Sosyal medya

Haber

Facebook’un, Instagram ve Twitter hesapları hacklendi!

Dubai merkezli hacker grubu OurMine, Facebook ve Messenger’ın, Instagram ve Twitter hesaplarını hackledi. Grup hackleme işlemi sonrasında, hesaplarda kendi internet sitelerini ve bazı açıklamaları paylaştı.

Grup özellikle “Bizler OurMine’ız” anlamına gelen “Hi, we are OurMine.” paylaşımlarıyla tabiri caizse gövde gösterisinde bulundu. Ayrıca Facebook platformunun, grubun tabiriyle Twitter’dan bile daha kolay ele geçirilebildiğine dair paylaşımlar yapıldı.

reklam
MSI reklamı

İlginizi çekebilir: Instagram artık en çok etkileşime sahip olduğunuz kişileri gösterecek!

OurMine grubunun siber saldırıyı, siber güvenlik açıklarını göstermek amacıyla yaptığı söylenmekte. Hesaplar şu an geri alınmış durumda ve platformlar bu konuyla ilgili bazı bildirilerde bulundular. Twitter yaptığı açıklamada saldırının, 3. parti bir platform aracılığıyla gerçekleştiğini ve uyarıyı aldıktan sonra hesapların tamamen kilitlendiğini doğruladı.

OurMine geçmişte, şirketlerin ve yüksek seviyede yer alan yöneticilerin hesaplarına saldırmasıyla hafızamızda yer edinen bir grup. Özellikle Twitter kurucusu Jack Dorsey’in ve Google’da CEO görevinde yer alan Sundar Pichai’nin sosyal medya hesaplarını ele geçirmeleriyle biliniyorlar. Grup son olarak, saldırının güvenlik eksikliğini göstermek amacıyla yapıldığını ve bu konuda neler yapılabileceğine dair, platformlara bazı talimatlar veriyor.

Oyun ve teknoloji tutkunu, sıkı bir stream sever

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

DJI Pocket 2, yeni kamera sensörüyle tanıtıldı

DJI, sevilen kompakt aksiyon kamera modeli Osmo Pocket’ın yenilenen versiyonu olan Pocket 2’yi resmi olarak duyurdu. DJI Pocket 2, geliştirilmiş kamera sensörü başta olmak üzere pek çok yeni özelliği ile dikkat çekmeyi başarıyor.


İlginizi çekebilir: Kirin 9000, 24 çekirdekli Mali-G78 GPU ile geliyor!

reklam
MSI reklamı

DJI Pocket 2 duyuruldu: Daha büyük sensör ve yeni yardımcılar!

Gimbal ile aksiyon kamerasını bir araya getiren DJI Osmo Pocket, özellikle VLOG çeken kullanıcılar tarafından yoğun ilgiyle karşılanmıştı. Serinin ikinci modeli ise yavaş yavaş azalan ilgiyi canlı tutmak adına bir takım yenilikler barındırıyor. Osmo Pocket’ta 12 megapiksellik kamera sensörü bulunurken, Pocket 2’de ise 64 megapiksel çözünürlüklü yeni bir sensör kullanılmış. f/1.7 diyafram açıklığına sahip olan sensörde 8x yakınlaştırma ya da 4x kayıpsız yakınlaştırma seçenekleri sunuluyor. Ayrıca otomatik odaklamanın da geliştirildiği belirtiliyor.

DJI Pocket 2, video tarafında maksimum 4K/60 FPS kayıt desteğini korurken yardımcı özelliklerini ise güçlendirmiş. Video çekimi esnasında 4x optik yakınlaştırma yapılabilirken, bu özellik maksimum 1080p çözünürlükte aktifleşiyor. Kameranın bünyesindeki 4 mikrofonun yetersiz kaldığı durumlarda da devreye kablosuz mikrofon giriyor. Pocket 2’den bağımsız çalışabildiği belirtilen aksesuar, böylece yaka mikrofonu gibi kullanılabiliyor. Ayrıca daha önce ayrı bir aksesuar eşliğinde kullanılabilen WiFi özelliği de artık doğrudan cihaza entegre edilmiş.

Eklenen yeni özelliklere rağmen aksiyon kamerasının kullanım süresinde ise herhangi bir değişiklik bulunmuyor. Full HD video modunda 140 dakika aralıksız kayıt yapabilen DJI Pocket 2’nin tamamen şarj olması 73 dakikayı buluyor. Tanıtımın akabinde satışa sunulan Pocket 2, zoom için gerekli mini joystick hediyesiyle beraber 349 dolarlık satış fiyatına sahip. Bünyesinde kablosuz mikrofon, geniş açı lens ve tripod gibi aksesuarları da barındıran tam paketin fiyatı ise 499 dolar olarak belirlenmiş.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Kirin 9000, 24 çekirdekli Mali-G78 GPU ile geliyor!

Kirin 9000

Huawei, 22 Ekim tarihinde Çin’de Mate 40 ailesini, Kirin 9000 yonga setini ve yanında pek çok yeni aksesuarını kullanıcılara tanıtacak. Bu büyük etkinlikte Huawei’nin, 5 nm üretim teknolojisi ile üretilecek ilk yonga seti olan Kirin 9000 hakkındaki tüm detayları öğreneceğiz. Bugün ise bu yeni yonga seti hakkında bazı önemli özellikler ortaya çıktı.


İlginizi çekebilir: Huawei Mate 40 lansmanında yeni bir akıllı otomobil ürünü tanıtılacak!

reklam
MSI reklamı

Kirin 9000 hakkında neler biliyoruz?

Bugün, “NOH-NX9” kod adı ile Geekbench 5 OpenCL üzerinde yeni bir Huawei cihaz görüntülendi. Cihazın Huawei marka bir telefona ait olduğunun düşünülmesinin sebebi geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan sızıntılarda bu kod adının kullanılması. Huawei Mate 40 serisine ait bu kod adının OpenCL üzerinden aldığı puan 6430 olarak kaydedildi. Bu skora ilave olarak Kirin 9000, 24 çekirdekli Mali-G78 GPU ile birlikte gelecek.

Kirin 9000

Bu yılın mayıs ayında ARM, önceki nesil Mali-G77‘ye göre %25 performans artışı sağlayan Mali-G78’i piyasaya sürdü. Yetkililere göre Mali-G78 GPU‘nun %25 performans iyileştirmesinin %15’i 5 nm üretim sürecinden geliyor. Geri kalanı ise şirketin geliştirdiği dahili optimizasyonlar tarafından sağlanıyor. Ayrıca 5 nm üretim sürecinden geçen yonga setleri, önceki nesillere göre daha küçük boyutlarda olacak. Yetkililer ayrıca Mali-G78‘in %10 enerji verimliliği iyileştirmesi ve %15 makine öğrenim performansı artışı ile geleceğini söylüyor.

Kirin 9000‘in kullanacağı Mali-G78, Valhall mimarisi kullanıyor ve 24 çekirdeğe sahip. Önceki nesil Mali-G77‘nin 16 çekirdekli olduğu düşünüldüğünde bunun önemli bir iyileştirme olduğunu söyleyebiliriz.

Devamını oku

Apple

iOS 14.1 ve iPadOS 14.1 güncellemesi yayımlandı!

iOS 14.1 ve iPadOS 14.1

iPhone 12’nin müşterilere gönderilmesiyle birlikte Apple, en son cihazlar için destek ve bazı hata düzeltmeleri içeren iOS 14.1 ve iPadOS 14.1 güncellemelerini yayımladı.


İlginizi çekebilir: watchOS 7.0.3 güncellemesi, Apple Watch Series 3 için yayımlandı!

reklam
MSI reklamı

iOS ve iPadOS 14.1 ne gibi değişiklikler içeriyor?

Apple’ın sürüm notlarına göre, iOS 14.1 birçok hata düzeltmesi sunuyor. iPhone 8 ve daha yenisi için Fotoğraflar’da 10-bit HDR video çalma ve düzenleme desteği sunuyor. Ayrıca, duraksız oynatılan video çözünürlüğünün oynatma başında geçici olarak düşürüldüğü bir sorunu ele alıyor ve Hesap Makinesi uygulamasında sıfırların görünmesini engelleyebilecek bir hatayı gideriyor.

Apple ayrıca geliştiricilerle birlikte iOS 14.2, iPadOS 14.2, watchOS 7.1 ve tvOS 14.2 güncellemelerini test ediyor. Şimdiye kadar, iOS 14.2 Beta 1 de performans iyileştirmelerinin yanı sıra Kontrol Merkezine yapılan kozmetik güncellemeler ve yeni bir Watch uygulaması simgesi göze çarpıyor.

iOS 14.1 ve iPadOS 14.1

iOS 14.1 ve iPadOS 14.1 güncelleme notları şu şekilde;

 • iPhone 8 ve daha yenisi için Fotoğraflar’da 10-bit HDR video çalma ve düzenleme desteği ekler
 • Bazı araç takımlarının, klasörlerin ve simgelerin Ana Ekran’da küçültülmüş büyüklükte gösterildiği bir sorunu çözer
 • Ana Ekran’da araç takımları sürüklendiğinde uygulamaların klasörlerden silinmesine neden olabilen bir sorunu çözer
 • Mail’de bazı e-postaların yanlış takma adlarından gönderildiği bir sorunu düzeltir
 • Gelen aramalarda bölge bilgisinin görüntülenmesine engel olan bir sorunu düzeltir
 • Büyütülmüş ekran modu ve alfasayısal parola seçildiğinde Kilitli Ekran’da acil arama düğmesinin metin girişi kutusuyla üst üste binmesine neden olabilen bir sorunu düzeltir
 • Bazı kullanıcıların bazen bir albümü ya da listeyi görüntülerken parçaları arşivlerine indirememesine veya ekleyememesine neden olan bir sorunu çözer
 • Hesap Makinesi’nde sıfırların görünmesini engelleyen bir sorunu düzeltir
 • Duraksız oynatılan video çözünürlüğünün oynatma başında geçici olarak düşürüldüğü bir sorunu çözer
 • Bir aile üyesinin Apple Watch’unun bazı kullanıcılar için ayarlanmasını önleyen bir sorunu düzeltir
 • Apple Watch kasa malzemesinin Apple Watch uygulamasında hatalı görüntülenmesine neden olan bir sorunu çözer
 • Bazı MDM-yönetimli bulut servis sağlayıcılarının hatalı olarak içeriğin kullanılamadığını görüntülemesine neden olabilen Dosyalar uygulamasındaki bir sorunu çözer
 • Ubiquiti kablosuz erişim noktaları ile uyumluluğu iyileştirir

Yeni yazılım güncellemesini cihazınızda, Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme adımlarını takip ederek WiFi bağlantı üzerinden indirebilirsiniz.

 

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler