Sosyal medya

Nasıl Yapılır

Cebinizin performansını kendiniz test edin

03nenamark4

NenaMark

Yazının başında da dediğimiz gibi, hala PC’lerimizde kullandığımız Futuremark benchmark yazılımları ayarında uygulamalarımız yok. Fakat örnek olarak 3D Mark’ın yaptığına benzer bir işi Android’li cihazlar için Nenamark yapıyor. Open GL ES 2.0 ile akıllı telefonların grafik çiplerinin sınırlarını zorlayan Nenamark, şimdilik iki sürüme sahip.

Nenamark 1, daha çok orta ve  düşük seviye akıllı telefonlar için tasalanmış. Daha basit grafiksel işlemler gerektirdiği için üst düzey telefonlar Nenamark 1’de 60 FPS’ye çıkıyor ve burada da telefonun sınırlamasına takılıyorlar. Nenamark 2 ise daha kompleks işlemler gerçekleştiriyor ve daha iyi görünüyor. Bu yüzden orta ve üst düzey telefonlar için de Nenamark 2 kullanmak daha mantıklı.

Uygulama, telefonlara gerçek zamanlı bir grafik zorlaması uyguluyor. Gerçek zamanlı olarak siz de bu işlemi izleyebildiğiniz için canlı canlı telefonunuzun grafik performansını görebiliyorsunuz. Kısaca mobil bir 3D Mark klonu olduğunu söyleyebiliriz.

Nenamark 1’de artık orta üst seviye bir Android’li cihaz 60 FPS’lik üst limite dayanabiliyor. Nenamark 2’de ise daha zorlanıyor cihazlar. Bu yüzden 30 FPS üzerine iyi diyebiliriz. Tabii grafik testlerinin ekran çözünürlüğüne bağlı olduğunu da unutmayın. 800 x 480 piksel çözünürlüklü bir cihaz, daha zayıf olmasına rağmen 1920 x 1080 piksellik bir cihazdan daha iyi sonuç verebilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7

Gökhan Menge

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval