Sosyal medya
Huawei P40 reklamı

Tasarım

Dokunmatik ekranlar nasıl çalışır

Günümüzde yaygın olarak kullanılan cep telefonları, tabletler, akıllı saatler ve birçok elektronik cihaz artık dokunmatik ekran teknolojisini kullanıyor. Peki dokunmatik ekranların çalışma prensipleri ve kullanılan teknolojiler neler ?

İlginizi çekebilir : Xiaomi’nin OLED Ekranlarını Samsung Üretecek

Dokunmatik ekranlarda üç yaygın teknoloji

Dokunmatik ekranlar hayatımızda vazgeçilmez bir teknoloji oldu. Yaklaşık 20 sene önce telefonlarda kompakt tuşlu tasarımlara alışmışken ,dokunmatik ekran teknolojisinin gelişmesi yeni tasarımların ortaya çıkmasını sağladı. Özellikle 2007 yılında tanıtılan iPhone 3G modeli ile telefon sektörü yeni bir bakış açısı kazanmıştı: Dokunmatik ekran. Peki, bu teknoloji dokunduğumuz lokasyonları nasıl algılayabiliyor ? Bu sorunun cevabı algılama mekanizmasında kullanılan üç ana sistemde bulunuyor.

1- Dirençli dokunmatik ekran teknolojisi

Dokunmatik ekran teknolojisinde en ilkel sistemlerden birisi budur. Oldukça basit bir altyapıya sahiptir. Ekranın yansıtılması için çeşitli tabakalar görev yapmaktadır. En üst 3 tabaka ise dokunmatik ekranın etki-tepki sistemini gerçekleştirmekle görevlidir.

Rezistif ekran

Bu üç katmandan ilki, elinizin hareketini yalıtkan sisteme ileten katmandır. İkinci kısım ise yalıtkan maddenin bulunduğu alan. Bu alan üçüncü katmanda bulunan dirençli tabakaya parmak hareketinizin aktarılmasını sağlar. Parmağınızın önce ekrana bastırmanız, bu baskının yalıtkan tabakadan geçip dirençli tabakaya aktarılması gerekmektedir. Bu işlemi yaparken ekranın içe doğru hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Son olarak dirençli tabakada oluşan baskı elektrik akımının değişmesine yol açar. Elde edilen değişim verileri işlemciye aktarılır ve ekranda dokunduğunuz alanın kordinat verileri bulunur. Bu sayede sistemin çalışması sağlanır.

2- Kızılötesi dokunmatik ekran

Tahmin edebileceğiniz üzere ışık demetlerinin kesilme sistemi üzerine çalışma şekli vardır. Ekran yapısında ışık kesilmeleri anlık olarak takip edecek kızılötesi ( fototransistörler) algılayıcılar bulunmaktadır.

Kızılötesi

Yatay ve dikey olarak senkronize veriler algılayarak dokunduğunuz alanın kordinatları anlık olarak işlemciye aktarılır. İşlemci dokunduğunuz alanı tespit ederek geri dönütünü sisteme iletir.

3- Kapasitif ekran teknolojisi

Akıllı telefonların teknik özelliklerinde sıkça duyduğumuz ve diğer  teknolojilerin yaygınlık oranından çok daha yüksek bir teknolojidir. Bu teknoloji, diğer yapılara göre esneme ve görüntü bozulması oranı çok daha düşüktür. İki tane çalışma düzeni vardır. Bunlardan daha yaygın olanı yüzeysel kapasitif sistemdir.

iPhone 3G

Çalışma prensibinde ekran altında  bulunan iletken ITO( indiyum kalay oksit ) tabakasında dört adet algılayıcı vardır. Ekranın her alanına voltaj eşit olarak paylaştırılır. Siz ekranın bir bölümüne bastığınızda buradaki izole sistem bozulur ve dokunduğunuz alanda değişim meydana gelir. Bu değişim işlemciye aktarılır ve geri dönüt sağlanır.

Mobil cihazlara ilgi duyan teknoloji yazarı.omersanli17

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Vivo S6 5G yeni renk seçeneği ile geliyor!

Vivo S6 5G, markanın”Streamer Secret” adını verdiği yeni renk seçeneği ile geliyor!


İlginizi çekebilir: Vivo V19, çift selfie kamerasıyla tanıtıldı!


Vivo S6 5G geçtiğimiz ay siyah, beyaz ve mavi modelleri ile tanıtılmıştı. Ardından Vivo, yeni modelinin renk seçeneklerine “Streamer Secret” adını verdiği yeni bir rengi eklemeye karar verdi. Yeni renk tasarımında; turuncu, mor ve mavi tonları arasındaki geçişler göze çarpıyor.

Vivo S6‘nın yeni rengi 30 Nisan itibari ile satışta olacak. Ancak yeni renk seçeneğinin hangi depolama ve hafıza donanım seçeneğine geleceği ile ilgili bir bilgi bulunmuyor.

Vivo S6 5G

Vivo S6 modelinin özellikleri arasında 6.44inç AMOLED ekran, 48MP ana kamera, Exynos 980 çipset ve 4,500mAh batarya bulunuyor. Ayrıca Vivo S6, 6/8GB RAM ve 128/256GB depolama alanı olmak üzere iki farklı seçenek ile geliyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Nubia, yeni logosunu ve marka vizyonunu duyurdu!

Nubia yeni logo

ZTE’nin yan markası olan Nubia, yeni logosunu müşterilerin beğenisine sundu ve marka olarak geleceğe dair vizyonlarının neler olduğunu açıkladı. Bu yazımızda, yeni Nubia logosunu ve değişen şirket vizyonunu sizlerle paylaşacağız.


İlginizi çekebilir: Nubia, yeni nesil 5G destekli oyuncu telefonu RedMagic’i duyurdu


Nubia, yeni logoda radikal değişikliklere gitti

Nubia tarafından duyurulan yeni logo, iki farklı rengi baz alan, kırmızı ve beyaz ağırlıklı bir temaya sahip. Bu değişiklik ile daha parlak ve düz bir temaya sahip olan logoda; radikal bir değişiklik olarak ise grafik bazlı tasarımdan, tipografi bazlı bir tasarıma yönelinmiş. Aşağıda, şirketin yeni logosuna dair kısa bir tanıtım videosuna ulaşabilirsiniz.

Nubia’nın kurucularından Wang Hui, yeni logonun daha keskin hatlara ve daha modern bir tasarım anlayışına sahip olduğunu düşündüğünü belirtti. Şirket olarak yeni vizyonlarına ve gelecek planlarına dair de açıklamalar yapan Wang Hui, Nubia markasının sadece akıllı telefonlar üretmek ile sınırlı kalmayacağını da belirtti. Firma artık, gençlere yönelik akıllı cihazlar ve günlük hayatta kullanıma uygun akıllı ürünler de üretecek. Firmanın izleyeceği yolun Xiaomi ve Realme ile çok benzer olacağını söylemek ise gayet mümkün. Bildiğiniz üzere Xiaomi ve Realme de akıllı telefon dışında birçok akıllı cihaz üretiyor. İki markanın da büyüme hızını dikkate aldığımızda; günümüzün yükselen trendinin, bu üretim anlayışı olduğunu söyleyebiliriz. Red Magic adı altında çıkardığı yüksek performanslı akıllı telefonlar ile ünlenen Nubia’nın geleceğe yönelik atılımlarını yakın zamanda görmeye başlayacağız gibi duruyor. Bakalım Nubia, akıllı telefonlarının yanı sıra ne gibi akıllı cihazlar üreterek hayatımıza girmeye başlayacak; bunu zaman gösterecek.

Nubia Logo

Yeni Logo

Siz Nubia tarafından tanıtılan yeni logo tasarımı ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerini yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Nubia eski logo

Eski Logo

Devamını oku

Diğer

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun LEGO seti Stratosfer’e gönderildi

En çok bilinen maket-modelleme şirketlerinden biri olan LEGO, geçtiğimiz günlerde Uluslararası Uzay İstasyonu(ISS)‘na ait setini duyurdu.  LEGO ise bu model setinin çıkışını kutlamak adına bir meteoroloji balonuna konularak gerçek ISS‘e doğru, olabilecek en yakın konuma yani Stratosfer’e gönderdi.


İlginizi çekebilir: Netflix, The Witcher’ın izlenme verilerini açıkladı


LEGO tarafından yapılan açıklamaya göre, bu set geliştirilirken NASA uzmanlarından da yardım alınmış. Neredeyse her gün farklı bir görünümde olan ISS‘in son hali nasıl olacağı belli olmadığı için bu set, gerçeğinin ana modülleriyle ele alınmış hali diyebiliriz. Mini ISS birçok dikkat çekici ayrıntıya sahip. Örneğin aracın enerjisini üretmesini sağlayan sekiz adet devasa güneş paneli ve astronotların uzay yürüyüşlerini yapmak için çıktıkları vakumlu kapıyı bile göstermeyi ihmal etmemişler. Ayrıca sette ISS‘e kargo ve astronot trafiğini sağlayan, Rus Soyuz Kapsülü‘ne ve diğer araçlara göndermede bulunan bir uzay mekiği de var.

Fakat mini ISS‘te bulunan bazı ayrıntılar, gerçek ISS‘te güncel olarak bulunmayabiliyor. Örneğin sette bulunan, 2000’li yıllara kadar kullanılan ve ISS‘e kenetlenebilen uzay mekiğinin programı 2011’den itibaren askıya alınmış vaziyette.  Yani bu mini ISS seti sizi zamanda yolculuğa çıkartacak da diyebiliriz.

Ayrıca LEGO son zamanlarda, uzay içerikli setlerinin sayısını arttırdı. İnsanlığın aya ilk ayak basışına görev alan efsanevi Saturn V roketi ve Apollo mekiğinden, Space X‘e ait roketler ve kapsüllere kadar bir çok aracı barındıran geniş bir koleksiyona sahip.

ISS LEGO seti 864 parçadan oluşuyor ve 1 Şubat‘ta satışa çıkacak. Yaklaşık 70 $‘lık bir fiyat etiketine sahip set, 90’lı yılların başında 87 milyar $’dan fazla yatırım yapılan ISS‘in kendisine kıyasla daha ulaşılabilir duruyor.

 

Devamını oku