Sosyal medya

Kripto Para

Bitcoin, Mayıs’tan Beri İlk Kez 50,000 Dolar Seviyesini Geçti

Kripto paraların lideri konumundaki Bitcoin, bugün ilk kez son 3 aydır göremediği 50,000 dolar seviyesine geri geldi. Mayıs ayında yaşanan çöküşün ardından yaralar sarılmaya devam ediyor. Bitcoin’in tarihi zirvesi 65,000 dolar seviyesinde.

Bitcoin, yaşadığı çöküşün ardından 28,000 dolar seviyelerine kadar gerilemiş. Ancak bu seviyeden aldığı tepkiyle kendisini tekrar 40,000 dolar seviyelerine çıkarmayı başarmıştı. 48,000 doları aştıktan sonra biraz vakit geçiren Bitcoin, son 24 saatte %5 artışla 48,000 dolardan 50,400 dolar seviyelerine kadar geldi. Tam olarak 1 ay önce 30-32,000 dolar bandında hareket eden Bitcoin, bu süre zarfında ise %60’lık bir artış yaşadı.

Bitcoin, 50,000 dolar seviyelerini en son Mayıs ayının ortalarında görmüştü. Elektrikli araç şirketi Tesla’nın CEO’su Elon Musk, çevresel sebeplerden ötürü artık Bitcoin ile ödeme kabul etmeyeceklerini açıklamasının ardından yaşanan çöküş ile tekrar bu seviyelere çıkılamamıştı. Tesla’dan gelen bu haberin ardından yatırımcılar büyük bir şok yaşamıştı. Çünkü Elon Musk, Bitcoin tarafında oldukça olumlu söylemlerde bulunuyordu ve şirketlerinin Bitcoin almasını sağlıyordu. Bunun ardından Çin hükümeti de ülkesinde kripto para madenciliğine yasak getirmesiyle çöküş büyük boyutlara ulaşmış ve bir çok yatırımcı çok büyük zararlar görmüştü.

Mayıs ayında yaşanan negatif olayların ardından yatırımcılar zor zamanlar yaşamış ve iki tarafa ayrılmıştı. Tarafların bir kısmı yaşanan boğa koşusunun bitmediğini düşünerek yatırımlarına sahip çıksa da bir kısım da ayı piyasasına girildiğini düşünerek kar veya zararlarını realize etmişti. Tüm bu olayların ardından Bitcoin, 30,000 doların altına inmişti. Kimileri 20,000 hatta 10,000 dolar seviyelerine düşüleceğini belirtse de Bitcoin 28,000 dolardan destek alarak bugünlere geldi.

50,000 dolar seviyesinin aşılması bir çok yatırımcı tarafından olumlu görülüyor. 50,000 dolar gibi tam sayıların psikolojik olarak insanlar için önemli direnç noktaları olduğu düşünülüyor. Dolayısıyla bu seviyenin aşılması çoğu insan için artık Bitcoin’in yolculuğunun süreceğini ve boğa koşusunun sona ermediğini kanıtlıyor.

Bitcoin’in boğa koşusu çeşitli analizlerle öngörülmeye çalışılıyor. Bu öngörülerin en çok saygı görenlerden biri de kuşkusuz ki stock to flow grafiği olarak bilinen grafik. Bu grafiğin bu kadar saygı görmesinin sebebi ise Bitcoin fiyatının 2010 yılından bu zamana kadar bu grafikte öngörülen fiyat hareketlerini çok büyük ölçüde takip etmesinden kaynaklanıyor. Bu grafiğe göre Bitcoin’in bu boğa koşusunun sonunda en az 100,000 dolar seviyelerine çıkması bekleniyor. Grafiğin yaratıcısı kimliği bilinmeyen ancak PlanB takma adıyla Twitter’da yazanan kişinin beklentisine göre Bitcoin’in fiyatının Aralık sonunda en az 135,000 dolar seviyesine ulaşacak.

Bitcoin’in bahsedilen seviyelere ulaşıp alaşamayacağı henüz kesin olarak bilinmiyor. Ancak Bitcoin’in her geçen gün daha fazla insan tarafından benimsendiği de bir gerçek. Dolayısıyla bahsedilen fiyatlamalar, imkansız olarak görülemiyor.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Umut SEZER

Blok zinciri ve kripto para meraklısı, madencisi ve yatırımcısı. Kripto paralar, oyunlar, teknoloji ve otomotiv gibi alanlarda yazıyorum. Sorularınız ve şikayetleriniz için bana, [email protected] adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

El Salvador’da Bitcoin Karşıtı Protestolar Artıyor

Binlerce kişi ülkenin başkentinde sokaklara döküldü. Halkın çoğunluğu ülkenin Bitcoin yasasını protesto ediyordu.

El Salvador halkı geçtiğimiz gün, Başkan Nayib Bukele’nin aleyhine protestolarla sokaklara döküldü. El Salvador’daki protestolar, ülkenin bağımsızlık günü olan 15 Eylül Çarşamba günü başladı. Yerel basın, vatandaşların ülkenin yeni Bitcoin yasasına öfkeli olduğunu bildirdi. Protestocular başkent San Salvador’da bir Bitcoin ATM’sini ateşe verdi. Bazıları, “Bitcoin istemiyoruz” ve “Diktatörlüğe hayır” yazılı pankartlarla sokaklara çıktı. El Salvador, 7 Eylül’de Bitcoin’i yasal hale getirmişti. Bunu yaparak Bitcoin’i tamamen yasal yapan ilk ülke olarak tarihe geçmişti.

Bu gibi Bitcoin karşıtı protestolar daha önce de yaşanmıştı.

Ülkenin cumhurbaşkanı Nayib Bukele, Twitter’dan yaptığı açıklamayla vandalizmi durdurmayan vatandaşları eleştirdi. Aynı şekilde basına da tepki gösterdi.

Temmuz ve Ağustos’tan beri Başkan Bukele’nin Bitcoin hamlelerine karşı protestolar yapıldığını belirtmiştik. Ancak yerel basın, dün gerçekleşen protestoyu binlerce vatandaşın sokaklara çıkmasıyla açık ara en şiddetlisi olarak niteledi.

El Salvador halkı sadece Bitcoin yasasını protesto etmekle kalmadı. Ek olarak bazı devlet adamlarının ülkenin adelet sistemini zayıflattığına ve ayrıcalıklı zümreler oluşturulduğuna inanan halk, Başkan Bukele’ye bu yüzden de cephe almış durumda. Bukele, daha önce yapılan anketlerde başarılı olmasına rağmen son zamanlarda otoriterlik açısından eleştirilere maruz kaldı.

Ülkedeki bazı Bitcoin kuralları şunlar;

  • İşletmeler yeterli teknolojiye sahipse, ödeme aracı olarak Bitcoin kabul etmek zorundadır.
  • Vatandaşların varlığı kullanmaları zorunlu değildir.
  • Hükümetin resmi kripto para cüzdanı Chivo’yu kullananlar 30 dolar değerinde Bitcoin ile ödüllendirilir.

Chivo’nun, Bitcoin’in ülkede yasal hale gelmesinden itibaren teknik sorunlar yaşaması da El Salvador için ayrı bir olumsuz etken.

JP Morgan gibi yatırım bankaları, ABD yetkilileri ve hatta Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin yasasını uygulanmasının zor olacağını iddia ederek eleştiride bulunmuşlardı. Bugünkü protestolar ise bir nevi bunun kanıtı olarak gösterilebilir.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Kripto Para

Bitcoin Başarılı Olursa Düzenleyiciler Lider Kripto Parayı Bitirebilir Mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin geçtiğimiz hafta düşüşler yaşayıp bu haftaya kötü de başlasa, bugünü güzel başlattığı söylenebilir. 48 bin dolar seviyesini tekrar geçen BTC, yazı sırasında 48.056 dolardan işlem görüyor. 64 bin dolarlık zirvesinden hala uzakta olan Bitcoin, yükselişini sürdürüp başarısını katlarsa düzenleyiciler ve hükümetler tarafından bitirilebilir mi? Ünlü hedge fonu patronu Ray Dalio Bitcoin başarılı olursa düzenleyicilerin onu bitirmeye çalışacağını söylüyor.


İlginizi Çekebilir: Avustralya Merkez Bankası, CBDC Araştırma Ekibi İçin Bir İş İlanı Yayınladı


Milyarder Ray Dalio, Bitcoin başarılı olursa, küresel düzenleyicilerin ve hükümetlerin nihayetinde onu öldürmeye çalışacağına inanıyor. Ray Dalio, lider kripto para biriminin ana akım benimsenmesi devam ederse ve varlık başarılı olursa, düzenleyiciler ve hükümetlerin kripto paranın ilerlemesini öldüreceğini söyledi. Aynı zamanda, Çin ve Hindistan gibi çoğu büyük ülkenin bunu yapmaya çalıştığını ifade ediyor.

CNBC’de konuşan 72 yaşındaki milyarder, portföyünün belirli bir miktarını Bitcoin’e tahsis ettiğini bir kez daha itiraf etti. BTC satın almasına rağmen, düzenleyiciler ve hükümetler nedeniyle gelecekteki başarısından hala şüphe duyuyor. Bitcoin’in potansiyeli hakkında konuşurken, “Bence günün sonunda eğer gerçekten başarılı olursa, onu öldürecekler ve onu öldürmeye çalışacaklar” ifadelerini kullanıyor. Bu tür yetkililerin “onu öldürmenin yolları olduğu” için eninde sonunda galip geleceğini de sözlerine ekliyor.

El Salvador’un Bitcoin’i ülkede yasal hale getirerek bir ilki gerçekleştirmesine de değinen Dalio, bu tarihi olayın bile Bitcoin’in durumunu doğrulamak için yeterli olmadığını söylüyor. Dalio ayrıca Bitcoin’in gerçek bir değeri olmadığını da öne sürüyor:

“Kripto varlıkları veya diyelim ki Bitcoin’i tarihsel perspektife koyarsanız… tarihsel perspektifte gerçek değeri olmayan pek çok şey vardı.”

Milyarder ayrıca, Çin ve Hindistan’ın Bitcoin’den kurtulmaya çalıştığına işaret ederek El Salvador’un ses getiren Bitcoin hamlesini de küçümsedi.

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku