Sosyal medya

Diğer

Çoban köpekleri robotların gelişimine yardımcı olacak

Shepherd Dog

Robot teknolojisinin ne kadar ilerlediğini bizi takip eden herkes biliyor. Firmaların yeni roborları oldukça üstün kapasitelere sahip teknolojik mucizeler adeta ancak hala bu konuda gelişimesi gerekn noktalar mevcut.

Bilim ve bilimadamları teknolojiyi ilerletmek için sürekli olarak doğadan esinlenmiş ve onu gözlemlemişlerdir. Bu gelenek elbette robot teknolojisi için de geçerli. Misal çoban köpekleri.

Ron adlı bu çoban köpeği oldukça kaliteli cins bir hayvan

Ron adlı bu çoban köpeği oldukça kaliteli cins bir hayvan

Şimdi sorabilirsiniz bir çoban köpeğinin robot sektörüne ne gibi bir faydası dokunabilir diye? Biz de size gözününüz önündeki cevabı veririz; sürü kontrolü daha doğrusu kalabalık kontrolü.

The Telegraph gazetesinin haberine göre Swansea Üniversitesi’ndeki araştırmacılar çoban köpeklerinin sürekli olarak koyunlar arasındaki boşlukları arayıp yok ortadan kaldırma çabasını robotlara da benzer yapıda oluşturulan algoritma ile uygulayabileceklerini düşünüyorlar.

Bu şekilde çoban köpeklerinin yerlerine bu mekanik meslektaşları geçebilir. Bu fikir oldukça saçma ve gereksiz geliyor olabilir ancak şöyle düşünün. Eğer bir robot kendisinden daha az gelişmiş bir organizmayı yönlendirmeyi anlayabilirse o zaman ileride daha da gelişecek bu teknoloji ondan zeki yaratıklar olan insanları da yönlendirebiliecek. Örneği acil durumlarda boşaltılacak binalarda yön gösterici olacak hatta insanlara fiziksel olarak yardım bile edebilecekler.Swansea Universitesi’nden Dr. Andrew King bu hayvansal bilginin bir robota aktarılabilmesi için pek çok yöntem olduğunu belirtiyor. Bu yüzden topluluk kontrolü, çevreyi temizleme ve çiftlik hayvanlarını gütme gibi gibi bilgilerin bir robot tarafından işlenmesi gayet mümkün.

Şok tabancası ile çarpılan insanları fotoğrafladı

 

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer

TDK, neden sosyal medyadaki terimlere saçma karşılıklar buluyor?

TDK

TDK, dün yaptığı toplantıda birtakım açıklamalarda bulundu. Basın bildirisinde yer alan tabirlere göre sosyal medyada kullandığımız kelimelere yeni karşılıklar bulunduğu açıklandı.


İlginizi çekebilir:  Twitter aktif olmayan hesapları silme kararı aldı


Türkçe’de birçok kalıplaşmış ifade var. Yabancı dillerden aktarılan ifadeler Türkçedeki ses uyumuna uygun olarak aktarılması gerekir. Amatör kelimesi örnek olarak Fransızca’daki “amateur” kelimesinden Türkçeleştirilmiş yabancı soylu bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatımızda sık sık kullanıyoruz. Veya “camia” kelimesi Arapça menşeili bir kelime olmasına rağmen havalı gözüktüğünü düşündüğümüz için kullanmak istiyoruz. Ama bu iki kelime de bizi rahatsız etmiyor veya garip gelmiyor.

Peki neden Türk Dil Kurumu dilimize yeni yeni girmeye çalışan kelimelerde bu yöntemi kullanmıyor? Sorunun cevabı çok basit. Dilimiz diğer dillere göre gelişmişlik düzeyi tahmin ettiğimizden düşük. Bizim dilimiz at üstünde, göçebe hayat üzerinde asırlar boyu bozkırlarda koşturarak gelişti.

Sürekli savaş halinde olan toplumlar olduğumuz için sanata, dile edebiyata olan ilgimiz diğer toplumlara oranla çok daha geç başladı. Osmanlı döneminden sonra Arapça, Farsça ve Fransızca gibi Hami-Sami ve Hint-Avrupa dillerine mahsus yeni oluşumlarla karşılaştılar. Bu unsurlar bizi Cumhuriyet dönemine kadar takip etti.

TDK

İsmet İnönü’nün”Lisanımızdaki Arabî kelimeleri ihraç edeceğiz.” cümlesini incelediğimiz zaman tamamıyla Arapça imarelerin kullanıldığını görüyoruz. Evet bu dönemde, Türkçe’den birçok yabancı nitelikteki kelam atıldı ama bu oldukça azınlık kaldı.

TDK’da o dönemden beri çalışmalarını sürdürüyor ve her sene Türkçe Sözlüğü yenilemeye, yeni ifadeler eklemeye devam ediyor. Sonuç olarak bu kelimeleri dilimizde yer etmediğine şahit olduktan sonra gerçekten ne anlamı kalıyor. “RT” ifadesi “sektirme” olarak Türkçeleştirilmiş. Şu an sosyal medya platformlarında binlerce insan bu sözcüklerle dalga geçiyorlar. TDK’dan daha özgün olmalarını bekliyorlar belki de. Ama yazımın başından anlayacağınız üzere bu çok zor.

İngilizce’de “prefixes” denen gramer yapısı mevcut. Cümlelerin önüne “re” takısı getirilerek eylemin tekrarlanacağı belirtiliyor. Bizim dilimizde ise bir ifade yeniden yapılacaksa bunu tekrar yapacağımızı belirtmemiz gerekiyor. İngilizce’de buna benzer birçok kalıp kullanılıyor. Bu kalıplar dili çok daha pratik ve basitleştiren etmenler.

Benim önerim eğer ReTweet sözcüğü illa Türkçe olacaksa “Tiviti tekrarla” olmalı. Fakat insanlar hem kalıcı olması bakımından hem de RT kelimesinin çok daha anlamlı kullanılmasından dolayı bunu tercih etmeyeceklerdir. Kurum Türkçeleştirme konusunda her zaman başarısız olmuyor, bu küçük deneme yazımı bitirirken eklemek isterim.

Geçtiğimiz senelerde akıllı telefonların ön kameraya kavuşması ile beraber “selfie” adı verilen bir sözcük hayatımıza girdi. Bu sözcük o kadar çok insanların diline yapıştı ve günlük dile işledi ki TDK buna bir çözüm bulmak konusunda kendisine görev edindi. Her ne kadar geç kaldığını düşünsem de yeni kelimeye bir karşılık bulundu. Tam karşılığı özçekim olan ifadeyi günümüz Türkçesinde aktif olarak kullanıyorum. Birçok gazeteci-yazar ve dil ile ilgilenen çevremdeki insandan da işitiyorum.

Devamını oku

Diğer

Windows 10 Pro, URcdkeys Black Friday indirimiyle 12$ oldu

Yazan:

Windows 10 Pro

Cuma indirimleri kapsamında sadece fiziksel ürünlerde değil, dijital çözümlerde de güzel indirimler görüyoruz. Pek çok farklı yazılım için anahtar satın alabileceğiniz bir platform olan urcdkeys.com web sitesi, Windows 10 Pro ve Office yazılımları gibi ürünlerde indirime gitti.

Not: Bu bir advertorial çalışmasıdır

Windows 10 Pro ve Office indirimleri neler?

Web sitesinin Hardware Plus‘a özel oluşturduğu HWP20 kodunu kullanarak, mevcut indirimlere ek olarak %20 oranında indirimli bir şekilde aşağıdaki ürünleri satın alabilirsiniz.

HWP20 kodunu kullanabileceğiniz diğer yazılımlar

İndirim kodunuzu, satın alma işleminden önce “promosyon kodu” veya orijinal ismiyle “promotion code” yazan bölüme girmeniz gerekiyor. Satın alma işleminizden sonra kodunuz, e-mail adresinize gönderiliyor.

Devamını oku

Diğer

Emlakjet ‘OnaKulakVer’ projesi ile ödül kazandı

Yazan:

Emlakjet Felis ödülü

Emlakjet, kadına şiddeti konu alan ‘OnaKulakVer’ projesi ile Felis 2019 DJ04 Native Reklam kategorisinde ödül aldı.

Emlakjet, Felis ödülüne layık görüldü

Yeni nesil emlak bulma sitesi Emlakjet, sektörü yeniliklerle geliştirmeye devam ediyor. Kurulduğu günden bugüne emlak seri ilan sektöründe lider olma vizyonuyla hareket eden Emlakjet, sosyal sorumluluk temalı projeleri ile de dikkat çekiyor. Ayda 7.5 milyon ziyaretçisi sayısına ulaşan Emlakjet, şiddete uğrayan fakat bunu ihbar edemeyen kadınların sesi olmaya çağırıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine göre eşi veya eski eşi tarafından şiddete uğrayan kadın oranının %39, uğradığı şiddeti kimseye anlatamayan kadın oranının ise %48. Bu rakamlar Türkiye’de her 5 kadından birisinin şiddet gördüğü halde susmayı tercih ettiğini gösteriyor.  Kadına şiddet konusu ile ilgili olarak farkındalık yaratmayı hedefleyen Emlakjet, OnaKulakVer projesi ile 10 binden fazla kişiye ulaştı. Emlakjet, ‘OnaKulakVer’ projesi ile DJ04 Native Reklam kategorisinde ödül aldı. Dijital dünyada ses getiren kampanya Creasoup imzası taşıyor.

Şirketin CEO’su Tolga İdikat proje ile ilgili olarak, “Satışına ya da kiralanmasına aracı olduğumuz evlerde mutlu yuvalar kurulması Emlakjet ekibi olarak en büyük hayalimiz. Ancak geçtiğimiz aylarda Aile ve Sosyal Hizmetler Politikalar Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlar bizleri oldukça üzdü. Bizler de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde öncelikle 2018 yılında hayatını kaybetmiş 440 kadın, sonrasında ise şiddet görüp seslerini duyuramayan bütün kadınlar için #OnaKulakVer dedik. Projemizin DJ04 Native Reklam Kategorisinde ödül alması bizleri oldukça mutlu etti. Bu tarz sosyal sorumluluk projeleri geliştirmeye devam edeceğiz. ”

Devamını oku