Sosyal medya

Kripto Para

Tesla Bitcoin ile ödemeleri durdurdu, Bitcoin çakıldı!

Elektrikli otomobil devi Tesla, geçtiğimiz aylarda Tesla otomobillerin Bitcoin aracılığıyla alınabileceğini duyurmuştu. Duyurunun ardından Bitcoin ile satışları hız kazanan şirket, bu satışlardan da ciddi miktarda kâr elde etmişti. Elon Musk, dün Türkiye saati ile akşam saatlerinde yaptığı bir açıklamada, Tesla’nın Bitcoin ile ödeme almasının durdurulduğunu ve bunun nedenlerini açıkladı.

Tesla Bitcoin

Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda artık Bitcoin ile Tesla otomobillerin satın alınamayacağını bildirdi. Musk’ın bu bildirisinin ardından Bitcoin fiyatı %10’dan fazla düşüş yaşadı. Piyasadaki çok sayıda yatırımcı Musk’ın bu hamlesinden ötürü tepki gösterirken, çok sayıda trader da tasfiye oldu.

Elon Musk, Tesla’nın Bitcoin ödemelerini durdurmasının sebebi olarak enerji ile ilgili endişelerini öne sürdü. Paylaşımda Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların, özellikle de en kötü emisyona sahip kömürün hızla kullanımının artmasından dolayı endişe duydukları belirtildi.

Elon Musk, kripto paraların gelecek vaad ettiklerini düşündüğünü söyleyerek şunları ekledi:

 “Kripto para biriminin birçok düzeyde gelecek vaat eden bir fikir olduğuna inanıyoruz ancak bunun çevre için büyük bir bedeli olamaz.”

Tesla, Bitcoin için harcanan enerjinin %1’inden daha azını kullanan diğer kripto para birimlerini gözden geçiriyor. Ayrıca bu zamana kadar Bitcoin ile satılmış araçlardan elde edilen Bitcoinlerin satılmayacağı, Bitcoin madenciliğinin daha sürdürülebilir bir hale gelmesi durumunda ise bunu işlemler için kullanmayı planladıkları belirtiliyor.

Neler yaşandı?

Elon Musk’ın bu açıklamasının ardından Bitcoin fiyatı adeta bir anda çakıldı. Açıklamadan önce 58 bin dolar seviyesinde olan Bitcoin, açıklama ile beraber 46 bin dolar seviyesinin de altına kadar indi. Türk kripto para yatırımcıları da konuya bir hayli tepki gösterirken, Twitter’da “#dontbuytesla” etiketi gündem oldu. Fiyatını toparlamaya çalışan lider kripto para, yazı sırasında 49.823 dolardan işlem görüyor.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval