Sosyal medya

Haber

BDDK’dan, Telefon Alımlarında Taksit Kararı!

BDDK cep telefonu taksit kararı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yani kısa adıyla BDDK, cep telefonu satın alımlarında geçerli olacak yeni kararlarını duyurdu. Yeni kararlarda özellikle refurbished yani yenilenmiş telefonlar için “yenileme merkezi” veya “yetkili satıcı” statüsünde bulunan iş yerleri taksitlendirme konusunda ciddi avantajlara sahip olurken; sıfır cep telefonu alırken kullandırılan tüketici kredilerine ilişkin de bir esnetme söz konusu.


İlginizi çekebilir: Giriş Segmentine Yeni Yerli Rakip! | realme C21Y İnceleme


BDDK’nın yeni kararları neleri içeriyor?

Yeni yönetmelik uyarınca satışçının “yenileme merkezi” veya “yetkili satıcı” niteliğinde olması kaydıyla, bahse konu yönetmelik kapsamında “yenilenmiş ürün” niteliğinde olan cep telefonu alımlarında, fiyatı 5.000 Türk Lirası ve altında olan cep telefonları için 12 ay, fiyatı 5.000 Türk Lirasının üzerinde olan cep telefonları için 6 ay olarak belirlenmiş durumda.

bddk kararı

Yeni bir cep telefonu satın almak için tüketici kredisi kullanacakları ilgilendirecek noktada da; cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan tüketici kredilerinde vade sınırının belirlenmesinde dikkate alınan 3.500 Türk Lirası tutarının 5.000 Türk Lirası olarak artırılması ve cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan tüketici kredilerindeki vade sınırının, fiyatı 5.000 Türk Lirası ve altında olan cep telefonları için 12 ay, fiyatı 5.000 Türk Lirasının üzerinde olan cep telefonları için 3 ay olarak belirlenmesi şeklinde kararlaştırılmış durumda.

Resmi karara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Salih Eray Okan

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval