Sosyal medya

İşletim Sistemleri

Bill Gates, Android İşletim Sistemine Sahip Bir Cihaza Geçti

Akıllı telefon pazarında hangi mobil platformun daha iyi olduğu tartışmaları sürerken Bill Gates tercihini Android’den yana yaptı.

Bill Gates muhtemelen Windows Phone devrinin kapandığının farkında. Gates, Android kullandığını ancak telefonunun Microsoft uygulamaları ile dolu olduğunu belirtti.

Samsung ile Microsoft birkaç yıldır mobil alanda birlikte çalışmalar yapıyor. Galaxy S 6 modelinden beri Samsung cihazlarda Microsoft yazılımları yüklü olarak geliyor. Hatta öyleki Samsung bu yıl Galaxy S8 Microsoft Edition bile çıkardı.

reklam
Aorus reklamı

Gates hangi modeli kullandığını açıklamadı ancak tahmin etmesi çok zor değil. Gates’in kullanabileceği Galaxy S6, S7 ve bunların Edge modelleri, S8, S8 Plus, Note 5 ve Note 8 modelleri  bulunuyor. Kendisinin Active versiyonlarını kullanmayacağını varsayarsak yanlış olmaz. S6 ve Note 5 çıktığında piyasada Microsoft’un amiral gemisi modelleri bulunuyordu yani muhtemelen bunlarda değil. Galaxy S8, S8 Plus ve Note 8 en yeni telefonlar ancak kendisi daha önce kıvrımlı ekranları sevmediğini ve kullanmayacağını belirtmişti. Bunlar göz önünde bulunduğunda kendisinin Galaxy S7 modelini kullandığını söylemek pek yanlış olmaz.

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşletim Sistemleri

Ubuntu 21.04 sonunda bu güvenlik açığını da kapatıyor

ubuntu

Ubuntu işletim sistemine gelecek olan yeni güncelleme yaklaşık on seneden fazladır var olan güvenlik açığını sonunda kapatacak. İlk olarak 2006 yılında bildirimi yapılan hatanın çözümü, Ubuntu’nun Güvenlik Teknolojisi yetkilisi Alex Murray tarafından ileri sürüldü.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Ubuntu sisteminin yazma izinleri sorunu oluşturuyordu

Diğer işletim sistemlerinin aksine Ubuntu varsayılan olarak herkese yazma izni veren bir kullanıcı ana dizini oluşturuyor. Bu da bazı güvenlik açıklarına yol açıyordu. Murray ise geçen sene sonlarına doğru tekrardan bu sorunun altını çizdi ve artık sistemin sahip olduğu geniş kullanıcı yelpazesi için herkesin yazma izni olduğu ana dizinlerin özellikten çok tehlike oluşturduğunu belirtti.

2006 yılında herkesin yazılım yapabileceği ana dizinlerinin, Ubuntu sistemini çoklu kullanıcı çevresi açısından daha kolay kullanılabilir yaptığı iddia edilmişti. Ancak Murray’in belirttiğine göre bu tip izinler günümüz bağlantılarına sahip bir çevrede kötü sonuçlara yol açabilirler.

Adventure İstanbul

ubuntu

Murray sorunun çözümünü ise varsayılan seçeneğini değiştirerek yazım izinlerini sadece ve sadece dizin sahibine atamakta buldu. Yine onun açıklamasına göre ise yapılan değişiklikle beraber yayınlanacak farklı sürümlerde, oluşabilecek sorunların halledilmesi de amaçlanıyor.

Sunulan öneri herhangi bir itiraz almamışa benziyor. Dolayısıyla da bu fikrin uygulamasına Ubuntu 21.04 versiyonunda geçilmesi planlanıyor.

Devamını oku

İşletim Sistemleri

Windows 10X işletim sistemi demosu kullanıcılara ulaştı

windows 10x işletim sistemi

İlk defa 2019 yılında çift ekranlı ekranlar için duyurulan, geçen yıl ise laptop gibi cihazlarda çalışmasına odaklanılan Windows 10X işletim sistemi; kullanıcılarla buluşmak için hala zamana sahip. Çıkışına bir sene civarında zamanı olan işletim sisteminin bitmiş haline yakın bir versiyonu ise kullanıcıların indirip kurması için sızdırılmış durumda.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Windows Central tarafından yayınlanan bir videoda Windows 10X işletim sistemi çalıştıran bir bilgisayar görülebiliyor. İşletim sisteminin daha önceden sadece ekran görüntülerinde görülebilen yeniden tasarlanmış kullanıcı ara yüzü de videoda gözlemlenebiliyor.

Yenilenen ve düzenlenen ara yüzde özellikle güncellenmiş görev çubuğu göze çarpıyor. Görev çubuğundaki simgelerin merkeze yerleştirildiği ve başlat menüsünün ise tamamen yeniden tasarlandığı görülebiliyor. Yeniden tasarlanmış kısa yollara sahip yeni bir bildirim merkezi de sistemde yerini almış durumda. İşletim sisteminin Dosya Düzenleyicisi de oldukça basit hale indirgenmiş ve sistemin bütün uygulamaları biraz garip bir şekilde tam ekranda açtığı görülebiliyor.

Adventure İstanbul

windows 10x işletim sistemi

Bilineceği üzere Windows 10X genel anlamda Windows 10 sisteminin daha hafifleştirilmiş versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Ancak sistemle ilgili en büyük endişelerden birisi şu anda normal Windows 10 uygulamalarının hiçbirini desteklememesi. Bu da şimdilik sadece Microsoft Store ve web uygulamalarının kullanılabileceği anlamına geliyor. Bunun ve dosya yöneticisinin biraz garip olması dışında; sistem, stabil çalışması durumunda daha düşük özelliklere sahip bilgisayarlar ve tabletler için oldukça güzel bir seçenek sunabilir gibi duruyor.

Windows 10X işletim sisteminin, bu senenin sonunda çıkması planlanan bazı cihazlarda önceden yüklü olarak gelmesi bekleniyor.

Devamını oku

Genel

Windows 10 antivirüs acil bir güncelleme gerektiriyor

Windows 10 sistemlerini ve antivirüs programını etkileyen yeni birkaç güvenlik açığı tespit edilmiş durumda. Bunların içerisinde en endişe verici olanı ise uzaktan kod girişi yapılabilerek kullanıcıların zararlı bir belge açmalarının sağlanması. Daha sonrasında ise bu yazılım sisteme Windows 10 Microsoft Defender antivirüs programına virüs yüklüyor.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Microsoft bu güvenlik açığını onaylamasının ardından; durumu düzeltebilmek için hemen harekete geçti ve firma Kötü Amaçlı Yazılım Koruma Motoru için sorunu çözmüş durumda. Ayrıca Windows kullanıcılarının herhangi bir aksiyonda bulunmalarına da gerek yok. Gerekli yama Windows Defender sorunlu versiyona sahip cihazlara otomatik şekilde indirilip kurulacak. Defender kullanan her kullanıcı için ise yazılımlar ve kayıt düzenleyiciler de güncel tutulmaya devam ediliyorlar.

windows 10 antivirüs

Adventure İstanbul

Bu sorun firmanın çözmeye çalıştığı tek sorun da değil. Ocak 2021 Yaması, beraberinde toplam 83 sistem açığı için de çözüm sunuyor. Bunların arasında ise ilk olarak Aralık 15 2020 tarihinde bulunan ve saldırganlara zararlı kod kullanımları için kolaylık sağlayan bir sistem hatası da var.

Normal şartlarda Windows kullanıcıları için otomatik güncellemeler aktif durumda olduğundan dolayı yeni güvenlik yaması sistemlere gelecek. Otomatik güncellemelerin aktif olmaması durumunda ise kullanıcıların güncellemeyi aldıklarından emin olmaları için Windows Güncelleme kısmını kontrol etmeleri öneriliyor.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler