Sosyal medya

Finans

Bill Gates Geleceğin Önemli Mesleklerini Açıkladı

Microsoft’un kurucusu ve dünyanın en zengin adamı olarak bildiğimiz Bill Gates gelecekte en çok talep görecek çalışma alanlarını açıkladı.

Bill Gates yakın zamanda Microsoft’un satın aldığı iş dünyasının sosyal medya platformu LinkedIn’in yönetici editörü Daniel Roth’a röportaj verdi. Ünlü iş adamı gelecekte fen bilimleri, matematik ve ekonomi alanına yönelmiş insanlara çok ihtiyaç duyulacağını belirtti. Gates sadece kod yazmanın gerek olmadığını bunun yerine kod yazabilecek mühendislerin neler yapabileceğini ön görmenin de son derece önemli olduğunu belirtti. Gates bu kimselerin iş sektöründeki değişimi başlatacak olan kişiler olduklarını belirtti.

Gates geçtiğimiz günlerde temiz enerji yatırımları için bir vakıf kurmuştu. Gates’in bu vakıf için liderlik ettiği kişilerin arasında Virgin’in sahibi Richard Branson, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Alibaba’nın kurucusu Jack Ma gibi isimler alıyor. Bu vakıfta yer alan kişilerin toplam değerleri 170 milyar doları geçiyor.

reklam
Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finans

NFT yüzüklerle blockchain üzerinde evlendiler!

NFT

NFT konusunda ilginç ve sansasyonel haberler gelmeye devam ediyor. Son aylarda gündemden düşmeyen kripto teknoloji, aynı zamanda bir çok absürtlüğün öznesi olmaya da devam ediyor. Bu seferki ilginç NFT haberimiz ise Amerika Birleşik Devletleri’nden. Coinbase isimli kripto para platformunun iki çalışanı mesleklerinin hakkını veren bir şey yaptı ve blockchain (blok zinciri) üzerinde hayatlarını birleştirdi. Hem de NFT yüzüklerle…

NFT yüzüklerle dünya evine girdiler

NFT

reklam

Aslında, söz konusu çiftimiz kripto para ve NFT piyasasına hiç de uzak değil. Hayatlarını blockchain üzerinde, NFT yüzüklere birleştiren Rebecca Rose ve Peter Kacherginsky, Coinbase adlı kripto para exchange platformu Coinbase’te çalışıyorlar. Haliyle, bu bilgiden sonra bu ilginç evlilik yönteminin çıkış noktasını tahmin etmek pek de zor değil. Rebecca Rose, bu tuhaf evliliğin perde arkasını ve detaylarını bir tweet dizisinde anlattı:

reklam
Aorus reklamı

“Çoğu insan dini mekanlarda, bir sahilde veya güzel bir dağ manzarası eşliğinde evlenmeyi tercih eder. Ancak, biz ‘çoğu insan’ değiliz. Biz blockchain üzerinde evlenmeyi tercih ettik.” diye başlıyor bu tweet dizisi. Tabi, bu sıra dışı evlilikle ilgili birçok detayı da içermekte. Öncelikle, Rose, blockchain evliliğine ek olarak geleneksel bir Yahudi evlilik töreni de yaptıklarını söylüyor. Bu ilginç evliliğin ortaya çıkış hikayesi de en az kendisi kadar tuhaf. Öyle ki, Peter Kacherginsky Ethereum tabanlı; dijital bir evlilik sözleşmesi kodu yazıyor. Sonra, bu kodu dijital bir sanat çalışması olarak NFT haline getiriyor. Bunun hemen akabinde ise, bu NFT’ler çiftin kripto para cüzdanlarına gönderiliyor.

Bir diğer dikkat çeken detay ise çiftin yüzüklerine isim vermiş olması. NFT token’ı şeklinde olan yüzüklerin adı “Tabaat”. Yani, İbranice yüzük. Çiftin bu NFT yüzükleri barındırması için seçtiği sanat çalışması ise bir hayli temaya uyan cinsten. Zira, bu animasyon şeklindeki çalışma iki farklı kürenin bir araya gelerek tek bir küre oluşturmasını tasvir ediyor. Başka bir dikkate değer ayrıntı ise çiftin yüzükleri birbirlerine verme şekli. Çift, geleneksel düğünleri sırasında yüzükleri birbirlerine akıllı telefonlarını kullanarak, kripto para cüzdanlar aracılığıyla verdi. Rose, bunun kendileri için çok önemli olduğunu söylüyor çünkü bu yöntem sayesinden yüzükleri birbirlerine verişlerinin kaydı blockchain üzerinde sonsuza kadar tutulacak. Son olarak, evlikleri için bu sıra dışı yöntemi seçtiklerinden dolayı  çok mutlu olduğunu ifade ediyor. Rose’a göre, evliliklerinin her anının blockchain’de sonsuza dek saklanacak olması paha biçilemez.


Bu haberi de sevebilirsiniz: NFT olarak satılan en pahalı 10 sanat eserini sizler için derledik


NFT nedir?

NFT

Bu ince düşünülmüş ve bir o kadar da sıra dışı evlilik haberinden sonra, konu hakkında bilgisi olmayan kullanıcılarımız için “NFT nedir?” sorusunun kısaca bir üstünden geçelim. NFT’nin kelime anlamı Non-Fungible Token. Yani, takas edilemez/değiştirilemez özgün bir kripto varlık veya para şeklinde çevirebiliriz. Peki bu gerçek hayatta ne anlama geliyor ve NFT’ler ne işe yarıyor? NFT’ler blockchain üzerinde özgün içeriklere (genelde sanat eserleri) sahip olmanıza veya bunları almanıza ve satmanıza izin veren bir teknoloji. Her ne kadar genelde sanat eseri içerseler de, NFT’ler teknik olarak her türlü içerik barındırabilir. Aklınıza gelen her şey. Her ne kadar şart olmasa da, NFT’ler genelde özgün eserleri içermekte. Tıpkı gerçek hayattaki bir tablo veya herhangi bir sanat eseri gibi düşünebilirsiniz.

NFT’nin tarihi ve ortaya çıkış hikayesi

NFT

NFT’nin ne olduğunu kısaca açıkladıktan sonra, gelin bir de tarihine bakalım. NFT teknolojisinin ortaya çıkışı 2014 yılına dayanıyor. Son ayların gündemden düşmeyen kripto teknolojisinin çıkışından sorumlu olay ise bir hackathon (yazılım yarışması/kampı). NFT’nin mucitlerinden Anil Dash, teknolojinin çıkış nedeninin ise Tumblr’da gezen sahipsiz çalışmalara dijital bir sahiplik kazandırma çabası olduğunu söylüyor. Bu sebeple Dash, sanatçı Kevin McCoy ile bahsi geçen hackathon’da bir araya geliyor. Konuya bir çözüm aramaya girişen ikili, blockchain üzerinden bir dijital sahiplik yöntemi geliştiriyor. Evet, bu yöntem bugün NFT diye bildiğimiz kripto teknolojinin ta kendisi. Ancak, o günlerdeki adı “Monetized Graphics”. Yani, üzerinden gelir elde edilebilir görseller. Dash, o dönemki amaçlarının para kazanmaktan öte sanatçıların eserlerinin haklarını koruyabilmeleri olduğunu söylüyor. Tabi, maalesef her iyi amaçlarla bulunan teknoloji gibi NFT’nin de ticarileştirilmesi çok da uzun sürmedi…

Kaynak: TheVerge, TheAtlantic

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Finans

Microsoft, Discord’u satın almayı planlıyor!

Yazan:

Microsoft Discord

Microsoft teknoloji dünyasını etkileyecek önemli bir satın alım peşinde. Firmanın ünlü sohbet programı Discord‘u satın almak istediği ortaya çıktı.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Xiaomi Mi 11 Pro ve Mi 11 Ultra’nın Lansman Tarihi Açıklandı!

reklam

Microsoft, Discord için 10 milyar doları gözden çıkardı!

Microsoft ilginç hamleler yapmaya devam ediyor. Son dönemde satın aldığı firmalar ile dikkatleri üzerine çeken firma, yeni bir hamle için kolları sıvadı. Bloomberg’de yer alan habere göre firma, ünlü sohbet ve iletişim programı Discord‘u satın almak istiyor. Genellikle oyuncular tarafından kullanılan program için firmanın 10 milyar dolardan daha fazla bir ücret ödeyeceği iddia ediliyor. Henüz görüşme aşamasında olan bu durumun ileride Microsoft lehine sonuçlanma ihtimali yüksek.


Akıllı telefonunuzu değiştirmek istiyorsunuz fakat uygun model mi bulamıyorsunuz? Sizler için oluşturduğumuz fiyat performans canavarı ürünlere, Hepsiburada üzerinden ulaşabilirsiniz!

reklam
Aorus reklamı

Amazon ve Epic Games‘in satın almak istediği Discord yoluna şimdilik kendi başına devam ediyor. En son bildiğiniz üzere Epic Games, platformu kendi mağaza arayüzüne ekledi. Bununla birlikte Discord‘un kurucuları da olası bir satışa sıcak bakıyor. Ancak firma yöneticileri şimdilik sadece seçenekleri değerlendirdiklerini belirttiler. Bethesda‘yı da 7.5 milyar dolara satın alan Microsoft’un büyüme isteği devam edecek gibi gözüküyor. Teknoloji ve oyun dünyasında gözler an itibariyle bu iki firmaya yöneldi. Bakalım gündeme bomba gibi düşen satın alım gerçekleşecek mi bekleyip göreceğiz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Finans

NFT şeklinde sunulan Jack Dorsey’in tweet’i 3 milyon dolara satıldı!

NFT

NFT çılgınlığı son hızıyla devam ediyor. Her geçen gün daha yüksek fiyatlar gördüğümüz piyasada artık hiçbir şey bizi şaşırtmıyor. Öyle ki, bu çılgınlıklara bugün bir yenisi daha eklendi. Twitter CEO’su Dorsey’in 5 Mart’ta NFT şeklinde pazara çıkardığı ilk tweet’i, bugün alıcısını buldu. Açıkçası, her ne kadar piyasadaki astronomik rakamlara şaşırmaz hale gelsek de, tweet’in fiyatı yine dudak uçuklatacak cinsten…


Sıcak havalar kapıda. Öyleyse, bu kişisel bakım listemizi sizlerle paylaşmanın tam sırası!

reklam

NFT şeklindeki tweet tam 2.915.835,47 Dolar etti

NFT

Her şey Twitter CEO’sunun ilk tweet’ini yaklaşık 3 hafta önce NFT olarak Valuables by Cent platformunda açık arttırmaya koymasıyla başladı. Bunun sonrasında ise attığı bir tweet’le bunu takipçilerine duyurdu. Buna ek olarak, ünlü teknoloji patronu, tweet’in satışından elde edeceği geliri bitcoin’e dönüştürüp, GiveDirectly adlı hayır kuruluşunun Afrika çalışmalarına bağışlayacağını söyledi. Tabi, beklenildiği gibi, Dorsey’in ilk tweet’i bir hayli ilgi çekti. Tweet, piyasada bulunduğu yaklaşık 20 gün içinde açık arttırmada birçok teklif aldı. Ancak, Dorsey’in söz verdiği gibi, açık arttırma henüz bugün, yani tweet’in 15. yıldönümünde, kapandı.

reklam
Aorus reklamı

Bu haberi de sevebilirsiniz: NFT olarak satılan en pahalı 10 sanat eserini sizler için derledik


6 Mart’tan beri 2,6 milyon dolarla en yüksek teklifi elinde bulunduran Sina Estavi, bugün itibariyle tweet’in 2.915.835,47 Dolar (1630.5825601 ETH) karşılığında sahibi oldu. Tabi, akabinde birçok insan gözlerini Jack Dorsey’e çevirdi. Herkes Dorsey’in bağış konusundaki sözünü tutup tutmayacağını merak ediyordu. Neyse ki, bu merakımızın dinmesi uzun sürmedi. Zira, Twitter’ın kurucusu, satış gerçekleşir gerçekleşmez parayı bitcoin şeklinde söz verdiği gibi bağışladı. Tabi, bu bağışlanan para 3 milyon doların tamamı değil. Çünkü NFT’nin satıldığı platform (Valuables by Cent) %5 bir komisyon kesmekte. Yani, hayır kuruluşu yaklaşık 2,75 milyon doların sahibi oldu. Umarız Dorsey’in bu hareketi, diğer Big Tech patronları için de örnek teşkil eder ve bu tarz satışlardan elde ettikleri gelirleri güzel bir amaç için kullanırlar.

Kaynak: TheVerge, BusinessInsider

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler