Sosyal medya

Kripto Para

Çin etkisinden dolayı Tesla Bitcoin satacak mı?

Elektrikli otomobil devi Tesla, bir süre önce Bitcoin ile ödeme almaya başlamış ve ardından bu kararından geri dönmüştü. Çevresel kaygılar nedeniyle Bitcoin ödemelerini askıya almaya karar verdiğini duyuran Tesla, Bitcoin fiyatında bugüne kadar süren çöküşün de başlangıcına neden  olmuştu. Tesla’nın ardından Çin hükümeti tarafından da kripto paraya yönelik sert kararlar gelmeye başlamış ve son noktada ise lider kripto para birimi %50’den fazla değer kaybı yaşamıştı. Peki, Tesla’nın Bitcoin ödemelerini durdurma kararı yalnızca çevresel kaygılar mı, yoksa başka sebepleri de var mı? Çin’in kripto para alanına yönelik artan baskısı ile Tesla Bitcoin satacak mı? Çin’de kalmaya devam edecek mi? Tesla’nın Çin’deki parlak günleri son mu bulacak yoksa bu yolda feda edilen Bitcoin mi olacak?

Dünyanın üretim merkezi olarak görülen Çin, artık en büyük pazarlardan da biri haline geldi. Dünya devi pek çok şirket Çin pazarına girmek ve Çin’de ürün satmak için uğraş veriyor. Lüks tüketim mallarının yoğun ilgi gördüğü ülkede ürün satabilmek için Amerikan hükümeti de şirketlere tavsiye ve teşviklerde bulunuyor. Lüks tüketim ürünlerinin bir hayli ilgi gördüğü ülke, Tesla için de oldukça önemli bir yer.

Çin pazarında yerini korumaya çalışan Tesla’nın Bitcoin ile ilgili aldığı karar pek çok kişiye göre çevresel kaygılardan ziyade Çin hükümetine iyi görünmek için alındı. Çin hükümetinin Bitcoin’e olan sert tutumu herkesçe bilinen bir durum. Ancak Tesla için bir sorun var. Şirket her ne kadar Çin Komünist Partisi’nin izinden gitmeye çalışsa da hükümet pek oralı değil. Öyle ki bir süredir Çin haber ajanslarından Tesla aleyhinde pek çok FUD yayılıyor. Sosyal medya platformlarında yayılan sert eleştiriler markayı karalama kampanyası seviyesine kadar geldi. Tesla CEO’su Elon Musk hükümet yetkililerine bu sorunu bildirdi (sosyal medyadaki şirkete karşı eleştirel yorumların sansürlenmesi talep edildi) ancak olumlu bir dönüş alamadı. Elon Musk, Çin hükümetine iyi görünme çabalarını sürdürüyor.

Elon Musk sessizliğini sürdürüyor

Tesla CEO’su Elon Musk BTC ile ilgili sessizliğini hala koruyor. Musk, Bitcoin ödemelerinin durdurulma gerekçesi olarak gösterilen Bitcoin madenciliğinin çevreye zararı azaldığı ( Bitcoin madenciliğinin %50’sinden fazlasının yeşil olduğu) zaman Tesla’nın yeniden BTC ödemelerini kabul etmeye başlayabileceğini söylemişti. geçtiğimiz günlerde Bitcoin Madencilik Konseyi tarafından açıklanan raporda BTC madenciliğinin %57’sinin yenilenebilir kaynaklar kullanılarak yapıldığı ortaya konmuştu. Ancak bununla alakalı Elon Musk’tan herhangi bir açıklama gelmedi. Bu da Musk’ın Bitcoin’e karşı olan tavrının yalnızca çevresel kaygılardan dolayı olmadığı iddiasını güçlü bir şekilde destekliyor. Peki, Tesla Bitcoin satacak mı?

Tesla Bitcoin satacak mı?

Tesla, geçen çeyrekte 1.5 milyar dolarlık Bitcoin alımının %10’unu satmış ve Musk o sırada bu satışın Bitcoin’in likiditesini test etmek için yapıldığını söylemişti. BTC satışı, elektrikli araç üreticisinin 2021’in ilk çeyreği için karını artırmasına da yardımcı olmuştu. Şirket hala bilançosunda Bitcoin’in önemli bir bölümünü elinde tutuyor ve Bitcoin fiyatı, Çin faktörü ile eklenen alım fiyatından daha düşük işlem görmeye devam ederken Tesla, Bitcoin varlıklarının bir kısmını tekrar satmak zorunda kalabilir. Elon Musk şu anda Çin ile olan ilişkilerini korumak adına bir sessizliğe bürünmüş durumda. Çin’in talep etmesi durumunda Tesla BTC satışını gerçekleştirebilir. Ancak bu zamana kadar Musk’ın BTC aleyhine söylemlerine devam edip etmeyeceği de bilinmiyor. Musk’ın en son saldırısı, BTC ve ETH’yi yavaş olarak adlandırdığı ölçeklenebilirlik tartışması ile ilgili oldu.

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

Fenerbahçe kripto parası için tarih geldi!

Kripto para birimleri gündelik yaşamın pek çok diliminde hızla benimsenirken, spor kulüpleri de bu trendin yakından takipçisi oluyor. Pek çok spor kulübü çeşitli iş birlikleri ile fan token, taraftar token gibi tokenlar çıkardığını duyurdu. Ülkemizde Galatasaray, Başakşehir, Trabzonspor gibi kulüplerin sahip olduğu taraftar tokenların arasında bir yenisinin eklenmesi uzun süredir bekleniyordu: Fenerbahçe. Fenerbahçe ’nin kripto parası uzun zamandır tartışılan ve gelmesi beklenen bir gelişme idi. Ali Koç, Yüksek Divan Kurulu Toplantısı’nda bu konuya yönelik açıklık getirdi.

Fenerbahçe kripto parası

Başkan Ali Koç, uzun zamandır beklenen Fenerbahçe kripto parası için bugün bir açıklama yaptı. Koç, projenin en geç 10 gün içerisinde start vereceğini bildirdi:

 “En geç 10 gün içinde, kripto para projemizin startını yapacağız, imza töreniyle başlatıyoruz”

Ali Koç, Türkiye’nin kripto para işinde Avrupa’ya göre çok ilerde olduğunu, pek çok spor kulübünün kripto paralar ile ilgili stratejilerini hayata geçirdiğini ancak Fenerbahçe’nin bu konuda temkinli davranarak beklediğini ve bu yapmalarının da iyi olduğunu söyledi.

“Kripto para işi… Bahis işinde olduğu gibi Türkiye’de kripto işi Avrupa’dan çok önde. Yatırım açısından enteresan bir şekilde bizim ülkemiz Avrupa’dan ayrışıyor. Birçok kulüp Süper Lig’de kendi kripto para stratejilerini, iş birliklerini açıkladılar. Biz Fenerbahçe olarak sessiz kaldık. 10 ayrı firmayla, bazıları daha işleme başlamamış, yatırımcısını bulmuş, yurt içi dışı 1 seneyi aşkın suredir, öyle mi böyle mi yapalım, kendi kriptomuzu mu yapalım, iş birliği mi olsun diye her şeyi inceledik. Ne kadar iyi etmişiz de bekledik. Bekledikçe teklifler daha cazip hale geldi. Herkes Fenerbahçe’yi bekliyor. Hem borsa hem yatırımcı tarafı meğerse Fenerbahçe’yi bekliyor.”

Ali Koç, çıkarılacak olan kripto paranın kulüp için oldukça iyi bir gelir kaynağı olacağını düşünüyor. Taraftar tokenların futbol camiasında tatlı bir rekabet alanı yarattığını ifade eden Koç, bu rekabet ile tüm kulüplerin kazanmasını istiyor.

“Buradan hatırı sayılır bir gelir imkanı yaratacağımıza inanıyoruz. Eli kulağında, az kaldı. Her alanda olduğu gibi, YouTube olur, destek kampanyası olur, kombine sayıları olur, Fenerbahçe taraftarı burada da Fenerbahçe’nin farkını, gücünü, ayrıcalığını göstereceğinden hiçbir şüphem yok. Fenerbahçe gücünü dijital dünyada gösterecek. Bu tatlı bir rekabet. Biz seviyeyi artırdıkça diğer kulüpler de yararlanacak. Bu güzel bir rekabet. Hepimiz kazanalım.”

Başkan Koç ayrıca kulüp tarafından yapılmış resmi bir duyuru olmadıkça ‘Fenercoin’ adı altında yapılan paylaşımlara itibar edilmemesi gerektiğinin özellikle altını çiziyor.

“…

Kulüpten resmi bilgilendirme gelmedikçe Fenerbahçe’nin kripto parasını satanlara inanmayın, üzülürsünüz. Hassas bir konu. Mevzuatı çıkmamış bir konu. Hukuken bir yere bağlayamadığınız için dolandırıcılık yapmak kolay, dolayısıyla mağduriyetler olur. Halihazırda bile hukuk departmanımız bu dolandırıcılıkla ilgili pek çok girişim başlatmış durumda.”

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Kripto Para

Starbucks elektriği ile Bitcoin madenciliği!

Idan Abada isimli bir girişimci Starbucks  elektriği ile Bitcoin madenciliği yaptı ve bu anları TikTok hesabından paylaştı. Video kısa sürede viral oldu ve neredeyse 3 milyon görüntülenme aldı.

starbucks elektriği ile bitcoin madenciliği


İlginizi çekebilir: En çok oynanan kripto para oyunları


Idan Abada, Starbucks’taki elektriği kullanarak Bitcoin madenciliği yaptığı anları TikTok videosu aracılığıyla paylaştı ve video büyük ilgi gördü. Los Angeles’ta yaşayan girişimci, dünyaca ünlü kahve dükkanı Starbucks’ın elektriğini kullanarak Bitcoin madenciliği yaptı. Amacının Bitcoin madenciliğini daha demokratik hale getirmek olduğunu ifade eden Abada, büyük şirketler ve profesyoneller haricindeki kişilerin de Bitcoin çıkarabilmesine olanak tanınması gerektiğini söylüyor.

@howmuchchannel

Bitcoin Mining At Starbucks #bitcoinmining #crypto #bitcoin #ethereum #btc #eth #doge #dogecoin #starbucks #coffee #tothemoon #newpac #bitcoinmerch

♬ original sound – Idan Abada

Taşınabilir bir Bitcoin madencilik teçhizatı yapan Abada, 875 dolara yapmış olduğu bu teçhizat ile elektriği ve interneti olan yerlerde BTC madenciliği yapabiliyor. Yapmış olduğu teçhizat bir dizüstü bilgisayar, çok bağlantı noktalı bir USB hub, her birinde iki Bitmain yapımı ASIC yongası bulunan on USB çubuklu bir mini fanı içeriyor. Abada, bu düzenek için bilgisayardan başka bir şeye ihtiyaç olmadığından dolayı düzeneğin oluşturulması ve kurulmasının kolay olduğunu belirtiyor. Abada’nın yapmış olduğu bu madencilik cihazı fabrika yapımı madencilik cihazlarından çok daha sessiz çalışabiliyor. Ayrıca güç tüketimi de daha az. Ancak böyle bir cihaz günde yalnızca 3,58 dolar değerinde bir BTC kazandırıyor. Daha fazla kazanmak için, örneğin Starbucks gibi ücretsiz bir elektrik kaynağı bulunması gerekiyor. Diğer türlü pek kârlı olduğu söylenemez.

Ivan Abada kripto para madenciliği çalışmalarına 2015 yılında evde başladı. 2017 yılında BTC’in ATH elde etmesi ile beraber kendi şirketi Bitcoin Merch’i kurdu. Dört yıl içerisinde oldukça hızlı büyüyen şirket başlangıçta kablo ve temel ekipman satışı yapıyordu. Şimdi ise kripto para madenciliğine başlamak isteyen müşterilere gerekli donanım sağlanıyor.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval