Sosyal medya

Genel

Apple Watch bir kez daha hayat kurtardı!

apple

Apple Watch’taki tüm hayat kurtaran özelliklerden belki de en çok kullanılanı, kullanımı ve anlaşılması en kolay olan kalp atış hızı monitörüdür. Kalp atış hızınız belirli bir seviyenin üzerine çıktığında veya belirli bir seviyenin altına düştüğünde acilen bir hastaneye gitmeniz gerektiği anlamına geliyor.


Bakmakta fayda var: Xiaomi Mi Pad 5, Ağustos ayında geliyor!


Michigan’daki yerel haber televizyonu ABC13, AHA’ya (Amerikan Kalp Derneği) göre büyük çaplı kalp krizinden insanların yalnızca %12’sinin hayatta kaldığını dile getirdi. Michigan’lı bir kadın olan Diane Feenstra’nın Apple Watch sayesinde kurtulmasının hikayesini paylaştı.

Apple Watch’taki kalp atış hızı monitörü, tıkalı arteri fark etti

apple

Doktorlar yaptıkları açıklamalarda bu tipte büyük çaplı kalp krizi, hastane dışında meydana geldiğinde %88 oranında ölümcül olduğunu bildiriyor. Diane, neredeyse öleceği gün olan 22 Nisan’da olanları açıklıyor. ” Söz konusu gün, 22 Nisan, yaptığım en kuvvetli egzersiz 12 adım yürümek olmasına rağmen, kalp atışım dakikada 169 atışa ulaştı. Bu yüzden iş yerindeki kocamı aradım ve sence bu konuda endişelenmeli miyim? dedim, doktorunu ara dedi.”

“Hastanede çekilen EKG’ye göre yakın zamanda kalp krizi geçirdiğini, ancak bunu bilmediğini ortaya çıkardı. Göğsünde defalarca fil zıplıyormuş gibi hisseden erkeklerin aksine, bir kadının semptomları çok farklı. Sol elimde ağrı vardı, sol ayağımda biraz şişlik vardı, asit reflü olarak açıkladığım hazımsızlık vardı, yaşlandıkça deneyimlediğim şey.”

“Omzundaki ağrının, yakın zamanda yaptığım ve kaslarımı ağrıtan bir temizlik yaptığımda elektrik süpürgesinden kaynaklandığı açıkladı. Ama gerçek şu ki, hayati tehlike arz eden bir tıbbi acil durum yaşıyordum. Sanırım Tanrı o saati, kalbimin düzgün çalışmadığı konusunda beni uyarmak için kullandı” sözlerinde bulundu.

Diane’in  atardamarında tam bir tıkanıklık olduğu ortaya çıktı. Kalbe giden damarlarından bir tanesine stent takma işlemi yapıldı ve şuanda da sağlığının iyi olduğu bildirildi.

Hem Diane hem de kocası Gary kendi Apple Watch’larına sahipler

apple

Kocası Gary eşi için bir Apple Watch satın almıştı ve o istememesine rağmen yine de satın aldı ve yaptığı tek şey onun hayatını kurtarmak oldu. Diane “Kalp atış hızınızı görmek çok kolay, o sabah saatimi takmasaydım kim bilir ölümcül olabilecek bir kalp krizi daha geçirebilirdim” dedi.

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
1 yorum

1 yorum

 1. Snne

  8 Temmuz 2021 at 17:45

  Bendeki Apple watch daha adam gibi kalp ölçümü yapmıyor.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Siz Sordunuz Yıldıray Cevapladı | Sorun Söyleyelim #21

Yazan:

Sorun Söyleyelim #21 bölüm ile karşınızdayız. Yeni konseptimizle beraber Dilşah, her hafta bir konuk alacak ve konuğa yönlendiren sorular cevaplanacak.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Mi 11 Lite 1 Ay Geçirmek | Dilşah’la 1 Ay


Sizlerde sorularınızın cevaplanmasını isterseniz hafta içinde sosyal medya hesaplarımızda paylaştığımız Sorun Söyleyelim gönderilerine sorularınızı iletebilirsiniz. Bu bölümde Yıldıray yönlendirdiğiniz soruları cevapladı. İyi Seyirler..

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Genel

Huawei P50 Pro’nun DXOMARK Puanı Açıklandı!

Yazan:

huawei

Kamera konusunda akıllı telefonlarda uzun zamandır iddiasını sürdüren Huawei, dün tanıtımı yapılan Huawei P50 serisiyle de bu iddiasını bir kez daha kanıtlamış oldu. Zirveyi bu sene içerisinde tanıtılan Xioami Mi 11 Ultra’ya kaptıran Huawei, birinciliğini geri aldı.


Bakmakta fayda var: Merakla beklenen Huawei P50 Serisi Tanıtıldı!


Huawei daha önceleriyle Leica ile iş birliği yaparak mobil kameralar konusunda kendisi çok geliştirmişti. Şimdi ise Leica lensler kullanarak bu başarısını devam ettiriyor. Her türlü kamerayı teste tabii tutan bir oluşum olan ve mobil dünyada kamera testleri konusunda söz sahibi olan DXOMARK Huawei P50 Pro’yu mercek altına aldı. Çıkan sonuçlara göre zirvenin yeni sahibi Huawei P50 Pro!

144 puanla birincilik Huawei P50 Pro’nun!

Şimdiye kadar test edilen ve en yüksek skoru almayı başaran Huawei P50 Pro, Xiaomi Mi 11 Ultra’nın sadece bir puan önünde kendine yer buldu. Detaylara baktığımız zaman ise fotoğraf kısmından 149 puan, zoom yeteneğinden 107 puan ve video çekimi kısmından da 116 puan almayı başarmış.

Kısaca Huawei P50 Pro’nun kamera özelliklerine değinecek olursak; 50MP çözünürlüğe sahip f/1.8 diyafram açıklığında OIS destekli bir ana kameraya sahip. İkinci kamerasında ise 40MP çözünürlüğünde f/1.6 diyafram açıklığına sahip siyah-beyaz çekim yapabilen bir kamera mevcut. Üçüncü kamerası ise1 3MP çözünürlük sunan bir ultra geniş açı kamerası. f/2.2 diyafram açıklığı olan bu kamera serbest biçimli lens olarak dikkat çekiyor. Huawei’nin telefonların en dikkat çekici noktalarından birisi olan zoom kamerası da 64 MP çözünürlük sunan bir telefoto kamera. Bu kamera f/3.5 diyafram açıklığına sahip olması, OIS bulunması ve otofokusu desteklemesi ile dikkat çekiyor. Ön tarafta ise ekranın ortasında delik ekran olarak yerleştirilen 13 MP çözünürlük sunan f/2.4 diyafram açıklığına sahip otofokus yapabilen bir ön kamera bulunuyor. Video konusunda da iddialı olan Huawei P50 Pro, [email protected]/60fps, [email protected]/60fps, [email protected] çekimler yapabiliyor. Ayrıca  [email protected] de ultra yavaş çekim videolarda yapabiliyor.

Dxomark tarafından açıklanan Huawei P50 Pro’nun kamerasının iyi olduğu noktalar

 • Birincil ve ultra geniş kameralar için her koşulda düşük gürültü seviyeleri ve geniş dinamik aralık sunuyor,
 • Doğru ve doğal beyaz dengesi sağlamayı başarıyor,
 • Orta ve uzun menzilli tele iç mekanlarda ve gün ışığında iyi detay veriyor,
 • Videolarda iyi pozlama ve geniş dinamik aralık,
 • Videolarda iyi beyaz dengesi geçişi ve kararlı otomatik odaklama,
 • İç mekan ve gün ışığı videolarında iyi detay vermesi,
 • Etkili video sabitleme olarak lanse ediliyor.

Dxomark tarafından açıklanan Huawei P50 Pro’nun kamerasının eksik olduğu noktalar

 • Sığ alan derinliği olması, çok düzlemli portrelerde bazı konuların odak dışında kalabiliyor,
 • Düşük ışıkta ara sıra otomatik odaklama hataları,
 • Fotoğraf çekilmeden önce ön izlemeden renk tonu farklılıklarının olması,
 • Düşük ışıklı videolarda dokularda gürültü ve kumlanma olması,
 • İç ve dış mekan videolarında ara sıra beyaz dengesinin değişmesi
 • Bazı videolarda hafif pozlama kararsızlıkları olarak belirtiliyor.

Huawei

Sonuç olarak eksileriyle ve artılarıyla Huawei P50 Pro testten geçmeyi ve birinciliği hak etmeyi başarıyor. İleriki dönemde güncellemelerle birlikte eksi görülen taraflarını da bir nebze düzelteceğini varsayarsak daha iyi hale gelecektir. Sizler Huawei P50 Pro’nun kamerası hakkında ne düşünüyorsunuz? Aldığı puanı hak ediyor mu?

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval