Sosyal medya

Oyun Konsolu

Beyaz PlayStation 4 Pro Modelinin Ön Siparişleri Başladı

Eğer PlayStation 4 Pro modelinin beyaz renkli versiyonunu almak istiyorsanız büyük bekleyiş sona erdi ve Sony konsolu ön satışa açtı.

Sony’nin beyaz PlayStation 4 Pro modeli 6 Eylül tarihinde Destiny 2 paketi ile resmi satışa çıkacak. Konsolun kendisi gibi kontrolcüleri de beyaz renkte olacak.

Ön sipariş ile beyaz konsolu alan kullanıcılar Destiny 2’ye diğer oyunculardan daha önce erişecek. Kullanıcılara üç kişilik co-op modu Strike’a giriş hakkı verilecek. Ayrıca bu pakete özel oyun içi içerik de yer alacak.  Oyun içi içerik olarak oyuncular yeni bir gemi ve içinde değişik bir silahın da yer aldığı takım verilecek. Sınırlı sayıdaki Destiny 2 PS4 Pro paketi 449.99$’dan satışa çıktı.

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Xbox Series X, geriye dönük tüm oyunları destekleyecek!

Yazan:

Microsoft, bugün yaklaşmakta olan Xbox Series X’in özelliklerini ve hangi yeniliklerle birlikte geleceğini açıkladı. Açıklamada herkesin beklediği geriye dönük oyun desteğinin nasıl işleyeceği de anlatıldı. Microsoft’a göre Xbox Series X oyun konsolu, dört kuşaklık bir kapsamda tüm Xbox oyunlarını destekleyecek.

İlginizi çekebilir: PlayStation 5 konsolunun fiyatına dair yeni bilgiler

Xbox Başkanı Phil Spencer bir blog yazısında; “Uyumluluk sözümüz, geriye dönük Xbox 360, Xbox One ve orjinal Xbox oyunları da dahil olmak üzere, tüm oyunlar yeni konsolla beraber daha iyi görünüyor ve daha stabil bir oyun zevki sunuyor.” sözlerine yer verdi. Ayrıca özel detaylara değinen Phil Spencer, oyunların herhangi bir geliştirici desteğine ihtiyaç duymadan, daha hızlı yükleme ekranları ve gelişmiş çözünürlüklerle beraber bizlerle olacağını da konuşmasına ekliyor.

Xbox One Türkiye

Geliştiriciler ve yayıncılar için, “Akıllı Teslimat” ismine sahip yeni bir özellik de duyuruldu. Microsoft bu özelliği ise şu şekilde açıklıyor;

Bu teknoloji, bir kez oyun satın aldığınızda hali hazırda oynadığınız Xbox modelinde, o oyunun doğru sürümüne sahip olduğunuzu bilmenizi sağlar. Halo: Infinite dahil tüm özel Xbox Game Studios oyunları Akıllı Teslimat özelliğini kullanacak ve oynamayı seçtiğiniz en iyi sürümü yalnızca bir defa satın almanız yetecek. Bu teknoloji tüm geliştiriciler ve yayıncılar için özel olacak. Özellik Xbox One ile piyasaya sürülüp, Xbox Series X ile devam edecek.

Bu açıklamayla beraber geliştiricilerin yüzünü güldüren Microsoft, aynı koşullara yakın bir özelliği diğer kullanıcılar için sağlayacak mı merak konusu. Firma ayrıca, 9-11 Haziran tarihleri arasında yapılacak olan E3 etkinliğinde yeni konsolla ilgili birçok detayı daha açıklayacak. Tüm bunlara ek olarak, konsolun bu yıl ki tatil sezonunda satışa çıkması bekleniyor.

Devamını oku

Oyun

Next-Gen konsollardan beklenti: Uygun fiyat!

Next-Gen konsollardan beklenti: Uygun fiyat! Yavaş yavaş yeni nesil konsolların çıkış tarihi yaklaşırken kullanıcıların en büyük beklentisi konsolların çok zorlanmadan alınabilecek bir fiyatla gelmesi oldu.

İlginizi çekebilir: Mutlaka oynamanız gereken 5 Playstation 4 oyunu!

Mortal Kombat serisinin kurucusu Ed Boon, 500 binin üzerinde takipçiye sahip Twitter hesabı üzerinden Next-Gen konsollardaki beklenti üzerine bir anket paylaştı.

Yaklaşık 50 bin kişinin oy kullandığı ankette kullanıcıların %37.5‘i, yeni nesil konsolların alınabilir bir fiyata sahip olmasının en önemli beklentileri olduğunu belirtti. Daha sonra %30 ile son teknolojiye sahip oyunların oynanabilir olması, %19.2 ile daha iyi bir grafik kalitesinin sunulması ve %13.2 ile Exclusive oyunlar geliyor. Ankete göre Exclusive oyunlar konusundaki beklenti düşüşü, oyuncuların oyun oynama tercihlerindeki değişimi ortaya koyuyor. Özellikle Playstation 2 ve Xbox konsollarının en üst seviye konsol olarak satıldığı zamanlarda, Exclusive oyunlar konsol satışları için en büyük etken olmuştu. Ed Boon da bu konudaki şaşkınlığını attığı Tweette dile getirdi.

Şuanki neslin konsollarından Xbox One 500 dolar, PS4 ise 400 dolar fiyat etiketiyle piyasaya sürülmüştü. Xbox One çıktığı tarihte Kinect ile beraber geldiği için daha yüksek bir ücretle satışa sunulmuştu. Daha sonra Microsoft, Kinect‘i paketlerden çıkarıp, isteğe göre alınmasına olanak verip satış fiyatını PS4 ile aynı seviyeye çekmişti.

Microsoft ve Sony, yeni nesil konsolları hakkında bilgiler sağlasa da konsolların fiyatı ve birçok özelliği halen belirsizliğini koruyor. Aralık 2019’da düzenlenen Game Awards‘ta Microsoft, konsol hakkında önemli bilgiler verse de, her iki konsol için de soru işaretleri çok fazla. Bakalım yeni nesil konsolların fiyatı oyunseverlerin oyladığı bu ankette beklendiği gibi alınabilir seviyede olacak mı?

Devamını oku

Oyun Konsolu

PlayStation 5, Sony’nin son oyun konsolu olabilir!

PlayStation 5

PlayStation 5, Sony’nin son oyun konsolu modellerinden biri olabilir. Bunun sebebi ise Google, Microsoft ve Amazon gibi teknoloji devlerinin bulut tabanlı oyunculuk üzerine çalışmalarda bulunmaları olarak gösteriliyor.


İlginizi çekebilir: Qualcomm, Snapdragon 865 Plus işlemci üzerinde mi çalışıyor?


Sony’nin PlayStation modelleri 90’lı yılların sonunda piyasaya sunulmasıyla birlikte oyunculuk anlamında dinamikler değişmeye ve gelişmeye başlamıştı. Oyunlar ve oyunculuk kavramı bu süreçle birlikte evrilmiş ve her yeni konsol modeliyle daha gerçekçi oyunlar oynayabilir hale gelmişti.

Ama zaman geçtikçe aslında firmalar da, oluşan bir gerçeği sezmeye başladılar. Oyunculuk, konsollar ve bilgisayarların hem yer kaplaması ve mobil cihazların evrimiyle eski havasını kaybettı.

Taşınabilir konsollar, ön plana çıktı. Ama taşınabilirlik için donanımın da bu yapıya uygun olması gerekiyordu. O yüzdendir ki el konsollarının grafikleri de son zamanlarda oluşan çözünürlük ve kalite hissiyatı ihtiyaçlarını karşılayamadı.

Google Stadia ile Nvidia GeForce ile şimdilerde bulut tabanlı oyunculuk için bu yüzden çalışıyorlar. Gelişmiş grafikler sunan oyunlar, gelişmiş donanım birimleriyle çalışabilir olduklarından, telefonlar henüz bu kaliteyi yakalayamıyorlar.

Bununla birlikte, çözüm olarak da yüksek grafikli oyunları çalıştırabilen dev sunucu ağı inşa ediliyor. İnternet vasıtasıyla oyuncular sanal makine üzerinde çalışan bu oyunlara uzaktan bağlanarak erişim sağlayabiliyorlar.

Sony PlayStation 5, büyük bir hata olacak!

Firma, ürünlerinin fiyatını belirlerken açıkçası çok yüksek bir fiyatlandırma politikasına gitti. 450 dolar fiyat etiketiyle raflarda göreceğimiz yeni konsol, Amerika muadili ülkeler için bile yüksek bir fiyatlandırma olarak karşılanıyor. Eğer, fiyatı doğruysa belki de firmanın şu zamana kadar çıkardığı en pahallı PlayStation modeliyle karşılaşacağız.

PS4’ün çıktığı tarihlerde firma, 381 dolar fiyat etiketiyle konsollarını satışa sunmuştu. Aslında bakarsanız, cihaz 399 dolar bandından piyasaya çıkmış fakat firma diğer rakipleriyle rekabete girmek istediği için indirime gitmişti.

PS5’de ise bu rakamların %18 zamlandığını görüyoruz. Hatta ve hatta bazı kaynaklar yeni oyun konsolunun 500 dolar seviyesine kadar çıkabileceğini ön görüyorlar. Şu ana kadar Sony, her ne kadar piyasayı domine eden bir şirket olarak da görülse, bu yaptığı hamlelerle ayağına sıkıyor. Oyun fiyatlarının da yüksek olduğu şu dönemlerde iyice satışlara ket vuracak bir durum oluşturuyor.

Peki rakibi, Microsoft ne alemde?

Xbox’un Game Pass hamlesinden sonra, şimdi sıra Xcloud’da. Xcloud sisteminde, Microsoft’un yeni nesil oyun konsolunda bulunan oyunları, bulut sistemi üzerinden telefonunuzda oynayabileceksiniz. Henüz ne kadar fiyata geleceği belli olmayan bu yapının GamePass ayağı 15 dolar’a satılıyordu. Ama GamePass’in sunduğu nimetler düşünüldüğünde ucuz bir fiyatlandırmaya gidileceği aşikar.

Dünya çapında şu anki istatistiklere baktığımızda kayıtlara geçen 3-5 milyar arası akıllı telefon satılmış. Microsoft, Google ve Amazon gibi devler de bu kullanıcı sınıfını nasıl ellerinde tutabileceklerini düşünüyorlar.

Senelerdir, bulut tabanlı oyunculuk çeşitli firmalar tarafından deneniyor. Fakat, şu an durumlar çok daha farklı. Artık 5G iletişim teknolojilerinin de yaygınlaşmasıyla 1 GB/s internet hızlarından bahsediyoruz.

Devamını oku