Sosyal medya

Haber

Epic, Blok Zinciri Oyunlarına Açık

Valve’in yasaklamasının ardından rakibi Epic, blok zinciri teknolojisini kullanan oyunları mağazasına davet ediyor. NFT içerikli oyunlar ise belirli kurallara tabi tutulacak olsa da Epic Games mağazasında yerini alabilecek.

Steam, NFT ve Blok Zinciri Oyunlarını Yasaklıyor

Epic, blok zinciri oyunları için önemli açıklamalarda bulundu. Ve blok zinciri teknolojisini benimseyen oyunlara mağazasının açık olduğunu ve yeni bir sektördeki erken benimseyici geliştiricilerle birlikte çalışmak için heyecanlı olduklarını belirtti. Steam’in yasaklamasının ardından gözler Epic tarafına çevrilmişti. Böylece Epic de rakibinin aksine destekleyici tutumunu göstermiş oldu.

Epic tarafından gelen açıklamada oyunların finansal yasalarla uyumlu olması, blok zinciri teknolojisinin nasıl kullanıldığının net bir şekilde açıklanması ve bu oyunlarda uygun bir yaş kısıtlaması olması gerektiği de belirtildi. Ayrıca kripto ile ödeme alacak oyun geliştiricilerinin Epic’in ödeme sistemini kullanamayacağı, bunun yerine kendi ödeme sistemlerini kullanması gerektiği söylendi.

Epic Games’in CEO’su Tim Sweeney geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada şirketin NFT’ler ile bir ilişki kurmayı düşünmediğini söylemişti. Bu da Fortnite NFT’leri bekleyen bir kitleyi hayal kırıklığına uğratmıştı. Şirketin son yaptığı açıklamada ise bu kararın yalnızca kendi oyunları için geçerli olduğu anlaşıldı. Sweeney attığı tweet ile blok zinciri teknolojisinin tabiatı gereği iyi veya kötü olarak tarif edilemeyeceği ve Epic’in teknoloji ve finans alanındaki yenilikleri hoş karşıladığını da söyledi.

Epic, kurallar konusuna oldukça vurgu yapıyor. Dolayısıyla şirket, blok zinciri ve NFT içerikli oyunlarda kuralları belirleyen taraf olmak istiyor. Bu sebeple de Steam tarafından reddedilen geliştiriciler Epic Games mağazasına koşarak giderek oyunlarını yayınlayamayacaklar. An itibariyle Epic’in kendi kendine oyun yayınlama programı kapalı beta sürecinde. Ve Epic, seçilecek oyunları tek tek incelediğini söylüyor. Dolayısıyla tıpkı diğer oyunlar gibi kendi oyununu yayınlamak isteyen geliştiricilerin blok zinciri oyunları da belirli aşamalardan geçmek durumunda.

NFT’leri oyunlarına entegre etmek isteyen geliştiricilere yönelik ürünler sunan Enjin ise Steam’in yasaklayıcı açıklamasının ardından hayal kırıklığı yaşadığını belirterek Epic Games CEO’su Tim Sweeney’i konuyla ilgili görüşmeye çağırdı. Tim Sweeney de yaptığı açıklamalarla şirketin benimseyici tavrını göstermiş oldu.

Steam, şimdilik NFT ve blok zinciri oyunlarını platformuna almayacak gibi gözüküyor. Bu durum da sürekli büyüyen ve hızla gelişen bir sektör için önemli bir fırsat yaratıyor. Epic de pozitif tavrıyla bu fırsatı değerlendirecek gibi duruyor. Epic, kendi mağazasını bilgisayar oyunculuğu dünyasında zirveye çıkartmak istiyor. Bunun için de önündeki en önemli rakip Steam. Dolayısıyla Epic için blok zinciri oyunları önemli bir fırsat. Özellikle de Steam’in Epic’e bu fırsatı tanımasından sonra.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Umut SEZER

Blok zinciri ve kripto para meraklısı, madencisi ve yatırımcısı. Kripto paralar, oyunlar, teknoloji ve otomotiv gibi alanlarda yazıyorum. Sorularınız ve şikayetleriniz için bana, [email protected] adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval