Sosyal medya

İnternet

Facebook’ta Robin Williams virüsüne dikkat edin!

Robin williams

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden ünlü aktör Robin Williams tüm dünyada üzüntüye sebep oldu. Fakat bir kesim var ki yine krizlerden kendilerine fırsat çıkardılar. Bu kesimin son kurbanı ise Robin Williams hayranları!

Robin Williams hayatını kaybettikten sonra birçok haber Facebook üzerinde paylaşılmaya başlandı. Bunu gören kötü niyetli insanlar hemen bu durumu kendi lehine çevirerek Facebook kullanıcılarını bu virüsle tanıştırdılar. Peki bu virüs nedir ve bundan nasıl korunursunuz? Öncelikle aşağıdaki gördüğünüz görseli görünce hemen “Aaa Robin Williams’ın son görüntüleri!” diyerek sakın tıklamayın. Zira tıkladığınız anda “Videoyu izlemeden önce Facebook’ta paylaşın” yazan bir buton beliriyor. Bundan sonra ufak bir anket karşınıza çıkıyor ve ankete cevap verdiğiniz zaman dolandırıcılar para kazanıyor. Tabi sizde “virüs” kazanıyorsunuz. Video mu? Gerçekten öyle bir video yok.

Siz siz olun her gördüğünüz paylaşıma hemen atlamayın. Bir dolandırıcıya rahatlıkla para kazandırabilir, hatta profilinizde pornografik içerikler bile görebilirsiniz.

İşte virüse ait görüntüler!

Robin Williams virüsü

Facebook’ta bu görseli gördüğünüzde sakın tıklamayın!

Robin Williams virüsü görünüsü

Videoyu izlemek için sizden paylaşım yapmanızı isteyecek. Yapmayın!

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

WhatsApp uygulamasının, Türkiye’deki kullanıcı sayısı belli oldu

WhatsApp

WhatsApp uygulamasının, Türkiye’deki net kullanıcı sayısı ilk kez açıklandı. İnternet ölçüm ve araştırmaları merkezi Gemius Türkiye, en güncel verilere göre Facebook’un anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp hakkında önemli detaylar sundu.

İlginizi çekebilir: Huawei P30 Pro mu, iPhone XS Max mi? – Sizin Yorumunuz (Zafer Albayrak)

WhatsApp

İlk olarak 2010 yılında yayınlanan ve ardından Facebook tarafından satın alınan, dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, dünya genelindeki milyonlarca cihazda kullanılıyor. Gemius, 2019 yılının Eylül ayı verilerine göre, ülkemizde en çok kullanılan uygulamaların listesini çıkardı.

WhatsApp

WhatsApp uygulamasının, Türkiye’deki kullanıcı sayısı: 43 milyon 464 bin!

Gemius tarafından sağlanan verilere göre; ülkemizde en çok kullanılan uygulama, tahmin edebileceğiniz gibi WhatsApp’ın oldu. Uygulamanın ülkemizdeki kullanıcı sayısı ise 43 milyon 464 bin aktif tekil kişi olarak açıklandı. WhatsApp uygulamasını aktif olarak kullananların, 49 milyon 900 bin olan toplam mobil kullanıcı sayısına oranı ise yüzde 87,1 olarak açıklandı.

Facebook, kullanıcı sayısını herhangi bir olağanüstü durum gerçekleşmedikçe net rakamlarla ifade etmeyi sevmiyor. Bu nedenle Gemius gibi internet ajanslarının verileri pazar için büyük önem taşıyor.

Gemius’un geliştirdiği mobil uygulama reyting yazılımı sayesinde, şirketin Polonya’daki merkezinde veriler bir süredir yakından takip ediliyor. Eylül ayından itibaren söz konusu veri işleme yöntemleri Türkiye için de kullanılmaya başlandı. Türkiye’deki internet kullanıcılarının sosyo-demografisini baz alan firma verileri sürekli olarak güncel tutuyor.

Devamını oku

Haber

Türkiye’de satışına başlanan tüm Keenetic ağ ürünleri

Keenetic Ultra KN-1819

Keenetic markası modem ve router seçenekleri ile Türkiye’de satışa başadı. 21 Ağustos tarihinde Türkiye’de yapılan basın lansmanı ile tanıtılan ürünler ile giriş yapan Keenetic’in tüm ürünlerine bakacağız.


İlginizi çekebilir; Türkiye’de ilk WPA3 protokolünü kullanan marka Keenetic


Keenetic nedir?

Keenetic Türkiye kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Vefa Tarhan

Keenetic markası 2010 yılında kurulan yenilikçi Akıllı Router (Smart Router) üreticisi ve geliştiricisi olarak faaliyet gösteriyor. Marka, işlemci gücü problemi ve yüksek enerji sarfiyatı olmayan, akıllı evler ve ofisler için üstün kablosuz performans sunuyor. Ülkemizde ise Keenetic İletişim Teknolojileri Bilişim Pazarlama ve Danışmanlık A.Ş. internet ve bilişim sektörünün tecrübeli ismi eski Zyxel Türkiye Genel Müdürü Vefa Tarhan tarafından Kasım 2018 yılında uluslararası bir girişim çerçevesinde JV olarak kuruldu. 21 Ağustos 2019 tarihi itibariyle ise ürünlerini Hepsiburada ve Amazon üzerinden satışlarının başladığını duyurarak faaliyete başladı.

Keenetic ürün ailesi

Keenetic markalı ürün ailesi özellikle kullanıcıların rahat seçebilmeleri ve tam ihtiyaçlarını karşılamaları adına özel isimlendirmeler barındırıyor. Start, Lite, Ekstra, Giga ve Ultra gibi işlem gücü ve performansa dayalı isimlendirmeler kullanan Keenetic, N300 ile AC2600 standartları arasında ürünler sunuyor.

  • Keenetic Start KN-1110

Keenetic Start KN-1110

Keenetic’in başlangıç ürünü olan Start, 100 Mbps’ ye kadar tüm İnternet planları için, MultiWAN, IPTV ve Akıllı TV sistemlerinde kullanılabilir küçük bir router modeli olarak karşımıza çıkıyor. 5 dBi, yüksek hassasiyetli, PCB Wi-Fi antenler kullanan Keenetic Start, siber tehtitlere karşı koruma ve SafeDNS & AdGuard reklam engelleyicilere sahip.

  • Keenetic Lite KN-1310

Keenetic Lite KN-1310

Tıpkı Start modeli gibi 100 Mbps bağlantı desteği sunan Keenetic Lite, diğer modelden farklı olarak router, access point, istemci ve kablosuz genişletici modlarında da çalışma imkanı sunuyor. Kolay kurulum için cihaz üzerinde mod değiştirme düğmesi yer alan 5 portlu Lite modeli, fiyat performans olarak da dikkat çekici bir ürün konumunda.

  • Keenetic Omni KN-1410 ve Omni DSL KN-2011

Keenetic Omni KN-1410

Start ve Lite modellerinden farklı olarak 3G/4G/LTE modemler, USB sürücüler ve yazıcılar için USB portu barındıran Keenetic Omni modeli, dahili olarak dosya sunucu, DLNA, Time Machine, Transmission torrent istemcisine de sahip. Bu model de 5 port ile geliyor. Omni DSL ise VDSL2/ADSL2+ desteğine de sahip olan modem router versiyonu olduğunu belirtelim.

  • Keenetic City KN-1510

Keenetic City KN-1510

N300 yerine AC750 dual band bir router modeli olan City, 2,4 GHz bandında 300 Mbps, 5 GHz bandında ise 433 Mbps hızına çıkabiliyor. Dinamik olarak kablosuz ağda cihazları 2.4 GHz ile 5 GHz arasında dağıtan City, ürün için en uygun ağ değişimlerini yapabiliyor.

  • Keenetic Air KN-1610

Keenetic Air KN-1610

AC1200 çift band router modeli olan Air, router, access point, istemci ve kablosuz genişletici modlarına sahip. 100 Mbps’ ye kadar tüm İnternet planları için, MultiWAN, IPTV ve Akıllı TV sistemi desteği yer alan üründe 4 anten ile 2.4 GHz bandında 300 Mpbs, 5 GHz bandında ise 867 Mbps hız desteği sağlıyor.

  • Keenetic Extra KN-1710 ve Extra DSL KN-2111

Keenetic Extra KN-1710

Air modeline ek olarak AC1200 standardında 3G/4G/LTE modemler, yazıcılar ve USB sürücüler için USB portu da barındıran Extra ve Extra DSL, dosya sunucu, DLNA, Time Machine, Transmission torrent istemcisi de barındırıyor. Extra DSL modeli ise piyasadaki en güçlü DSL modem router ürünlerinden biri olarak dikkat çekiyor.

  • Keenetic Viva KN-1910

Keenetic Viva KN-1910

Ac1300 standardını destekleyen dört antenli Keenetic Viva, Wave 2 MU-MIMO desteği de sağlıyor. 1 Gbps hıza kadar tüm internet planları, MultiWAN, IPTV ve Akıllı TV sistemlerine bağlantı sağlayan Viva, 3G/4G/LTE modemler, yazıcılar, USB sürücüler için iki adet USB portu ve dosya sunucu, DLNA, Time Machine, Transmission torrent istemcisi barındırıyor. 2.4 GHz’de 400 Mbps, 5 GHz’de ise 867 Mbps hızına çıkabiliyor. IPoE/PPPoE routing işleminde 1800 Mbit/s ‘e kadar erişim sağlayabilir.

  • Keenetic Giga KN-1010

Keenetic Giga KN-1010

Keenetic’in en başarılı ürünlerinden biri olan Giga Ac1300 çift band desteği ile geliyor. Fiber optik bağlantılar için SFP portu barındıran Giga modeli 3G/4G/LTE modemler, yazıcılar, USB sürücüler için USB 2.0 ve USB 3.0 portları da sağlıyor. 2.4 GHz’de 400 Mbps, 5 GHz’de ise 867 Mbps hızına çıkabiliyor. IPoE/PPPoE routing işleminde 1800 Mbit/s ‘e kadar erişim sağlayabilir.

  • Keenetic Ultra KN-1819

Keenetic Ultra KN-1819

Keenetic’in tepe modeli konumunda olan Ultra, AC2600 Wave 2 MU-MIMO Kablosuz 2.4 + 5 GHz, kablosuz amplifier ve 5 dBi antenler barındırıyor. 1 Gbps hıza kadar tüm internet planları, MultiWAN, IPTV ve Akıllı TV desteği sunan Ultra, fiber optik bağlantılar için SFP portu da sunuyor. 2.4 GHz’de 800 Mbps, 5 GHz’de ise 1733 Mbps hızlarına ulaşmak Ultra ile mümkün.

Tüm modem ve router modelleri için: Keenetic App

Keenetic App

Keenetic mobil uygulaması, Keenetic ürünlerinizi basit ve kolay arayüzü ile yönetmenize olanak tanıyor. Sahip olduğu bulut teknolojisi sayesinde Keenetic mobil uygulaması, ağınızı sadece evinizden değil internetin olduğu herhangi bir yerden de yönetim imkanı sunuyor. lk kurulumun ardından Keenetic mobil uygulaması üzerinden hız, misafir ağı ve aile profilleri gibi çoklu yönetim işlemlerini kolayca yapabilirsiniz.

Devamını oku

Haber

Mobil internet abone sayısı 60,4 milyona ulaştı

Mobil internet abone

Mobil internet abone istatistikleri, Türkiye’nin internet kullanım alışkanlıklarındaki değişimi görünür kılıyor. Mobil cepten internet abonesi sayısı, geçen yılın sonu itibarıyla 60 milyon 436 bin 864’e yükseldi.

Pazar Verileri Raporu’ndan derlenen bilgiye göre, geçen yılın sonu itibarıyla Türkiye’de yüzde 99 penetrasyon oranına karşılık gelen, makineler arası iletişim (M2M) aboneleri dahil toplam 80,1 milyon mobil abone bulunuyor.

İlginizi çekebilir: UBER hakkındaki davada, sonuca gelindi!

Mobil internet abone

Temmuz 2009‘da sunulmaya başlanan 3G hizmeti kullanıcısı Mart 2016 sonu itibarıyla 65 milyon 949 bin 652 aboneye ulaştı. 1 Nisan 2016‘da 4,5G‘nin hizmete girmesiyle 3G aboneliğinden bu teknolojiye hızlı bir geçiş süreci yaşandı.

Geçen yılın sonunda 3G abone sayısı 6 milyon 641 bin 597‘ye kadar gerilediği görüldü. Ancak 4,5G abone sayısı 71 milyon 348 bin 727′ye yükseldi. 2018 sonu itibarıyla M2M abone sayısı da 5 milyon 209 bin 371 oldu.

Mobil internet abone

Mobil internet abone sayısı 60,4 milyon

2017 yılında 56 milyon 116 bin 304 olan 3G ve 4,5G hizmetiyle mobil bilgisayardan ve cepten internet hizmeti alan mobil genişbant üye sayısı, geçen yılın sonu itibarıyla 60 milyon 436 bin 864’e ulaştı. Sadece 4,5G hizmetiyle mobil bilgisayardan ve cepten internet hizmeti alan mobil genişbant abone sayısı da 41 milyon 562 bin 755 olarak kayıtlara geçti.

Söz konusu dönemde mobil internet kullanım miktarı toplam 864 bin 370 terabaytı buldu. Ayrıca 4,5G kullanıcılarının toplam mobil internet kullanım miktarı 849 bin 952 terabayt olarak hesaplandı.

Devamını oku