Sosyal medya

İnceleme

Asus S400CA Vivobook

Asus-S400CA-Vivobook

Asus, Vivobook modeli ile kullanıcılara başarılı bir Windows 8 tecrübesi sunuyor.

Ultrabook’lar… Intel’in hazırladığı ve taşınabilirliğin yanında performansı da ön planda tutan dizüstü bilgisayar formatı, uzun süreli batarya ömürleriyle de dikkat çekiyor. Pek çok marka, Intel’in Ultrabook konseptine uygun cihazlar üretiyor. Asus’un S400CA Vivobook modeli de bu ürünlerden biri.

S400CA Vivobook, 14 inçlik ekrana sahip bir Ultrabook. 14 inçlik ekran, cihazın az da olsa büyümesine neden sebep oluyor. Metal kasa, cihaza şıklık katıyor. Fırçalanmış alüminyum arka yüzeyi ise daha karizmatik bir görünüme sahip olmasını sağlıyor. Ne var ki, cihaz diğer Ultrabook’lara göre biraz kalın. Bu durum hem büyük hem de dokunmatik ekrana sahip olmasından kaynaklanıyor. Dokunmatik ekranın yüzeyinde, haliyle daha kalın bir cam konularak zarar görmesi ihtimali düşürülmeye çalışılmış. Ayrıca dokunmatik yüzeyin sert olması, dokunmatik hassasiyetini de etkileyecek bir durum.

Cihazın içerisinde Intel Core i5 3427U işlemci bulunuyor. Grafik işlemcisi olarak pek çok Ultrabook modelinde olduğu gibi işlemcinin içerisinde bulunan HD Graphics 4000’i kullanıyor. 6 GB RAM ile desteklenen sistem, 24 GB SSD depolama birimini ön bellek olarak kullanıyor. Bu depolama alanının içerisinde sık sık ulaşılan dosyalar yer alıyor. Ön belleğe yüklenen en önemli veri, işletim sisteminin kendisi. İşletim sistemi olarak Windows 8’in tercih edilmesi, SSD önbellek ile beraber bu hızlı açılışı bir adım ileri taşıyor. Vivbook çok hızlı bir şekilde başlayıp kullanıma hazır hale geliyor. Ürünün içerisinde yer alan batarya, aralıksız olarak 4 – 5 saat kullanmanızı mümkün kılıyor. Tabii bu süre, kullanım biçiminize göre değişiyor. Ekran ışığı, bağlı olan USB aygıtlar, yüklü olan ve çalışan uygulamalar, kullanım süresini direk olarak etkiliyor.

Vivobook’un performansı, günlük uygulamalara yetecek düzeyde. İnternetteki tüm işlemleri rahatlıkla halletmenizi mümkün kılan cihaz, bunun yanında Photoshop gibi biraz daha ağır uygulamaları –tamamen akıcı olmasa da- çalıştırabiliyor. Güncel oyunları oynamak ise imkânsıza yakın.

Klavye – Touchpad ikilisi

Cihazın üzerindeki tümleşik klavye, son derece akıllıca tasarlanmış. Tuş aralıklarının iyi ayarlanmış olması sebebiyle, çok rahat bir şekilde yazı yazabiliyoruz. Fakat tuş yükseklikliğini biraz düşük bulduğumu belirtmem gerek. Altındaki touchpad ise ciddi anlamda geniş bir alan sağlıyor. Eğer touchpad kullanmaya alışıksanız, Vivobook’un touchpad’ini beğeneceksiniz. Ben normalde touchpad kullanmadığım halde beğendim.

Sonuç olarak;
Vivobook, tam olarak günlük ve iş kullanımına hitap eden bir cihaz olmuş. Dokunmatik ekran ve Windows 8 desteği ise tercih sebebi olabilir.

Neden alınır?

• Dokunmatik desteği var

• Klavyesi çok başarılı

• Fiyatı uygun

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yıldıray Gökkaya

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval