Sosyal medya

İnceleme

Bütçe dostu akıllı telefonlar

Bütçe-Dostu-Akıllı-Telefonlar

2013’te yine bomba gibi telefonlar bizleri bekliyor. Peki ya 2012’nin telefonları ne durumda?

MMobil dünya, inanılmaz bir hızda akıp gidiyor. Sürekli olarak yeni teknolojiler sunulduğu gibi (daha yüksek saat hızı, daha düşük güç tüketimi gibi) mevcut teknolojilerdeki geliştirmelerin de su gibi akıp gittiği bir dönemdeyiz. 3 – 6 ay arası bir zaman diliminde yenilenen telefonlar, bir önceki modellerin adını eskiye çıkarıyor. Peki bu telefonlar gerçekten eskidi mi?

Bu yazımızda geçen senenin telefonlarını tekrar hatırlayıp, iyisiyle kötüsüyle karşılaştıracağız. Tabii güncel fiyatlarını da göz önünde bulundurarak. Böylece “Xperia Z çıktı ama Xperia S alınır mı?” tadındaki sorularınıza cevap vermiş olacağız.

Geçen yılın telefonlarına “eskimiş” diye bakmayın.

Htc-One-x

HTC One X

Evet, geçen senenin başlarında piyasaya sürülen düz modelinden bahsediyoruz. HTC One X 4.7 ekrana sahip olan, geçen senenin amiral gemisi telefonlarından biri olarak karşımıza çıktı. Ekranının IPS panel ve 312 ppi (Pixel Per Inch – inç başına düşen piksel sayısı) değerine sahip olması sayesinde One X, gayet başarılı bir görüntü kalitesi sağlıyor.

İçinde NVIDIA’nın ürettiği Tegra 3 çipini barındıran cihaz, yüksek performans sağlayabiliyor. Tegra 3, 4 çekirdekten oluşuyor ve bu çekirdekleri 1.5 GHz hızında çalıştırıyor. 1 GB RAM ile desteklenen donanım, bu haliyle güncel tüm uygulamaları maksimum hızda çalıştırmanızı sağlıyor. Performans açısından herhangi bir sıkıntısı bulunmayan cihaz, 2013’ün uygulamalarında herhangi bir sorun çıkarmayacaktır.

8 megapiksellik kamerası günümüz telefonlarının biraz gerisinde kalsa da seri olması sebebiyle ön plana çıkıyor. Video çekerken fotoğraf yakalama, seri fotoğraf çekimi gibi ekstra özellikler sunan cihaz, görüntüleme konusunda da ihtiyaçları fazlasıyla karşılayacak kapasiteye sahip.

Eğer telefonda müzik dinlemeyi tercih ediyorsanız ve buna önem veriyorsanız, Beats Audio yazılımının yüklü olması sebebiyle müzikten daha fazla keyif almanız mümkün.

GÜNCEL FİYAT: 1450 TL

NEDEN ALMALI?: Performansı yeterli, ekranı başarılı, müzik kalitesi iyi

NEDEN ALMAMALI?: Biraz fazla ısınıyor, fiyatı biraz daha düşseydi iyiydi.

Apple-iPhone-4s

iPhone 4S

Akıllı telefon pazarının en önemli firmalarından biri olan Apple’ın 2011’in sonunda piyasaya sürdüğü iPhone 4S modeli, hâlâ daha oldukça başarılı bir telefon. Hali hazırda piyasada küçük ekranlı fakat güçlü akıllı telefon bulmak zorken, 3.5 inçlik ekrana sahip olan 4S tercih edilebilir gibi görünüyor.

Cihazın kamerasını, hâlâ başarılı olarak değerlendirmek mümkün. Hem ön, hem de arka kamerada oldukça iyi işler çıkaran iPhone 4S’in en çok sivrildiği nokta ise uygulama çeşitliliği. iOS çatısı altındaki neredeyse tüm uygulamaları hala daha son performans çalıştıran cihaz, sağladığı bu çeşitlilik sayesinde günümüzün en güncel – eski akıllı telefonu olabilir.

iPhone 4S’in müzik konusundaki başarısı, daha çok ses temizliğinden geçiyor. Cihazın müzik konusunda son derece başarılı işler çıkarabildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

GÜNCEL FİYAT: 1600 TL

NEDEN ALMALI?: 3.5 inç ekrana sahip en güçlü akıllı telefon, uygulama mağazası çok zengin, müzik kalitesi çok iyi.

NEDEN ALMAMALI?: iOS’un çeşitli sıkıştırmaları, boyutuna göre biraz ağır.

Sony-xperia-S

Sony Xperia S

Xperia S, daha çok tasarıma ağırlık veren bir model. Xperia S’in en ciddi özelliği, köşeli fakat aynı zamanda eğimli, alt tarafında saydam şerit bulunduran tasarımı. Saydam şeritin sunduğu görselliğin benzeri, başka cihazlarda bulunmuyor. Xperia S, performans açısından çok da güçlü bir donanım vadetmiyor. Arayüz süper akıcı çalışmıyor. Oyunlarda çılgın performans sunamıyor. Fakat arayüzünün kullanım rahatlığı ve görsel açıdan başarısı gayet iyi. Kullanımı, genel olarak sadeleştirmeye yönelten bir yapıda tasarlanmış. 4.3 inçlik ekrana sahip olduğu için kolay taşınan bu cihaz, ekranının kalitesiyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Beraberinde gelen kulaklıklar da hesaba katılınca en başarılı müzik kalitesini sunan telefonlardan biri olan Xperia S, 12 megapiksellik kamerasıyla da ortalamanın üzerinde bir performans sergiliyor.

GÜNCEL FİYAT: 950 TL

NEDEN ALINIR?: Fiyatı çok uygun, kamera performansı başarılı, müzikte çok iyi, tasarımı eşsiz, arayüz başarılı

NEDEN ALINMAZ?: Arayüzde dahi ufak takılmalar oluyor, performansı çok iyi değil

 

Nokia-808-pureview

Nokia 808 PureView

Nokia’nın PureView teknolojisine sahip olan ilk telefonu 808, aslına bakarsanız “akıllı” telefon mantığından hayli uzak. Zira işletim sistemi Symbian. En gelişmiş Symbian, Android arayüzünü andırsa da, uygulama yetersizliği rahatsız edici. Fakat eğer akıllı telefonların akıllı özelliklerinden çok da faydalanmıyorsanız, sizin için çok farklı ve güzel şeyler sunduğunu da belirtmemiz gerek. Ürünün en başarılı olduğu alan fotoğraf çekmek. 41 megapiksellik bir sensöre sahip olan cihaz, tüm telefonlardan daha başarılı fotoğraflar yakalayabiliyor. SLR makinelerin kalitesine yaklaşan 808 PureView, özellikle tripod benzeri bir aparat ile sabitlendiğinde en karanlık yerlerde bile inanılmaz fotoğraflar çekebiliyor. 1080p video kaydı alabilen cihaz video seslerini stereo alabiliyorken, konserlerdeki en yüksek gürültülü anlarda bile seste bozulma yapmıyor.

GÜNCEL FİYAT: 1000 TL

NEDEN ALINIR?: Telefonla tümleşik dijital fotoğraf makinesi, müzik kalitesi iyi, video kaydında çok iyi, kasası çok sağlam

NEDEN ALINMAZ?: Biraz fazla ağır, uygulama tarafı çok zayıf, performans olarak bir hayli geride

Samsung-Galaxy-S3

Samsung Galaxy S3

2012 yılının en gözde telefonlarından biri olan S3, daha çok büyük ekranı ile ön plana çıkıyor. 4.8 inç ekrana sahip olan telefon, geçen yıl en büyük ekrana sahip akıllı telefonlardan biriydi. Yuvarlak hatlı tasarımı için iyi veya kötü yorumu yapmak doğru olmaz. Çünkü yıl boyunca pozitif eleştiriler kadar negatif eleştiriler de duyduk. S3’ün dikkat çeken bir diğer noktası, yüksek performansı. 4 çekirdekli Exynos işlemcisi, oyunlarda ve arayüzde üstün performans sergilemeyi başarıyor. Ciddi bir ısınma problemi de bulunmayan telefonun ekranı, Amoled panel olmasıyla da rakiplerinden ayrılıyor. Siyah ve siyaha yakın renkleri son derece başarılı bir şekilde görüntüleyebilen cihaz, ne var ki beyaza yakın renklerde biraz çuvallıyor. 8 megapiksellik kamerası ortalamanın altında bir performans sergilese de çok da geride kalmadığı bir gerçek. Video konusunda bir ekstrası bulunmayan S3, seri fotoğraf çekim özelliğine de sahip. Cihazın, bunlar dışında çok da ekstra özellikleri  bulunmuyor.

GÜNCEL FİYAT: 1150 TL

NEDEN ALMALI?: Fiyatı uygun, performansı üst düzey, ekranı geniş.

NEDEN ALMAMALI?: Ekranı çok iyi değil, kasası plastik, arayüz çok başarılı değil.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yıldıray Gökkaya

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval