarımına sahip. Stres, kalp ritmi ve uyku ölçümü yapabilen Band 5, kadınlar için adet döngüsü takibi de yapabiliyor.

Oksimetre sensörü ile daha isabetli veriler

Mi Band 5’ten Amazfit’i ayıran belki de en önemli özellik, kan oksijen seviyesini tespit edebilmesini sağlayan oksimetre sensörü. SpO2 sensörüyle beraber daha isabetli sağlık ve spor verileri sunabilecek olan akıllı bileklik, 11 farklı spor modunda ayrı ayrı ölçümler gerçekleştirebiliyor.

Amazfit Band 5, Alexa desteği ile duyuruldu!

Amazfit Band 5, Alexa desteğiyle geliyor

Sesli komutlarla beraber Alexa desteği de kazanan Amazfit’in yeni akıllı bilekliğiyle kullanıcılar alarm kurup zamanlayıcıyı açabilecekler. 5ATM basınca kadar dayanıklı olan Band 5, 125 mAh kapasiteli bataryasıyla beraber tek şarjla 15 günlük kullanıma olanak tanıyor.

Alexa desteğiyle beraber gelen Huami’nin yeni akıllı bilekliği, 21 Eylül’den itibaren Amerika pazarında 45$ fiyat etiketiyle satışa sunulacak.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

HWP COIN’den Haberler

Donate

© EMY Medya. Kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek dijital ortamda alıntı yapılabilir.

HWP.com.tr hosting hizmeti LimonHost tarafından verilmektedir.

LimonHost logosu